Ctihodný občan (2009)

Morální motivace scénáře jsou poněkud pošramocené, nemluvě o "nadčasovém" plánu Butlerovy postavy. Finále je takové nemastné neslané. Jamie Foxx je nudnej a jakoby-dobré straně tady ani náhodou nefandíte. Alespoň že nás film oblažuje krvavými úmrtími a Butler je sympaťák.

Monstrum z galaxie Arkana (1981)

"Ukaž se, ty plechová erotiko!" Tak tahle koprodukce se těžce nepovedla. I přes scénář Miloše Macourka je 80% filmu nesnesitelně nudnou ucouranou záležitostí, možná i protože v obsazení drtivě převažují jugoslávští herci. Macourkův vklad je znát na bizarní scéně svatebního masakru (jinak celkem hororově fungující), tenhle druh humoru v dialozích snad uměl jen on. Ta jedna hvězdička je za Švankmajerovo monstrum, které má svůj nechutný půvab a dokáže diváka aspoň trochu pobavit právě na zmíněné svatbě.

JCVD (2008)

Van Damme patří mezi mé oblíbené akčňáky, i když v poslední době jeho kariéra klesla do kategorie cestovního průvodce po zaostalých zemí jakožto levných lokacích pro natáčení a sem tam se snaží získat (u mě marně) body zesměšňováním Stallona v TV talkshow. JCVD vypadalo jako šance na nějaké mírné zmrtvýchvstání, ale místo toho je to unuděná nezajímavá blbost s tragickým mystifikačním příběhem, kde se Van Damme pro změnu snaží zesměšňovat Stevena Seagala (ale budiž). Překvapivě tady má film vysoké hodnocení, asi Jeanovi ten jeho monolog všichni sežrali. Ale zjevně se moc ve skutečnosti nenapravil...

Mravenci nesou smrt (1985)

Guilty pleasure jak svině. Elementů pro dobrou zábavu je tam habaděj, posuďte sami: Ladislav Mrkvička jako ostrej borec - vrhač nožů, Rudolf Jelínek jako nájemnej vrah se super výcvikem, Vinklář jako ostrej kriminalista, kterej jde po feťákách, Jan Kanyza v zábavné dvouroli sraba kšeftaře s drogama a jeho policejního dvojníka, Jana Březinová jako dvojí agentka se zálibou v sexu s osmnáctiletými kluky, Kratina jako emigrant, co si po návratu z ciziny rozjel ve Varech kšeft s drogama, Michal Pešek jako shnilá mrtvola a Marek Brodský jako hysterickej feťák, drsnej souboj herecké nuly Zory Jandové s terminátorem Jelínkem...

Báječná léta pod psa (1997)

Vždycky si stěžuju, že je proklatě málo porevolučních (povedených) filmů o komunistickém dusnu normalizace a 80.let, příjemně mě překvapilo, že tenhle film je vlastně slušný. V dobře odladěném retro prostředí a s kvalitním obsazením nám prostřednictvím Vetchého rodiny bez hloupého vysvětlování ukazuje, čím si občan musel pravidelně procházet. A tady právě záleží na tom, jestli se budete smát. Komedie to totiž moc není, kromě geniálního dítěte Kvída se většinou jen mračíte a tiše nebo nahlas zuříte na komouše... anebo vás aparát KSČ a jeho metody nezajímají a tím pádem film budete považovat za blbost. Kromě zmíněného si na filmu cením svlečené Alice Bendové a Jitky Ježkové. Vetchý, kterého mám většinou za herce, který nepřekvapí, mě pobavil dobře zahranou hysterickou radostí, když se Bendová na loďce svlékne... chápu, Ondro. Jinak všichni herci odvádí kvalitní standart. Hodnocení je někde mezi 3-4 hvězdičkama, ale za cennou lekci o naší historii navyšuju na čtyři.

Vzhůru do oblak (2009)

Cesta z temnoty a osamělosti stáří v kapitalistickém velkoměstě do vysněného místa v Jižní Americe, kde si dva osamělí důchodci snaží splnit své životní poslání a sen. Strašně temnej smutnej film, i přes veselé pejsky a drzého ptáka :) Dostali i mě, cynika. Opravdu jsem se bál, že se na konci dědek probudí a smutně odejde do domova důchodců, to jsem si oddechl, asi bych se musel plížit s kina se slunečními brýlemi na ksichtě.

Choking Hazard (2004)

Smutně nepovedený film. Komediální horor je ošidná škatulka, buď film pokazíte, ztrapníte anebo je z toho Shaun of the Dead nebo Návrat žijící smrti ;). Film nevypadá nějak technicky zprzněně a obsazení nedopadlo úplně nejhůř, ale scénář je bída. Když jsem viděl proklamovanou scénu s Dádou Patrasovou, která je geniální a Dagmar si svou roli vychutnala, strašně jsem se těšil, že i zbytek filmu bude takovej. Ale on není - je to trapas. Přitom se najde pár jednotlivých střípků, které vypadají dobře - různá camea, představení nihilisty Dolanského, Dušek pobaví... Ale nefunguje to jako celek a je to nuda. Nejhorší je, že film neumí strašit. V dobrejch horor komediích je sice humor, ale nikdy se nezapomíná na faktor ohrožení, kterej tady prostě nefunguje, všechno je taková legrace, ale ne pro diváky. Ta hvězdička je pro skvostnou Dádu Patrasovou, na zbytek filmu rád zapomenu.

Cukrová bouda (1980)

Za poslední tři měsíce jsem měl štěstí vidět skoro všechny legendární adaptace Vladimíra Kornera. Je docela zajímavé sledovat, jak se s materiálem režiséři vypořádali po svém. Kachyňova Cukrová bouda je milý, neškodný film podmalovaný povznášející hudbou Luboše Fišera, vyprávěný z naivní dětské perspektivy. Není to tak úplně na čtyři hvězdičky, ale dobrý. Ovšem s hardcore nadupaným Zánikem samoty Berhof se to nedá srovnávat, Kachyňa je prostě takovej laskavej strejda.

Bestiář (2007)

Bestiář je trapas. Jako absurdní komedie by ušel - hlavní hrdinka chce být emancipovaná nezávislá žena, ale kvůli tomu, že je nesmyslně zamilovaná do nevypočitatelného démona Rodena se snaží být taky "bestie", to znamená randit s jinýma chlapama. Chcete jí dát pár facek. Ale cestování mezi zemědělcem Matonohou, vdovcem Etzlerem, pošukem ministrem Vašutem, chlápkem, co má před svatbou a romantikem Hádkem (ten je tu za úplnýho blbce) jí moc užitku nepřinese a ještě se nakonec zase ztrapní s Rodenem. Jo, jako parodie na snahu moderní ženy, která je ve skutečnosti pako a randí s ujetejma chlápkama (paradoxně sympatičtějšíma než ona), dobrý. Ale jako feministický film, což tvrdí tvůrci? Prosím vás, to jako protože tam babička filozofuje o chování křečků? Nebo jako komedie, když režisérka zabije mizerným načasováním nebo střihem vtipných point (třeba školení o sebevědomí, do kterého zavolá Roden nebo když hrdinka soudí, že se v bytě Etzlera nekouří kvůli manželce a vzápětí si Etzler zapálí doutník). Vtipné to moc není, smějete se leda zábavným hercům jak umí hrát milence-pošuky (páv Vašut vládne) nebo tomu, jak je hrdinka praštěná (ten skok do bazénu, kde se pak málem utopí, dodnes nechápu). Takže suma sumárum, Češi už umí točit líp - kamera a vizuály jsou výborné, hudba by se dala a dobře vybraní herci zachraňují, co se dá (nevím, kdo by dokázal postavu Alexe zahrát líp než Roden, který si poradil s podivně napsaným charakterem). Těm patří moje tři hvězdičky nebo spíš 2,5. To, že sex scény s jinými milenci než Roden (chudák Karel) působí anti-eroticky je podobně jako u Post Coitum v pořádku, nemělo to tak být (ale nevím, proč se pak film snaží mít sexy pověst). Bestiář je prostě trapas, ale nerozčilujete se u toho jako u jiných skvostů. P.S.: Začíná mě docela zajímat, proč režisérka musí mít snad v každém svém filmu svléknutého Karla Rodena v roli milence.

Kukuřičné děti: Přízrak města (1995)

Celkem solidní pokračování série. Moc se mi líbí stop-motion efekty a sadistické krvavé smrti, jsem staromilec. Idea přesunu kukuřičného božstva do městského masakru se mi rovněž zamlouvala. A zase další adoptivní rodiče na popravu - kdo si chce proboha ještě osvojit děti po všech těch zkušenostech z hororů. Tenhle horor je pohoda se zlým malým spratkem, kterého chcete zabít od začátku (je to přece záporák), ale nehraje ho tak dokonalej herec jako v jedničce. Nechápu hysterii ostatních hodnocení, lidi tady dělaj, jako by to bylo pokračování Temnýho rytíře, je to přece horor a trojka něčeho, co jste čekali? :)