Matrix (1999)

Nemá smysl rozepisovat mé pocity či klady snímku, protože to již určitě někdo nespočetněkrát vystihl ve svém komentáři, takže: revoluční, geniální, dechabroucí, inspirační, stylový, technicky vymožený a dokonalý snímek, který tvoří vlastní pravidla k tvorbě akčního nářezu a slouží jako hrubá předloha ke každému kickass "shoot em up" dílu, toť vše. Hodnocení: 11/10.

Muž na Měsíci (1999)

Kdo byl Andy Kaufman? Zcela určitě muž mnoha tváří, též komplikovaný člověk, toužící po pochopení jeho složité osobnosti a pro většinu lidí muž s plitkým, trýznivým, neakceptovaným a publikem neuznávaným humorem. Byl Andy genius své doby, nebo ostýchavý muž bez stylu, topící se ve svých myšlenkách? Přesto hlavní otázkou zůstává: Snažil se hrát svoji "hru" pro publikum či pro vlastní sebeukájení? Jediné co můžeme o životě "muže na měsíci" říci je, že ho určitě neprožil všedně a ve své hlavě snad byl tím komikem, za kterého se vydával. V biografickém snímku pana Forman se nám prostřednictvím Carreyho snaží ten jeho "svět" ukázat a přesvědčit nás o jeho existenci. Formanovi snímky jsou vždy trochu "jiné" a tenhle patří v této kategorii k jeho nejdivnějším. Měl jsem rozpolcené pocity z tohoto počinu, ale nakonec jsem hl. hrdinovi porozuměl a zcela ho chápal. Film, který určitě stojí za vaši pozornosto (ne)geniálním muži, který nebyl nikdy pochopen, tak jak sám vyžadoval. Hodnocení: 7/10.

Pravidla moštárny (1999)

Pohled na dětské oči plné radosti a spokojenosti...pro mě (jakožto diváka) vrcholný pocit sebeuspokojení a naplnění emotivních orgií... nemám slov. Hodnocení: 10/10.

Záhada Blair Witch (1999)

Bože, tohle bylo hustý. Záhada Blair Witch je nezapomenutelný horor, který vás zavede spolu s třemi kamarády, který točí dokument o čarodejnici do temného lesa ze kterého není návratu. Příběh je strhující, já nemám co bych filmu vytknul. Takle si představuji napínavý horor, díky originálnímu natáčení sem si připadal jako bych ve filmu byl a taky sem to tak prožíval. Možná jeden z nejlepších hororů vůbec. Jestli se chcete bát, ale myslím opravdu bát, tak tohle je to pravý ořechový. Nejvíc mě fascinovalo, že ve filmu není ani jeden záběr na vraha, na toho kdo je tam straší a také pomalu žádná krev a přesto sem měl strach jaký sem už dlouho nepocítil. To dovedlo tento projekt k dokonalosti. Hodnocení:10/10

Big Lebowski (1998)

Čekal jsem víc, po přečtení zdejších komentářů. Zápletka působivá, postavy zajímavé a dialogy velice zábavné. Několikrát jsem se z plna hrdla zasmál. Ovšem něco mi ke genialitě chybělo... BTW: Postava Dude byl trapnej, srabáckej povaleč

Hráči (1998)

Příjemná, večerní zábava a hl. pointa filmu je poker, což se mě zdá jako celkem pritažlivé téma. Ze sympatických herců, kterýma se film jenom hemžil, byl nejvíce vznesl Martina Landau, který se pro tuhle roli více než hodil a pak samozřejmě Edward Norton, který mě v žádném filmu nesklamal a tady zahrál opravdu báječně a jeho postava Worm byla úžasná, hltal sem mu slovo za slovem. Jako odpočinkové drama mě film "Rounders" uspokojil. Hodnocení:8/10

Noc v Roxbury (1998)

Strašná ptákovina, Will umí zahrát naprostého idiota...

(1998)

Mezi bláznem a géniem je jen malý rozdíl. Aronofsky vytvořil ve svém debutu naprosto šíleně stresující, deprimující a nervy drásající až klaustofóbickou atmosféru (podobně jako ve svém pozdějším počinu Requiem for a Dream) a samozřejmě kameraman Matthew Libatique a skladatel hudby Clint Mansell (též pozdější spolupráce), zde nesměli chybět. Darren je na tento typ thrillerů (odvážím se říci) přímo nejlepší a jeho kombinace efektivních střihů, rychlé a "neposedné" kamery a mrazivých zvukových (popřípadě obrazových) efektů, dokáže diváka v nepodvědomí traumatizovat a "dusit" minimálně do posledního záběru (osobní poznámka: mě trvá dočista se vzpamatovat z jeho snímků i několik dní). Pi se zabývá závislostí, ale tentokrát z odlišného hlediska (nežli drogy). Matematik Max je doslova šílený vědec, snažící se najít určitý vzorec k "vyluštění" čísel na obchodní burze a pochopit zdánlivě nepochopitelný význam čísla Π. Posedlý intelektuál však najde a odhalý mnohem větší záhadu a zaplete se s nejednou (hmotnou i nehmotnou) překážkou... Matematika nění mů oblíbený předmět (opak je pravdou), ale snímek mi nedělal moc velké problémi s pochopením a doslova jsem si ho oblíbil. Možná proto, že to přeci jenom není o vědě jako o té závislosti a bláznovsti (posedlosti). Až do napínavého konce nebylo nudné sekundy, film si mě dostal ve všech směrech. Konečné rozuzlení bylo geniální a převedení na diváky, aby si pro Alexovi "čísla" udělali vlastní obrázek a sami uvážili, jak se nad děsivým zjištěním zamyslet, ještě geniálnější. Darren Aronofsky se pro mě začíná stávat jistou zárukou skvělého filmu. Hodnocení: 10/10.

Anabela: Vánoční přání (1997)

Annabelle's Wish byla spolu z československým rodinným animákem Velká sýrová loupež mojí nejoblíbenější děckou pohádkou, která svým krásným příběhem, poučnou a kouzelnou pointou s náramně příjemnými zvířátky pohladila u srdce. Velice rád na tuto vánoční klasiku vzpomínám. Hodnocení: 10/10

Batman a Robin (1997) odpad!

MASTERSHIT! „Ahoj, Freezi. Jsem Batman" - jestli si takhle Schumacher představuje moderní vizi Gothamského rytíře - Batmana, tak to ať si radši na sebe vezme triviálně stupidní bat-kostým se umělými bradavkami, strčí si do p*dele bat-bombu a zaplatí jí GothCard s neomezenou platností, bez které jeho Batmanská fraška nedá ani ránu. Jó a nesmím zapomenout, že si pak může jít se svým kostýmem klidně zahrát hokej, když už mu přiinstalovat do bot brusle. Akiva Goldsman, který tuto bezúčelovou hovadinu napsal, se může k hokeji přidat a na oplátku vzít kostým debila v červených dupačkách (pardon - Robina) a založit s Schumacherem tým s podtitulem: „ Zmrazili jsme Terminátora, nasadili mu kostým sériového vraha - mimozemšťana z 50. let a nechali ho spolu z Gothamem zmrazit (se stylem) dalšího komiksového hrdinu a naprosto zničit dokonalý svět, který Burton vytvořil." S tímhle podtextem by v hokeji určitě zamrazili minimálně jednu telefonní budku (nejlepší film Schumachera) s snad alespoň někde uspěli... Ještě, že o pár let později vytáhne Nolan (s pomocí jeho bratra) Batmana zpátky z hrobu a dá mu úplně novou "příchuť", kterou spraví jeho reputaci a vystihne úplně přesně jeho složitou osobnost dvou tváří. Hodnocení: 0/10.