Svítání (2009)

Daybreakers se nedá upřít snaha o serioznější politickou nebo sociologickou vizi, výrazný vizuální styl a účast dobrých herců, i do ohně či krve se rozprskávající osoby v akčních scénách . Celý svět včetně upírů žebrajících o krev je velmi dobře vymyšlený, až bych skoro rád viděl nějaký lepší děj nebo příběh do něj zasazených. A to je vlastně problém. Sám příběh je taková zívačka - jeden slušnější upír, jeden prachů-chtivý upír, ta správná strana, ten jakoby-správný cíl. A spád nic moc. Stejně bych ale za ten svět a tradičně fajn Sama Neilla přidal půl hvězdy a myslím, že nejsem sám.

Malá Velká Británie (2003) (seriál)

Jistě, lidem se tenhle seriál líbí díky hardcore humoru, který zase jednou pobořil tehdejší tabu a většina fórů je tabu i dneska. Už jen sám fakt, že tolik populární gay scénky jsou defakto meta-humor, musí pro inteligentní lidi pozvednout úroveň pobavení (autoři si skrz ně dělají legraci z klišé, pomluv a předsudků, které o čtyřprocentní menšině většina heterosexuální populace bere jako naprosto vážné informace). V první sérii mi připadala zhruba polovina scének otravná, ale od druhé série vyváženost stoupla. Speciální hvězdičku dávám za výborný český dabing, to je zase jednou nářez. Petr Rychlý je prostě génius.

Zasaženi bleskem (2009) (TV film)

Bohužel zcela nezajímavý příběh, nesnesitelně roztahaný. K tomu ho kazí nevhodně zvolená těkavá kamera a frigidní hudba, ale to je vzhledem k opravdu banálnímu příběhu zbytečné probírat. Pavel Liška a jeho monotónní herecký projev mi leze na nervy už docela dlouho - tím je řečeno vše. Takže jediná dobrá věc na filmu je Kamila Magálová, která dobře hraje, nebojí se ukázat solidní tělo a pomáhá zapomenout, že marníte svůj čas (když jsem si zjistil její ročník, opravdu jsem zatleskal v prázdné místnosti). Režisér Jaroslav Brabec je pěknej úchyl, kterej už donutil ve svých filmech podobně pofidérní scénáristickou záminkou ke striptýzu i Vlastu Chramostovou, takže už si na něj dávám pozor.

Líbáš jako Bůh (2009)

České filmové překvapení roku. Velmi příjemná atmosféra, humor a obsazení, co má šťávu (snad kromě Evy Holubové, na kterou už mám fakt ponorku). Překvapilo mě, že v Čechách vůbec někdo dal peníze na žánr "romantická komedie pro starší generace" - díky bohu. Fóry fungují, je tu spousta hlášek, je to ze života, zdůrazňuju velmi příjemný hudební doprovod a ještě jednou chválím herce - Kaiser je mile civilní, Bartoška je zábavný tak jak má být a hlavní hrdinka je sympaťačka. Odcházel jsem opravdu v dobré náladě.

Terminator Salvation (2009)

Hovadské zklamání a rozčarování. Už trojka byla slabší, ale držel jí Arnold a občasný humor. Salvation je takovej impotentní film, na jedné straně režisér sem tam prezentuje efektní akci za denního světla, scény s Bonham-Carterovou mají něco do sebe a Worthington je příjemnej tvrdák. Ale scénář je stupidní - ten směšněj konec to snad musela bejt nějaká zoufalá improvizace. Mizerný výkon Christiana Bale by trumfnul snad kdokoliv z předchozích mladších Connorů a už jen fakt, že John Connor je nudnej necharismatickej velitel lidstva, vysává vehementně šťávu. Takže chválím začátek filmu, který později upadá do nudy a objev Worthingtona... co se týče zbytku, pokusím se zapomenout, že se tenhle film pokusil zesměšnit odkaz dokonalých Terminátorů.

Utíkejme, už jde! (1986)

Opravdu zvláštní, dalo by se říct komedie? Zábavný nápad a satira na poměry v panelácích, kterou obohacují dobří slovenští herci. Celý film má zvláštní meditační atmosféru a když člověk uvidí panelové sídliště, výtahy a sousedky, chytne ho nostalgie, nemluvě o klasických slovenských hercích, kterým tady vévodí Milan Lasica. Překvapením je jméno režiséra, který se později vrhnul na něco kompletně jiné záležitosti...

Cesta do zatracení (2002)

Ucouraná nudná zoufalost s pokusem o stylizaci. Chudák komiks. Hanks si prostě nemohl aspoň jednou zahrát záporáka, on prostě do toho musí tahat to svoje Spielbergovské fňukání a výchovu dětiček. Opravdová nuda a zklamání, nemám sil v tom hledat nějaké pozitivum, snad Daniela Craiga a Jude Lawa (který mi na konci splnil to, co jsem si přál celý film).

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Sterilní průjem. Působivý závěr sedmičky je tady zesměšněn pofidérním vysvětlením a i když úvod s Curtisovou je poměrně slušně a atmosféricky natočen i včetně rozloučení Laurie se svým bratrem, je tu ještě zbylých 90 minut filmu - nejstupidnější teenagerská katastrofa s internetem, reality show, hovadským rapperem, tunou klišé, pitomým scénářem, prostě nenajdete nic dobrého. Osmička je prostě mršina, do které by Michael nekopl ani špičkou své boty, i kdyby to byla jeho příbuzná...

Halloween: H20 (1998)

Mohlo to být skoro kvalitní pokračování. Jamie Lee Curtis zpátky na palubě, s výborným hereckým výkonem a dobře napsanou postavou. Cameo Janet Leigh. Dobře promyšlený začátek a propojení s Dr. Loomisem a jeho zdravotní sestrou. Prostředí docela ujde. Scénář není nejhorší a závěrečné finále je skvěle napsané a zahrané, prostě, někdo to nechtěl pokazit. Ale stejně je sedmý Halloween pro fanoušky a znalce poměrným zklamáním. Jako kdyby si režisér nepustil předešlé díly a nepřemýšlel nad tím, co fungovalo ve dvojce, ve čtyřce... Prostě Michael Myers je démonická postava s podivným chováním. Není to chlápek, kterému vidíte skrz masku do očí. Není to týpek, kterého vidíte, jak spěšně kráčí nebo pobíhá, je to prostě prázdná duše řízená svou temnou posedlostí kráčet s podivným klidem za svým cílem, bez emocí. A to je právě průser H20, že všechno ostatní se nezmršilo, jen stvárnění Myerse. (nemluvě o existenci debilní osmičky, která finále sedmičky spláchla do špinavé toaletní mísy).

Les Lèvres rouges (1971)

Velmi působivý a svou stylizací elegantní film. Režisér rozehrál perfektní dusivou atmosféru, které vévodi perfektně srozuměná herečka v roli hraběnky Bathory, zřejmě lehce unavené staletími věčného života. Opravdu příjemná záležitost.