• Pohádka

Calcium Kid (2004)

Upřímně řečeno jsem k tomuto filmu přistupovala se značným despektem. Nemám příliš v oblibě filmy z boxerského ringu (s výjimkou Rockyho) a rozchechtal mě už přebal filmu. Kandidát na odpad, myslela jsem si. Jenomže jsem se mýlila, vyšla z toho celkem koukatelná záležitost, dokonce s prvky povedené parodie. Bloomův pohlad plaché laně je v tomto případě uvěřitelný - vždyť se z mlékaře přes noc stane britská naděje boxu. Pít tři litra mléka denně se skutečně vyplatí. Zvažovala jsem *** hodnocení, ale nakonec to zkrouhl právě závěr. I tak je to spíš na 2,5* - holt hodnotící škála je zde na mě příliš úzká.

Pearl Harbor (2001)

V roce 2001 "odstartovaly" současně dva "letecké" filmy - v obou byly pěkné letadýlka, ale jen jeden měl to "něco" - vnitřní kouzlo, které mě spolehlivě rozbrečí. A Pearl Harbor to nebyl. Jistě - máme tu skvělé vizuální efekty (zejména rekonstrukce útoku na přístav) a dobrou (nikoliv ale dechberoucí) hudbu Hanse Zimmera. Je tu romance - tak sladká až trnou zuby a nechybí ani americká vlastenecká agitka. Ale celkově mě příběh nechává chladnou a je mi docela jedno kdo přežije a kdo ne, asi proto, že nejsem Američanka. U mě na celé čáře vyhrál náš Tmavomodrý svět.

Mlhy Avalonu (2001) (TV film)

Film podle románu Marion Zimmer Bradley nás zavádí do dob krále Artuše. Nejde však o klasické pojetí této legendy, neboť do popředí se nám kupodivu dostávají ženy - kněžky z bájného Avalonu. Morgiana zde není zobrazena jako zlá čarodějnice, ale jako žena, která souhrou nešťastných náhod skončí v náručí vlastního bratra a počne s tím toho, kdo nakonec krále Artuše zničí. Natáčeno i v českých luzích a hájích. Velmi povedené!

Dr. House (2004) (seriál)

Když jsem začala Dr. House sledovat působil na mě v záplavě lékařských seriálů jako zjevení. Napohled nepříjemný, kulhající morous, který vylečí každého, ale být jeho pacientem byste asi nechtěli. To tu ještě nebylo. Jenomže kostra příběhu zůstavá v každém díle stále stejná - zákeřná a tajemná nemoc, tři až čtyři špatně zvolené formy léčby, jedna až dvě tajné domovní prohlídky (neoprávněné) a potom léčba konečně zabere. Zatím nechávám čtyři, na Jesseho Spencera se pěkně dívá.

Světáci (1969)

Skvělá česká veselohra s výborným hereckým obsazením, kterou jsem viděla snad padesátkrát a pokaždé se znovu a znovu směju jak blázen. Smekám před pány herci. "Tak už si konečně sedni. Vždyť sedim. Ona sedí.".

Eragon (2006)

Předlohu jsem sice nečetla, ale nelíbí se mi parazitování na tematech z Pána prstenů ani snaha režiséra se tomuto Jacksonovu velkofilmu přiblížit. Eragorn nesahá Pánu prstenů ani po kotníky. Bohužel při hodnocení se od toho nedá odhlédnout. Plus dávám za ztvárnění Saphiry (poděkování Wetě) v původní verzi se skvělým hebkým hlasem Rachel Weisz, za Jeremyho Ironse, který je jedinou charizmatickou postavou v příběhu a co nemohu opomenout jsou krásné slovenské destinace.

Babel (2006)

Babel je zmatek, aspoň tohle znamená v překladu. Nicméně Ińárritu našel společnou nit pro pospojovani ostatnich pribehu. I kdyz ani mě tam příliš nepasovala epizoda z Japonska. Za zhlédnutí ovšem tento snímek stojí, zaprášený Brad Pitt není k vidění zrovna každý den.

Goyovy přízraky (2006)

Goyovy přízraky sice dokonalosti Amadea nedosahují, nicméně i tak natočil Forman pěkný, ač na můj vkus příliš ponurý a depresivní film. Jak jinak však popsat dobu Francisca Goyi, temnou dobu, kdy Španělsku vládla zkostnatělá inkvizice a díky ní se hlavní hrdinka Ines dostává bezdůvodně na 15 let do vězení. Z něho jí dostane až vpád napoleonských vojsk, která zahýbou postavením inkvizice, ale Ines se vrací do života coby zdevastovaná poznamenaná lidská troska. Sama postava Goyi vystupuje v příběhu spíše okrajově, ale temnota a bezútěšnost té doby sála dodnes z jeho obrazů. Pěkné kostýmy, skvělá Natalie Portman.

Elizabethtown (2005)

Film o životě i smrti. O ztrátě práce a taky o tom, že ze všeho toho srabu vás může vytáhnout láska. Díky tomu, že jsem ho viděla v určité životní etapě, tak na mě zapůsobil daleko více než za normální situace.

Princ Valiant: Boj o Excalibur (1997)

Mám ráda fantasy a zajímalo mě jak filmaři tentokrát pojmou artušovskou legendu. Mno, radši jsem se neměla dívat.