Spielberg (2017) (TV film)

O Spielbergovi by se jistě dal natočit hodně dlouhý dokument s podrobnějším rozborem všech (povedenějších) filmů. Tohle je spíš odškrtávání položek ze seznamu a fronta chválení, hodně věcí se vezme jen tak letmo. Čekal jsem, že Spielberg aspoň nějak víc okomentuje své snahy točit místo zábavních trháků ambicióznější filmy kvůli zlatým soškám. Víc z toho pověstného nadšeného dítě na režisérské stoličce, co redefinovalo zábavu a stvořilo blockbuster, uvidíme třeba v dokumentu o trilogii Indiana Jones. Tady sedí jen znuděný pán v outfitu afektovaného malíře, zvyklý celý život poslouchat komplimenty.

Barva z vesmíru (2019)

Lovecraftovy povídky mám velmi rád, protože pracují s představivostí čtenáře, ale pro filmové adaptace je dobré je přizpůsobit, jako to uměl Stuart Gordon. U Stanleyho adaptace je vidět, že rozpočet byl skromný (uchechtnete se, když v některých případech, kdy by se mohlo něco masitého stát, zasvítí fialově neony a když nedostatek financí na monstra ve fyzicky natáčených částech filmu režisér maskuje céčkovou vatou a střihem). Trvá docela dlouho, než dopadne meteorit a i potom se to celkem táhne kvůli delší stopáži, místy to má ale povedenou atmosféru a Cage do kontextu šílenství z kosmu dobře zapadnul. Alpaky a čarodějnictví bylo úplný bizár.

Outsider - Tigers and Bears (2020) (epizoda)

Seriál už je pár dílů skoro otravně udržován v pomalém tempu, kdy už jsou iritující vatové dialogy typu "když mám rýmu, pokouším se přesvědčit tělo, že to zvládnu, ale vždycky mě dostane, jako rakovina, chřipka, tahle věc" roztažené na pět minut s vyblitým filtrem. Tipuju si, že samozřejmě poslední díl se všechno najednou vyhrotí a uspěchá, aby se to stihlo, nebo se ještě hůř připraví nějaký nedopečený konec s nástavbou pro druhou sérii. A začínám si myslet, že mě seriál žádným ze dvou nebo tří možných konců nemůže potěšit.

Zrádci - Hlavně ať se to nedozví máma (2020) (epizoda)

Jsem zvědavý, co bude dál, potěšil mě příslib pohledu dovnitř vietnamské pervitinové mafie. Pozitiva epizody? Hlavní postava seriálu je příjemně chytrá, co se týče znalostí moderní techniky, ale zároveň panikaří a dělá lidské chyby a velmi mě baví sjetý Jarek Nohavica. Občas se ale začínají objevovat poměrně zvláštní chyby v ději typu "špatně jsem slyšela telefonní rozhovor v autě, tak vylezu u dálnice ven, protože to bude líp slyšet" nebo "vydávám se za někoho, abych nevyděsila zdroj, ale venku, v hezkém počasí, kdy mají lidé otevřená okna a koukali předtím dlouho na mé zaparkované auto, začnu mluvit hodně výhrůžně nahlas, abych podělala to, na čem jsem předtím pracovala x minut v kuchyni."

Národní třída (2019)

Velmi stylový film s dobrým obsazením, ať už je to buran Čermák nebo tradičně i na malé ploše skvělý Langmajer. Bohužel jeho polarizace "sobečtí pracháči" versus ztroskotanci v lihu nebo na piku vyznění filmu v dnešní atmosféře škodí - málokdo se ztotožní s pracháči a většina diváků v dnešní době neodfiltruje, že je Čermák násilný sociopat v deziluzi a konec z něho udělá dojemného hrdinu, u kterého bychom snad měli zapomenout, co celý film předvádí. Ještě mu pak x lidí zatleská, jak homofobními kecy rozčílil policajty, protože to vezmou jako boj proti progresivnímu liberalismu, ach jo :)) Bez toho temného poselství bych dal 4 hvězdy.

Zrádci - Vstup do prázdnoty (2020) (epizoda)

No, Viktor Tauš opět potvrdil, že nikdo netočí v ČR tak zajímavé věci tak zajímavým způsobem jako on. Těším se na další díly.

Tančírna na hlavní třídě ’56 (2016) (seriál)

Seriál jsem si pustil jakožto Berlínofil a fanoušek německé tvorby a očekával jsem nenáročnou splachovací romantiku v dobových kulisách. Ku'damm je ale překvapivě velmi depresivní lekce o německé společnosti v 50. letech a jejích konvencích, ve kterých postavy vězí jak v okovech a začínající obliba rock`n`rollu je pochopitelnou cestou k aspoň dočasné svobodě rebelující mládeže a vzpouře proti světu rodičů. Všechny postavy a jejich dilema jsou velmi dobře napsané a nejvíc mě zdeptala příšerná matka snažící se dosáhnout perfektního společenského image pro celou svojí rodinu nehledě na to, zda budou celý život nešťastní nebo dcery snažící se najít perfektního manžela mezi bývalými nácky nebo násilníky.

Králíček Jojo (2019)

Výborný inteligentní scénář a herci, chytrá kombinace temného filmu a černé absurdní komedie. Od momentu, kdy nás film navede k vnímání kontextu dospělýma očima místo dětskou naivitou, se mi to začalo hodně líbit, režisér přesně věděl, co nám chce o "báječné" Třetí říši říct. ;)

Jay a mlčenlivý Bob: Přeprc (2019)

Patřil jsem mezi těšící se fanoušky návratu Smithova vesmíru, ale i přes Smithovu snahu udělat z toho scénáristicky satirický kompilát obsahující všechny možné oblíbené postavy a dělající si srandu z liberální progresivity se člověk cítí hrozně trapně a otráveně. Unavený vyfetovaný Jay postrádá energii a bohužel na něm leží těžiště filmu. Je to jako procházka po hřbitově plným kdysi slavných lidí, kde se chcete dojmout, ale místo toho jste zděšeni rozkladem fyzična herců a schopnosti devadesátkového humoru. Je to strašný.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

(režisérský sestřih) Příjemné překvapení, Flanagan opět udělal z předlohy, která se mi tolik nelíbila, velmi atmosférický pomalý film. McGregor hraje příjemně civilně. Je znát, jak moc pečlivě se štáb věnoval vizuálnímu připodobnění Kubrickově filmu, ale nejvíc mě bavil film předtím, než se všechno vrátilo tam, kde to kdysi začalo.