• Thriller

Top Gun: Maverick (2022)

Není lepší vizitka pro film než být smutný z toho, že film musí skončit. Nádhera  už ani neznám ten pocit, kdy ani nedozní závěrečný titulky a já už vím, že na film půjdu znova a znova. Starý poctivě natočený blockbuster se vrátil z dávných časů 80-90 let, aby provětral světová kina od zatuchlého digitálního hračkářství. Tohle je pane jiná kávička, poctivá, napínívá, divácky vysoce atraktivní, ať už v dokonale natočených a efektivních leteckých akčních střetech nebo emocích navazných na postavu hlavního hrdinu. Bylo vidět, že Tom Cruise dal svýmu hrdinovi nejen správný chlapácký frajerství, ale pořádnou porci citu a rozervanosti, takže mu Mavericka prostě nelze jinak než sežrat i s navijákem a ještě škemrat o přídavek. Poctivá a neskutečně sexy filmařina, kterou už dlouho, dlouho nepamatuji a která mě katapultovala do diváckého rauše. Jo a při pohledu na Jennifer Connely je ještě někdo, kdo říká, že ženy od 50 nemůžou být kočky nebeský ? Nevím co bych musel letos vidět, abych tady vymazal - film roku.

Peacemaker (2022) (seriál)

Já moc na komiksárny nejsem, ale tohle mě teda bavidlo od A až do Z. Krasojízda zábavy. John Cena hrát neumí, to ví James Gunn a vím to i já, ale to neznamená že by nemohl zahrát komiksovou postavu na jedničku, jak tedy vidno, protože peacemaker mu jde výtečnou. Humor všeho typu, akde skvěle nasnímaná a všechno hezky s nadhledem a se zápletkou, která tomu všemu vysloveně sluší. Hudba jedna báseň. Tohle je ta nejlepší DCárna co jsem viděl.

Devadesátky - Sudy (2022) (epizoda)

Jak jsem byl kritický k předchozím dílům, tak tady musím uznat, že tohle byla světová úroveň. Napětí, vyprávění v neuvěřitelným tempu, mou pozornost tvůrci dostali absolutní. Tentokrát solím zasloužených 5*

Jak jsem se zamilovala do gangstera (2022)

Jak vidím gangsterku z Polska, tak je jasný že do ní jdu a nic na tom nezmění ani 184minutová stopáž, protože Poláci jsou v současný době v tomhle žánru světový jedničky. Na začátku mě trošku dráždilo vyprávěný postav do kamery, ale neskutečná vyzrálá a sebevědomá filmařina ti nedává šanci něco řešit, prostě do tebe sype příběh s naprostou vyprávěcí jistotou, že si zapomeneš dolejt i panáka diplomatika. A Mateusz Schmidt ? Mistrovský výkon, absolutní, prostě polskej = dokonalej. Ta frajeřina vysrat se na cool fight zpomalovačky, mraky přestřelek, honiček na efekt, ale soustředit se na postavu, věrohodnost, příběh, ponořit se do toho až dřeň a dát to syrový, ale kurva kvalitní maso na talíři divakovi, to mě přivedlo úplně do diváckovýho rauše. A ta hudba, ta hudba. Hudební podkres někdy třicet minut před koncem a dvě prolínající se scény, ochchohou to je místrovství. A neboj se, neznamená to, že ve filmu není nasiílí, sex nebo drogy, máme to mam, je to přece mafiánka. První pětka tohoto roku letí do Polska.

K zemi hleď! (2021)

Jeden z nejočekávanějších filmů roku, přišel až v jeho závěru, ale stál za to. Herecký dream team ve filmu, který na vážné věci (zničení naší planety ) ukazuje mimořadné přesným satiristickým způsobem, to co devastuje celou naší společnost, populismus, povrchnost, hamižnost, rozdělování společnosti. Všechno přesně vtipně, vystížně a naprosto originálním filmovým jazykem, se suverenní kamerou, režií, střihem i hudební složkou. K hercům nemám jedinou výhradu, palce nahoru platí absolutně pro všechny.

Gomora - Série 5 (2021) (série)

Na těhle seriálech o x seriích mě neuvěřitelně vysírá než se vytvoří nová série, já zapomenu absolutně všechno z té předešlé. Přesně to se stalo i v první půli první části, absolutně jsem nevěděl, která bije, ale už asi po 20 minutách si to začalo sedat a jak se dostal na plac Genny Savastano, bylo jasný, že jsem na dobrý adrese a na Cira v dalších dílech se teda kurevsky těším, vypadá to, že pánové se s tím srát opět nebudou a lidský život bude hodnotu příbalovýho létaku v supermarketu. No čeká mě dlouhá a drsná mafianská noc a já doufám, že si jí kurva žiju. Toliko pocity po prvním dílu. Druhý díl jasně ve znamení Cira - závěr luxus. Miluju když jsou drsný činy odproštěny od keců. Omezuji spotřebu diplomatica na nezbytné minimum, protože závěr si chci vychutnat za střílzliva. 3díl - "Stalo se z tebe velký zvíře?" "ne, jsem pořád kluk z ulice" . Tak pojď na to Ciro. 4díl - tak teď už to jede k fatalnímu střetu jak po másle, mrtvoly se množí ve velkým stylu. Tak to byla opravdu velejízda. Důstojné zakončení celého sérialu. Hodně drsnej konec, ale asi k tomu všemu sedí. Ještě jsem se bavil na tím vlezdoprdelkou Gennyho, protože vypadal jak Trpišovský, takže sešívky si to fakt užijou se vším všudy.

Dívka z Osla (2021) (seriál)

Zatímco místní kmen sborově slintá nad Zaklínačem, já jsem objevil tenhle kousek, který je úplně stranou mimo veškeré dění což si absolutně vůbec nezaslouží. Věci o únosech ISIS nebo vztahy Izraele vs Palestiny jsme to už měli x krát, vzpomeňme  třeba luxusní Faudu, ale tady ten seriál je dokonalej v postavách, jejich provázanosti a schopnosti neskutečně ovlivňovat vývoj děje. Nechybí tomu vůbec nic z hlediska dramatičnosti, kvality scénáře, schopnosti překvapovat diváka, jediný, že to skončilo v momentu, kdy bych si přál další dávku.

Boží ruka (2021)

Paolovo nádherné vyznání své rodné Neapoli, Itálii, Italům, ženám, tradicím, vášním, bláznovství, snům. Krásná závěrečná katarze, nádhera a tak kamera, lidi, ta kamera, ta hladila oči.

Psanci (2021)

Ještě mě tady hraje ta závěrečná nádherná skladba a jsem toho fakt plnej. Ta partička mě teda nějak sympatická nebyla, ale ta skvělá retro atmosféra šla do mě fakt na plno a celý to vyšperkoval dokonalý a maximálně silný konec. Vztrah Nacha a Tere byl jedinečný a příběhu dával jedinečnost a ty její oči, ten její pohled, to člověk nemusí bejt brejloun, aby kvůli němu propad peklu. Netflix mě naprosto nečekaně dostal do kolen.

Hvězdy (2017)

Fotbal, Femme Fatale, komunismus, láska, kamarádství a já si vybral na Netflixu jeden z nejlepších filmů od té doby co si ho předplácím. Celou dobu to bylo "jen" silné a poutavě vyprávěný film, ale na konci mě to zasáhlo do srdce. Takže nevahám s hodnocením nejvyšším a to už vůbec nepočítám výborný civilní projev Mateusz Kosciukiewicze a překrásnou Karolinu Szymczak. Vlastně ten film si už svým názvem říká o mé nejvyšší hodnocení a má ho po právu i mít.