Avengers: Endgame (2019)

Za dlhých 11 rokov svojej existencie Marvel Studios produkovalo snímky o rôznorodých superhrdinoch, ktoré zarobili celosvetovo mnoho peňazí a získali si srdcia kritikov i divákov. Tento rok uviedlo do kín film AVENGERS: Endgame, ktorý uzatvára jednu komiksovú éru. Ako fanúšik superhrdinských počinov som si ho nemohol nechať ujsť. Naši hrdinovia prežili drvivé udalosti z filmu AVENGERS: Infinity War, no bohužiaľ prehrali boj s mocným mimozemšťanom Thanosom (Josh Brolin), ktorému sa podarilo vyhladiť polovicu galaxie. S touto skutočnosťou sa niektorí snažia zmieriť, iní sa proti tomu bránia. Napriek tejto situácii musia spojiť sily, aby zachránili celý vesmír a svojich milovaných, i za cenu svojich vlastných životov. Celá snímka je výnimočným kúskom z viacerých dôvodov. Úvodná desaťminútová scéna prekvapuje divákov rýchlym spádom a po nej sa presúvame k prvej tretine, ktorá znázorňuje depresívnu atmosféru po porážke s Thanosom. V tejto tretine stojí za pochvalu vierohodné zobrazenie emócií postáv (najmä u Iron-Mana, Captaina Americy a Thora), vďaka čomu sa dokážeme viac vcítiť do ich kože a pochopiť ich reakcie. Po komornej atmosfére sa premiestnime do druhej tretiny, ktorá ohromuje akciou, odkazmi z predošlých marveloviek, vtipnými dialógmi a neočakávanými stretnutiami. Na záver sa dostávame k finálnej tretine snímky. Tá ponúka kolosálnu bitku na štýl Pána Prsteňov a horkosladký koniec ukončujúci dejové výviny postáv. Nedbajúc na svoju veľkoleposť film nedokázal dať väčší priestor vedľajším postavám, presnejšie pri Black Widow, Hawkeyovi, Ant-Manovi alebo Thanosovi. Na druhej strane sa to dá pochopiť keďže filmári nechceli, aby tento počin presahoval viac ako 3 hodiny, čo by zbytočne spomalilo tempo filmu. Herci hrajúce druhoradé postavy podávajú slušný výkon, avšak najväčšiu gratuláciu si získavajú traja aktéri – Robert Downej Jr., Chris Evans a Chris Hemsworth. Tí podávajú dôveryhodný výkon vďaka svojmu šarmu, zmyslu pre humor a dávke ľudskosti. (SPOILER ALERT!!!!!!!) Súčasne sa lúčia so svojimi ikonickými postavami dôstojným spôsobom. Slávny hudobný skladateľ Alan Silvestri vytvára správnu náladu vo filme, ale jeho hudobné motívy nie sú hodného zapamätania ako v prípade Infinity War. Na rozdiel od hudobného sprievodu, špeciálne efekty, vizuál a kostýmy vedú na plnej čiare, či už červeno-bielymi skafandrami, úchvatnými kulisami alebo vzhľadom samotných postáv. AVENGERS: Endgame je veľkolepou komiksovou snímkou z dielne Marvel Studios, ktorá nielen perfektne završuje ságu o superhrdinoch, ale aj sa stáva dojímavým, zábavným a dynamickým filmom ponúkajúcim silný príbeh, zaujímavé charaktery a šokujúce okamihy. Verím, že si ho užijú milovníci komiksov i nadšenci epických akčných filmov. Príbeh: 10/10, Herecké výkony: 8/10, Hudba: 7/10, Špeciálne efekty: 9/10, Kostýmy: 9/10, Celkovo: 9/10.

Hellboy: Královna krve (2019)

Každý fanúšik komiksov poznáva postavu Hellboya, o ktorom boli natočené kultové snímky pod taktovkou režiséra Guillerma del Tora. Tieto filmy si získali srdcia divákov vďaka detailným vzhľadom príšer, zaujímavému vizuálu, silnému príbehu, sympatickým postavám a šarmantnému Ronovi Perlmanovi. Po viac ako 10-ročnej pauze sa rozhodli filmári zresetovať príbeh Hellboya, ktorý by sa držal viac komiksovej predlohy a bol mládeži neprístupný. Bol som zvedavý, či dokáže týmito prvkami osloviť fanúšikov a zároveň prekonať del Torove kúsky. Hlavným hrdinom tejto snímky je Hellboy (David Harbour), ktorý pracuje ako lovec príšer pre tajnú organizáciu a má problematický vzťah s okolitým svetom. Počas svojej misie sa stretne s nebezpečnou čarodejnicou Nimue (Milla Jovovichová). Tá sa vrátila po viac ako 1000 rokov zo záhrobia a má jediný cieľ – vyhubiť celú ľudskú rasu. Aby ju zastavil, musí si vytvoriť tím a čeliť šokujúcej pravde o svojom pôvode. Príbeh o záchrane sveta pred nadprirodzenými silami nie je novinkou, avšak najväčším úrazom vo filme sú vedľajšie dejové linky. Tie sú príliš preplnené, neustále hádžu nové informácie a spomaľujú rýchle tempo hlavnej zápletky. Keby tvorcovia doladili alebo vypustili niektoré menej podstatné časti, prospelo by to len kvalite filmu. Ďalším úrazom sú akčné scény, ktorým chýba dychvyrážajúca choreografia. Naopak krvavé scény, humorné momenty (hlavne u prasačieho humanoida Gruagacha) a interakcia medzi vedľajšími postavami a Hellboyom zachraňujú ako-tak celý film pred úpadkom do vôd béčkového filmu. Herec David Harbour sa nikdy nevyrovná charizmou Rona Perlmana, no na druhej strane dodáva hlavnej postave iróniu, ostrosť a brutalitu, ktoré si dokážu ľahko vybudovať sympatie u divákov. Herci hrajúce vedľajšie postavy (Ian McShane, Sasha Laneová a Daniel Dae Kim) podávajú slušný výkon a ich dynamická interakcia s Hellboyom patrí medzi zlaté vrcholky filmu. Bohužiaľ postava zlovoľnej čarodejnice Nimue nepodáva zapamätateľný výkon, čo bolo podľa môjho názoru spôsobené scenárom. Hudba od Benjamina Wallfisha spolu s rockovými skladbami sa bez problémov strácajú vo filme. Na rozdiel od hudobnej zložky, špeciálne efekty, masky a vizuál ohurujú svojím zmyslom pre detail, či už pri samotnom hlavnom hrdinovi, trolloch, Babe Yage alebo démonoch z Pekla. Napriek vymakaným efektom, precíznej vizáži oblúd, surovým scénam a čiernemu humoru Davida Harboura zlyháva Hellboy ako komiksový film, ktorému chýba ucelený príbeh, zmysluplná logika a prepracovaná akcia. Ak máte chuť na bezhlavé odreagovanie pri akčnom filme, tak pre vás môže byť Hellboy dobrou voľbou, ale ak máte chuť na niečo zmysluplnejšie s väčšou hĺbkou, tak sa tomuto počinu radšej vyhnite. Príbeh: 3/10, Herecké výkony: 6/10, Hudba: 5/10, Špeciálne efekty: 7/10, Celkovo: 5/10.

Trojí hranice (2019)

Každý rok vydáva streamingová spoločnosť Netflix nielen seriály, ale aj filmy rôzneho žánru s cieľom osloviť čo najviac divákov po celom svete. Ku týmto filmom sa pridáva akčné dráma Triple Frontier od oceňovaného režiséra J. C. Chandora. Zápletka hovorí o bývalých vojakoch, ktorí sa rozhodnú z finančných dôvodov ukradnúť miliónové peniaze drogovému barónovi. Celá lúpež sa im podarí, no horšie je to s prepravovaním koristi. Okrem tohto problému musia naši hrdinovia čeliť nehostinnému prostrediu, nebezpečným gangom a samým sebe. Centrálna dejová línia má rysy akčného filmu, avšak je obohatená o prvky drámy. Najväčším úspechom vo filme je reálne zobrazenie ľudskej chamtivosti, ktorá je výborne prezentovaná cez ústrednú päticu hrdinov. Napriek tomuto triumfu trpí nedostatkom akcie a neprepracovaným finále. Z môjho pohľadu bol tretí akt nezáživný a chýbalo mu napätie. Herec Oscar Isaac v hlavnej úlohe podáva slušný výkon, no Ben Affleck si získava najväčšie sympatie u divákov s pomocou charizmy a jeho osobnej premeny. Nezaostávajú za nimi ani vedľajšie postavy v podaní Charlieho Hunnama, Garretta Hedlunda a Pedra Pascala, ku ktorým si ľahko vybudujete vzťah. Ja osobne vyzdvihujem mrazivú hudbu. Tá dokonale vytvára tiesnivú atmosféru od úplného začiatku až po jej koniec. Na znásobenie tohto efektu slúžia pesničky od slávnych hudobných osobností ako Boba Dylana, Metallicy alebo Creedence Clearwater Revival. Okrem hudobnej stránky ponúka príroda Južnej Ameriky krásne scenérie, ktoré vyrážajú dych. Nie som veľkým fanúšikom Netflixu, ale jeho novinka Triple Frontier ma bez problémov oslovila vďaka temnej atmosfére, neočakávaným zvratom, sympatickým postavám a jej posolstvu. Dúfam, že tvorcovia z Netlixu budú ďalej dodávať snímky takejto kvality. Príbeh: 7/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 7/10, Celkovo: 7/10.

Captain Marvel (2019)

Už dlhých 11 rokov Marvel Studios natáča filmy nielen o tímových skupinách (Avengers a Strážcovia Galaxie), ale aj o sólových hrdinoch (Doctor Strange, Black Panther), ktoré majú za cieľ osloviť fanúšikov komiksov a mainstream divákov. Ku týmto filmom sa pridáva akčne sci-fi Captain Marvel, na ktorého čele stojí ženská superhrdinka. Samotná zápletka hovorí o bojovníčke mimozemskej rasy Kree Carol Danversovej (Brie Larsonová), ktorá sa po neúspešnej misií dostáva na planétu Zem. Po jej pristátí musí riešiť dva problémy - svoju stratu pamäti a galaktický konflikt. Aby vyriešila tieto problémy, musí sa spojiť s pozemským agentom Nickom Furym (Samuel L. Jackson), čeliť nemilosrdnej pravde a naplno využiť svoje nadprirodzené schopnosti proti nepriateľským Skrullom. Problémom tejto snímky sú jej prvé dve tretiny. Tie trpia nezáživnou akciou a pomalým, ba až nudným tempom. Vynahradzujú ich vtipné scény vedľajších postáv (hlavne Nicka Furyho, Skrulla Talosa a kocúra Goosa), flashbacky a neočakávaný zvrat v poslednej tretine. Podľa mňa si tento zvrat zaslúži potlesk, pretože posúva celý dej a všetky charakterové linky smerom vpred. Ďalším úrazom vo filme je samotná Carol. Tá si nedokázala vybudovať sympatie u mňa kvôli slabému scenáru a nepresvedčivej motivácii. Začal som jej fandiť až na samom konci, kedy ukázala svoju pravú tvár a schopnosti v plnej sile. Keby scenáristi dbali viac o jej vývoj, film by nepohorel. Na druhej strane je zachránený vedľajšími charaktermi. Mladý Fury podáva vtipné hlášky o stošesť, tajomný Talos ukazuje svoju ľudskú stránku a Goose si kradne scény pre seba. Postavy ako Yon-Rogg, Maria Rambeuová a Supreme Intelligence v podaní Anette Benningovej podávajú slušný výkon. Škoda len, že majú malý priestor vo filme. Hudba od skladateľky Pinar Toprakovej a pesničky z 90. rokov nevyvolávajú odozvu v divákoch. Na rozdiel od hudobnej stránky, špeciálne efekty vedú na plnej čiare, hlavne pri omladenom Furym. Napriek tomu, že jeho tvár je vytvorená čisto CGI, vyvoláva dojem uveriteľnosti. A to si zaslúži obrovskú pochvalu pre filmových grafikárov. Captain Marvel nepatrí medzi hrozné diely zo štúdia Marvel Studios, avšak nie je snímkou, ktorý by sa kvalitovo vyrovnala lepším filmom (Iron-Man, Thor). Spôsobuje to najmä neprepracovaný scenár, neatraktívna hrdinka, odfláknutá akcia a mdlá hudba. Ale ak obľubujete zábavné momenty, vymakané efekty, zaujímavé postavy alebo Samuela L. Jacksona, užijete si film plným dúškom. Príbeh: 6/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 5/10, Špeciálne efekty: 7/10, Celkovo: 6/10.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Vizionársky režisér James Cameron sa snažil doviesť túto snímku na plátno už od roku 2000, ale nemal nato prostriedky, ktoré by dokonale prerozprávali tento príbeh. Pre tieto dôvody ho neustále odkladal, až kým sa ho nerozhodol zveriť do rúk Robertovi Rodriguezovi, filmárovi akčných hitov ako Desperado, Sin City a Od Súmraku Do Úsvitu. Bol som teda zvedavý, či dokáže Rodriguez s obrovským rozpočtom natočiť skvelý film založený na mange. Príbeh sa odohráva v 26. storočí, kde bohatí žijú na honosnom Zaleme a chudobní prežívajú v Železnom meste. Na jeho smetisku nájde kyberdoktor Ido (Christopher Waltz) torzo dievčaťa, ktoré následne dostane telo a meno Alita. Po jej oživení sa Alita (Rosa Salazarová) na nič nepamätá a preto sa rozhodne zistiť viac o svojom pôvode. Počas svojej cesty spoznáva okolitý svet, po prvýkrát okusuje lásku a bojuje s nebezpečnými nepriateľmi. Celý dej o hľadaní samého seba neznie originálne, avšak ponúka momenty, ktoré dokážu pobaviť, prekvapiť a rozosmútiť diváka. Platí to hlavne pri Alitinom spoznávaní sveta a jej interakciou s Idom a láskou s Hugom (Keean Johnson). Veľa ľudí sa po premiére filmu sťažovalo na túto interakciu z dôvodu afektovanosti. Ja si skôr myslím, že to bolo uveriteľné a posúvalo Alitin vývoj smerom vpred. Nesmiem zabudnúť na bojové momenty, ktoré vyrážajú dych svojou precíznou a dravou choreografiou. Kiež by sa to dalo rovnako povedať aj pri scéne Motorballu. Tá bola z môjho pohľadu ukrátená a nevadila by jej dlhšia stopáž. Najviac chválim z tejto snímky samotnú Alitu. Aj keď je vytvorená počítačom, dokáže si vybudovať sympatie u divákov vďaka akrobatickým kúskom, bojovému umenie a ľudskosti. Postavy doktora Ida a mladíka Huga podávajú chválitebné výkony. Bohužiaľ som nespokojný s postavami v podaní Jennifer Connellyovej a Mahershaly Aliho. Tieto charaktery nemajú zmysluplnú motiváciu a prepracovanosť, ktoré by zaujali bežného návštevníka kín. Hudba od Junkieho XLa nepodáva zapamätateľné motívy a ťažko sa dostáva pod kožu. Na druhej strane špeciálne efekty pod vedením WETA DIGITAL sú prepracované do každého detailu, či už ide o vzhľad kyborgov, kyberpunkového mesta alebo zbraní. Tie vyvolávajú dojem estetickosti a uveriteľnosti. Zároveň dotvárajú celkovú atmosféru vo filme. ALITA: Bojový anjel má menšie chyby, ale dokáže chytiť diváka a fanúšika mangy za srdce vďaka prepracovaným akčným scénam, dychvyrážajúcemu vizuálu a sympatickej hlavnej hrdinke. Dúfam, že sa jedného dňa vrátime do Alitinho kyberpunkového sveta. Príbeh: 7/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 5/10 Špeciálne efekty: 8/10, Celkovo: 7/10.

Smrtelné stroje (2018)

Peter Jackson je novozélandský režisér, ktorý natočil úspešnú fantasy trilógiu Pána Prsteňov alebo dobrodružnú snímku King Konga. Vďaka týmto filmom sa stal slávnym a úspešným v Hollywoode. Jeho ďalším počinom sa stal post-apokalyptický film Smrteľné stroje, ktorý mohol naštartovať novú fantasy sériu. Jeho príbeh sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kde mestá majú kolesá a požierajú sa navzájom. Medzi týmito mestami patrí aj Londýn. Tam sa stretnú naši dvaja hlavní hrdinovia – nesmelý mladík Tom Natsworthy (Robert Sheehan) a tajomná Hester Shawová (Hera Hilmarová) s jazvou. Tí majú za úlohu zvrhnúť miestneho vládcu Thaddeusa Valentina (Hugo Weaving), ktorý má v pláne zlikvidovať ďalšie bezbranné mestečká. Je iba na dvoch odlišných hrdinoch, aby zastavili Thaddeusovo šialenstvo skôr než umrú nevinné životy. Prvých 30 minút ide film svižným tempom, ale po úteku hrdinov z Londýna ide film kľukatými cestami. Snímka má scény, ktoré dokážu vtiahnuť divákov do deja, ako vtipné momenty Toma, malá dejová odbočka nemŕtvej postavy Shrika a akčné scény bojovníčky Anny Fangovej (Jihae) a požierajúcich sa miest. Na druhej strane, trpí nerozvinutou chémiou medzi Tomom a Hester, nedostatočnou prepracovanosťou postáv a nezáživným finále. Tieto prvky potápajú celý film do vôd podpriemernosti. Postavy sú klišeovité a bez charakteru, aj keď nie o všetkých postavách to platí. Tom Natsworthy podáva dostatočný výkon, zlovestný Thaddeus vzbudzuje rešpekt a Anna Fangová by sa kľudne mohla vyrovnať Neovi z Matrixu, čo sa týka jej bojového umenia. Nanešťastie sa to nedá povedať o Hester. Tá je napisaná povrchne, čo spôsobuje, že nepodáva výkon hodného zapamätania. Hudba od Junkieho XLa podáva pár zaujímavých motívov, avšak je ich tam málo. Čo sa týka špeciálnych efektov, vizuálu a kostýmov, tie ako-tak dokážu zaujať. Som sklamaný z tohto počinu, pretože som v kútiku duše dúfal, že dostanem snímku na štýl Pána Prsteňov. Namiesto toho som dostal film, ktorému chýba dynamický príbeh, prepracovanejšie motívy postáv a zaujímavý vizuál. Ak ste fanúšikom tvorby Petra Jacksona a jeho tímu, tak ho odporúčam vidieť bez väčšieho entuziazmu. Príbeh: 4/10, Herecké výkony: 5/10, Hudba: 5/10, Špeciálne efekty: 6/10, Kostýmy: 6/10, Celkovo: 5/10.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Spider-Man je slávnou komiksovou postavou, ktorá si získala priazeň fanúšikov po celom svete a dostala sa do všetkých médií vo forme seriálov, počítačových hier a hraných filmov. Tento rok sa ku nám dostal nový počin o ňom v animovanej podobe. Snímka hovorí o tínedžerovi Milesovi Moralesovi, ktorý nezvláda školu a má problematické vzťahy so svojimi rodičmi. Jedného dňa je uhryznutý rádioaktívnym pavúkom, vďaka čomu získava nadprirodzené schopnosti. Okrem tohto problému musí riešiť aj Spider-Manov z alternatívnych vesmírov, ktorí sa dostali do jeho sveta. Je iba na Milesovi, aby prijal svoje schopnosti a poslal ostatných hrdinov domov skôr než bude neskoro. Celá dejová línia má superhrdinský nádych, ale je obohatená o dynamické tempo, skvelé akčné scény, humorné momenty, srdcervúce sekvencie a easter eggy, ktoré ohurujú diváka každou minútou. Čo sa týka postáv, tak najväčšiu pochvalu získava chalan Miles Morales. U divákov si dokázal vybudovať sympatie vďaka charizme, nevinnosti a zmyslu pre humor. Nezaostávajú za ním ani neochotný Peter B. Parker, sarkastická Gwen Stacyová a ostatné spider-manovské postavy, ktorých interakcia s hlavným hrdinom patrí medzi zlaté vrcholy filmu. Zloduchovia ako temný Prowler a Dock Ock v sukni podávajú presvedčivý výkon. Bohužiaľ sa to nedá povedať pri hlavnom zloduchovi menom Kingpin. Podľa mňa jeho charakter nebol dostatočne prepracovaný, aby dokázal zaujať divákov. Hudba od Daniela Pembertona je podmanivá, energická a perfektne vytvára atmosféru od úplného začiatku do konca. Na znásobenie tohto efektu slúžia aj rappové pesničky od interpretov ako Tya Dolla Signa, Posta Maloneho a ďalších. Niektoré pesničky od nich si budete pospevovať po ukončení filmu. Najväčšou hviezdou celej snímky je samotná animácia od spoločnosti Sony Pictures Animation. Jeho štylizácia vyráža dych prostredím New Yorku a samotnými postavami, a zároveň vyvolá pocit, že sa skutočne pozeráte na obrázky z komiksov. SPIDER-MAN: Paralelné svety je nielen najlepším animovaným filmom roka, ale aj patrí medzi najlepšie snímky pojednávajúce o pavúčom mužovi, ktorá vás dokáže chytiť za srdce vďaka sympatickým postavám, podareným momentom, dychberúcej animácii a téme o viere v samých seba. Odporúčam ho vidieť tým, ktorí sú oddanými fanúšikmi komiksov alebo majú radi animované počiny. Príbeh: 9/10, Postavy: 8/10, Hudba: 8/10, Animácia: 10/10, Celkovo: 9/10.

Skleněný (2019)

V roku 2000 natočil režisér M. Night Shyamalan psychologický thriller Vyvolený, ktorý sa stal aj napriek počiatočnému finančnému neúspechu kultovou záležitosťou. O 17 rokov neskôr nakrútil hororovú snímku Rozpoltený, ktorého prekvapivý koniec odkazoval na zmienený film. Po tomto úspechu sa Shyamalan rozhodol spojiť postavy z obidvoch dielov v tretej časti s názvom Glass, ktorá by zavŕšila trilógiu o „uveriteľných“ superhrdinoch. Vo filme sa stretávame s ochrancom Davidom Dunnom (Bruce Willis), ktorý má nadľudskú silu a dokáže dotykom odhaliť zločin. Jeho cesta sa skríži s Kevinom Wendellom Crumbom (James McAvoy), osobou trpiacou poruchou identity. Následný sled udalostí vyústi do ich umiestnenia do psychiatrickej liečebne, kde je uväznený Davidov nepriateľ Elijah Price (Samuel L. Jackson). Všetci traja sú pod vedením psychiatričky Ellie Stapleovej (Sarah Paulsonová), ktorá sa ich snaží presvedčiť o tom, že ich schopnosti sú pozemského a nie nadprirodzeného charakteru. Prvých 15 minút ide dynamickým tempom v detektívnom duchu, ale po strete medzi Dunnom a Crumbom ide celý film dole vodou. Scény v psychiatrickom ústave sú nezáživné a neobsahujú v sebe tiesnivú atmosféru, ktorá výborne fungovala v Rozpoltenom. Na druhej strane, akčné scény, sekvencie Kevinových identít, momenty medzi Elijahom a Kevinovom, flashbacky a neočakávané zvraty v závere čiastočne zachraňujú snímku. Potlesk za herecké výkony dostávajú traja hlavní aktéri. Tí dokázali zahrať problematické postavy s pomocou drsnosti, charizmy a intelektu. Vedľajšie postavy podávajú slušný výkon, aj keď majú menší priestor. Bohužiaľ, postava psychiatričky nie je zaujímavá a nepodáva zapamätateľný výkon. Hudba od Westa Dylana Thordsona dokresľuje atmosféru novými motívmi. Škoda je, že snímka viac nevyužíva hlavné motívy z dvoch predchádzajúcich dielov. To isté platí aj pri vizuály. Z technického hľadiska chválim strih. Glass nie je perfektným filmom na zakončenie trilógie a trpí najmä nevyváženým scenárom, nedostatkom napätia a neatraktívnym vizuálom. Napriek týmto problémom môžete film zahliadnuť kvôli akčným scénam, sympatickým hlavným postavám a celkovej myšlienke. Príbeh: 6/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 6/10, Strih: 7/10 Celkovo: 6,5/10.

Aquaman (2018)

Už pekných pár rokov sa snaží filmové štúdio Warner Bros natáčať skvelé filmy o hrdinoch z DC univerza s cieľom osloviť čo najviac divákov, no nie vždy sa tieto snímky vydaria (Suicide Squad, Justice League). Ďalším príspevkom do tohto univerza je akčné fantasy Aquaman pod taktovkou hororového režiséra Jamesa Wana. Hlavným hrdinom tejto snímky je drsný Arthur Curry (Jason Momoa), ktorý zachraňuje ľudí so svojimi super schopnosťami a zároveň sa snaží žiť samotársky život. Jeho denná rutina je prerušená, keď podmorský svet na čele s Arthurovým nevlastným bratom Ormom (Patrtick Wilson) vyhlasuje vojnu proti súši. S nevôľou musí Arthur nielen zachrániť svet, ale aj čeliť svojmu pôvodu a získať trón, ktorý mu právoplatne patrí. Celý príbeh je klišéovitý, avšak obsahuje scény, ktoré dokážu ohromiť aj pobaviť divákov ako napríklad skvelé bojové scény, vtipné momenty s Arthurom a sekvencie zobrazujúce podmorský svet a Atlantídu. Veľa ľudí, ktorí videli film, sa sťažovali na prepálenú minutáž, ale pre mňa to nehralo významnú úlohu. Najväčší potlesk dávam Jasonovi Momoavovi. U divákov si dokázal vybudovať sympatie vďaka fyzickej kondičke, drsnosti a zmyslu pre humor. Nezaostáva za ním ani herečka Amber Heardová ako krásna bojovníčka Mera. Obe postavy majú skvelú chémiu a podávajú hlášky o sto-šesť. Herci hrajúci vedľajšie postavy podávajú prekvapivo slušný výkon. Bohužiaľ sa to nedá povedať o Patrickovi Wilsonovi, ktorý hraje zloducha Orma. Aj keď sa snažil podať čo najlepší výkon, nepodarilo sa mu to. Myslím si, že herec hrajúci Black Manthu bol viac presvedčivejší a výraznejší ako on sám. Hudba od Ruperta Gregsona-Williamsa je energická a rôznorodá, vytvára atmosféru filmu od začiatku do konca. Ďalším pozitívom sú špeciálne efekty zobrazujúce Atlantídu, podmorskú technológiu a tvory. Tie dokázali vyvolať dojem estetickosti a uveriteľnosti, to isté platí aj pri kostýmoch a brneniach. James Wan natočil skvelý film od DC, ktorý má menšie chyby, ale dokáže pohltiť diváka vďaka hláškujúcemu Momoavovi, sympatickým postávam, skvelej choreografii a dychberúcemu vizuálu. Verím, že v blízkej budúcnosti bude Warner Bros natáčať ďalej superhrdinovské filmy v podobnom štýle. Príbeh: 8/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 8/10, Špeciálne efekty: 8/10, Kostýmy: 8/10, Celkovo: 8/10.

22. míle (2018)

Režisér Peter Berg a herec Mark Wahlberg spolu natočil tri úspešné filmy Na život a na smrť, Deepwater Horizon a Deň Patriotov, ktoré sa inšpirovali skutočnými udalosťami. Ich štvrtý film Míľa 22 ponúka čisto fiktívny príbeh. Snímka hovorí o elitnom agentovi (Mark Wahlberg) a jeho tíme, ktorí majú za úlohu bezpečne prepašovať tovar, ktorým je ázijský policajt Li Noor (Iko Uwais). Prenáša citlivé informácie, ktoré by sa mohli dostať do nesprávnych rúk. Počas prepravy policajta si musí tím dávať pozor nielen na neho, ale aj na nepriateľov číhajúcich na každom kroku. Osobne som sklamaný z deja, ktorý sa zameral skôr na akciu ako na príbeh. To spôsobilo, že motivácie postáv boli nepresvedčivé, nezaujímavé a chýbali tam rozšírené dejové linky, ktoré by z môjho pohľadu veľmi pomohli celej snímke. Jedine nečakaný zvrat na konci a brutálne akčné scény zachránili film pred potopením do podpriemernosti. Mark Wahlberg, Lauren Cohanová, Iko Uwais a Ronda Rouseyová podávajú chválitebné výkony počas celej snímky so svojou charizmou a bojovými umeniami. Na druhej strane sa to nedá povedať o Johnovi Malkovichovi a Samovi Medinovi hrajúcich vedľajšie postavy. Ich postavy sú dvojrozmerné a nedokážu ohúriť divákov. Hudba Jeffa Russoa nedodáva zapamätateľné motívy, ktoré sa strácajú vo víre výbuchov a strelieb. Tie boli zvládnuté z technického hľadiska na jednotku. Míľa 22 je typ akčného filmu, ktorý trpí slabým príbehom, avšak dokáže osloviť bežného diváka vďaka drsnému Wahlbergovi, obratnému Uwaisovi, krvavým momentom a explóziam. Ak ste fanúšikmi Wahlberga a Berga, tak ho odporúčam vidieť bez väčších očakávaní. Príbeh: 5/10, Herecké výkony: 6/10, Hudba: 4/10, Celkovo: 5/10.