Stvořitel (2023)

Umelá inteligencia (AI) bola pod vedením filmárov odjakživa znázornená antagonisticky. A keď sa vyskytnú snímky prezentujúce AI z pozitívneho svetla, môže to byť veľká udalosť, ako napríklad najnovšie sci-fi Tvorca.   V ďalekej budúcnosti vyvinie AI zbraň, ktorý by mohla ukončiť vojnu s ľudstvom, potencionálne ju vyhľadiť. Americký vojak Joshua Taylor (John David Washighton) sa vydáva  na misiu zničiť zbraň a to, čo odhalí, je dieťa disponujúce superschopnosťami (Madeleine Yuna Voyles).   Od tejto chvíle sme svedkami, ako si protagonista s dieťaťom vypestujú silné puto vo víre svetového konfliktu a dúfajú v zmenu lepšieho. Tento dej nestráda emócie, ale žeby bola niečím prevratná, to vôbec nie. Je to škoda, pretože tématika o dobrej AI uteká do úzadia. Aj keď sa vyskytujú momenty, kde roboti prejavujú viac ľudskosti ako samotní ľudia, nestačí to. Chcelo by to scény, ktoré by nielen spochybnili morálku AI, ale aj ľudí, aby sme pochopili obidva tábory. Tým by film bol o niečo údernejší.     Čo je paradoxom, hlavná dejová linka funguje na báze aktérov Johna Davida Washightona a Madeleine Yuny Voylesovej. Herecké výkony týchto dvoch pôsobia uveriteľne a ich emočné prejavy si získavajú okamžite divákov. Vedľajší herci - Gemma Chan, Allison Janney a Ken Watanabe - podávajú slušný výkon.    Oceňovaný komponista Hans Zimmer strieda dramatické tóny a trankvílne  motívy bezproblémovo. Technická stránka vedie na plnú čiaru. Širokouhlá kamera Greiga Frasera, kameramana z Duny,  dodáva príbehu závan grandiáznosti. Počítačové triky nesmrdia nepodarkom, hoci rozpočet nebol najvyšší. Nakoniec, ázijské lokality, dizajn robotov a realistický vizuál robia z Tvorcu o niečo autentickejším a živočišnejším.    Tvorca sa pozerá na zápletku ružovými okuliarmi, vynahrádza si to však  duettom emotívnych hereckých čísel, záživnou témou o AI, kamerovými skvostmi a silnou technickou stránkou. Po všetkých stranách si táto snímka zaslúží, aby ju videli čo najviac fanúšikov sci-fi a filmových nadšencov.    Príbeh: 6/10, Tématika o umelej inteligencií: 8/10, Herci, hudba: 7/10, Emócie: 8/10, Kamera, kulisy, dizajn, vizuál, počítačové triky: 9/10, Celkovo: 8/10.

Přízraky v Benátkách (2023)

Čo by sa udialo, keby do detektívok Agathy Christie sa primiešal hororový element? Bol by výsledok úžasný alebo skôr katastrofálny? Tohtoročný film Prízrak v Benátkach sa rozhodol ukázať takýto scenár.    Svetoznámy detektív Hercule Poirot (Kenneth Branagh) si užíva dôchodok v povojnových Benátkach, až kým nedostane pozvánku na nočnú seansu v starej rezidencií pod dohľadom média Joyce Reynoldsovej (Michelle Yeoh). Čo zo začiatku pôsobí ako neškodná zábava, v momente sa zmení na nočnú moru. Benátske vody zatárasia rezidenciu, jeden z hostí zomrie za strašných okolností a Poirot začína vidieť duchov.    Musím povedať, že sa vydarila najnovšia poirotovka. Vie, ako vybudovať strašidelnú atmosféru a vystrašiť divákov bez lacného triku. Hoci snímka sa nesie v duchárskej nálade, v jadre ostáva kriminálkou, ktorej zápletka má rýchly spád. Neviem, čo by som mal vyčítať tomuto filmu. Možno dej o vyšetrovaní sa opiera o šablónu a klíše, keď hrdina vidí mŕtvych a ostatní nie, je otrepané. To však nevadí, nakoľko režisér Kenneth Brannagh zvládol natočiť obidva elementy záživným spôsobom.    V snímke sme svedkami výrazného hereckého quartetta. Spomínaný Brannagh bravúrne hrá pochybujúceho protagonistu, Tina Fey chrlí jednu uštipačnú repliku za druhou, oscarová Michelle Yeoh dokáže v krátkom časovom úseku vyždímať zo seba maximum  a Jamie Dornan alias Christian Grey z 50 odtieňov sivej podáva silný výkon psychicky-labilného doktora. Nezabudám aj na vedľajšie postavy, ktoré stihnú zažiariť, ako doktorov syn (Jude Hill), pobožná služka (Camille Cottin), žiarlivy milenec (Kyle Allen) a ďalší.    Podobne ako pri dvoch predchádzajúcich snímkach, Prizrák v Benátkach vyniká v technických aspektoch. Benátske kulisy ponúkajú  krásne exteriéry aj stiesnené priestory a kamerové uhly s osvetlením dodávajú príbehu mysterióznosť.    Z doterajšej trilógie považujem Prízrak v Benátkach za najlepší diel. Brannagh sa nebál okoreniť poirotovku iným žánrom  a výsledok sa podaril. Aj keď príbeh o vyšetrovateľovi bojujúcom s vraždou a temnými silami neohúri každého, aspoň ho osloví výkonmi talentovaných hercov, „exotickou“ lokáciou a slušnými jump-scaremi. Ak obľubujete Poirota, duchariny alebo oboje, vrelo ho odporúčam.    Príbeh, herci: 7/10, Mysteriózne prvky, kulisy, kamera, osvetlenie: 8/10, Celkovo: 7,5/10.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Naposledy, keď som zhliadol Equalizer 2 v kine, nechala ma chladným – dej bol béčkový, chýbala jej napínava atmosféra a zloduch v podaní Pedra Pascala nestál za reč. Dokázal Equalizer 3 napraviť si reputáciu?    Bývalý mariňák Robert McCall (Denzel Washington) sa zráni potom, čo zlikviduje sicilských pašerákov, a zotavuje sa na Amalfsfkom pobreží. Počas rehabillitácie sa zbližuje s miestnymi a uvažuje či nechať život pomstychtivého ochráncu za sebou. Avšak, miestna mafia terorizuje miestnych a Robert to nemôže len tak nechať.    Samotná zápletka je generická – mnohí diváci videli tisickrát protagonistu ochraňovať  bezbranných voči zlu. S tým by nemali problém, keby film sa nezameriaval na to, ako sa McCall snaží nájsť zmysel života. Keď prídu akčné scény, objavia sa na pár minút. Rozumiem tomuto rozhorčeniu, ale podľa mňa McCallovo hľadanie vnútorného pokoja predstavuje najlepšiu časť snímky. Scény medzi hrdinom a miestnymi sú natočené uveriteľne a pomáhajú divákovi investovať do príbehu. Všetko to funguje na charizme Denzela Washingtona, ktorému nerobí problém ukázať dve stránky osobnosti. Dakota Fanning a talianski herci sekundujú Washigtonovi, ale majú menší priestor zažiariť.    Čo sa týka akčných scén, vyskytujú sa najmenej z celej trilógie. Hoci im chýba originalita, dokážu vyvolať napätie a neboja sa ukázať drsnejšie výjavy. Za najlepšiu akčnú zložku považujem scénu vo viničnom sklade, kde Robert skosí všetkých mafiánov. Solídne pracuje so strihom, kamerovými uhlami a vizuálom. Spominajúc kamerové zábery, evokujú panely z komiksov, čo je dobrá vec. Obrovským plusom predstavujú talianske kulisy a miestni aktéri, ktorí dodávajú snímke autentickosť.    Tretí Equalizer nie je prevratom v akčnom žánri ako John Wick alebo Mad Max: Fury Road, ale udržiava publikum vďaka oscarovému predstaviteľovi, slušnej akcií a pravej talianskej atmosfére. Ak preferujete konverzačné drámy pred akciou, Equalizer 3 môže byť pre vás tým pravým. „Fandovia“ priamočiarej akcie budú musieť pretrpieť osobné momenty.    Príbeh: 5/10, Denzel Washigton, osobné momenty: 8/10, Ostatní herci: 6/10. Akčné scény: 7/10, Kamera, kulisy: 8/10, Celkovo: 7/10.

Blue Beetle (2023)

Posledné komiksové snímky od DC (Black Adam, Shazam 2, Flash) riadne pohoreli. Stali sa kasovými prepadákmi a schytali zmiešané, ba až negatívne ohlasy. Ako si viedol najnovší DC film Blue Beetle?    Blue Beetle je alter ego pre Jaimeho Reyesa (Xolo Mariduena), vysoškolského absolventa, ktorý si hľadá prácu aby zlepšil finančnú situáciu v rodine. Počas práce omylom získane superschopnosti od exterestrialného skarabeusa a od toho momentu musí nielen ochrániť rodinu pred skorumpovanou korporáciou Kord, ale aj sa stať hrdinom.    Očividne si film berie inšpiráciu od Spider-Mana, Green Lanterna a Iron-Mana a ponúka divákom zápletku o ceste k hrdinstvu, ktorú mohli vidieť tisíckrát v mnohých marvelovkách alebo DC-ovkách. Popri generickej synopse tu máme aj ničím novú rodinnú tématiku. Avšak dôvod, prečo film a téma funguje, je rodina Reyes. Všetci jej členovia udržiavajú snímku nad vodou vďaka vzájomným interakciám, hispánskemu humoru a prirodzenosti. Z rodiny najviac vyčnievajú starostlivý otec Alberto (Dámian Alcázar), vtipný strýko Rudy (George Lopez) a nepredvídateľná stará mama Nana (Adrianna Baraza).    Mariduena solídne hrá naivného mládenca, ktorý postupne pracuje s nadobudnutými schopnosťami. Bruna Marquezine, stvárňujúca Jaimeho lásku, slušne hrá dámu bojujúcu s rodinným dedičstvom. Talentovaní herci Susan Sarandon-Raoul Max Trujilio však ťahajú za kratší koniec. Ich záporné postavy ničím nevynikajú, len motiváciou zmocniť sa skarabea a zneužiť ho k vojenskym účelom. Chýba im charakterová črta, ktorá by ich obohatila a s čím by aktéri pracovali.    Prekvapivo, snímka ponúka solídnu technickú sféru. V prvom rade považujem Jaimeho modročierny kostým za šik. Ďalej, štýlové akčné scény nepoľavujú v tempe a počítačové triky si udržiavajú úroveň. Nakoniec, elektrická hudba, futuristické kulisy Palmera City a neónový vizuál obohacujú snímku.    Blue Beetle nie je prevratným dielom v supehrdinskom žánri, nakoľko nemá v arzenáli výraznejších antagonistov a odvážnejšiu synopsu. Avšak nedá sa mu uprieť pestré herecké obsadenie, osobné momenty Reyesovcov, cool akcia a kvalitná technika. Tento film osloví rodiny alebo tých, ktorí preferujú priamočiarejšie akčné komédie.    Príbeh, záporáci: 5/10, Herci, humor: 7/10, Téma o rodine: 6/10, Hudba, akčné scény, kulisy, vizuál, počítačové triky: 7/10, Kostým Blue Beetla: 8/10, Celkovo: 7/10.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Štvrtá a začiatok piatej fázy Marvel Cinematic Universe sa kolíše na kvalite – buď produkuje  instatné hity (Spider-Man: No Way Home, Loki, Strážcovia Galaxie 3) alebo slabšie počiny (Black Widow, She-Hulk, Ant-Man 3). Kam patrí špionážna miniséria Secret Invasion?   Agent Nick Fury (Samuel L. Jackson) sa vrácia na planétu Zem, aby zabránil invázií Skrullov, mimozemšťanov meniacich sa na kohokoľvek. Počas invázie si musí Fury dávať pozor, komu veriť, spolupracovať s nebezpečnými ľuďmi a utvrdiť si status quo.   Synopsa o votrelcoch inflitrujúcich sa do ľudskej spoločnosti nie je žiadnou novinkou. Čo však kvitujem seriálu je solídna práca s témou terorizmu a narastajúcou paranojou. Zároveň, rozoberá do hĺbky činy a motívy jednotlivých postáv, od Furyho, cez jeho spojenca Talosa,  (Ben Mendelson), teroristu Gravika (Kingsley Ben-Adir) až po rebelku G’iah (Emilia Clarke). Všetko ide po masle až do poslednej epizódy. Z môjho pohľadu je nedoťiahnutá, prepísknutá a  vyznieva do prázdna. Keby ju  rozširili o 1 - 2 epizódy, pôsobila by údernejšie.    Celý seriál sa opiera o herecké výkony.  Samuel L. Jackson a Ben Mendelson úžasne stvárňujú pochybujúcich protagonistov, antagonisti Gravik-plukovník Rhodes (Don Cheadle) pôsobia presvedčivo vďaka rétorike a Priscilla (Charlayne Woodard), manželka Furyho, poľudšťuje hlavného hrdinu. Emilia Clarke a Olivia Coleman podávajú slušné výkony, ale ich postavy sú nedostatočne využité.    V špionážnych príbehoch nesmú chýbať akčné scény a  Secret Invasion ponúka mnohé. Hoci  nie sú svetoborné, neboja sa pritlačiť na pílu. Popri akcií vynikájú dramatická hudba Krisa Bowersa a prostetické masky Skrullov. Počítačové triky však zlyhavajú vo finále, keď postavy kopírujú bojové chmaty Avengerov. Namiesto toho, aby CGI pôsobilo uveriteľne, vyzerá umelo.     Najnovší seriál Marvel Studios trpí vadami keď je reč o slabom zakončení seriálu a premrhanom potenciáli ženských postáv. Našťastie, divákom ponúka poriadny špiónsky seriál, pri ktorej si môžu užit herecké čísla a napínavú akciu.    Príbeh, napätie: 7/10, Finále: 5/10,  Herci: 8/10, Hudba, akcia: 7/10, CGI: 6/10, Masky: 8/10, Celkovo: 7/10.

Oppenheimer (2023)

Režisér Christopher Nolan zvládol natočiť superhrdinovskú trilógiu, špionážny film, epickú sci-fi i vojnovú drámu. Tentoraz vyprodukoval životopisný triller o J. Robertovi Oppenheimerovi, otcovi  atómovej bomby a kontroverznej osobnosti.    V priebehu troch hodín sledujeme, ako sa Oppenheimer vypracoval na učiteľa fyziky, ako dohliadal na projekt Mannhattan a ako musel čeliť obvineniam, ktoré hlásali jeho kolaboráciu so Sovietskym zväzom.    Snímka odkrýva tie najpodstatnejšie detaily bez toho, aby sa divák strácal v guláši informácií. V tomto prípade, dozvie sa okolnosti, ktoré predchádzali výrobe atómovej bomby a čo bolo potom, keď USA zhodilo bombu na Hirošimu a Nagasaki. Súčasne, režisérovi sa darí premostiť z jedného žánru do druhého, resp. z biografickej snímky sa stáva konverzačným trilerom. Hoci žánre sa menia, film nezabúda odrozprávať tragédiu o mužovi, ktorý „daroval“ ľudstvu zbraň hromadného ničenia a následne sa musel vysporiadať s výčitkami svedomia. Dôkazom toho je záverečná scéna, ktorá zamrazí nejedného diváka.    Cillian Murphy-Robert Downey Jr. doslova žiaria. Murphy hrá výborne extragavatného vedca bojujúceho s vlastnými chybami a Downey Jr. skvelo oponuje titulárnej postave. Nepochybne títo páni dostanú oscarové nominácie za ich herecké výkony. Matt Damon, Emily Blunt a Florence Pugh, stvárňujúcich dôležitých ľudí v Oppenheimerovom živote, dávajú zo seba maximum a dopĺňajú Murphyho ľudsky aj intelektuálne.    Čo môžem povedať o pedatnej práci s technikou? Minimalistická hudba vie udrieť  v najnapínavejších scénach,  kamera zachycuje úchvatné zábery krajiny Los Alamos a mikro-detaily atómov, vizuál sa šikovne pohráva s farbami, ktoré pomáhajú odlíšiť subjektívny pohľad na Oppenheimera od objektívneho, praktické efekty vynikajú v explóziach a zvuk nestráca na magnitúde.    Nolan natočil úchvatný a ťažký film o americkom Prométeusovi, ktorý je vyrozprávaný skrz silné herecké obsadenie, gradujúce napätie, špičkový technický arzenál a nadčasovú tému o veľkej moci a zodpovednosti. Odporúčam ho vidieť všetkým, či už sa chcú dozvedieť viac o „ničiteľovi svetov“ alebo fandia  Nolanovej tvorbe.      Príbeh, herecké výkony: 9/10 Hudba: 8/10, Vizuálna stránka, kamera: 9/10, Napätie, praktické efekty, zvuky: 10/10, Celkovo: 9/10.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Tohtoročné leto nepraje filmovým trhákom. Schýtavajú zmiešané ohlasy a nezarábajú toľko  dolárov akoby chceli filmové štúdia. Ako si vedie očakávaná špionážna snímka Mission: Impossible Odplata - Prvá časť?    Centrom pozornosti sa stáva umelá inteligencia (v angl. AI), ktorá dokáže myslieť i predpovedať budúcnosť. Kvôli jej schopnostiam sa ženú národné tajné služby a agent Ethan Hunt (Tom Cruise) s cieľom ju zničiť. Misia pre Ethana bude aj osobná, nakoľko túto technologiu ovláda Gabriel,  jeho bývalý parťák.    Najnovší Mission: Impossible predstavuje prvú polovicu príbehu, t. j. je rozdelený na dve  časti. Výhodou takýchto dvojdielných filmových eventov je, že trávime viac času s postavami a zápletka naberá na vážnosti. Avšak ich nevýhodou je menší prejav niektorých aktérov a povrchné skúmanie postáv. V tejto snímke Ethanov tím a Gabrielova-Huntova minulosť nedostávajú náležitú pozornosť. Snaď to režisér Christopher McQuarrie vynahradí v druhom diely. Ďalej, som nespokojný so znázornením cliffhangeru, ktoré podľa môjho názoru pôsobí menej tragicky. Posledným negatívom je krkolomné podávanie informácií o samotnej misií získať AI. Čo však musím pochváliť vo filme je náličenie problematiky AI, ktorá v súčasnej dobe silno rezonuje.    Tom Cruise srší nehasnúcim šarmom, ale najlepšie vyniká v kaskaderských kúskoch, kde podáva 100 % výkon. Nové castingové obsadenie je zaujímavé. Hayley Atwell alias Peggy Carter z Marvel Studios udržiava tempo s Cruisom v akcií a chémií. Esaiovi Moralesovi sa darí zahrať nebezpečného zloducha vyžívajúceho v utrpení druhých a Pom Klemetieff prekvapivo dobre hrá mĺkvu bodyguardku. Čo sa týka starých známych, dílerka Alana (Vanessa Kirby) srší sexepílom, Eugene Kittridge (Henry Czerny) slušne hrá nejednoznačného riaditeľa CIA a Ethanovi priatelia (Rebecca Ferguson, Ving Rhames, Simon Pegg) stihnú zažiariť aj napriek ich malému priestoru.    Akčné scény sú alfou-omegou tejto série. V 7. časti Mission: Impossible im nechýba adrenalín, pomáhajú si praktickými efektmi a vyrážajú dych tým, ako budujú napätie.  Hudba sa rozozvučí vďaka bubnom, ktoré dodávajú deju dramatickosť. V neposlednom rade, lokality ako Rím, Benátky alebo púšt Arábie sa prezentujú ako okuľahodiace zábery pre publikum.  Jedinú technickú  chybu vidím v šikmých kamerových záberoch. Tie sa vyskytujú v scénach v Benátkach, keď kamera zachytáva profily charakterov našikmo. A úprimne, pôsobia rušivo.    Hoci Mission: Impossible 7 sa nedokáže ubrániť kvantumu informácií a slabému záveru,  opiera sa o Cruisové akrobatické triky, napínavé akčné sekvencie, nové výrazné postavy a podmanivý  soundtrack. S týmito prvkami robí z M:I 7 skvelým letným kinozážitkom pre milovníkov šialených kúskov Cruisa a špiónskej tématiky.      Príbeh,  herci: 7/10, Tématika o AI, hudba, lokality: 9/10, Akcia: 10/10, Napätie: 10/10, Expozícia, šikmé kamerové zábery: 6/10, Celkovo: 8,5/10.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

James Mangold, režisér filmových hitov ako 3:10 do Yumy, Logan alebo Ford vs. Ferrari, stál pred neľahkou úlohou - zachytiť  spielbergov štýl pri piatom diely Indiana Jones a zmysluplne zakončiť príbeh o slávnom archeológovi. Bol Mangold správnou voľbou  alebo sa potvrdili obavy z festivalu Cannes?   Presúvame sa do roku 1969, keď raketa Apollo pristála na Mesiaci a USA zažívalo protesty na každom rohu. Počas turbuletného obdobia narazí profesor Jones (Harrison Ford) na krstnú dcéru Helen (Phoebe Waller-Bridge), ktorá ho požiada o pomoc pri hľadaní artefaktu zv. Archimedova Antikythera. Tento artefakt dokáže doslova zmeniť historické dejiny. Dvojica musí spojiť sily a dostať sa ku Antikythere skôr, ako sa ju zmocní bývalý nacistický vedec Voller (Mads Mikkelsen) a jeho ozbrojená banda bodyguardov.    Zápletka o závode medzi hrdinmi a zloduchmi je záživná. Indiana Jones 5 si zachováva dobrodružný, ba až spielbergovský, podtón, hoci snímku režíruje niekto iný. Ďalej, artefakt ovplyvňuje dej aj postavy výrazným spôsobom. Nakoniec, film nezabúda na intímny príbeh o chlapíkovi, ktorý sa musí vyrovnať s vekom a identitou. A keď príde záverečná scéna, nepôsobí pateticky, skôr dôstojne, čím je Indyho koniec emotívnejší. Mínusom tohto filmu je však kvantum informácií a mätúce motívy jednotlivých charakterov.    Osemdesiatročný Harrison Ford vedie snímku za pomoci kaskadérskych dvojníkov, počítačových trikov, suchého humoru a šarmu. Súčasne, skvelo znázorňuje deprimovaného muža, bojujúceho so životnými zmenami. Phoebe Waller-Bridge solídne hraje prefíkanú akcionárku a postava Madsa Mikkelsena nestráda uveriteľný motív a kalkulatívnosť. Zvyšok hereckého obsadenia žiaľ pôsobí nemastne-neslane.    Akcia bola vždy silnou stránkou tejto série a pri päťke to rovnako platí. Akčné scény sa opierajú o dynamickosť, údernosť a intenzitu. Možno niektoré akčné sekvencie sa nachádzajú na hrane uveriteľnosti, ale ponúkajú zábavu, údiv a v niektorých pripádoch nostalgiu. Legendárna hudba Johna Williamsa nikdy nesklame, kostýmy sú odtrhnuté zo 60. rokov a reálne lokácie obohacujú film. Čo sa týka omladeného Jonesa, v pár momentoch je cítiť, že jeho facelifting bol spravený počítačom. Našťastie, táto vada sa nevyskytuje často počas úvodu filmu a divák okamžite uverí, že sa pozerá na Indyho z čias Druhej svetovej vojny.     Osobné obavy  z tejto snímky sa nenaplnili. Indiana Jones a Nástroj osudu si ctí svoje korene, opiera sa o šialenú akciu i nesmrteľnú zvučku, vyžíva sa vo výprave a  Harrison Ford sa lúči  s ikonickou postavou s rešpektom. Väčšinou divákov bude zatracovať piatu časť kvôli šialeným nápadom, nevýrazným vedľajším postavám  alebo spracovaniu protagonisty,  ale ak mu odpustíte menšie vady krásy, naplno si užijete posledné dobrodružstvo Indiana Jonesa.    Príbeh: 7/10,  Harrison Ford: 8/10, Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen: 7/10, Expozícia: 6/10, Ostantí herci: 5/10, Akcia, hudba, počítačové triky u mladšieho Harrisona Forda: 8/10, Záver pre Indyho: 9/10,  Kostýmy, lokácie: 7/10, Celkovo: 7,5/10. (Pozn. Pol boda pridávam navyše za fukčnú nostalgiu.)

Flash (2023)

Po scenáristických prepisoch, výmene mnohých režisérov, pandémií Covid-19 a kontroverziách herca Ezra Millera sa divácke obecenstvo konečne dočkalo superhrdinského filmu Flash. Oplatilo sa na túto snímku čakať potom, čo si prešla produkčným peklom? Alebo ju malo štúdio WarnerBros. nechať bokom?   Barry Allen (Miller), najrýchlejší človek na svete a člen týmu Justice League, sa rozhodne vrátiť do minulosti, aby zabránil vražde svojej matky (Maribel Verdú). Ako to už býva pri dejoch o manipulovaní časopriestoru,  Barry zmení chod dejín a vystaví multivesmír k zániku. Aj keď má po ruke superrýchlosť a spolubojovníkov, stačí to ku záchrane mnohovesmíru?    V súčasnosti sa komiksovky vyžívajú v spasení paralelných realít a Flash nie je výnimkou. Nemal by som s tým problém, keby  prvá polovica filmu sa neniesla v komediálnom duchu. Niektoré vtipy sa vydaria, ale nie vždy padnú na úrodnú pôdu. Ďalším naratívnym neduhom je finálna scéna, odhalujúca nejednoznačnú odpoveď, či hrdina zmenil výrazným spôsobom vesmír. Tieto dejové nedostatky spôsobujú vrásky na čele. Nedá sa to však rovnako povedať o znázornení Barryho boja s vlastnou minulosťou. Tento aspekt patrí medzi silnejšie články filmu.   Celá snímka sa opiera o herecký výkon Ezra Millera, ktorý vyniká v dvojroli Barryho, resp. jedného stvárňuje ako zrelšieho hrdinu a druhého ako zhúleného flákača. Ich „vzájomná“ interakcia je hodná pobavenia. Michael Keaton, vracajúci sa do role netopierej ikony po troch dekádach, nestráca nič zo šarmu. Sasha Calle, Ben Affleck a Michael Shannon sú príjemným hereckým doplnkom, ale ich postavy majú ukrátený potenciál zažiariť.    Počítačové triky sú faux pas. Keby bol film poňatý ako celovečerák z produkcie PlayStation alebo X-Box, pochopil by som to.   Avšak kazia filmový zážitok a keď sa objavia umelovygenerované postavy alebo fantastické prostredie, pôsobia bizárne, ba až  odpudzujúco. Zvyšok technického vybavenia sa drží nad vodou. Hudba sa stráca vo víre digibordelu, ale slávny batmanovský motív od Dannyho Elfmana nie, ten okamžite vyvoláva zimomriavky. Akcia Flashových schopností  vyzerá cool a dúhový vizuál s latexovými kostýmami dodáva snímke komiksový nádych.    Flash sa zahrýzol do obrovského sústa. Nešikovne narába s multivesmírnou synopsou,  nemá poňatia, čo robiť s humorom, a príliš sa oháňa počítačovou mágiou. Z toho bordelu vylieza len Millerovo duálne stvárnenie, keatonov Batman a myšlienka o dôležitosti nechať minulosť za sebou.  Ak hľadáte niečo na schladenie, Flash vám pomôže odohnať horúčavu na dve a pol hodiny.    Príbeh, humor: 5/10, Herci, postavy: 7/10,  Téma o konfrontácií s minulosťou:T 8/10, Počítačové triky: 3/10, Akcia, vizuál, kostýmy: 8/10, Hudba: 6/10,  Celkovo: 6/10.

Vyproštění 2 (2023)

Akčný filmový hit od Netflixu Extraction sa vracia s pokračovaním, kde hlavná hviezda Chris Hemsworth vymieňa bangladéšske prostredie za chladnú Európu, rozdáva údery v neprerušovanom zábere a naráža na svoje emočné dno.     Film sa odohráva deväť mesiacov potom, čo sa žoldnierovi Tylerovi Rakovi (Hemsworth) podarí ledva prežiť útok v Bangladéši. Momentálne sa zotavuje z rán a vedie kľudný život na vidieku, až kým mu nezaklope na dvere jeho minulosť. Tylerova švagriná Ketevan (Tinatin Dalakishivii) s deťmi je uväznená gruzínskym mafiánom a Tyler ako jediný predstavuje najlepšiu možnosť na jej záchranu. Odmietne toto volanie alebo bude stáť zoči-voči osobnej traume?  V prvom diely diváci nahliadli letmo do Tylerovej minulosti, v dvojke zohráva poprednú úlohu. Hemsworth sa nehrá iba na hrdinu ala Terminátor a John Wick, ale aj na utrápeného otca, ktorý stratil svoje dieťa a snaží sa vyplniť dieru v duši. Práve tento aspekt dopamáha divákovi lepšie investovať do Hemsworthovej postavy. Medzi ďalšie výrazné charaktery patria dilematický tínedžer Sandro (Andro Japaridze) a chladný zloduch Zurab (Tornike Gogrichiani), ktorí si prechádzajú zaujímavým charakterovým vývojom. Na zahodenie nie sú ani herci Golshifteh Farahani, ktorá vie byť rovnako odolná ako Hemsworth, a Idris Elba, ktorý si zalaškuje aj napriek pár minútam na obrazovke. Hoci funguje ľudská dráma, dej o záchrane osôb a útekom pred teroristami nie je ničím výnimočným a publikum si domyslí, ako sa to skončí. Avšak pri takýchto akčných B-čkách to nie je problém.  Čiernym žrebcom tejto snímky je nepretržitá akčná sekvencia. Sme svedkami pästných šarvátok medzi väzňami, ohnivých výbuchov, krvavého násilia, gradujúceho napätia a bombastických prestreliek hodné Arnolda Schwarzeneggera v priebehu 20 minút. Je napínavá, dynamická a strhujúca vďaka choreografií, kamere a strihom, ktoré sú šikovne skryté. Gratulujem režisérovi Samovi Hargraverovi a jeho tímu za znázornenie tohto husárskeho kúsku.  Zvyšok akčných scén nie je ničím inovatívna, ale nestrádajú intenzitu.    Extraction 2 je dramatickejšia, napínavejšia a akčnejšia ako prvý film. Nie je to iba Hemsworthova prezencia alebo osobné momenty, strhávajúce publikum so sebou,  ale aj 20 minútový sled akcie. Spomínaný sled má predstavovať príklad, ako správne natočiť okuľahodiacu a skoro nikdy nekončiacu akciu.  Nepochybne osloví fanatikov akčných filmov aj  fanúšikov Chrisa „Thora“ Hemswortha.    Príbeh: 6/10, Herci/Postavy: 7/10, Akčná 20 min. sekvencia (choreografia, kamera, strih): 10/10, Zvyšok akčných scén: 8/10, Celkovo: 8/10.