Buldoci a třešně (1981)

Hodně slabá záležitost. Pokud si člověk neužívá obsazení (režisér se víceméně snažil obsadit co nejvíc tehdejších komiků) a hlavně roličku tradičně ujeté Dagmar Veškrnové, zívá nudou, protože tentokrát nepobaví ani záplava vyčůraných Čechoslováků.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Menzel vždycky Hrabalovu předlohu měnil v milou vzpomínku na staré časy, ale s tím nemám problém, protože nejdu na knížku od Hrabala, jdu na film od Menzela. Takže mi nevadilo, že knížka je temná depresivní studie dějin na pozadí byznysu restaurací a nemíním řešit to, že je filmový Král laskavá groteska, ve které před záplavy dobře prostřených stolů a luxusních podniků najdou temné podtóny jen vnímaví diváci nebo znalci předlohy. Co se týče filmu - něco mi tam chybělo. Možná mě nebavili ti zahraniční herci v hlavních rolích, možná to, že celý film je obraz k monologu, co já vím.... Ale doufám, že tohle není tečka za kariérou Menzela a že Pan Režisér natočí ještě nějakou závěrečnou pecku na rozloučenou.

Strážce (2006)

Dejte Douglasovi bouchačku do ruky, obsaďte ho jako poldu/agenta/detektiva do thrilleru a musí to být minimálně průměrná zábava. Tohle je klasickej model thrilleru z 80.let mínus akční spektákly, k tomu Kiefer Sutherland, Basingerová... Takových filmů můžu vidět do smrti ještě stovky a nikdy mě neunaví, pokud tam budou hrát klasici. Mě to bavilo.

Prosíme přetočte (2008)

Zajímavý nápad a v podstatě pocta VHSkám a hitovkám 80. let. Škoda jenom, že mě bavily hlavně "švédované" verze filmů, příběh samotný byla nuda. A z herecké škatulky Jacka Blacka zvané "bláznivý energický tlouštík" už jsem docela unaven, pokud jeho příští role nebude něco jako hubený Javier Bardem v Hlasu moře, tak ho budu normálně bojkotovat.

Armáda démonů: Matka slz (2007)

Tak opulentní ultranásilí už jsem dlouho neviděl. Argento řádí, šokuje, skoro z toho čiší černý humor jako u epizody "Pelts" z Masters of Horror. Dario se u natáčení zjevně výborně bavil, ale něco mi přes ten vybroušený styl, špičkové efekty a sebranou společnost chybělo.

Všichni dobří rodáci (1968)

Když jsem viděl Rodáky poprvé, film na mě silně zapůsobil. Teď, po repríze (díky Aha a jejich 50Kč příbalům) už jsem trochu vychladl. Ve filmu je dost nudnějších míst, kde třeba opilí rodáci popěvují písně a nějak se mi těžko asociuje atmosféra drsného znárodňování a šikany stalinistického komunismu a bujaré vesnické oslavy. Film obsahuje spoustu dlouhých záběrů na krajinu nepodstatných pro děj, které postrádají nějakou magii, kterou třeba dokonale ovládá Jiří Menzel. Nebo úmrtí postav Menšíka a Matušky v podstatě nijak nesouvisí s tématem filmu, tedy zlu 50. let. Epilog nenabízí nic, žádné vyvrcholení, pointu, jen zmínku o tom, že Brzobohatý zemřel a to je vše. Naštěstí tu pořád zůstává fakt, že scény s komunisty a fízly vzbuzují v dnešním divákovi pořád dost vzteku a výborně obsazený Radek Brzobohatý (může takovou roli vůbec hrát někdo jiný?), Ilja Prachař vystřihl dokonalou svini a Bróďa netradičně hraje záporáka (Menšík svojí figurku samozřejmě taky vystřihl dobře, ale to není žádné překvapení). Takže 7/10 a škoda, že se Jasný víc nesnažil, protože filmů dokumentujících zla komunismu máme pomálu.

Od zítřka nečaruji (1979)

Parádní závěr série Pan Tau. Na tomhle filmu mě dojímá i po letech role Bródi jako nevrlého inspektora, který se pod vlivem Pana Tau vrací do svého dětství, aby v podstatě zavinil zničení buřinky. Prostě pecka, nemůžu tomu nic vytknout a epizoda Josefa Kemra je taky k popukání. Tým Oty Hoffmana a Jindřicha Poláka nemilosrdně válcoval dětská srdce v decentní souboji s duem Macourek-Vorlíček a tenhle souboj byl divákům jen k užitku. :) Plus provokativní rejpnutí do komoušů "Soudruh Tau, ne pan!" zafungovalo po letech spolehlivě :)

...a zase ta Lucie! (1983)

Nechápu idioty, kteří tomuhle dají míň než čtyři hvězdičky. Asi shledávají Teletubbies jako mnohem inteligentnější zábavu pro děti. Na šibenici s nima! :)

Chobotnice z II. patra (1986) (seriál)

Po letech mě překvapilo, že Chobotnice jsou poměrně depresivní záležitost. Jistě, jsou tady dětsky vděčné scény s roztomilými chobotničkami (podle mě by kultovní Bohdalka dokázala hlasem oživit i děravou botu bezdomovce). Ale film je svědectvím o těžkém údělu dětí, co musí jet na dovolenou s rozhádanými rodiči a pak sledovat pomalu se blížíci rozvod. Pamětníci se pobaví při scénkách, kde žárlivá Veškrnová (výborná, mimochodem) vyhodí Zedníčkovi z auta panenku, který okamžitě brzdí a vrhá se po ní se slovy: "Bylo v ní sto dolarů, pro Krista!" Dnešní generace nepochopí. Za zmínku stojí mikrokosmos sousedských vztahů, kde přijíždějící rodinka musí předstírat, že dovolená byla perfektní, aby se jim drbny neposmívaly - skvělá studie českého společenského úkazu. Takže, jako dítě bych dal určitě 5 hvězdiček a jako dospělý dávám to samé, protože mě Chobotnice po letech pořád bavily i z druhého úhlu. Polák a Hoffman jsou prostě talentovaní drtiči dětských srdcí :)

Chobotnice z II. patra (1986)

Po letech mě překvapilo, že Chobotnice jsou poměrně depresivní dětský film. Jistě, jsou tady dětsky vděčné scény s roztomilými chobotničkami (podle mě by kultovní Bohdalka dokázala hlasem oživit i děravou botu bezdomovce). Ale film je svědectvím o těžkém údělu dětí, co musí jet na dovolenou s rozhádanými rodiči a pak sledovat pomalu se blížíci rozvod. Pamětníci se pobaví při scénkách, kde žárlivá Veškrnová (výborná, mimochodem) vyhodí Zedníčkovi z auta panenku, který okamžitě brzdí a vrhá se po ní se slovy: "Bylo v ní sto dolarů, pro Krista!" Dnešní generace nepochopí. Za zmínku stojí mikrokosmos sousedských vztahů, kde přijíždějící rodinka musí předstírat, že dovolená byla perfektní, aby se jim drbny neposmívaly - skvělá studie českého společenského úkazu. Takže, když opomeneme chobotnice se super schopnostmi, svědčící o talentu a nezměrné fantazii scénáristy Oty Hoffmana a režiséra Poláka, tohle je vyzrálý dětský film, který neschovává temnotu života dítěte... Jo a sestřih 4 hodin TV seriálu do dvou 3hodinových filmů trochu očesal děj. Škoda, že tady za pade radši nevyšel seriál.