Duna: Část druhá (2024)

Sci-fi snímka Duna: Prvá časť uspela finančne i kriticky počas covidovej pandémie a bolo otázkou času, kedy kanadský režisér Denis Vileneuve dokončí druhú časť komplexného príbehu z pera Franka Herberta. Po dvoch rokoch prišla do kinosál Duna 2 a bol som zvedavý, či tento film prekoná moje očakávania.    Druhá časť pokračuje tam, kde skončil prvý film – Paul Atreides (Timothée Chalamet) a jeho tehotná matka Jessica (Rebecca Ferguson) žijú vo vyhnanstve potom, čo Harkonnenovci zničili ich rod. Matka so synom sa spoja s Fremenmi, miestnymi obyvateľmi planéty Arrakis, a plánujú viesť neľútostnú vojnu proti Harkonnenom a celému Impériu. Bohužiaľ, cena vojny bude vysoká nakoľko Paul stojí krok od toho, aby sa stal obávaným spasiteľom.  Prvý diel predstavoval divákom postavy a fungovanie sveta, druhá časť ukazuje zasa  partizánske výboje proti utláčateľom, politické zosnovania, megalomanské bitky a šermiarske súboje. Duna 2 je vojnovým filmom, ktorého akčné scény nastavujú vysokú lakťu z hľadiska choreografia a dravosti. Vo víre akcie však režisér nezabúda varovať, ako  môže byť čestný človek zmanipulovaný pod vplyvom moci, slepej viery a osudy. Keď prichádza záver, tieto témy pôsobia úderne.  Každá postava, kladná alebo záporná, fungujú na báze úchvatných hereckých výkonov. Neuveriteľný Timothée Chalamet sa premieňa z nevinného mladíka na temného mesiáša, Zendaya s Timothéém zosobňujú najtragickejšiu formu lásky, Rebecca Ferguson vyniká v roli dámy s nekalými úmyslami a Josh Brolin-Javierom Bardem podávajú skvelý výkon fanatických mužov. Harkonnenovci dostávajú väčší priestor, medzi nimi zažiari vražedný Feyd Rautha (Austin Butler). Jeho sadomasochistické chúťky a vyšinutosť robia z Feyda fascinujúcim charakterom. Hoci imperátor Shaddam IV (Christopher Walken), jeho dcéra Irulan (Florence Pugh) a členky rádu Bene Gesserit majú menšiu rolu, stihnú podať solídny výkon.  Akoby povedali českí susedia, Hans Zimmer válí. Jeho soundtrack odzbrojuje divákov svojou unikátnosťou. Či už používa basové noty, cello, bubny alebo ženský chorál, Zimmerovi sa darí v divákoch vyvolať všetky škály emócií. Režisér si pomáha technickou „mágiou“ – každý záber od kameramana Grega Frasera rozpráva tisíce slov,  kulisy púšte a panovníckych sál kričia veľkoleposťou, podmanivý vizuál si namotáva divákov okolo prsta, počítačové efekty sa používajú čo najefektívnejšie a kostýmy, masky a rekvizity obohacujú svet Duny.     Dunu: Druhú časť by som opísal ako veľkolepé, šokujúce, dych-berúce a tragické. Táto úspešná adaptácia knihy Franka Herberta sa nebojí prekonať po technickej a príbehovej stránke. Súčasne, disponuje prostriedkami, ako osloviť masívne publikum – od hviezdneho obsadenia, cez dravé akčné scény, melancholické chvíle, náboženské myšlienky, dunivú hudbu až po epický rozmer. Tento magnus opus Denisa Villenueva zanechá hlboké stopy a odporúčam ho vidieť čo na najväčšom plátne.      Príbeh, témy: 10/10,  Postavy, herecké výkony: 10/10, Hudba, kamera: 10/10,  Akcia: 10/10, Vizuál, počítačové triky: 10/10,  Kulisy, výprava, kostýmy, make-up: 10/10, Celkovo:  10/10.

Echo (2024) (seriál)

Posledné 3 roky chrlí Marvel Studios enormné množstvo projektov o nových superhrdinoch s úmyslom navnadiť divákov. Bohužiaľ, kvantita neznamená okamžitý úspech a v prípade štúdia sa stretáva s výkyvmi kvality. Najnovší seriál Echo trpí takýmto neduhom.   Echo odkazuje na Mayu Lopez (Alaqua Cox), hluchú vrahyňu zo seriálu Hawkeye. Jej príbeh sa začína 5 mesiacov potom, čo uštedrila ranu Kingpinovi  (Vincent D’Onofrio). Hrdinka sa ukrýva v rodnom meste, kde nielen napravuje rodinné väzby, ale aj sa dozvedúva niečo o svojich predkoch. Práve návrat ku koreňom pomôže Mayi poraziť Kingpina.    Prvá epizóda sa drží solídne, nakoľko sa dozvedáme viac o Mayinej tragickej minulosti. Od nasledujúcich epizód žiaľ ide príbeh chaotickými smermi. Na jednej strane tu máme dejovú linku zameranú na osobnú vojnu medzi Mayou-gangmi, potom sledujeme každodenné životy obyvateľov mestečka Oklahoma a nakoniec stretávame sa s flash-backmi, znázorňujúcich minulosť kmeňa Choctaw. Nemám problém s autentickým znázornením histórie indiánov, ale s fantasy prvkami. Uvedomujem si, že Echo sa odohráva vo svete superhrdinov a nadprirodzena. Myslím si však, že tomuto seriálu by prospelo opustenie mágie, aby tvorcovia sa venovali viac ľudskej dráme. Namiesto toho, aby finále zjednotilo načrtnuté témy a vyriešilo konflikt prirodzenou cestou, dostávame uponáhľanú a lajdácky natočenú epizódu.   Za ďalšie nedostatky považujem nevýrazné akčné scény a  nevyprofilované postavy. Ľutujem hlavnú predstaviteľku a jej príbuzných, ktorí dávajú zo seba maximum. Nechýba im osobnosť, ale päť epizód nevynahradí rozvoj osobných momentov.    Našťastie, v tomto chaotickom seriály sa nájdu svetlé momenty. Hoci som spomínal o nevýraznej akcií, nájdu sa výnimky – jedna akčná scéna beží na jeden záber a druhá ukazuje ako Maya krvilačne likviduje grázlov v športovej hale. Určite vyzdvihujem pesničky, ktoré skresľujú danú situáciu, najmä Dragula, When We Remain a Down To The River To Pray. Zlatý klinec programu získava Vincent D’Onofrio v roli gigantického, manipulatívneho a výbušného mafiána.    Aj keď sa dvojica silných akčných scén, skvelý výkon zloducha a snaha postáv indiánskeho pôvodu pokúšajú spasiť seriál, Echo sa už topí v priemere. Nevie si ustanoviť priority v rámci deja, postáv a žánru. V najlepšom prípade bude Echo pre fanúšikov Marvelu priemerom, v najhoršom prípade pre kritikov pôjde o zlý a nesústredený seriál.      Príbeh, postavy: 4/10, Fantasy prvky, zvyšok akcie: 2/10, Herci: 6/10, Pesničky, akčné scény v prvej a tretej epizóde: 7/10, Vincent D’Onofrio: 8/10, Celkovo: 5,5/10.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Režisér Zack Snyder kladie vo filmoch dôraz na vizuál, mytologické prvky a osudové naratívy, no čo sa týka stvárnenia osobných momentov, s tým má problém. Perfektným príkladom tohto neduhu je jeho najnovšie dielo Rebel Moon: Dieťa ohňa. O čom pojednáva toto akčné sci-fi?    Vo veľmi ďalekej galaxií ríša zvaná Materský svet rozširuje teritória skrz teror a jej tiene dopadnú na mierumilovnú planétu Veldt, na ktorej žije Kora (Sofia Boutella), bývala členka spomínaného impéria. Kora sa rozhodne nájsť najlepších bojovníkov v celom vesmíre a ochrániť nevinných pred tyraniou Materského sveta.    Snyderova snímka kradne klišé z rôznych filmových franšíz. Synopsa sa podobá  westernu Sedem statočných s tým rozdielom, že celý film sa venuje hľadaniu správnych ľudí a  ochrany bezbranných sa dočkáme až v pokračovaní. Ani nemusím hovoriť, že zasadenie príbehu si očividne „berie“ inšpiráciu od Star Wars. Vo filme sa vyskytne pár originálnych nápadov, napr. jestvujú roboti, ktorí slúžili nebohému kráľovi, alebo regent Balisarius (Fraa Fee) sa neprestavuje len ako chladnokrvný netvor. Avšak nerozumiem, prečo režisér neokorenil Rebel Moon šialenými nápadmi.   Postavy by sa dali vystihnúť ako ploché, nezaujímavé a bez výraznej charakterovej črty. Ľutujem hercov, ktorí sa snažia podať herecký výkon, ale slabý scenár im to nedovoľuje.  Jediný najlepší výkon pochádza od Charlieho Hunnama v roli šarmantného pašeráka s pochybnou agendou.    Ako som už spomínal v úvode, Snyder je vizionárskym režisérom, čo je vidieť na práci s kamerou a kompozíciou obrazov. Ďalším plusom sú vizuál, kostýmy a masky oživujúce svet Rebel Moon. Počítačové triky obstoja, chórová hudba Toma Holkenborga nastavuje dramatický tón a akčné scény sršia dravosťou. Pri akcií nesmú chýbať spomalené zábery, ktoré v prvej polovici snímky pôsobia štýlovo, potom v druhej polovici už repetetívne.   Zack Snyder natočil „pozlátko“ – pekný film bez  známky duše. Rebel Moon sa nezaujíma o charakterizáciu postáv a originalitu, ktoré podľa mňa by vyzdvihli kvalitu snímky  vyššie. Berte túto kópiu Star Wars ako nenáročné sci-fi béčko.    Príbeh, svet: 4/10, Postavy, herci: 3/10, Spomalené zábery: 5/10, Akcia, hudba, počítačové triky, kamera: 7/10, Vizuál, masky, kostýmy: 8/10, Celkovo: 5/10.

Co kdyby...? - Série 2 (2023) (série)

Už je pomaly koniec roka a Marvel Studios ukončuje tohtoročnú púť s animovaným seriálom What If. Táto séria s poradovým číslom dva ponúka antalogický formát - čo jedna epizóda, to iný príbeh.    Podobne ako prvá sezóna, intergalaktická bytosť Watcher (Jeffrey Wrgiht) rozpráva jednotlivé osudy hrdinov a zloduchov zo sveta Marvel Cinematic Universe, ktorých životné cesty sa vyvíjajú odlišným smerom.   Druhá sezóna What If sa nebojí ukázať šialenejšie nápady. V jednej epizóde bodyguard Happy Hogan (Jon Favreau) zachraňuje Vianoce, v inej časti Avengers zachraňujú kráľovstvo za čias Shakespeara alebo celá epizóda sa venuje bohyni smrti Hele (Cate Blanchett), ktorá sa snaží ujsť zo starovekej Číny. Tieto premisy fungujú na báze rôznych inšpirácií z  pop-kultúrnych médií ako Blade Runner, Die Hard, Mulan, Mario Karts a mnoho ďalšieho. Musím vyzdvihnúť šiestu epizódu zameranú na indiánku Kahhori. U nej chválim znázornenie indiánskej kultúry počas conquistadorskej kolonizácie aj použitie pôvodného indiánskeho jazyka.    Pri antalógií treba vždy očakávať výkyvy kvality. Deväť príbehov pobaví divákov, ale držia sa šablóny a publikum okamžite vie, ako sa dej skončí. Ďalším výkyvom sú vtipy, ktoré vyznievajú v prvej polovici série rozpačito a v druhej polovici nie. Osobne, chýbali tam temnejšie epizódy. V druhej sérií dramatické momenty sa striedajú s humorom, avšak hororový element by ukázal, že What If sa nebojí ísť do strašidelnejších vôd.    Dabing všetkých aktérov si odrába solídnu prácu, nakoľko herci sa môžu vyšantiť a ukázať svoje postavy v novom svetle. Nesmiem zabudnúť na dve stálice – Watchera s jeho medovým hlasom a Captain Carter (Hayley Atwell), ktorá si v priebehu troch epizód prechádza charakterovým vývojom.    Mám pocit, že animovaná tvorba a akčné scény sa vyšvihli oproti prvej sérií. Animácia pôsobí živšie a neraz sa približuje ku anime počinom, najmä v prípade, keď prídu na obrazovku magické alebo exterestriálne súboje. V hraných verziách by tieto triky pôsobili prepálene, animátori si však môžu takéto niečo dovoliť. Čo môžem povedať o akcií? Je dynamickejšia, záživnejšia a dodáva okamžite WOW efekt.    What If sa tasí s dych berúcou animáciou, uletenou akciou, šialenými námetmi, podareným dabingom a zaujímavým pohľadom nato, ako si protagonisti i antagonisti  píšu vlastný osud. Ak odpustíte seriálu slabší humor a predvídateľný priebeh deja, potom si môžu užiť tento seriál ako komiksoví nadšenci aj diváci holdujúci animovanej tvorbe.      Príbehy, dabing: 7/10, Humor: 6/10, Animácia, akcia: 10/10, Celkovo: 8/10.

Aquaman a ztracené království (2023)

V tomto roku posledné superhrdinské projekty od DC schytávajú len nízke tržby a negatívne ohlasy. 2023 je aj obdobím ukončenia DC éry pod vedením Zacka Snydera a nástupu vlády Jamesa Gunna.  Poslednou labuťou piesňou Snyderovho vesmíru je Aquaman a stratené kráľovstvo.   V pokračovaní úspešného filmového hitu z 2018 balansuje Arthur Curry (Jason Momoa) panovnícke povinnosti s rodičovskými a do jeho hektického života vstúpi Black Manta (Yahya Abdul-Mateen II),  ktorý sa chce pomstiť Arthurovi za smrť otca. Jediný spôsob, ako zničiť Aquamana nadobro, je nájsť bájny Čierny trojzubec a s ním vyhubiť celú planétu. Aby zabránil tejto globálnej pohrome, Arthur bude musieť vytvoriť krehké spojenectvo s nevlastným bratom Ormom (Patrick Wilson).    Synopsa bez hanby kradne iný komiksový film, presn. marvelovku Thor Ragnarok. Po ruke tu máme vtipného protagonistu s vikingským vzhľadom, ďalej stvárnenie neistej aliancie súrodencov, potom  zloducha s chuťou zničiť fantasy svet a nakoniec riadnu dávku komédie. Mám pocit, že Warner Bros. natočilo snímku zo zúfalstva, aby vypratalo miesto pre Gunnov reštart. Hoci vedľajšia dejová linka so zloduchom pôsobí záživne, neospravedlňuje to zvyšok filmu. Ohľadom vtipov, niekedy pôsobia adekvátne, inokedy trapne.   Hoci Aquaman-Orm kopírujú bratskú dynamiku Thora a Lokiho z marvelovskej franšízy, herci Jason Momoa a Patrick Wilson to obstávajú. Momoa žiari v komediálnej polohe zatiaľ čo Wilsonova vážna nátura vyrovnáva súrodenecký vzťah. Black Manta vyniká ako čistokrvný zloduch a jeho poskok doktor Shin (Randall Park) nevyznieva otravne. Škoda písať o vedľajších postavách, ich úlohou je iba poradiť a nič iného.   Akčné scény sa nevyskytujú často, ale keď prídu, je dôvod sa pozerať, najmä na osobný boj medzi Arthurom a Mantou. Soundtrack Ruperta Gregsona-Williamsa sa vyžíva v používaní syntetizátora. Vizuálny svet a kostýmy sú pestrofarebné. Očividne si berú inšpiráciu zo Star Wars a Disneyho animáku Atlantída, či už ide pirátsky prístav The Sunken Citadel, pevnosť Blacka Mantu na pacifickom ostrove alebo katakomby pod Antarktídou. Neviem pochopiť, prečo počítačové triky si udržiavajú kvalitu pri niektorých sekvenciách a pri iných zaostávajú.    Aquaman 2 ukončuje DC ságu skôr šepotom ako výstrelom. Osobne, považujem ho za generickú supehrdinovku kladúcu na humor a koloritu, ale nedbajúcu o hlbšie myšlienky a prepracovanejšie motívy postáv. Ak by som mal nájsť pozitívum, určite by to bola charizma hereckého dua, solídny záporák, slušná akcia a akvatický vizuál. Nebudem vás viniť, ak vynecháte pozretie v kine. Keby ste sa však rozhodli o opaku, najlepšie bude brať film ako komiksovú oddychovku.    Príbeh: 4/10, Herci: 6/10, Humor, počítačové triky: 5/10, Akcia, vizuál, hudba, kostýmy: 7/10,  Celkovo: 5,5/10.

Nech svět světem (2023)

Prednedávnom na Netflixe prišiel apokaliptický triler Leave The World Behind od tvorcu oceňovaného seriálu Mr Robot v časoch, keď sledujeme naživo vojnové konflikty, prírodné pohromy a technologické maléry. Tento film sa snaží reagovať na spomínané globálne problémy.   V úvode filmu sa jedna newyorská rodina (Julia Roberts, Ethan Hawke, Farrah Mackenzie, Charlie Evans) rozhodne stráviť víkend mimo civilizácie. Potom, čo sa ubytujú v luxusnej „chatrči“ uprostred prírody, stávajú sa svedkami nevysvetliteľných situácií – ropná loď narazí na miestnu pláž, do ich domu prichádzajú cudzinci (Mahershala Ali, Myha‘la), hlásajúci o sebe, že sú vlastníkmi „chatrče“, divoká zver sa správa zvláštne a kybernetické útoky spôsobujú celosvetový kolaps. Sú tieto katastrofy iba náhodami alebo súvisia medzi sebou?    Režisér postupne buduje paranoidnú atmosféru a udržiava diváka v napätí až do samotného záveru,  v ktorom sa vytasí s vydareným dejovým zvratom. Čo je mi však ťažké tolerovať je otvorený koniec. Hoci sa dozvieme kto stojí za týmito udalosťami, namiesto toho, aby film dôstojne ukončil osobné príbehy, to radšej zdá. Nerozumiem, prečo zo všetkých postáv ukončuje charakterový vývoj len tínedžerka Rose (Farrah Mackenzie), ktorá získane to, čo chce. Filmu neprospieva ani pomalé tempo v prvom dejstve, ktoré trvá skoro 40 minút.    Tieto neduhy ovplyvňujú postavy negatívne. Ich interakcia pôsobí uveriteľne a dostaneme sa pod ich kožu, ale ich vzťah sa neposúva dopredu nakoľko dej sa väčšmi zameriava na vyvolanie strachu. Avšak netreba viniť hercov, ktorí dávajú zo seba maximum. Julia Roberts vyniká v mizantropickej polohe, Mahershala Ali vie byť šarmantný aj tajnostkársky, Ethan Hawke skvelo prezentuje protipól postavy Julii Robertsovej a decká podávajú slušný výkon, hlavne dcéra Mahershala Aliho. Na moment sa objaví Kevin Bacon, chrliaci konšpiračné teórie a brokové náboje.    Z hľadiska techniky najviac kvitujem kameramana Toda Campbella. Jeho rôznorodé zábery, či už za pohybu alebo pohľadu zhora, pomáhajú divákovi sa hlbšie ponoriť do príbehu a Campbell zvláda tieto triky ako profesionál.    Snímka Leave The World Behind sa pokúšala napodobniť dejové zvraty M. Night Shyamalana, no zabudla na zmysluplné zakončenie pre všetky postavy. Ponúka prvotriednych hercov, gradáciu napätia a kameru zachytávajúcu koniec sveta, skôr necháva divákov chladným. Pri tomto trilery s cliffhangerom nemajte vysoké očakávania.     Príbeh, postavy, tempo: 5/10, Záver: 5/10, Herci, paranoja, zvrat: 7/10, Kamera: 9/10, Celkovo: 6,5/10.

Napoleon (2023)

Nielen superhrdinské žánre bojujú o priazeň divákov v roku 2023, ale aj vysoko rozpočtové  historické počiny. V júly sa Nolanov Oppenheimer stal kasovým a kritickým trhákom, na jeseň Scorseseho epos Vrahovia mesačného kvetu zbierala pozitívne ohlasy napriek nízkemu zárobku a na začiatku zimy prišla Scottova najnovšia snímka Napoleon, ktorá rozdelila publikum na dva tábory.    Určite bude každému jasné, že celý film pojednáva o Napoleonovi Bonapartem, francúzskom stratégovi a kontroverznom velikánovi. Sledujeme jeho úspechy a pády v armáde, politike a v komplikovanom vzťahu  s Jozefínou (Vanessa Kirby).    Profesori, historici a profesionálni kritici skritizovali film kvôli historickým nepresnostiam. Tie  odpúšťam, nakoľko sa pozeráme na hraný film a nie dokument.  Čo však vyčítam je skracovanie dôležitých peripetií v Napoleonovom živote. Rozumiem zámeru režiséra, ale niekedy je dôležité vysvetliť  podstatné detaily, ktoré by dopomohli vytvoriť si ucelený obraz o Bonapartem a jeho životných okolnostiach. Keby film si dovolil mať ďalšiu hodinu, bližšie by sme spoznali politickú situáciu počas Francúzskej revolúcie a zistili by sme, ktorý ľudia, resp. ktoré udalosti, poznačili Napoleona výrazným spôsobom.    Filmári si musia dávať pozor, aby herec vyzeral podobne ako náprotivok a vedel znázorniť charakterové nuansy. Joaquin Phoenix a Vanessa Kirby to našťastie zvládajú ľavou zadnou. Phoenix vyniká stvárnení Bonapartovej výbušnosti a Vanessa Kirby skvelo stvárňuje dámu s temnými stránkami. Dokopy, sú tandemom vášnivej, ale komplikovanej lásky.    Hoci významné bitky sa objavujú za celý film len tri krát, oplatí sa ich pozerať. Od obliehania v  Toulone, cez víťazstvo u Slavkova až po osudný moment vo Waterloo,  všetky vynikajú v zobrazení vojenskej taktiky, nemilosrdnej brutality, úchvatných obrazoch kameramana  Dariuzsa Wolskiho a mužským chórom. Okrem krvavých bitiek ponúka Scott okuľahodiace kostýmy, realistické kulisy a dobovú výpravu.   Napoleon je subjektívny a skratkovitý, ale nie horibilný. Film o francúzskom dobyvateľovi sa darí držať diváka v pozornosti vďaka dvom hereckým výkonom, napínavým bojovým sekvenciám a kvalitnej výprave. Pre nadšencov Scottovej alebo Phoenixovej tvorby môže byť Napoleon skvelým výberom, pre historických akademikov sklamaním, ba až pohoršením.    Príbeh, expozícia: 6/10, Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby: 8/10, Bitky: 8/10, Hudba, kamera, kostýmy, kulisy, výprava: 8/10, Celkovo: 7,5/10.

Marvels (2023)

Raz Marvel Studios produkuje úspešné hity, inokedy nedotiahnuté, ba až menej kvalitné  projekty. Keď sa vyskytnú slabé marvelovky, ľudia okamžite spozornejú. Ako je na tom Marvels, najnovšia snímka považovaná za kasový prepadák?    Marvels odkazuje na tri supehrdinky - Carol Danversovú (Brie Larson), Kamalu Khanovú (Iman Vellani) a Monicu Rambeau  (Teyonah Parris) - a vo filme si prehadzujú medzi sebou miesta  vždy keď využívajú svoje schopnosti. Dôvod, prečo hrdinky prežívajú túto anomáliu, je Dar-Benn (Zawe Ashton), bojovníčka s osobnou vendetou, ktorá kradne prírodné zdroje zo všetkých planét. Naše protagonistky musia spojiť sily a spasiť galaxiu.     Úprimne, premisa o bande nesúrodých postáv bojujúcich za existenciu vesmíru dýcha tuctovosťou a hoci sa Dar-Benn prezentuje ako fyzicky náročný zloduch, slabé motivácie nezachraňujú jej charakter.  Všetko to spadá na 105 minútovú stopáž. Na jednej strane sa príbeh posúva dopredu, ale skracuje si tým expozíciu a hľadá skratky na vyriešenie osobných konfliktov. Napr. netrávime viac času so záporačkou a hrdinky, ktoré si prechádzajú vývojom, vyriešia personálne problémy v priebehu jednej – dvoch minút.    Ak by som mal hľadať najväčšie pozitívum, bola by to ženská „sväta trojica“. Ich vzájomná chémia funguje a každá z nich niečím prispieva. Carol podáva (konečne)  najlepší výkon z doterajšej série Captain Marvel, nakoľko ukazuje zraniteľnosť, Kamalin  entuziazmus „nakazí“ divákov a Monicina rozvaha drží ženský tím „pri zemi“. Výmena ich superschopností sú studňou pre humorne situácie aj pre nápaditú akčnú choreografiu.     Vedľajšie postavy majú čo povedať. Charizma Samuela L. Jacksona nevysychá, komentáre Kamalinej rodine pobavia a Flerkeni, rozkošné mimozemské mačky, rozosmejú najviac z celého filmu.    Technická stránka -  vizuál s kostýmami sršia farebnosťou, počítačové triky si udržiavajú úroveň a muzikálová sekvencia, ktorá je akoby vytrhnutá od Disneyho rozprávky, prekvapiví publikum.    Či je Marvels stratou času, záleží od názoru na ženské hrdinky a odľahčené komiksovky. Ak preferujete vážnejšie námety alebo vám vadia supersilné dámy, bude to pre vás nočnou morou. Avšak keď si chcete iba užiť komiskovku a nič iného, potom Marvels má všetko čo potrebuje – neiritujúci ženský triumvirát, nápaditú akciu a funkčný humor.    Dej, záporáčka: 3/10, Minutáž: 5/10, Ženské trio, Samuel L. Jackson, Kamalina rodina, Flerkeni, akcia, vizuál: 7/10, Kostýmy: 8/10, Počítačové triky, muzikálna zložka: 6/10, Celkovo: 6/10.

Loki - Season 2 (2023) (série)

Nové postavy z Marvel Studios to nemajú ľahké so znudeným obecenstvom a stará garda z prvých troch fáz MCU buď vyvolávajú rozpačité pocity (Ant-Man, Doctor Strange) alebo okamžite si získavajú priazeň fanúšikov (Spider-Man, Strážcovia Galaxie). Ako si vedie obľúbený antihrdina Loki (Tom Hiddleston) v druhej sérií?    Loki bojuje proti chaosu v organizácií TVA a súčasne zachraňuje multivesmír s úskaliami – členovia TVA strácajú vieru, Lokiho variantka Sylvie (Sophia Di Martino) si užíva mier ako predavačka McDonalds a titulárna postava trpí zv. „time slipping“, kondíciou, kedy telo sa mimovoľne presúva v čase aj priestore.     Naratív druhej série dýcha vážnosťou, nakoľko protagonisti zabraňujú úpadku časových línií, čo sa nezaobíde bez dilematických rozhodnutí. Táto sci-fi dráma sa opiera  o charakterové momenty, stvárnené silným hereckým obsadením. Owen Wilson-Wunmi Mosaku sú stelesnením morálneho kompasu, humor Eugena Cordera a držiteľa Oscara Ke Huy Quana nepôsobí afektovane ako v marvelovských projektoch, Sophia Di Martino solídne oponuje Lokimu a antagonisti (Jonathan Majors, Gugu Mbatha-Raw, Tara Strong, Rafael Casal) si stihnú ukradnúť obrazovku pre seba. Nezabúdam na Toma Hiddlestona, hlavnú hviezdu, ktorá podáva najemotívnejší výkon v posledných dvoch epizódach.   Ambicióznosť tejto série má achillovky – vykladá krkolomné expozície o fungovaní časopriestoru a skracuje dejovú línku o vzbúre vedenej generálkou Doxovou (Kate Dickie), ktorá mohla byť preskúmaná v  2- 3  epizódach.    Produkčná stránka sa vyžíva v retrofuturistike, siahajúca od kostýmov, kulisy až po rekvizity. Tento artstyle dodáva seriálu tvár. Počítačové triky s vizuálom skvelo znázorňujú krásy i hrôzy  vševesmíru, kamerové zábery v niektorých epizódach kričia slovom „okulahodiaci“ a hudobný mix synthu-severského folklóru majú drive.   Loki 2 ponúka návod na úspešnú marvelovku.  Nestačí iba natočiť osudovú premisu s profesionálnymi hercami a špičkovou technikou, ale aj vyrozprávať uveriteľný príbeh  o nevšedných hrdinoch, ktorí hľadajú veľkopé poslanie.  Ak niektorí z vás váhajú, či pokračovať v marvelovkách, Lokiho druhá séria vám lusknutím prsta odoženie obavy.         Dej: 10/10, Postavy/Herci: 9/10 Expozícia: 7/10, Hudba, kamera, počítačové triky: 8/10, Kostýmy, kulisy, rekvizity, vizuál: 9/10, Celkovo: 9/10.

Stvořitel (2023)

Umelá inteligencia (AI) bola pod vedením filmárov odjakživa znázornená antagonisticky. A keď sa vyskytnú snímky prezentujúce AI z pozitívneho svetla, môže to byť veľká udalosť, ako napríklad najnovšie sci-fi Tvorca.   V ďalekej budúcnosti vyvinie AI zbraň, ktorý by mohla ukončiť vojnu s ľudstvom, potencionálne ju vyhľadiť. Americký vojak Joshua Taylor (John David Washighton) sa vydáva  na misiu zničiť zbraň a to, čo odhalí, je dieťa disponujúce superschopnosťami (Madeleine Yuna Voyles).   Od tejto chvíle sme svedkami, ako si protagonista s dieťaťom vypestujú silné puto vo víre svetového konfliktu a dúfajú v zmenu lepšieho. Tento dej nestráda emócie, ale žeby bola niečím prevratná, to vôbec nie. Je to škoda, pretože tématika o dobrej AI uteká do úzadia. Aj keď sa vyskytujú momenty, kde roboti prejavujú viac ľudskosti ako samotní ľudia, nestačí to. Chcelo by to scény, ktoré by nielen spochybnili morálku AI, ale aj ľudí, aby sme pochopili obidva tábory. Tým by film bol o niečo údernejší.     Čo je paradoxom, hlavná dejová linka funguje na báze aktérov Johna Davida Washightona a Madeleine Yuny Voylesovej. Herecké výkony týchto dvoch pôsobia uveriteľne a ich emočné prejavy si získavajú okamžite divákov. Vedľajší herci - Gemma Chan, Allison Janney a Ken Watanabe - podávajú slušný výkon.    Oceňovaný komponista Hans Zimmer strieda dramatické tóny a trankvílne  motívy bezproblémovo. Technická stránka vedie na plnú čiaru. Širokouhlá kamera Greiga Frasera, kameramana z Duny,  dodáva príbehu závan grandiáznosti. Počítačové triky nesmrdia nepodarkom, hoci rozpočet nebol najvyšší. Nakoniec, ázijské lokality, dizajn robotov a realistický vizuál robia z Tvorcu o niečo autentickejším a živočišnejším.    Tvorca sa pozerá na zápletku ružovými okuliarmi, vynahrádza si to však  duettom emotívnych hereckých čísel, záživnou témou o AI, kamerovými skvostmi a silnou technickou stránkou. Po všetkých stranách si táto snímka zaslúží, aby ju videli čo najviac fanúšikov sci-fi a filmových nadšencov.    Príbeh: 6/10, Tématika o umelej inteligencií: 8/10, Herci, hudba: 7/10, Emócie: 8/10, Kamera, kulisy, dizajn, vizuál, počítačové triky: 9/10, Celkovo: 8/10.