Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

Podíval jsem se na to hlavně kvůli Jane Birkin (protože v poslední době přicházím na chuť Gainsbourgově hudbě), ale tady jsem její půvab nemohl tolik ocenit, protože ta její role je občas docela protivná. Jinak ale film rozhodně obsahuje slušnou porci vtipu a pár dokonalých scén (útok indiánů, nepovedenou operaci, hodina matematiky), standartního Richarda a celkově docela pohodovou atmosféru. Škoda, že se film tak pomalu rozjíždí, protože je čím dál lepší a graduje do docela překvapivého finále. Tři a půl.

Husar na střeše (1995)

Zvláštní film mixující krásy jižní Francie s hromadou poměrně hutně vyobrazených mrtvol pokosenou nelítostnou nemocí. Oba dva charaktery (i jejich představitelé) se mi hodně líbily, přestože každý byl úplně jiný. Jenom ten závěr mohli autoři trošku podojit, bylo to dost studené a to i na mě, který si zrovna v slzopudných závěrech moc nelibuje.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Přestože postupem času trochu dochází dech (ostatně jak je tu mnohokrát zmíněno), jedná se o super podívanou. Oba hlavní přestavitelé jsou jako epesní lonťáci dokonalí, Katrina je hezká a sympatická, což je uprímně vše co od podobné role očekávám. Zvlášt Alan Tudyk s jeho křivou hubou pobodanou vosama nemá chybu. Pošahaný magor jakožto vůdce bandy studentosmradů je taky super. Celkově nejsu žádný velký fanda hororů nebo vyvražďovaček, ale pobavil jsem se skvěle. A to jsem k filmu přistupoval s velkou nedůvěrou (resp. vůbec jsem se na něj nechtěl dívat).

Správci osudu (2011)

Za to jak z tak krásné ženské jako je Emily Blunt, udělali tvůrci (v romantickém filmu!) místy až nesympatickou fuchtli by zasloužili potahat za koule. Damonova postava je naštěstí výrazně sympatičtější (a charisma on má na rozdávání), takže to trochu zachraňuje. Chápu, že u podobného filmu se na to nesmí tak hledět a proto sem opravdu vypl mozek, ale těch logických bot tam je fakt dost. Už dlouho jsem u sledování filmu neměl tak silný pocit, že celá ta zápletka vyšumí totálně do stracena, protože tvůrci nevypotí žadnou použitelnou pointu. Otázka je jestli vůbec existuje, aby nepůsobila směšně.

Kazatel (2011)

Takové peklo jako Legie to není. Vlastně to má našlápnuto docela nadějně a přes totálně provařený námět mě film docela zaujal. Poměrně slušně vybudovaná atmosféra s ultra nadrsněným Bettanym, dávala naději na slušnou béčkovou jízdu. Postupně se to ale nějak kdesi rozplynulo. Rozhodně tomu nepomohly směšné dialogy, místy nepřehledná akce a trochu otravnější pohůnek co Bettanymu klátil dceru. Jediné co tak nemůžu po konci filmu dostat z hlavy je to, jestli je režisér bigotní úchyl nebo antikřesťanský satanáš. Lepší dvě.

Arachnid (2001)

Hodně příjemné céčko, u kterého jsem se královsky bavil. Scestné dialogy, šik ženská, slizkej potvorák z vesmíru, drsná marína, vědátor, doktor - prostě všechno jak má být.. Jenom ten sex tam chyběl.

Hezké vstávání (2010)

Fordova "one man show", přestože v hlavní roli afektovaně přehrává Rachel McAdams. Sic jí nemůžu upřít jistý půvab, mohla trošku ubrat. Zvlášt s úžasně koženou hubou Forda to působí příliš rušivě. Kdyby se na toho pátého Indiho vykašlal (jako že to asi udělá), tohle by klidně mohlo být jeho důstojné sbohem. Pár slušných vtípků by se našlo, ale víc než průměr to není.

Návštěvníci (1993)

Na vražedné tempo se povedlo naroubovat jenom decentní počet vtipných situací, takže spíše takovej průměr. Tu a tam sem se zasmál, ale když vemu jakou pověst ten film předchází čekal jsem více. Neurazí, ale ani nijak extra nenadchne.

Operace Corned Beef (1991)

Genialně sehraná dvojka s naprosto neodolatelně cholerickým Renem, kterému starou brousí užvaněný Clavier. Takto má vypadat chemie v podobných filmech. Škoda, že film neudží monstrózní tempo, které točí v šílené půhodce někde okolo poloviny filmu . To by bylo za jasných pět, ale protože ke konci trochu dojde šťáva dávám za 4. I tak stojí vydět, hodně jsem se nasmál.

Mládí (1992)

Crowův klasicky kvalitní soundtrack doprovází tuto sice nijak extra objevnou, ale zato upřímně myšlenou a nenásilně podanou mozaiku o vztazích. Vzestupy, pády, sny, očekávání, sklamání a naděje jsou tu podány jemnou formou bez extra velkých gest, trapasů nebo proslovů. A tak to mám rád. Chtělo by to trochu větší prokreslení jednotlivých postav. Matt Dillon s dlouhým páčem byl vážně fešák. Trošičku slabší 4.