Chůva na zabití (2017)

Kdyby dostal Sám doma PG18, vypadal by nějak takhle. Cole, 12 letý boi, má stále chůvu. Jednou mu spolužačka řekne, když se zrovna nebaví o novém Fortnite tanci, že by měl zůstat v noci vzhůru, aby viděl, jestli chůva nemá nějakou společnost na koitus. Společnost má a to pořádnou; bandu lidí, co se rozhodnou zavraždit jednoho ze svých, aby splnili rituál. Další oběť má být Cole, ale ten se rozhodně nenechá.

I dva jsou rodina (2016)

Film mi byl přehrán během nudné hodiny francouzštiny. O to víc jsem byl překvapen, co jsem viděl. Tak silný a dojemný příběh, tak dobrý, jsem dlouho neviděl.

Ilsa: vlčice SS (1975)

Levné béčkové porno říznuté scénami mučení v pseudo nacistickém táboře , který vede blonďatá MILF nymfomanka. Humus.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Vždycky mě fascinoval příběh učitele archeologie, který po přednášce vezme klobouk, bič, Colt a vyrazí na dobrodružnou výpravu. Po legendárních Dobyvatelích, brutálnímu Chrámu, mé oblíbené Poslední křížové výpravě a underrated Křišťálové lebce se Indiana Jones vrátil naposled na stříbrné plátno. Už u 15 let Křišťálové lebky bylo na pováženou sledovat postaršího Harrisona Forda, který mydlí soupeře bez ohledu na věk. Ani v Nástroji osudu tomu nebylo jinak. Přesto se tvůrci více snažili udělat z osmdesátiletého herce zranitelnější cíl, který už nemá energii na to, aby se vypořádal s celou armádou sám. Náckové jsou holt s Indym spjatí, takže i přes fakt, že se děj odehrává v 60. letech, Indy jim opět čelí. Sázka na jistotu, ačkoliv bych radši viděl něco z tématiky studené války ve stylu Kříšťálové lebky. Po stránce příběhu je to dost podobný s předchozím dílem - má to skvělý momenty, dialogy, chemii mezi postavami, ale pak přijde ten bodu zlomu, kdy v uvozovkách přízemní příběh jde do absurdního extrému, který vypadá prazvláštně, bizarně a naruší tak téma zbytku filmu. Je to škoda, protože jsem si film z velké části užíval, ale ten konec byl na mě trochu moc. Ale předem říkám, mohlo to dopadnout hůř a jsem rád, že nakonec závěr filmu nebyl tak sentimentálně klišovitý, jak to zprvu vypadalo, že bude.  Postavy jsou ve filmu vyloženě povedený. Jonesova kmotřenka Helena je sympatická a přes asi dva momenty, kdy řekla, že je silná  a nezávislá a v další scéně zase Indyho poučila o něčem, co by asi měl znát, vážně zábavná parťačka. Dále Teddy, což je takový méně otravný Short Round z Chrámu zkázy byl taky fajn. Bál jsem se, že kluk bude fungovat v ději jako takové to otravné dítě, co poučuje zkušenější starší a dělá si srandu z jejich věku, ale tady to naštěstí nenastalo. Na druhou stranu, jeho postava není tak výrazná a kdyby se vystřihla, ani byste si toho nevšimli. Záporák, nacistický doktor Voller, kterého hraje Mads Mikkelsen, jsem si užil dost. Když se nad tím zamýšlím, ve filmu není snad žádná postava, která by byla špatná, což je vzácnost. Teď bych přešel k problémům, kterých je kupodivu pomálu. První půlhodinka je to, na co byl film nejvíce promován - osmdesátiletý Ford je digitálně omlazen, aby vypadal mladě a úvod filmu se tedy odehrává ještě během druhé světové války. Autoři se snažili o určitý závan nostalgie, který zabral jen částečně. Digitální omlazení moc dobře nefungovalo, málokdy to působilo přirozeně. Co hůř, celý úvod se odehrává v noci, takže nejen, že pořádně nevidíte omlazeného Forda, ale ani pomalu nevíte, jestli koukáte na něj, nebo na někoho úplně jiného. Chápu, že chtěli pomocí tmy zakrýt nedokonalé CGI, ale když v té tmě stěží rozeznám na co koukám, tak si horko těžko dokážu užít akci. Neříkám nic, vrátit herce do jejich dřívějších let je fascinující a má to rozhodně využití, ale tady to působilo spíš rušivě. Akce je filmu více než dost. Možná až zbytečně moc. Když už nějaká taková scéna započne, trvá někdy až zbytečně dlouho. Neříkám, že jsou akční sekvence natočené špatně, to vůbec ne, ale jejich dávkování a délka by mohla být trošku skromnější.  A ten konec. Jak jsem psal v úvodu, po vzoru Křišťálové lebky se film tři čtvrtiny filmu drží poměrně kvalitního akčního dobrodružného tempa, které působí i jakž takž reálně, ale až do bodu, kdy to přejde do absurdních rovin a akorát to tak pokazí dojem z celého filmu, který jsem si jinak naprosto užil. První tři filmy nechci ani srovnávat, ale když si vezmu Křišťálovou lebku a Nástroj osudu, užil jsem si víc letošní film. Nabízí víc zajímavých postav, poutavějších prostředí a akčních sekvencí, které neobsahují CGI opice.  Takže za mě takových 7/10.  Nezklame. Nenadchne. Ostudu sérii rozhodně nedělá. V moderních dobrodružných filmech rozhodně ten lepší.

Jack staví dům (2018)

Tenhle film má 2,5 hodiny a během tohoto času se ve filmu prostřídá pár minipříběhů, které celkově vytváří příběh vraha Jacka. Vraždy jsou brutální a naturalisticky natočené. Jack má OCD, proto musí všechno mít do puntíku promyšlené. Tempo filmu je pomalejší, některé scény zbytečně natahované, ale ve finále je Jack staví dům dost ujetý zážitek na úrovni Amerického psycha. Kdo má čas a nevadí mu brutální scény, ať se koukne. Ostatní se asi Jackovi radši vyhněte.

Jan Hus (1954)

Návrat do éry, kdy Češi dělali dobré filmy jeden za druhým. Ignorujte rok premiéry, Jan Hus je jeden z nejpovedenějších českých (respektive československých) filmů. Kostýmy a kulisy jsou perfektní. Co se týče příběhu, asi by bylo zbytečné to tady vypisovat, každopádně jako poměrně věrný skok do historie se smyslem pro detail je Jan Hus naprosto ideální kousek. Kdyby bych měl udělat seznam nejlepších českých filmů, tenhle by tam rozhodně byl.

Jan Žižka (2022)

Tak jsem se konečně dostal k Žižkovi. Na film jsem šel s očekáváním, že dostanu americkou patetickou slátaninu, kde se budou LARP bojovníci mlátit meči a občas zahlédnu nějakou tuzemskou lokalitu. No a musím říct, že se moje očekávání splnilo.  Film se odehrává v roce 1402, tedy v době, kdy o Žižkovi víme max to, že byl žoldnéřem, takže měl režisér poměrně volnou ruku s tím, jak postavu husitského vojevůdce využije. Zápletka se točí kolem nějaké Kateřiny. (Snažil jsem se najít reálnou předlohu, prý šlo o příbuznou francouzského krále, což byl v té době Karel VI., ale žádnou Kateřinu, co by na to seděla, jsem nenašel. Tak hlavně, že měl Jákl odborníky na historii :) ) Kateřina je snoubenka Jindřicha z Rožmberka (historický spoiler: ne, nebyla) a Žižka je osloven, aby ji unesl, protože Rožmberk vydírá krále Václava IV., protože mu ten opilý bambula, co se koupe s lazebnicemi, dluží peníze. (Jo, je to krapet složitější, já sám jsem se v tom moc nevyznal a to jsem na Václava psal bakalářku.)  Film je založený hlavně na soubojích, které jsou z většiny fakt povedené, hlavně ten první s vozovou hradbou. Naproti tomu finální bitva, která by asi jako měla být jó epická, tak je sestříhaná tak hloupě, co vteřina to střih, že se nevyznáte v tom, co se vlastně sakra děje. Nemluvě o trendu "haha, teď budu klepat s kamerou, to bude vypadat parádně." Ne, vypadá to, že kameraman má solidní klepavku. Takže ano, pro fanoušky akce vyloženě skvělá podívaná. Lítají šípy, sekají se ruce, probodávají se těla, věší se děti, hryžou se frňáky, sekají se hlavy. Vyloženě brutalitky, které v české produkci nemají obdoby. Na druhou stranu je docela s podivem vidět, že co se týče k velkoleposti, tak ty souboje působí mnohem komorněji než třeba ve Vávrově trilogii z 50. let. což není na škodu, o to lépe se dokážete soustředit na konkrétní duely. Brutalitou se rozhodně nešetřilo. Na čem se ale zatraceně šetřilo byl scénář. Jo, souboje parádní, ale samotný příběh je dost o ničem. Film se snaží místy o zpomalení a menší navození romance, ale moc se mu to nedaří. Když se snaží být film vážný, nefunguje to. Celou dobu očekáváte finále, kde dojde k nějakému velkému rozuzlení, kdy se konečně stane něco, na co čekáte celý film a nakonec dojde k tomu nejlínějšímu a nejvíc klišé konci, kdy si uvědomíte, že byl vlastně celý děj, veškeré události, k ničemu. Patetické finále, Kdož sú boží bojovníci a konec. Nic víc. To vždycky potěší po dvou hodinách sledování. Lokace byly v jádru čtyři. Les, lom Velká Amerika, Praha a náhodné hrady. Samozřejmě všude bláto, šedý medieval filtr, bez něho by to nešlo. Až na tu Ameriku, která měla představovat Itálii, to docela působilo věrohodně. Holt tvůrci měli štěstí, že byly kulisy už hotové a nemusí se projevit jejich odbornost při tvorbě autentického prostředí. Protože to se u kostýmů nestalo. Jákl byl tak svědomitý v tvorbě autentického středověku, že se ani nepodíval do hry svého kámoše Vávry, Kingdom Come Deliverance, kde by viděl, že v té době (a nejen té) se nosilo dost pestrobarevné oblečení. Ne, Jákl se drží hollywoodského středověku, takže místo barevných tunik nosí postavy ve filmu de facto špinavé pytle od brambor. Nemluvě o detailech, že třeba ta Kateřina nemá žádný účes, žádný drdol, nic. Prostě rozpuštěné vlasy, protože proč se držet iluminací z té doby, když už je máme, že jo. A to, že Žižka ve filmu používá takovou zubatou dýku ze 17. století, kterou se lámaly čepele, to ani nekomentuju. Prý se Jáklovi líbila, tak jí tam dal. Ale abych jenom nekřivdil, Kumáni, Zikmund a Václav měli docela dobře udělané kostýmy. Ale to je tak všechno. Jsem z toho všeho takový rozpačitý. Akce byla sice parádní, občas vidět známé tváře z dějin nebo lokality bylo fajn, ale to je tak všechno. Film je propadák v Americe, skoro nikdo na něj nechodí, v Česku diváky ničím nepřekvapí a znalejší historie možná tak namíchne. Jde vidět, že tenhle film byl dělaný pro Američany, aby poznali, že nějaká malá zemička v Evropě má daleko zajímavější historii než oni, (což máme, trhni si, Ameriko) ale jelikož je to absolutně nezajímá, tak se nic nezmění. Ani se nedivím, protože v angličtině se tenhle film jmenuje Medieval, což moc pozornosti nepřiláká. To se bude skvěle googlit. To musel vymyslet opravdový koumák. Jak jsem už zmínil, film má vážně dobrou akci, ničím jiným nepřekvapí. Herecké výkony to nezachraňují, zahraniční hvězdy krom představitele Žižky mockrát neuvidíte a Roden, který hrál Václava a na kterého jsem se těšil nejvíc, má tak 8 minut screentime. Film mě nezklamal, nenadchnul a nepřekvapil. Vážně nevím, kde je ten 450 milionový budget. Asi šel na plat cizích herců a CGI lva, fakt netuším.

Jason X (2001)

Sci-fi prostředí Pátku 13. nesvědčí. U Manhattanu změna prostředí prošla, tohle je lehce přepal, nemyslíte?

John Wick 3 (2019)

V pořadí již třetí akční film s Johnem Wickem opět nezklamal. Naopak. Ve trojce se překonalo snad vše, kde předchozí díly zaostávaly. Akce od počátku do konce, která nemá jinde obdoby. Totální masakry, které svou choreografií ohromí. Některé scény jsou vyloženě geniální. Lepší "akčňák" v současnosti nenajdete. Audiovisuální masterpiece. Takže kdo neviděl, ať zahodí tu Plzeň, odvalí se z toho koupáku a maže do nejbližšího kina. 5/5