Kocour v botách: Poslední přání (2022)

V hollywoodskom šoubyznise bývajú pokračovania slávnych filmových franšíz slabými odvarmi alebo pokoriteľmi prvých dielov. Kocúr v čižmách: Posledné želanie spadá pod druhú kategóriu, ktoré zmenilo príbehové zasadenie aj animáciu.    Kocúr trávi dni  v mačacom hoteli potom, čo premárnil osem životov. Jedného dňa sa však dozvie o Poslednej hviezde, ktorá splní každému jedno želanie. Titulný hrdina si opráši čižmy a vydá sa na dobrodružstvo, v ktorom musí bojovať s nebezpečnými nepriateľmi, napraviť osobné vzťahy a čeliť vlastnej smrteľnosti.    Čo ma ohuruje na tomto filme, nie je dej o honbe za hviezdou, ale téma o boji s mortalitou, ktorú vedie Kocúr sám so sebou. Tento vnútorný konflikt nevodí divákov za nos a predostiera im, ako by si mali vážiť život a ceniť si to, čo majú. Samozrejme, Kocúr v čižmách nezabúda na humorné repliky, na ktorých sa zasmejú deti i dospelí.     Kocúr sa neprezentuje len ako šermiar bez bázne a hany, ale aj ako postava bojujúca s vlastným osudom a s Kitty sú zohranou dvojicou. Nové postavy sú riadne čísla. Medvedia rodinka si prechádza rodinnou drámou, psík Perrito chrlí jeden vtip za druhým, Jack Horner nemá ďaleko ku megalomaniackym sklonom a vlk Smrťák okamžite navodzuje zimomriavky. Všetko vymenované charaktery pôsobia živo vďaka hereckým dáberom ako Antonio Banderas, Salma Hayek, Florence Pugh alebo Wagner Moura.    Najväčším lákadlami sú animácia a akčné scény. Samotná animácia štýlovo mixuje 3D prostredie s 2D efektami a akcia sa neboji brať inšpiráciu zo superhrdinských komiksov. Vo víre vizuálu a rýchlych pohybov dostáva priestor zažiariť westernová hudba s latino pesničkami.    Kocúr v čižmách: Posledné želanie prekonáva predchodcu vo všetkom – od zápletky, cez postavy, akciu až  po animáciu. Je to typ rozprávky, pri ktorej si divácke obecenstvo užije vtipné momenty, „komiksovú“ akciu a hlbokú myšlienku. Tento hit od štúdia Dreamworks odporúčam vidieť všetkým rodinám.    Príbeh, postavy, dabing, humor: 8/10, Téma: 9/10,   Animácia, akcia: 9/10, Hudba: 7/10, Celkovo: 8/10.

Na nože: Glass Onion (2022)

Ubehli už tri roky, čo režisér Rian Johnson zabodoval filmom Knives Out, v ktorom obrátil  detektívny žáner o 180 stupňov a ponúkol skvelé herecké výkony. Dokázal Johnson vyčarovať rovnaké kúzlo v pokračovaní Glass Onion?    Dej sa odohráva na súkromnom gréckom ostrove, kde technologický miliardár Miles Bron (Edward Norton) pozýva svojich priateľov, vrátane detektíva Benoita Blanca (Daniel Craig), na hru, v ktorej musia vyriešiť jeho „vraždu“. Čo zo začiatku pôsobí ako nevinná zábava, v momente sa to zmení na ozajstný zločin.     Spomínaný zločin nastane až o  hodinu neskôr. Dôvod, prečo režisér uvedie vraždu až v prvej polovici, je bližšie spoznávanie s postavami. Rozumiem režisérovmu zámeru priblížiť motiváciu jednotlivých charakterov, ale bohužiaľ spôsobuje nedočkavosť u divákov, ak nie nudu. Našťastie, druhá polovica príbehu sa nesie v napätí a šokujúcich odhaleniach. Mám však zmiešané pocity zo záveru. Na jednej strane chválim prekvapivú katarziu pre všetky postavy, na druhej to režisér prehnal s teatrálnosťou   Herecké obsadenie nemá chybu. Daniel Craig prednáša monológy a vyšetrovateľskú dedukciu s elánom, Edward Norton solídne maskuje práve úmysly slizkého zbohatlíka a Janelle Monáe perfektne zosobňuje dualitu záhadnej dámy. Vedľajšie postavy stihnú zažiariť. Popri hercoch sú podarené dialógy, ktoré nestrádajú drzosť a nadsázku   Samotná výprava sa poriadne vyšvihla. Hudba od Nathana Johnsona dodáva deju exotickosť aj dramatickosť, kamera upiera pozornosť na grécke scenérie i Milesovo letné sídlo, vizuál s kulisami sú okuľahodiace a strih ide ako divý.    Novinke od Netflixu Glass Onion nejde do karát zápletka a rozuzlenie, ale podmaňuje si obecenstvo  cez rozmanité postavy, štiplavé repliky a opuletnú výpravu. Ak chcete vidieť nevšednú detektívku a hádať počas filmu, kto je potenciálnym páchateľom, potom Glass Onion bude pre vás správnou šálkou kávy.     Príbeh: 7/10, Herci, humor: 9/10, Hudba: 7/10, Vizuál, strih, kamera, kulisy: 8/10, Celkovo: 8/10.

Avatar: The Way of Water (2022)

Filmár James Cameron sa nebojí experimentovať s technológiou a zlepšovať ju, aby cez ňu  vyrozprával príbeh. Výnimkou nie je ani Avatar: Cesta vody, ktorého výroba trvala 13 rokov. Vyplatilo sa dlho čakať na toto pokračovanie? Ak áno, čím dokáže prekvapiť?   Hrdinovia Jake Sully (Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldana) si nažívajú v rodinnej harmónií až do momentu, keď pozemšťania z korporácie RDA prichádzajú vydrancovať planétu Pandoru. Po príchode ľudí nájde rodina Sully útočisko v morskom kmeni menom Metkayina. Akým životným skúškam bude čeliť táto família v novom prostredí?   Prvý Avatar z 2009 čelil kritike kvôli dejovej podobnosti s Pocahontas, druhý diel čelí trojhodinovej stopáži. Chápem zámeru režiséra ponúknuť epický rozsah, ale nevyužíva ho rozumne. Tri hodiny nedávajú príležitosť vedľajším postavám zažiariť, zbytočne naťahujú expozíciu a  zamerievajú sa na triviálne dejové odbočky, ako na Lo’akove (Britain Delton) príhody s veľrybou alebo upevnenie vzťahu medzi plukovníkom Quaritchom (Stephen Lang) a tínedžerom Spiderom (Jack Champion). Popritom, snímka žongľuje s témami enviromentalizmu, kolonializmu a hľadaní identity. Z tohto preskakovania tém sa zatočí nejednému divákovi hlava. Jediné, čo funguje v tématickom guláši, sú uveriteľné rodinné momenty.    Najlepšie herecké výkony podávajú detskí predstavitelia, najmä Lo’ak a Kiri (Sigourney Weaver), ktorí perfektne znázorňujú adolescentské problémy. Jake, Neytiri a oceánski vodcovia Tonowari (Cliff Curtis)-Ronal (Kate Winslet) sú solídni, hoci ich deti majú väčši priestor ako oni. Z Quaritcha mám rozpaky. Jeho zmena z človeka na domorodca je zaujimavý koncept, ale keď prichádza na scénu jeho dejová linka, pôsobí komicky.   Produkčná výprava druhého Avatara nestráda kvalitu. Dravé akčné scény idú na plný plyn, hudobné motívy obohacujú obrazovú zložku a vizuál akvatickej Pandory ohuruje publikum farebnosťou a estetickosťou. Pochvalu si zaslúžia aj počítačoví mágovia, ktorým sa úspešne podarilo nasnímať technológiu motion-capture vo vode. Táto tvrdá, niekoľkoročná práca, si zaslúži oscarové ocenenie.    Avatar 2 sa topí v kostrbatom naratíve a dlhej minutáži, ale užíva si návrat do kinosál vďaka koloritnému svetu Pandory a kúzlam pokrokovej techniky. James Cameron predstavuje divákom film, pri ktorom si diváci užijú vizuálnu stránku. Pre nezabudnuteľný  kinozážitok odporúčam vidieť Avatara 2 na striebornom plátne.    Príbeh, témy: 5/10,  Rodinné momenty, herci: 7/10, Akcia, hudba: 8/10,  Vizuál, počítačové triky: 10/10, Celkovo: 8/10.

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Všestranný Guillermo del Toro vyprodukoval hororové snímky, akčné komiksovky a romantické drámy. Tentoraz natočil animovaný film o Pinocchiovi, najznámejšej postave z literatúry, filmu a televíznej produkcie.    Pinocchio je drevený chlapec z talianského vidieka, ktorý zažije neobyčajné situácie – zarába si ako cirkusant, trénuje vo vojenskom tábore, ocitne sa v bruchu morskej obludy  a dokonca sa stretne so Smrtkou.    Zatiaľ, čo filmári by pri adaptácií Pinocchia zvolili rozprávkový tón, del Toro sa rozhodol poňať tento projekt temnejšie. Dôkazom toho je dejové zasadenie, presn. obdobie fašizmu. Režisérovi sa darí nielen zobrazovať krutú realitu režimu, ale aj ju satirizuje, čím sa stáva terčom čierneho humoru. Príbeh však nezabúda na univerzálne témy o rodičovstve a inakosti, ktoré sú podľa môjho názoru pekne spracované.    Hereckí veteráni ako Christopher Waltz, David Bradley, Tilda Swinton, Ron Perlman, Cate Blanchett a Ewan McGregor dávajú svojim postavám nezameniteľný hlas a zmysel pre humor. Určite hlavnou hviezdou je Pinocchio, ktorý vyhráva u obecenstva svojou nevinnosťou a anjelským hlasom.    Chválim animáciu stop-motion, ktorá robí z filmu estetický zážitok. Za poctivo odvedenú prácu si animátori zaslúžia hlasný potlesk. Pri stop-motion stíhajú držať krok pesničky. Na niektorých sa zasmejte (Everything Is New To Me), na iných vám vyhŕknu slzy (Ciao Papa).   Hoci sa Pinocchio od del Tora nebojí experimentovať so žánrom a animáciou, jeho najväčšími asetmi sú plastické postavy a emočné jadro. Ak neviete, čo pozerať so staršími ratolesťami počas vianočných sviatkov, vrelo odporúčam pozrieť si túto „rozprávku“.   Príbeh, herecký dabing, humor: 9/10, Téma, animácia: 10/10, Pesničky: 8/10, Celkovo: 9/10.

Trol (2022)

Nórski filmári natáčajú zväčša temné kriminálky. Čo sa stane, ak Nóri skúsia iný žáner, napríklad vysokorozpočtový akčný film? Odpoveď na túto otázku dáva Trol, najnovšia filmová novinka od Netflixu.    Počas stavby tunela robotníci omylom prebudia pradávne stvorenie, ktoré sa vyskytovalo len v severských bájach. Po tisícročnom spánku predstavuje hrozbu pre nórsku vládu. Jedni ho chcú zničiť vojenskou silou a druhí ho chcú ochrániť.    Znie vám táto synopsa povedome? Ak áno, nie ste v tom sami. Namiesto toho, aby príbeh obzvláštnil „kaiju“ žáner, drží sa vopred určenej šablóny a divákom bude úplne jedno, aký bude jeho záver. Popritom, scenár si berie klišé momenty z filmových klasík ako King Kong, Jurský park alebo Deň nezávislosti. Uvediem príklady. Máme tu scénu jedného páru a keď je na blízku monštrum, objaví sa záber trasúcej sa šálky kávy. Alebo v beznádejnej situácií vypľuje   plukovník Kris (Mads Pettersen) motivačnú reč vojakom. Mám pocit, akoby celá snímka chcela pôsobiť vážne, ale žiaľ spadá do úrovne paródie.   V deji vystupujú archetypické postavy, t. j. typy, s ktorými publikum sa stretlo miliónkrát v rámci filmových dielach o monštrách. Kvôli tomuto efektu pôsobia charaktery plocho. Aspoň sa herecké obsadenie snaží podať výkon v rámci svojich schopností.   Titúlny Trol je čistou kópiou Godzilly a King Konga. Jeho jedinou úlohou je zapozóvať, urobiť rev a ničiť nórske prostredie, ktoré je mimichodom vo filme krásne. Vizuálna stránka tohto obra si prekvapivo udržiava úroveň kvality. O hudbe a akcií napíšem dve veci – sú nevýrazné  a vytrácajú sa do prázdna.     Nóri predstavujú Trola, neoriginálnu snímku, ktorá bez hanby kopíruje Američanov a stráda kreatívnu víziu. Odporúčam ju vidieť ako „bečko“ – stačí vypnúť mozog a užiť si deštrukciu napáchané trolom.    Príbeh: 2/10, Postavy: 2/10, Herci: 5/10, Hudba, akcia: 0/10, Počítačové triky, príroda: 7/10, Celkovo: 3/10.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Predvianočné obdobie predstavuje čas pečenia medovníkov, kupovania darčekov a pozerania vianočných špeciálov na streamovacích službách. Pred včerom uviedlo Marvel Studios podobný projekt na Disney+, v ktorom sa predstavili Strážcovia galaxie.    Všetci sa tešia na  Vianoce, až na Petra Quilla (Chris Pratt). Ten smúti za svojou láskou Gamorou a jeho priatelia rozmýšľajú, ako ho rozveseliť. Mantis (Pom Klementieff) a Drax (Dave Bautista) dostanú nápad – uniesť herca Kevina Bacona a urobiť z neho najkrajší darček pre Quilla.   Dej o záchrane Vianoc je už záužívanou formulkou pri takýchto tématických snímkach, ale dôvod, prečo funguje, je jeho vyváženosť medzi humorom a emóciami. Tieto dva prvky si idú ruka v ruke bez toho, aby si navzájom protirečili.    Pochvalu si zaslúži trio Mantis-Drax-Kevin Bacon. Pom Klementieff podáva uveriteľný výkon dámy, ktorá chce potešiť Petra za akúkoľvek cenu. Dave Bautista má komediálne načasovanie v hrsti a Kevin Bacon obstojí aj ako herec, aj ako spevák.    Spomínajúc spev, koledy sa dostávajú pod kožu a reprezentujú sviatočného ducha s elánom. Popri singloch sa masky a počítačové triky nemusia za seba hanbiť.    Strážcovia galaxie: Sviatočný špeciál pobaví i obmäkčí komiksové obecenstvo slušnými herekými výkonmi, humornými replikami, chytľavými pesničkami a posolstvom o tom, ako darovať šťastie a lásku najbližším.     Príbeh, herci, humor, emócie: 7/10, Hudba, CGI, masky: 8/10, Celkovo: 7,5/10.

Menu (2022)

Je vôbec možné, aby sa téma gastronómie dala spracovať v snímkach, kde prevláda napätie a paranoja? Odpoveď na túto otázku dáva tohtoročný triler s výstižným názvom Menu.   V deji sa stretávame so zbohatlíkmi, ktorí dostanú príležitosť sa najesť v najluxusnejšnej reštaurácií pod dohľadom slávneho šéfkuchára Juliana Slowika (Ralph Fiennes). Keď boháčí prekročia prvý prah, namiesto gastronomického potešenia okúsia mučenie a smrť.   Počas hodiny a pol sa vyvíja zápletka nečakaným smerom a divák nikdy nevie, či všetky postavy prežijú alebo zomrú. Toto postupné gradovanie vyústi do finále, ktorého zakončenie považujem za originálne. Menu nie je iba čistokrvným hororom, ale aj čiernou komédiou, ktorá trefne kritizuje životný štýl bohatej smotánky. Jedinú chybu v príbehu vidím v alkoholickej matke šéfkuchára (Rebecca Koon). Akú úlohu tam mala vôbec zohrať?    Ralph Fiennes si  kradne film pre seba. Vie byť rovnako presvedčivý ako nebezpečný a zvláda to s bravúrnosťou. Za Fiennesom podávajú chválitebné výkony Anya Taylor-Joy a Nicholas Hoult. Zvyšok hereckého obsadenia je sympatické a jeho postavy majú vykreslené motívy, ale príliš sa nezohrejú na plátne.    Samotný soundtrack navodzuje špecifickú náladu, kulisy nepohŕdajú detailmi a snímka ponúka okuľahodiace zábery na jedlá.    Menu je svieže filmové dielo, opierajúce sa o nápaditý námet, výrazného herca, provokatívny humor a umenie degustácie. Ak chcete vidieť niečo nové v žánri triler, Menu bude pre vás tým pravým.   Príbeh: 8/10, Herci: 8/10, Hudba: 6/10, Kulisy, kamera: 8/10, Celkovo: 7,5/10.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Natáčanie komiksovky Black Panther: Wakanda Forever nebolo ľahké. Režisér Ryan Coogler a jeho tím  riešili nielen pandémiu Covid-19, ale aj stratu herca Chadwicka Bosemana, ktorý bol hlavnou hviezdou v prvom filme. Bol som zvedavý, ako sa toto pokračovanie zaobíde bez Bosemanovej prítomnosti.    Celá Wakanda oplakáva kráľa T‘Challu (Chadwick Boseman), ktorý zomrel na chorobu. Bez T‘Chally je národ bezbranný a ohrozený podmorským kráľovstvom menom Talokan. Na jeho čele stojí Namor (Tenoch Huerta), ktorý má ambície ovládnuť Wakandu i náš svet.    Príbeh o konflikte medzi dvoma mocnosťami je obrovksým lákadlom pre divákov, nakoľko ponúka epické merítko. Aby konflikt pôsobil uveriteľne, musí mať po ruke osobné momenty, ktoré našťastie pôsobia autenticky a znázorňujú citlivo prežívanie protagonistov. Jedinú chybu v deji vidím vo vysvetlení úlohy študentky Riri (Dominique Thorne) vo vojne. Toto vysvetlenie mi nedávalo logický zmyseľ.    Herecký ansámbel podáva solídny výkon. Letitia Wright prekvapuje hereckým rozsahom a charakterovým vývojom zronenej princeznej, ktorá sa postupom deja mení na rezolútnu panovníčku. Popri Leticii stihajú zažiariť aj Angela Bassset, Danai Gurira, Lupita Nyong’o, Dominique Thorne a v neposlednom rade Tenoch Huerta, ktorého antagonistická rola si okamžite nájde priazeň u publika.   Podobne ako príbeh ma prekvapil soundtrack. Má silné hudobné motívy, ktoré priklincujú divákov na sedačky, a dávkuje emócie bezproblémovo. Svet Blacka Panthera je živý aj vďaka dravej akcií, kvalitným počítačovým trikom, farebným kostýmom, obrovským kulisám a očarujúcemu vizuálu.    Black Panther: Wakanda Forever nerobí hanbu Bosemanovej pamiatke a súčasne stojí na vlastných nohách. Táto snímka ponúka zdatné herecké výkony, poctivú výpravu a emocionálny naratív. Ak ste zapochybovali o kvalite najnovších marveloviek, neotáľajte. Black Panther 2 vám zmení názor.    Príbeh: 9/10,  Herci/Postavy: 8/10, Hudba: 9/10, Akcia, počítačové efekty, vizuál, výprava: 8/10, Celkovo: 8,5/10.

Na západní frontě klid (2022)

Vďaka uveriteľnému zobrazeniu Prvej svetovej vojny a komplexným témam sa knižný besteller Na západe nič nové dostal párkrát na strieborné plátna. Najnovšia filmová adaptácia si momentálne udržiava prvé miesto v sledovanosti na Netflixe.   Hlavným predstaviteľom tejto adaptácie je Paul Bäumer (Felix Kammerer), 17-ročný chalan, ktorý so spolužiakmi narukuje do armády. Jeho zápal pre hrdinstvo vyprchá v momente, keď na vlastnej koži okúsi hrôzu vojny. Počas deja bojuje s nepriaznivými podmienkami, stráca postupne kamarátov a tápa nad zmyslom celého konfliktu.   Nemecký režisér Edward Berger úspešne prezentuje psychický dopad na vojaka a súčasne citlivo zobrazuje momenty s postavami. Čím sme bližšie ku koncu, tým sú emócie pod režiserovými rukami údernejšie. Nanešťastie, Berger to prepískol s 2,5 hodinovou minutážou, v ktorej sa snažil zvýrazniť atmosféru v tichých scénach. Po prvej hodine už to pôsobilo redundantne.    Z hereckého obsadenia vyčnieva Felix Kammerer, ktorý výborne znázorňuje Paulovu utrápenú dušu. Popri hrdinovi stihnú zažiariť aj postarší vojak Kat (Albrecht Schuch), minister Erzberger (Daniel Brühl) a  generál Friedrichs (Devid Striesow).    Keď prídu na scénu zákopové bitky, je na čo sa pozerať. Sú autentické, napínavé a neštítia sa ukázať svoju pravú tvár skrz krik, špinu a krv. Popri bitkách chválim dobové kostýmy, atmosferickú hudbu, make-up a kamerové zábery na európsku prírodu.    Na západe nič nové je typ snímky, ktorá vás nenechá chladnými. Ponúka solídnych hercov, krvavé boje, technickú kvalitu, melancholickú atmosféru a v neposlednom rade svedectvo o nezmyselnosti vojny. Ak ste fanúšikmi histórie alebo hľadáte ľudské príbehy, odporúčam ju vidieť.    Príbeh, téma, emócie: 9/10, Minutáž: 5/10, Herecké výkony, hudba: 8/10, Kamerové zábery, make-up, kostýmy: 9/10, Bitky: 10/10, Celkovo: 8/10.

Rod Draka - Série 1 (2022) (série)

Všetci si pamätajú neslávne zakončenie fantasy seriálu Hra o tróny. Odvtedy ubehli tri roky a na HBOmax dorazila seriálová odnož s názvom Rod draka, ktorá mala preveriť, či bol dobrý nápad sa vrátiť do sveta Piesne ľadu a ohňa.   Dej sa odohráva za čias Targaryenovcov, ktorí vládli Westerosu skrz draky a námornictvo. Ako to už býva pri mnohých ríšach, dynastia pomaly upadá do zabudnutia a jej rodinní príslušníci sa ocitajú na pokraji občianskej vojny.   Od prvej epizódy si diváci okamžite obľúbia napínavé politické machinácie, autentické znázornenie rodinnej drámy a výrazné dialógy. Niektorí sa budú hnevať na skákanie v čase, iní zasa na absenciu epických bitiek. Rozumiem týmto argumentom, avšak pri pozeraní seriálu som to nevnímal, nakoľko som sa sústreďoval na osudy viacerých postáv.    Protagonisti sa prezentujú ako ľudia z mäsa a kostí, ktorí napriek ľudským nedokonalostiam si dokážu získať priazeň publika vďaka skvelým hereckým výkonom. Užijete si shakespearovské maniére u každého, od dobrosrdečného kráľa Viserysa I. (Paddy Considine), jeho prchkého brata Daemona (Matt Smith), cez ženské charaktery Rhaenyry a Alicent (Emma D’Arcy, Olivia Cooke) až po členov kráľovského dvora.   U tohto seriálu je cítiť vysoký rozpočet. Skladateľ Ramin Djawadi dotvára naratív za pomoci orchestru, chóru, bubnov, huslí a klavíru.  Popri emocionálnom soundtracku si vedú kamerové zábery, výprava, kostýmy, make-up a majestátni draci, ktorých počitačová vizáž pôsobí uveriteľne. Hoci akčné scény sa nevyskytujú častejšie, neštítia sa ukázať surovosť.   Rod draka sa jednoznačne vracia ku koreňom. Ponúka dramatický príbeh, exceletné výkony aktérov a technické skvosty, ktoré ihneď oslovia fanúšikov Hry o tróny.    Príbeh, postavy, herci, hudba, kamera: 10/10, Výprava, kostýmy, make-up, počítačové triky, akčné scény: 9/10, Celkovo: 9,5/10