The Trial of Jeffrey Dahmer (1992)

Jak a vlastně i proč hodnotit záznam ze soudního procesu s Jeffreym Dahmerem? Proč vůbec byl tenhle záznam uveden do distribuce pro široké publikum? A proč by se na to měl někdo dobrovolně dívat? Protože jsme prasata. A podíval jsem se taky. Zvrácené, děsivé a znepokojivé. A přesto je divák do jisté míry fascinován tím, co dokáže jinak zcela stejný člověk, jako je on sám.

Warriors (1979)

Skvělá stylizace gangů, vynikající barevná kompozice, kterou předznamenává hned první pozoruhodně sestavený záběr na nádraží (vlaky mají ve filmu vůbec velmi zásadní váznam - jako cévy v těle (městě) - znamenají žvot, ale někdy i smrt). Velmi jednoduchý příběh, přesto neobyčejně zajímavý film. Teď konečně vidím, že Streets of Fire přece jen nejsou tak jedinečným kouskem, jak jsem si původně myslel. Walter Hill se nezapře a ve Warriorech napovídá, co se v něm ještě skrývá.

Maniak (2012)

Dobře odvedená práce. Depresivní vizuál a především vynikající hudba (no kdo by nevzpomněl na Refna?) zajišťují čtvrtou hvězdu. Povedený moderní pohled na mé zamilované osmdesátky. Město a člověk. // S odstupem potvrzuji - zatím nejlepší soundtrack roku.// Tak jo, jeden z těch filmů, které s časem zrajou jako víno, takže po půl roce od kina a další projekci zvyšuju na 5*.

Nebezpečná známost (2005)

[lehce spoileroidní] A já vůl si až do půlky myslel,že je to jen staré známé přeřikání toho, že ženy jsou zlé, manipulativní, přetvářející se mravní pokušitelky. I tak by to dobré. Ale zatraceně jsem se spletl. Bylo to ještě lepší. Prvotřídní psycho, depresivní, mrazivé, se zatraceně hustou atmosférou. Vypointovaná jednohubka s velmi znepokojivým závěrem. Přidávám pochvalu pro tvůrce za ideální stopáž a absenci zbytečných serepetiček. Nemám co vytknout.

Záhadné zmizení (1993)

Jeden z mála vzácných příkladů, kdy remake výrazně předčí originál. Herecky výraznější, vygradovanější, s mnohem hustší atmosférou. Originál vyniká pouze závěrem, který je v tomto případě kapku pohollywoodštěný. Od mala jeden z mých top filmů a jeden z nejděsivějších thrillerů, které jsem měl tu čest vidět.

Drive (2011)

SPOILER: Mrkne. ;-) (naproduhé v kině mnohem hlubší prožitek než prve, radost v detailech a režii, přidávám na tu pátou. Refn umí a Drive se spolu s Pusherem řadí hned za Bronsona)

Avengers (2012)

Nikdy jsem neměl rád blockbustery, nikdy jsem nevyhledával komiksy ani jejich adaptace. Od Avengers jsem neměl naprosto žádné očekávání. Stydím se, přiznám se, je to absolutně nejlepší popcornovka i komiksovka jakou jsem kdy viděl, přesně taková, jak si tento žánr představuju. A obávám se, že do jisté míry Avengeři změnili celý můj pohled na film. Některé komenty jsou opravdu veselé. Jen nevim, co něktěří diváci čekali, nebo kde vlastně vidí ten problém, když to ani nejsou schopni formulovat. A ještě ta častá výtka, že je to prostě "americké". To mě velmi překvapilo. Od filmu, kde je krajina původu USA, superhrdinové vzniknuvší v Americe a jeden, který se dokonce jmenuje Captain America. No je to dost překvapivé. :-) Po druhé projekci je pětihvězda jistá a nechávám ji.

Somrák s brokárnou (2011)

Ježíš Kristus, Johanka z Arku a Rutger Hauer; to jsou lidé, kterým už došla trpělivost a pokusili se něco změnit. Společnost je zkažená, vždycky byla a nejspíš bude až do doby, kdy se zahubí. Odjakživa se objevují knihy, traktáty, dramata i komedie, básně a další literární díla, která tuto neustávající dekadenci kritizují. Ve dvacátém století příšel film a také v něm se toto téma úpadku objevuje poměrně pravidelně. Nikdy to nikoho příliš nezajímalo. Dnes, v roce 2011 přichází zlom, na scéně se objevuje poslední nezkažený hrdina, poslední kdo ještě neztratil zbytky lidství, kdo si cenní života a světa kolem nás. Přichází Somrák s brokárnou a pokouší se spasit poslední zbytky světa. Jediný, kdo mu v tom může pomoct, je prodejná dívka Abby. Nechte se překvapit, jestli se jim to podaří. Hobo with a Shotgun je nedrsnější, nejkrvavější a nejšílenější reflexe na zkaženou společnost vůbec. Nakonec snad i jedna z nejlepších. Rutger Hauer je dokonalý spasitel, nechybí několik vtipů, vážných scén, uřezaných hlav, ustřelených koulí, vyhřeznutých střev a nakonec tvůrci neopomněli ani dokonalou montáž, která nemůže chybět v žádném kvalitním filmu. Lidský život ztratil cenu, kreativita a umění spočívá v tom, jak co nejoriginálněji zabít. To je ten pokrok, o který se snažíme. Karim Hussain (Subconscious Cruelty) coby hlavní kameraman nezklamal a Hobo mu může poděkovat za výborný vizuál. Rozhodně doporučuji.

Angst (1983)

Brutálně naturalistický kousek, jeden z nejvěrohodnějších filmů na podobné téma, jaký jsem měl možnost vidět. Další čárka do mé sbírky filmů s předlohou skutečných masových a seriových vrahů. Tentokrát je předobrazem Werner Kniesek. Milý Rakušák ze Salzburgu, který šel do vězení za zastřelení třiasedmdesátileté babičky. V roce 1980 byl propuštěn několik týdnů před oficiálním termínem, aby si mohl najít práci. Film Angst vám představí první den jeho znovunabyté svobody. Komentář Mi Nü-Chai si sice každý přečte, ale v tomto případě střílí těžce vedle.

Rituals (1977)

Pokud máte chuť na opravdu kvalitní, originální a atmosférický thriller, Rituals je bezpochyby tou nejlepší volbou. Od bezstarostného začátku se fim ubírá do bezvýchodné džungle a stejně bezvýchodnou se postupně stává i situace hlavních hrdinů. Pomalu, ale neodvratně houstnoucí atmosféra pohlcuje jejiich mysl i mysl diváka a spěje k nutnému závěru. Po přečtení několika komentářů jsem se dostal i ke srovnání s filmem Deliverence, které ale nepovažuji za příliš opodstatněné. Filmy mají sice společnou nejzákladnější linii, ale každý se s tématem vypořádává naprosto odlišným způsobem. Deliverence oproti Rituals využívá přímější taktiku, dovolí i poznat protivníka a konfrontovat se s ním. Negraduje atmosféru a spoléha na pouhé dva příběhové vrcholy, nakonec i závěr dává mnohem víc tušit a celkovému dojmu nepřidá. Deliverance sází na jistotu i po herecké stránce, ale samotný Hal Holbrook je v Rituals s přehledem válcuje. Je smutné, že někteří přistupují k tomuto snímku s velkými hororovými očekáváními, z jejichž nenaplnění vinní samotný film, který pak automaticky odsoudí. Proto rovnou pro budoucí říkám; tohle není horor, tohle není technicky prvotřídní film. Připravte se na naturalistický snímek, s dokumentární vizáží a zatraceně dobrou zápletkou. Neprávem zapomenutý klenot.