Po přečtení spalte (2008)

Skvěle napsané postavy, dobrý příběh se zajímavou zápletkou a neskutečně cynická jízda skrz ostře černý humor plný kuriózních a zábavných situací. Hlavním kladem snímku jsou propracované osudy postav a herci, kteří je hráli (v čele s "hodným samaritáncem"). Taky vám to celé přišlo úplně o ničem? Hodnocení: 7/10.

Štamgast (1987)

Úžasný příběh, úžasný chinaski (v podání Rourkeho) a jeho život básnického ožrali. Skvělé drama o myšlení geniálního blázna a způsobu života, který žil a v který věřil. Člověk, který nemohl dýchat v kleci se zlatým dnem a pocit bezmocnosti, stroskotání ho naplňoval blahem. Člověk, který měl rád lidi, ale cítil se líp, když nebyli kolem. Člověk, který obětoval svůj život tuláctví, aby mohl psát o utrpení - to je Henry Chinaski. „Všichni jsme v nějakém pekle a cvokhouse je jen místo, kde lidi vědí, že jsou v pekle." Hodnocení: 8/10.

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Hodně, ale opravdu hodně drsná záležitost bez klidnějšího vydechnutí, která svojí brutalitou musí doslova otřást každou lidskou duší. Čekal jsem volnější drama s občasnou komediální vsuvkou a dostalo se mi syrového a krvavého thrilleru bez slitování. Nic pěkného nečekejte, pokud si k filmu sednete ze špatnou náladou, nechte náboje do 9mm daleko od nočního stolku. Rodinný masakr v tom nejsilnějším slova smyslu neustále přidává na tempu a dost rozsáhlé dějové flashbacky stupňují skvěle ponurou atmosféru. Herecké výkonny úžasné (Philip Seymour Hoffman a Ethan Hawke mě nezklamali) a příběh oplívající nemilosrdenstvím určitě také potěší svojí hořkou příchutí. Je libo Syrový a krvavý steak se studenou, pálivou omáčkou? Hodnocení: 7,5/10.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Spielbergovi se sice nepodařilo vrátit se po x letech k Indimu v tak jasném světle, jako se to minulí rok povedlo Kevinovi Smithovi v pokračování Clerks, avšak s názorem, že the Kingdom of the Crystal Skull není plnohodnotné pokračování legendární ságy zásadně nesouhlasím. Harrison se i přes svůj postarší věk znovu naplno vrhnul do své nejúspěšnější role a potvrdil svojí pozici v herecké elitě. Shia "pomáďák" LaBeouf ho hrdě zastupuje a jako nástupce nebojácného dobrodruha si ho dokáži směle představit, ač se bojím mírného poklesu na kvalitě v případném pokračování. K samotnému panu Spielbergovi téže nemám výhrady, z technického hlediska je snímek bezchybný. Velké mínus si však u mě vysloužil až moc fantasy příběh s dost nereálními momenty (viz scéna z ledničkou). Místy jsem se dokonce bál výskytu světelných měčů (alá Star Wars), ale naštěstí to vystřídal tarzanský freerun skrz junglí. Né, že bych byl výrazně ohromen, ale jako neúspěch to nepovažuji, Jonesovi se dostalo solidní ukončení a svatební scéna s letícím kloboukem prostě pohladila u srdce. Hodnocení: 7/10.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Bolek perlí jedno moudro za druhým a jde mu to více než skvěle. O zábavu jsem měl s touhle partou buranů vystaráno a scéna v nóbl restauraci zavání přímo časkou genialitou. Polívka to utáhl svým šarmem až ke královskému pobavení a pověstné hlášky, které bez ostychu vrlí na každou světovou stranu, nikdy nezestárnou. Ke konci filmu trochu dochází šťáva, ale čert to vem, byl to švandy kopec s Bohůšu na hřbetě=) Hodnocení: 8/10.

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

První dobrodružství zvířací party mi doslova ovlivnilo život, po x-té projekci a neustálém přehrávání oblíbených scén s kamárády, mě zpráva o jistém pokračování rozzářila úsměv na tváři. Chytl jsem první příležitost za pačesy a vydal se na návštěvu nově otevřeného kina v liberci, za sebeukájením potrlým zvířectvem a výsledek?... Nejsem zklamán ani očarován, spíše zaskočen mírným poklesem zábavy v dost velkolepém pokračování. Jak jsem již řekl, zvířata zde zažili o chlup velkolepější dobrodružství a vše doprovázela ta ona fajnšmekrovská atmosféra, přesto tomu cosi chybělo a 2ka nedosahovala kvalit prostější jedničky. Nebýt geniálních a nekomunistických tučňáků v čele se zamilovaným "kápem", pokračování by schořelo v plamenech ostré kritiky. Po pravdě řečeno, kouzelnost jedničky jsem si uvědomil až po následovné projekci, takže možná příjdu "Africe" více na chuť až při domácím DVD, nicméně nasmál jsem se pořád jako prase a určitě nelituji peněz za lístky. Ukecaná parta se valí do další země a pořád je se čemu smát a smát a smát... Hodnocení: 8/10.

Horton (2008)

Ať už starý muž ve vaně, poníci papající duhu a kakající motýlky, pekařský králíček Vlado, ukrajinský přistěhovatel Vlado 2, Kdosice na smítku, spravedlivý klokánek s koženým pokojíčkem, zahořklá klokanice Marfuša, čiperný pankáč starosta se svojí početnou rodinou, či ultraopice se všestranými banáni, Horton prostě musí zaujmou každičkou různorodou dušičku na všech smítkách v galaxii. Snímek moralizuje, pobaví, polechtá bránice, svojí pestrobarevností pokochá oční důlky, srší originalitou (v mezích) a roztomilostí, ba vše z přehledem koučuje komik nevyčíslitelných kvalit pěkně ve sloním podáním. Nápadité skřížení dvou světů ani na chvíli nenudí (o anime vsuvce ani nemluvě) a vše vrcholí krásným do "neznáma" volajícím zpěvem v podání mikroorchestru. Prostě další letošní kouzelná pohádka plná ještě krásnějšího dětského humoru. Proč vlastně nedat 5 hvězdiček je mi skrytou záhadou, že by dabing?. Hodnocení: 8.9/10.

Venkovský učitel (2008)

Silně procítěné drama s dokonalou myšlenkou a zajímavou "rotací" děje kolem spousty emotivních vrcholů. Slámův troufalý experiment sice působil minimálně zvláštně, však neméně působivě a místy doslova "luxusně" (scéna s luxováním koberce v kostele určitě zavání tvůrcovou genialitou). Venkovský učitel není film pro každého, ale nejít zde potenciální filmovou krásu není pro toho, kdo jí ve filmech hledá, žádný problém. Občas se nám tu povede natočit nápaditý a chytrý film a obzvlášť když ho svým obrovským talentem "táhne" někdo jako Liška s Bydžovskou. Hodnocení: 8/10 (BTW: znásilňovací scéna je hodně ostrá a já měl problémy udržet oči na obrazovce.)

Tropická bouře (2008)

"I'm a lead farmer, motherfucker!"... Tropic Thunder je pořádně ulítlá jízda s velice nekorektním humorem (dost přirovnatelným k Stillerově Zoolanderovi), což určitě dost ovlivní vnímání diváka, nepřipraveného a nestotožněného s nekonvenčním a potrhlým stylem komedie. Někteří budou bouři nenávidět, jiní obdivovat a pekelná porce zábavy jim protrhne střeva nepřetržitým smíchem (obrazně řečeno). Já osobně kladně přijímám těžce stravitelný humor a rád se stotožnuji s režisérovým smyslem pro humor, takže jsem si tropic> náramně užil. Robert Downey Jr. a Tom Cruise jsou pro mě "muži činu", jejich výkon dirigoval porci zábavy a spolu z Benem odpálili nálož srandy, však slabší chvilky trochu kazili bouři zuby. Prostřední části občas chiběli noty a děj strácel na šťávě, což mě donutilo k odebrání hvězdičky. Nicméně Cruise to svým "tanečkem" poopravil a nenechal mi zámínku pro špatný pocit z ostře nabitých 100 minut. Jsem spokojen, ba né úplně dosytosti (potenciál nechyběl, spíše pár škrtů ve střihárně). Hodnocení: 8/10. BTW: Kirk Lazarus dosti působivě vylíčil hraní retardů v Hollywoodu, moc pěkné.

Ďáblův advokát (1997)

The Devil's Advocate je skvělý, napínavý thriller s řadou výborných hereckých výkonů a "pekelně" temnou (tajemnou) atmosférou. Krásná Charlize Theron zvládla roli psychicky hroutící se malželky až nečekaně znamenitě, Keanu Reeves hrál to co se od něho očekávalo (v dobrém slova smyslu) a samotný Al "ďábel" Pacino naprosto exceloval svojí hravostí a vystupováním, když si vzpomenu jak se ve své roli dokonale vyžíval a užíval si ji na maximum, ještě teď mi jde hlava kolem. Zdálo se mi však, že na samotném konci trochu kleslo tempo a ač bylo konečné zjištění nečekané, nebylo podáno takovým patřičným stylem, jak bych při dějovém vyvrcholení očekával. Nicméně se jedná stále o povedený thriller a hlavně se nalezla pravá tvář samotného ďábla=) Hodnocení: 7/10. BTW: Jestli není ďábel šéf advokátní kanceláře, tak zaručeně neexistuje:)