Becket (1964)

Co to je hernajz za zvyk, dávat na začátek výústění filmu. Pro nás historické dutohlavy, kteří o Svatém Tomáši věděli velké nic to trošku zbytečně spoiluje děj. Jinak se jedná o výborný historický film, postavený na dobrých dialozích a především hlavních představitelech. Obzvlášt Peter O'Tool mě překvapil a jeho malicherný, psychopatický vladař byl úplně něco jiného než jsem s ním doposud viděl. Burton má méně vděčnou roli, kterou zvládá s přehledem, ale zrak to nevytře. Vytkl bych trochu zbytečnou rozvleklost, zvlášť v druhé půli filmu a občasné divadelní proslovy "do hlediště".

Stopaři (1956)

Rozhodně chválím námět a taky Wayna, který svého jižanského macha dovedl k dokonalosti. A není to zrovna extra dobrák. Což je další plus filmu - jeho hrdina prostě nemá rád indiány, dal by se označit za rasistu,šovinistu a Bůh ví co ještě. To sledovat u hlavního hrdiny v dnešní době politické koreknosti a podobných zvěrstvech, je jako pohlazení po duši. Navíc miluju jak v těchto starých kouscích je každý člověk pod třicet skoro nesvéprávné ucho. Přesto se jedná o poněkuď rozvleklý film, což nevynahradí aní krásné záběry krajiny. Taky se mi nelíbí podivný, skratkovitý závěr, který přesně neodpovídá logice předchozího děje. Btw: Nejsu žádnej lingvista, ale ten jižanskej přizvuk je brutus :)

Vzpoura žen (1939)

Komentář obsahuje lehčí spoil. Celý film se těším až konečně Stewart nasadí kolty a pořádně si to tam potočí. A ono ... nic. Konec byl pro mě velké sklamání. Je prostě takový nemastný, neslaný. Ale jinak je to docela solidní záležitost, komedie to až tak úplně není, ale je to docela pohodovka.

Třináct dní (2000)

Přestože všichni víme jak to dopadne, jedná se o parádní, napínavou sondu do pater vysoké politiky. Musím ocenit smysluplný scénář, napětí a v neposlední řadě skvelé herce. Jedinou, malou výtku bych měl k zbytečným pasážím rodinného života O 'Donnella. No jelikož jsou ty pasáže velmi krátké - zasloužených pět.

Krise (1939)

Parádní dokument, který vykresluje věci asi trochu černobíle (taky má působit jako antinacistická propaganda), ale pouštět by ho tu měli v dějepisu, už jenom z důvodů zvýšení národní hrdosti. Ta by nám v dnešním kosmopolitním světě určitě neuškodila.

Hombre (1967)

Dokonalý antihrdina v podání Paula Newmana v skvělém psychologickém westernovém dramatu. Škoda, že tvůrci vyměkli a neudrželi nastavený kurz po celý film. Takto závěr působí možná efektně v konstrastu s pokrytectvím, falší a přetvářkou zůčastněných osob, ale na mě působí nevěrohodně a na efekt.

Zlatíčka pro každého (2001)

Příjemná pohodovka, která mohla být lepší než nakonec je. Ze začátku slušně našlápnuto, ale pak se tam v tom tvůrci začnou babrat asi jako Cusackův hrdina ve svých citech. Nicméně snad až na dva momenty nespadne do trapnosti a neurazí. Herci jsou taky fajn, ale kraluje tomu jednoznačne Zeta-Jones jako nesnesitelná herecká primadona.

Králova řeč (2010)

Slušný film, ale ne zas takový zázrak. Colinovi bych toho Oskara i přál, ale objektivně se mi víc libil Eisenberg. Nicméně ostudu si s ním akademici neudělali, hraje dobře. U nejlepšího filmu je to ale napováženou, měl jsem rozhodně jiné favority.

Moonraker (1979)

Ten konec s laserem je sice trochu divočina, ale protože mám rád sci-fi docela se mi to líbí. Aspoň je trochu změna. Použitelná zápletka, hodně hezkých lokací (například krásné Brazilské přístavní město (jméno už jsem zapoměl) a bitka na lanovce) a Moore, který nedostatek šmrncu nahrazuje pohodovým nadhledem, který k takto laděným (a defacto naprosto nesmyslným) filmům jednoznačně patří. Bond girl průměr.

Bláznivá střela (1988)

Neskutečně nahláškovaná podívaná, končící naprosto šíleným peklem na baseballovém stadiónu. Jeden z těch nemnoha filmů, který je čím dál lepší. Leslie je opravdu král příšerných replik pronášených s kameným ksichtem.