Gwilwen

Gwilwen

3 body

<< předchozí 1 2 3 4
    • 15.12.2012  15:15

Čekání skončilo! Ocitla jsem se znovu ve Středozemi. Ano, Hobit nikdy nebude jako Pán Prstenů, vždyť samotná knižní předloha je spíše nekomplikovanou pohádkou než epickým dobrodružstvím. Jenomže Peter Jackson dokázal nemožné, zalistoval navíc v Tolkienových "Unfinished tales" a do příběhu přímo skvostně zakomponoval i historii, resp. tragický pád trpasličího království Erebor. A ejhle, máme tu další putování a další epické dobrodružství. Správně, není to Pán Prstenů, jenomže je to návrat do Středozemě, je to jako navštívit všechny blízké, které jsem táááák dlouho neviděla a navíc potkat další zábavné postavičky (charismatický Thorin a celá banda trpaslíků), znovu se podívat na chvilku do Imladris, hádat s Glumem v temnotách . Staré známé skvostné hudební motivy doplněné o úžasné trpasličí "Misty mountain". A přestože se nepovažuju za nějakou plačku, při prvním záběru mi už začaly stékat radostné slzičky, jak já jsem se po celý čas tetelila blahem! Takže Petere, berte mě do party i tohohle neočekávaného dobrodružství se s Vámi mile ráda zúčastním!

• 15.12.2012  14:56
    Atlas mraků (2012)

Zvláštní! To je to správné slovo, kterým bych vystihla tuhle podívanou. Jako neznalec knižní předlohy jsem postupně během filmu začala pozvolně splétat nitky příběhu, nicméně se mi všechny nitky nepodařilo spojit tak, aby daly vzniknout přesnému obrazci... Ale to nebude asi úplně prvořadé, protože jsou to právě zajímavé myšlenky, postuláty, naděje, odvaha, které mě celou dobu nedovolily ustrnout a udržovaly mě ve stálém napětí. Nemalý podíl na tom mají i perfektní herci (nejvíc se mi líbila dějová linie s Jimem Broadbentem a jeho útěkem z despotického domova důchodců), jejichž pravou totožnost ve všech roličkách jsem odhalila až s pomocí konečných "obrazových" titulků. Zatím rozpačité 4*.

• 15.12.2012  14:48

Život je smutné jeviště a člověk na něm musí hrát. Tak v tomhle duchu pojal režisér Joe Wright tenhle film. A to doslovně. Ač mě trvalo poměrně dlouhou dobu než jsem si zvykla na skutečnost, že postavy ve skvostných kostýmech (!) plují (a občas i "zamrzávají") prostředím, kde se mění kulisy a že dveře paláce mohou vést přímo na rozkvetlou louku, musím tuto originalitu ocenit. Komornímu příběhu totiž dodala něco nevšedního, a i proto jsem s Keirou a Aaronem snadno dotančila až do tragického finále. Dle mého názoru i kritiky (pře)oceňovaná kontrastní linie - vztah mezi Konstantinem a Kitty a jejich "čistá láska" (jako protipól živelné živočišné lásky mezi Annou a Vronskim) zůstává ze strany Kitty spíše volbou rozumu než křišťálově čisté zamilovanosti. 3,5 *

• 20.1.2011  23:05
    Zaklínač (2001)

Hlavní hrdina stojící na pomezí světa dobra a zla. Nájemní zabiják nebo ochránce? Nejednoznačné zařazení Zaklínače jako hrdiny či vyvrhele společnosti dělá z Geralta z Rivie výjimečnou literární postavu. Film však přinesl rozčarování. Děj připomíná vyhlídku na Geraltův svět viděný rozmazaně z rychlíku. V nekoordinovaném sledu drobných příběhů by se neznalec předlohy ztratil jako v Brokilonu. Jediný, co se mi líbilo byla piatika ve středověké krčmě a výborný výběr Zebrowskiho do hlavní role. Ostatní obsazení je ovšem slabota. Ten venkovský tlouštík má být bard Marigold, kterého si mnozí pletli s elfem? Ta nesympatická ženština je krásná osudová Yennefer? Ne, ne, ne! Škoda nevyužitého potenciálu, Sapkowskiho romány by si jistě zasloužily honosnější háv, hlavně, když vidím, jakou machři z BioWare dokázali „usmažit“ parádní hru.

• 20.1.2011  22:58
    Stmívání (2008)

Po přečtení knihy a zásadním zjištění, že již nepatřím do cílové skupiny diváků Stmívání, by se ve mně krve nedořezal. Špatná to zpráva pro upíry, ale dobrá zpráva pro filmaře, kterým tímto uděluji bonusový bod. Nezbývá mi totiž nic jiného než uznat, že v tomto případě filmové zpracování předčilo svou "šustivou" podobu. Bohužel, ta bichle je horší než film. Knižní dialogy jsou ještě uvzdychanější a patetičtější a charaktery postav ještě prázdnější. Film se tak v porovnání s knihou stává rázem sympatičtější. A konečně přestože mě baseball jako sport fakt nebaví, tuhle upírskou variantu bych jako divák snesla a fandila bych až do krve :-D

• 17.11.2010  16:49
    Tudorovci (TV seriál) (2007)

Po zhlédnutí finální série ode mě Tudorovci dostanou plný počet, o tom žádná. Ohlédnuli-se za sérií v plné kompaktnosti slova chvály hravě přebijí nedostatky, za které bych v první sérii tvůrce pranýřovala. Ale přes mnohé smyšlenky a historické kolapsy, nad kterými jsem jako milovnice tudorovské Anglie krabatila čelo, mě tvůrci zlanařili na svou stranu znalostí některých veřejnosti málo známých historických detailů a dialogy, které jsou mnohdy věrným přepisem zachovalých depeší velvyslanců. Ve zkratce: dlouhodobě mi chybí historický seriál se skutečnými postavami, takže mě frivolní dvůr charismatického „krále Meyerse“ vysloveně dostal na lopatky. A ač král v Meyersově podání je atraktivní a neobézní, Charles Brandon není tak starý jak by měl být a Anna Klévská má do ošklivky daleko, budeme velkorysí, protože králův dvůr jednoduše milujeme. O skvostných kostýmech a dechberoucí Morrisově hudbě snad nemá cenu ani hovořit. Jediná výtka tak směřuje pouze k Showtime, při vynalézavosti a představivosti scénáristy by zobrazení vlády Edvarda, Marie i Alžběty, jakožto dalších příslušníků Tudorovců, mohlo být stejně atraktivní, tak nač končit?

• 31.8.2010  19:56

Při čekání na spěšný vlak do Bradavic bylo svezení učňovským expresem více než příjemným překvapením. Zápolení mezi Merlinovci a Morganovci sršelo nejen hromy a blesky, ale i vtipem a akcí. Překvapivě jsem i zkousla Nicolase Cage, který zrovna k mým oblíbencům nepatří. 3,5* a patřičnou zásluhu na hodnocení má super soundtrack s bezkonkurenčními One republic.

• 22.7.2010  17:42
    Ninja Faktor (TV pořad) (1997)

Kochám se pohledem na 4 % čistého tělesného tuku a celkem se bavím :-D

• 14.6.2010  20:14
    Spartakus (TV seriál) (2010)

Spartacus dostal punc novodobých seriálů, které lapají své diváky hlavně na hektolitry krve, sex a intriky. Jenomže ono to všechno do puntíku funguje. Poněkud slabší scénář hravě vyváží vizuální stylizace Spartaca do 300 a seriál dostane po pár dílech takové grády, že jsem ho celý s netrpělivostí zkoukla během dvou dnů. Má to neuvěřitelný šmrnc a John Hannah, kterého znám převážně z rolí soucitných klaďasů a ťulpasů, se přerodil v hajzla erste Klasse. Plný počet a těším se na druhou sérii.

• 28.4.2010  18:40

Nejsem velký příznivec starých Titánů, takže jsem tak nějak spoléhala na to, že mě novodobá verze nemůže popudit. Omyl! Perseus v podání Worthingtona vypadá jakoby zrovna opustil americké námořnictvo a na antického hrdinu se vůbec nehodí. Což mě dovádí k přesvědčení, že Sam boduje pouze s ksichtem natřeným na modro. V akčních scénách nevím čí že to oči, hnáty, klepeta, vyřazený xenonový světla vlastně v záběru jsou. Na celé putování, kde se na cestě válejí evidentně vyřazené rekvizity z Pána prstenů, tak pohlížím tak nějak nezúčastněně až znuděně. Jediní na koho se dalo dívat byli Mads Mikkelsen a Hans Matheson, černý Pegas a hudba byla rovněž poslouchatelná. To je ale trošku málo na očekávaný blockbuster, že?!

• 11.2.2010  11:38
    Austrálie (2008)

Jako reklama cestovní kanceláře na zájezd do Austrálie by to bylo výborný. Přírodní krásy Austrálie prostě zklamat nemůžou. Film mě ale bohužel zklamal, protože mi nabídl hlavně … nudu. Bohužel! Po vtipném začátku se film začal nesnesitelně natahovat a já se stále ptala: "Kdy už bude konec?" Nebavila mě forma vyprávění domorodým vypravěčem a co hůř nebavila mě ani oblíbená Kidmanka ani David „Faramir“ Wenham. Sám film neví, do které kategorie zapadnout a zbytečně nakusuje bezúčelně mnoho témat. Převychováme anglickou paničku, budeme honáky, ochráníme domorodce, budeme bojovat, zachraňovat, milovat, rozcházet se, scházet se, kouzlit, zlikvidujeme hlavního záporáka … a do toho všeho po padesátý vyhrává písnička z Čaroděje ze země Oz. Bylo toho nějak moc!

• 23.11.2009  15:55

Po tak velkém očekávání následovalo zklamání větších rozměrů než kabátce Jindřicha VIII. Možná jako příběh milostného trojúhelníků nevýznamných osob bych přimhouřila oko, takhle nikoliv. Plytké, postrádající jakoukoliv hloubku postav, a tomu všemu vládne zoufale necharizmatický král. Místo opulentního lesku zbyl jen vyjedený talíř v podobě nevýslovné nudy. Charaktery postav jsou totálně zkreslené, což lze ale přičíst na vrub předloze Phillipy Gregory. To Tudorovci , ač občas/často historicky ulítávají, dokáží člověka alespoň vcucnout do sebe.

• 16.11.2009  10:54

Až poté, co jsem viděla This is it, jsem si s obrovskou intenzitou uvědomila, co znamená odchod Michaela Jacksona. Byl obdivuhodným zpěvákem, skvělým tanečníkem, pokorným perfekcionistou a hluboce nepochopeným člověkem. Zvláštní vidět Jacksona v plné síle, přitom tak blízko smrti. Při sledování se ve mně bouřily dvě emoce – Michaelova hudba mě nutila podupávat si do rytmu, zatímco srdce by plakalo. Byla bych radši, kdyby tento snímek nemusel vzniknout, to by totiž znamenalo, že je Michael naživu.

• 5.1.2009  15:18

Rowla ještě nezačala v kavárně na kus ubrousku psát ságu o Harrym Potterovi a Macourek s Vorlíčkem už načrtli perfektní dospělácký vodnický svět "utopený" ve světě normálních smrtelníků. Škrcení, topení, lovení dušiček ... to je holt kumšt. Hlavně, když jsou vodníci na vymření. Zejména ti vltavští, na které číhá ženská, chlap nebo kus krvavé tlačenky za každým rohem. Moderní, ironické, vtipné, nadčasové. Za takové téma by teď tvůrcům hollywoodská studia utrhala ruce.

• 13.11.2008  18:50
    Mamma Mia! (2008)

Čert vem střední věk! Energická Meryl Streep a její kamarádky křepčí jako mladice a spolehlivě trumfují generaci mladší. Viděli jste snad někdy „paní Weasleyovou“ honit po střeše „Štrupli Billa“? Svěží muzikál zahalený do teplého řeckého sluníčka a provoněný skvěle interpretovanými vypalovačkami od Abby (až na ubrečené kvílení Pierce Brosnana). Upřímně řečeno bez „renesance“ Abby by se film zařadil mezi všední romantické komedie, ale tahle „vražedná“ kombinace mi vyloudila často na rtech úsměv. Navíc Colin Firth v závěrečném úděsném barevném kostýmu mě totálně uzemnil. 3,5*

• 22.10.2008  16:23
    Království ohně (2002)

Nadvláda draků na zemi a hrstka statečných proti nim. Draci proti vrtulníkům a tankům – to mi k sobě zkrátka nepasuje. Starosvětsky upřednostňuji saně bojující proti rytířům v blyštivé zbroji. Již samotné apokalyptické filmy se svojí bezútěšností nemám ráda, natož tento do fantasy špatně fušující paskvil. Nepomohla ani přítomnost Gerarda Butlera a po hodině utrpení jsem boj s draky a hrdiny nelítostně ukončila stisknutím tlačítka off.

• 16.9.2008  18:51
    Hrdina (2002)

Rozevláté havraní vlasy, korouhve, se kterými si pohrává větřík, armáda v blýskavé zbroji a samotní hrdinové v jednoduchých ale efektních hávech, které se rozvíří při neuvěřitelných „leteckých“ bojových scénách. Příběh nabytý estetikou a exotikou pro Evropana jistě přitažlivou. Navíc každá etapa originálně pohroužena do odlišných barevných kompozic – krvavě rudé, blankytně modré, zlatavé, zelinkavé i bělostně nevinné. A tohle všechno dává dohromady vizuálně velice pěkný prožitek. 3,5*

• 10.9.2008  15:37

Obtloustlý, nezkušený a zoufale neschopný realitní makléř „Fantozzi“ má poslední možnost jak si zachránit svůj flek. Prodat zámek kdesi v Transylvánii (jen půl hodinky cesty z Říma). Nebude to ale jen tak – zámek má vskutku vybrané „nájemníky“ – slepý sluha, Quasimodo, advokát Frankenstein, sám velký hrabě Vlad s pohlednou sestrou a hromada nemrtvých. Po úvodní celkem vtipné sekvenci následují bohužel naprosto prázdné minuty. Všechno připomíná rozhrkanou jízdu atrapou strašidelného zámku. Transfúze by byla na místě, nuda mi doslova upíjela krev.

• 14.8.2008  12:00
    Bathory (2008)

„Lidé mají radši legendy než pravdu.“ Co je ale pravda a co legenda? Bathory jako největší vražednice všech dob, nebo oběť mocenských bojů, kterak ji velmi přesvědčivě zobrazil Jakubisko. Ať už je pohřbená pravda jakákoliv, Jakubisko natočil na slovenskočeské poměry skutečnou historickou kostýmovou podívanou a ty peníze jsou na ní vidět. Jakubisko přímo poeticky čaruje s obrazy, hýřivost a kýčovitost uherského dvora kontrastuje s temně chladnými zákoutími mučíren a jejich stěn potřísněných krví. Karel Roden vystřihuje už poněkolikáté charismatického záporáka a krásná Anna Friel mu je víc než výbornou soupeřkou. Jediného koho podezírám z toho, že si dal krvavou lázeň, je Hans Matheson. Od „Avalonu“ se totiž vůbec nezměnil a vypadal setsakramentsky dobře. Slabinou je poněkud dlouhá stopáž a komické duo Polívka-Mádl , které bylo pro mě spíše rušivým elementem. Ostatně druhý jmenovaný by za „vycí“ scény zasloužil ránu karabáčem. 3,5* zaokrouhluji nahoru.

• 1.8.2008  09:18

Název sice evokuje uchechtanou teenagerskou taškařici, ale zaplať pánbůh ve skutečnosti se jedná o křehký hořkosladký příběh jednoho podivného přátelství dvou osamělých mužů (Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu), kteří se pomocí seznamovací agentury a návštěv „stolů pro nezadané“ na svatebních hostinách (kam nebyli pozváni) zoufale snaží najít tu pravou. Nepřiléhavý název udělal z filmu velice příjemné překvapení

• 25.7.2008  11:15

Fantasy patří mezi mé oblíbené žánry. Zbožňuji výlety do alternativních světů s nejroztodivnějšími bytůstkami a to Narnia splňuje, i když je o poznání chudší a nudnější než nepřekonatelná Středozem. Skvostné exteriéry Nového Zélandu a pod rukama grafiky proměněný a zahalený Český Krumlov, výborné triky, vyzdvihuji zejména grafiku kentaurů, která byla oproti zmetkům v potterovské jedničce, skutečně zdařilá. Sourozenci Pevensiovi výrazně dospěli, jejich výkon bych označila za průměrný, ale rozhodně ne nesympatický. Velkým plusem je nová postava fešáckého prince Kaspiana, který je zdatným protivníkem charakterově proměněného velekrále Petra. Výrazně ubylo dialogů mluvících zvířátek (což je dobře) a přibylo více bojů a akce. Občas jsem sice nakrčila nos nad evidentně okopírovanými pánoprstenovskými scénami (rozestavění vojska, honičky „černých jezdců“, Zuzana stejně zručná jako Legolas, zhmotnělý říční bůh, útok stromů, stejné nájezdy kamery), mno ale tohle jsem pro tentokrát ochotná odpustit. Předlohu jsem sice nečetla, ale, že se pánové Tolkien a Lewis často setkávali u šálku čaje a klábosili o svých dílech je obecně známé, možná sem tam přeskočila i inspirace. A Peter Jackson svým ztvárněním nastavil nepřekonatelnou laťku, takže nezbývá než bezostyšně využívat jeho nápady. Návštěva Narnie mě nijak nepohoršila, takže není důvod proč nedat alespoň 3*.

• 25.7.2008  11:08
    Mušketýr (2001)

Dumasovi bylo oplaceno stejnou mincí. Stejně jako Dumas "znásilnil" francouzskou historii a pošpinil její hrdiny Ludvíka XIII. a kardinála Richelieu, na vlas stejně se zachovali filmaři k jeho dílu a nenechali kámen na kameni. Mému hodnocení nepomůže ani to, když se pokusím odhlédnout od historických nesmyslů a budu hodnotit výhradně dobrodružný film. Nesympatičtí hrdinové a kopec nudy navlečený do skvostných kostýmů. Nic víc, nic míň.

• 5.7.2008  10:24

Překvapivě příjemná komedie vydatně prosycená skvělými nikoliv lacinými či fekálními hláškami. Jamie Lee Curtisová je sice „strážcem egyptské hrobky“, ale „převtělení“ do své pubertální dcerunky si zjevně užila. Navíc mě překvapila i Lindsay Lohan. S její nálepkou problémové večírkové celebrity, by člověk zapomněl, že taky umí hrát.

• 29.6.2008  12:58

Pixaři zabrousili do akčního žánru, který jim podle mého moc nesedl. Alespoň mně se to tedy nelíbilo. Nesouměrné, zpitvořené postavičky, které si vypůjčily své dovednosti z X-menů, si mé sympatie vůbec nezískaly. Pár honiček, záchranná akce a několik technických "nesmyslů" film nespasí a to měli hlavní hrdinové o poznaní těžší úkol - spasit celý "svět". Nejsem paní Úžasňáková, takže hodnocení výš vytáhnout prostě nemůžu.

• 27.6.2008  11:21

Ach jo, opět další nepodařené ztvárnění dobrodružství Dumasových mušketýrů. D´Artagnan vypadá spíš jako perský válečník a Milady nečaruje jen svými půvaby, ale rovnou kolem sebe metá ohnivé blesky a střídavě se zjevuje a mizí kde se jí zachce. To už je vážně příliš. Ve vlně zájmu o fantasy filmy je to jistě dobrý nápad obohatit film o prvky mystičnosti, ale to by se postavy nesměly jmenovat Athos, Porthos a Aramis. Upřímně je to na odpad, ale přece jen dám jednu hvězdičku za kostýmy, milovaný Périgord a proto, že se na tom Česká republika podílela v koprodukci. Možná by se už filmaři měli přeorientovat z Dumasových předloh na skutečné osudy panovníků, třeba Františka I. nebo právě Ludvíka XIII. Alespoň mně by tím udělali radost.

• 24.6.2008  12:47
    Pokání (2007)

Jedno špatně zvolené slovo, jedna situace viděná dětskýma očima, jedna špatná interpretace může setsakramentsky podělat život. A když už je i na omluvu pozdě, co zbývá než oddat se pokání. Film se sice rozjíždí na můj vkus trošku pomaleji, ale svými přesmyčkami a kvalitním obsazením si dokáže pozornost udržet a oba hlavní hrdinové jsou natolik sympatičtí, že jim člověk ty palce prostě držet musí. Tak jako mě malá Briony štvala, tak mě mile překvapila její "dospělá" verze ztvárněná Romolou Garai. Dostaly mě pak zejména dlouhé záběry kamery, zejména citlivé zobrazení pobřeží Dunkerque plné vojáků a toho vojenského ruchu. Vesměs chválený hudební doprovod na mě až tak nezapůsobil, ale jistá originalita se mu upřít nedá. Emocionálně velmi silný snímek, který vás duntí hodně přemýšlet, ale že bych se k němu znovu a znovu ráda vracela – to se říct už nedá.

• 21.5.2008  10:40
    Miss Potter (2006)

Slečna Potterová žije v „králíčkovém“ světě a skrze její obrázky roztomilých zvířátek se rozsvítí tisíce dětských očí. Dojemný příběh z doby svazované konvencemi, částečně situovaný do kouzelné přírody Lake District. Pro Skotsko mám setsakramentskou slabost a kraj Belatrix Potterové a okolí Dunkeldu se svou zelení a desítkami (!) hopkajících nefalšovaných králíků Petrů jednoduše zbožňuji. Renée podává standardně dobrý výkon, jen se z mého pohledu stále nachází ve stejné herecké poloze – stejná chůze, stejné škleby. Nebýt kostýmů těžko bych poznala zda hraje Bridget Jonesovou, tulačku Ruby s jiskřivýma očima nebo právě Miss Potter. Je to ale miloučké a tak dávám poctivé tři hvězdy.

• 7.5.2008  19:06

Zajímavý dokument o korunním princi britské monarchie. Je jen přínosem, že se tento dokument nezaobírá jen ženami, kterými se Charles obklopoval a jeho manželstvím s lady Di. Takových projektů zde už bylo až až. Naopak nahlédneme do tak trochu „jiné“ duše prince Charlese – ať už jde o jeho kladný vztah k alternativní medicíně a okultismu, nepochopení moderní architektury v londýnské City nebo budování „vlastní“ staroanglické vísky v Dorsetu. Pro monarchii jako ochránce anglikánské církve je znepokojivý jeho pozitivní přístup k ostatním náboženstvím a islámu. Nabízí se tak jen otázka, zda by neměl být budoucím králem raději princ William.

• 7.5.2008  18:53
    Ratatouille (2007)

Tohohle myšáka by si zamiloval snad i deratizér. „Krysák“ Remy s gurmánským jazýčkem a talentem pro kulinářské umění okouzlil nakonec i šedou eminenci příběhu – přísného kritika s příznačným jménem Ego. Je to tak trochu jiný animák. Spíš než sled skečů se dostává do popředí netradiční příběh, který se odehrává ve francouzské kuchyni špičkového podniku. Přiznám se, že díky skvělé animaci úžasných pokrmů, se brzy dostavil Pavlův „slintací“ reflex a dostala jsem obří hlad. Ale jak tak koukám, tento „efekt“ měl film na více pozorovatelů :-)

• 3.5.2008  10:09
    Panenská královna (TV film) (2005)

Další zpracování života a vlády anglické královny tentokrát z produkce BBC. Přestože královna Cate Blanchet je v konkurečním snímku bezesporu vizuálně líbivější, nutno podotknout, že tahle varieanta s Anne-Marie Duff dává Královně Alžbětě pěkně na prdel. Alespoň z hlediska autenticity příběhu. Panenská královna je prostě kompaktnější, přesnější, detailnější. Prostě lepší, pozor nikoliv však z hlediska hereckého projevu, v tom jsou obě dámy Cate i Anne-Marie silné v kramflecích. Pro mě jako obdivovatelku Alžběty I. jako silné královny a ženy své doby proto převládá naprostá spokojenost. Jediná osamocená výtka směřuje k maskám - zejména v případě postavy Lettice (Sienna Guillory) došlo k naprostému kolapsu, protože to "skupenství hmoty" co Sienna dostala na ksicht se nedá ani popsat. Skvělé kostýmy, překvapivé obsazení přitažlivé Joanne Whalley do role Krvavé Mary, velice zajímavě zvolená hudba Martina Phippse s keltskými i klasickými prvky a zejména úžasná skladba The Virgin Queen od Medieval Baebes. Jasný plný počet!

<< předchozí 1 2 3 4