Halloween zabíjí (2021)

Pred tromi rokmi málokto očakával, že sa hororový film Halloween stane kasovým trhákom a získa si priaznivé ohlasy od kritikov. Po úspechu si Universal Studios objednalo  dve ďaľšie  pokračovania, aby mohlo vyrozprávať vražedné eskapády Michaela Myersa.     Dej nás vrhá priamo do akcie. Zatiaľ čo sa Laurie Strodeová (Jamie Lee Curtis) zotavuje zo zranení, Michaelovi sa podarí utiecť z horiaceho domu a pokračuje vo vyvražďovaní mestečka Haddonfield. Jeho obyvatelia sa však postavia proti Michaelovi a rastúcej panike.      Hlavné hrdinky museli v prvom diely bojovať proti masovému vrahovi samy. V najnovšom príbehu sa do boja pridáva celé mestečko, čím je film o niečo besnejší. Páči sa mi, ako sa filmári zameriavajú nielen na pozitívnu stránku jednoty, ale aj na tú negatívnu. Perfektným príkladom na davovú psychózu je scéna, kedy obyvatelia idú po nesprávnom vrahovi. Táto dramatická sekvencia nám uveriteľným spôsobom ukazuje, aké následky to obnáša. Funguje aj hororová atmosféra, ktorej sa darí budovať napätie a ponúka upgradované úmrtia. Okrem nekompromisnej brutality je horor obohatený flash-backmi. V nich sme svedkami toho, ako sa musel policajt Hawkins (Thomas Mann) vyrovnať s polapením Michaela. Hoci snímka spĺňa hororové parametre, chýbajú jej osobné chvíľky postáv, ktoré pomáhali divákovi v minulom diely viac sa vcítiť do kože. Táto absencia spôsobuje apatiu voči novým postavám, ktoré povedia iba pár viet o strašnej noci zo 78. roku a potom zomrú. Ako je už vo zvyku hororových trhákov, finále rozdelí divákov na dva tábori. Jedni budú chváliť otvorený koniec, druhí ho budú nenávidieť kvôli prepálenosti. Ja som na prvej strane. Očakával som cliffhanger, ale nečakal som, akým spôsobom to tvorcovia znázornia.     Škoda Laurie a jej vnučky Allyson (Andi Matichak), ktoré majú malý priestor. Narozdiel od nich má šťastie Karen (Judy Greer), dcéra protagonistky, ktorá stihne zapôsobiť na divákov svojou osobnou premenou. Slušné výkony podávajú dvojica Big John-Little John (Scott MacArthur, Michael McDonald) a Tommy (Anthony Michael Hall). Jeho dialógy a vodcovské schopnosti patria medzi najlepšie aspekty tohto filmu.     Technická stránka boduje na plnej čiare. Hudobné motívy vedia navodiť hrôzu, kamerové zábery sú dobre nasnímané a praktikcé efekty excelujú pri vyvražďovačkách. Keď uvidíte na obrazovke odseknuté končatiny a hektolitre krvi, nevidíte počítačové efekty, ale reálne rekvizity. To dodáva snímke väčšiu autentickosť.     Pokračovanie Halloween zabíja je šialenou záležitosťou, ktorá sa nebojí posúnuť hororový žáner novým smerom. Nedá sa však povedať o dokonalom filme. Podkopávajú ho abstinencujúci ľudský element, uponáhlené tempo a prehnaný koniec. Odporúčam pri tomto filme nemať vysoké očakávania. Stačí, ak si užijete rastúcú paranoiu a napínavé scény. Želám ďalšej epizóde s názvom Haloween končí, aby dôstojne zakončila konflikt medzi Michaelom Myersom a Haddonfieldu.   Príbeh: 6/10, Napätie: 9/10, Herecké výkony: 6/10, Hudba: 7/10, Technika: 8/10, Celkovo: 7/10.

Duna (2021)

Kanadský režisér Denis Vileneuve sa vďaka ikonickým filmom ako Sicario, Arrival a Blade Runner 2049 stal jednym z najuznávanejších filmárov modernej kinematografie. Jeho najnovším prírastkom do filmografie je epická snímka Duna. Fanúšikovia tejto knižnej série s napätím očakávali, čí sa podarí toto dielo zadaptovať úspešnejšie ako predošlé pokusy.       Vo veľmi vzdialenej budúcnosti bojujú  šľachtické rody o púštnu planétu Arrakis, ktorá je bohatá na vzácne korenie. Táto droga predlžuje ľudský život a slúži ako palivo pre medzihviezdne lode. V centre boja o Arrakis sa ocitne princ Paul (Timothée Chalamet) z rodu Atreides. V priebehu deja sa musí popasovať s politickými intrigami, panovníckymi povinnosťami a  desivými víziami z budúcnosti.     V knihe od Franka Herberta sa riešia detailne politické, ekologické a náboženské témy. Filmoví tvorcovia z Hollywoodu sa pokúsili tieto myšlienky v minulosti znázorniť na striebornom plátne, ale nedokázali adekvátne zachytiť ich komplexnosť.  V najnovšej adaptácii to však nie je problém. Vileneuve stihne za dve a pol hodiny vyrozprávať témy čo najzrozumiteľnejším spôsobom. Film vyníka aj v osobných scénach s protagonistami, najmä u Paula. Prechádza si charakterovým vývojom, v ktorom nesie ťarchu svojej rodiny a súčasne bojuje so samým sebou. Tým je príbeh o niečo ľudskejší. Popri ľudskej stránky sa darí režisérovi verne držať knižnej predlohy a  budovať svet, kde prevláda feudálny sytém a miestni domorodci veria v príchod mesiáša.  Bohužiaľ kvôli veľkosti tohto projektu  sa nestihnú zohriať na obrazovke vedľajšie charaktery ako doktor Yueh (Chang Chen), rádca Piter De Vries (David Dastmalchian) alebo barónov synovec Rabban (Dave Bautista).    Herecký ansámbel je vydarený. Mladá hviezda Timothée Chalamet znázorňuje bravúrne vnútorné rozpoloženie mladého hrdinu. Jeho hereckí kolegovia si kradnú pár scén pre seba.  Rebecca Fergusson v roli Lady Jessicy dokáže byť rovnako starostlivá ako nebezpečná a Oscar Isaac ako vojvoda Leto má briliatnú chémiu s Timothéem. Bojovníci Gurney Halleck (Josh Brolin) a Duncan Idaho (Jason Momoa) sú nielen výbornými šermiarmi, ale aj mužmi so zmyslom pre humor. Hlavní antagonisti sú pôsobiví nielen vizážou, ale aj výkonom. Reč je hlavne o barónovi Harkonnenovi (Stellan Skarsgård), ktory svojou prezenciou navodzuje husiu kožu.   Soundtrack od velikána Hansa Zimmera je nekonvečný a vytvára exotickú atmosféru za pomoci ženského chóru, bubnov, syntetizátorov a gajdov, ktoré ma príjemne prekvapili.  Keď v kinosále sa ozývajú hudobné skladby, nabehnú vám zimomriavky.   Technická stránka je impozatná. Zvukové efekty posadia divákov na sedačky svojou silou. Kamera Greiga Frasera zachytáva úchvatné zábery, ktoré sa vám vryjú do pamäte. Pre mňa to bola scéna, kedy Atreidesovci prvýkrát pristáli na Arrakise. Samotná výprava je pastvinou pre oči. Diváci si užijú, či už obrovské kulisy, detailné kostýmy alebo realistické rekvizity.  V neposlednom rade, špeciálne efekty  pôsobia vierohodne. Keď sa objavia na obrazovke púštne červy, budete sa zamýšľať, ako sa počítačovým mágom podarilo vytvoriť niečo tak reálne.     Denisovi  Vileneuveovi sa podľa môjho názoru podarilo úspešne adaptovať toto komplikované dielo a vytvoriť jeden z najlepších počinov tohto roka.  Toto epické sci-fi ohuruje divákov profesionálnou réžiou, silným dejom, uveriteľnými postavami, podmaňujícim vizuálom, modernou technikou a božskou hudbou. Je to typ filmu, ktorý má čo povedať a zanecháva hlbokú stopu. Ak ho chcete vidieť v obrovskej kinosále, pokiaľ to pandemické opatrenia dovolia, neváhajte. Dostanete nezabudnuteľný zážitok.     Príbeh: 10/10, Herci: 9/10, Hudba: 10/10, Kamera: 10/10, Špeciálne a zvukové efekty: 10/10, Výprava (kostýmy, make- up, rekvizity):  10/10, Celkovo:  10/10.

Armáda lupičů (2021)

Akčný horor Armáda mŕtvych od Netflixu ponúkol svojim divákom nekompromisnú akciu, napínavé scény a vtipné postavy, ako napríklad nemeckého majstra v odomykaní sejfov Ludwiga Dietera (Matthias  Schweighöfer), ktorého excentrické maniére patrili medzi najlepšie prvky z celého filmu. Netflix sa rozhodlo spracovať  jeho príbeh  a zasadiť ho v čase, keď zombie apokalypsa ešte neprepukla do apokalyptických rozmerov. Bol som zvedavý, či budem tento film považovať za podarený kúsok alebo zbytočný diel, ktorý nemá výpovednú hodnotu.     Predtým, ako sa Ludwig dostal do žoldnierskej partie v Las Vegas, pracoval ako bankový účtovník a viedol monotónny  život. Všetko sa mení v momente, keď ho skontaktuje špičková zlodejka Gwendoline (Nathalie Emmanuel) a jej partia, aby spolu vykradli tri banky v Európe. Na krk im však dýcha interpolský agent Delacroix (Jonathan Cohen), ktorý má osobnú vendettu voči tímu.   Scenár o vylúpení bánk má B-čkový charakter, ale neláme si nad tým hlavu. Jeho najväčšou zbraňou je miešanie akcie a humoru v dramatických sekvenciách. Tieto elementy sa nielen perfektne dopĺňajú, ale aj produkujú nezabudnuteľné momenty, či sú to samotné náhaňačky alebo plány na vykradnutie banky. Jedinú výčitku u deja je chabá expozícia, u ktorej som nepochopil, prečo protagonisti vykrádajú banky alebo čo je ukryté v trezoroch. Čo sa týka menšieho výskytu zombíkov, neprekáža to, keďže film sa zameriava viac na krimi žáner.     Herec Matthias  Schweighöfer, ktorý stál aj za kamerou, si kradne scény pre seba. U tejto postavy si užijete jeho výklady o Wagnerovej opere, neutíchajúci entuziazmus, zvláštne rituály a úprimnosť. Jednoducho, Schweigöfer má všetky predpoklady nato, aby si získal svojich fanúšikov. Jeho herecká kolegyňa Nathalie Emmanuel a ostatní aktéri majú skvelú chémiu s hlavnou postavou a ich charaktery nie sú napísané povrchne. Pri Rolphovi (Guz Khan), šoférovi z ich tímu, je to rozporuplné.  Na jednej strane prednáša vtipné repliky, ale na druhej nemá dostatočne veľký priestor ako jeho spoločníci a nestihne preukázať úplný potenciál svojich schopností. Pár minutiek s Rolphom by nezaškodilo. Okrem hrdinov pobaví aj antagonista Delacroix, ktorý má problémy s ovládaním hnevu.   Najväčším prekvapením z filmu bola prezencia hudobného skladateľa Hansa Zimmera. Pri Zimmerovi sa očakáva kvalita a soundtrack Armády zlodejov nie je výnimkou. Jeho hudba srší elánom a hravosťou. Samotná akcia sa neobjavuje často ako v Armáde mŕtvych, ale keď príde na scénu, nezaostáva. Popri akcií vedú z technickej stránky strih a CGI, ktoré je najlepšie prezentované v scénach fungujúceho mechanizmu sejfu. Tieto efekty nepôsobia počítačovo.     Hoci akčná komédia Armáda zlodejov neodkrýva svet zombíkov tak, akoby si niektorí fanúšikovia želali, a má po ruke klišeovitý námet, darí sa jej úspešne odprezentovať príbeh o jednej najobľúbenejšej postave z minulého dielu. Snímka si udržiava úroveň vďaka hereckému koncertu Matthiasa Schweighöfera, pestrému kástingu a neutíchajúcej zábave. Táto snímka môže byť právou šálkou kávy pre tých, ktorí preferujú buď krimi filmy o lúpežiach alebo pestré herecké obsadenie.     Príbeh: 7/10, Herci: 8/10, Hudba: 7/10, Akcia, technika: 8/10, Celkovo: 7,5/10.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Marvel Studios ponúka svojim verným fanúšikom čím ďalej tým viac tímoviek a sóloviek, ktorými dávaju novým super-hrdinom možnosť zažiariť na striebornom plátne. Platí to aj pre novinku Shang-Chi a legenda o desiatich prsteňov, v ktorej Marvel predstavuje splynutie bojových umení s plnokrvným super-hrdinovským žánrom.     Zápletka sa zameriava na mladého muža menom Shang-Chi (Simu Liu).  Pracuje ako hotelový sluha a vedie bezstarostný život  až kým ho neskontaktuje jeho  otec Wenwu (Tony Leung), vodca teroristickej organizácii Desať prsteňov. Chce objaviť bájnu dedinu, ktorá podľa povesti ukrýva bránu do temnej dimenzie. Shang-Chi tak čelí osobnej dileme – postaví sa proti otcovi, aby spasil svet, alebo sa prída po jeho boku?   Samotný scenár predostiera mýticky boj dobra a zla, ale väčšinu času sa venuje rodinnej dráme. Táto dejová vložka vie zapôsobiť na divákov autentickými emóciami a umiestňuje postavy do situácii, kedy sú ich presvedčenia v rozpore s inými. Tým je film o niečo osobnejší. Popri dramatickej zložke boduje fantasy stránka, v ktorej predmety sršia magickými schopnosťami a bájne bytosti sa vyskytujú vo všetkých možných formách. Podľa mňa dodali tvorcovia čínskej kultúre osviežujúci pohľad.  Samozrejme, nemal by som opomenúť akciu, ktorú považujem za jednu z najlepších z dielne MCU. Všetky akčné scény vynikajú kinetickou kamerou Billa Popa (trilógia Matrix), prešperkovanou choreografiou a osudovosťou. Neviem, kto pracoval na choreografií, no zaslúží si obrovské uznanie.  Diváci si okrem šialenej akcie užijú výklad histórie teroristickej organizácie a odkazy na marvelovský svet. Dej nemá výrazné nedostatky ako v niektorých sólovkách (Ant-Man, Captain Marvel), trpí však jednou vadou.  Katy (Awkwafina), kamarátka hlavného hrdinu, má ukrátený charakterový vývoj, čo spôsobuje, že sa nestihne rozvinúť ako nová postava. Čo sa týka prsteňov, niektorých naštve, prečo tvorcovia nevysvetlili ich pôvod. Pre mňa to nehralo zásadnú úlohu, keďže snímka sa zameriava viac na osobný konflikt medzi postavami. Asi producent Kevin Feige si necháva odpovede na neskoršie.   Herecké obsadenie je podarené. Simu Liu žiari v hlavnej úlohe a ľahko si získava obecenstvo bojovými chvatmi a znázornením súboja s vlastnou identitou. Ženské charaktery sú prepracované, či už ide o urečnenú Katy, Shang-Chiho sestru Xialing (Meng’her Zhang) alebo majsterku Ying Nan (Michelle Yeoh). Vo filme sa vratí aj herec, ktorý sa raz objavil v marvelovskej sérii. Nespomeniem jeho meno, ale môžem povedať, že má najvtipnejšie repliky z celého filmu. Tony Leung ako antagonista si kradne scény pre seba. Darí sa mu prezentovať svoju postavu nie ako jednorozmerného zloducha bažiaceho po moci, ale ako komplexnú osobosť s ľudskými chybami. Očakával som, že maskovaný bojovník Death Dealer bude mať promitnejšiu rolu, ale vyskytuje sa iba v akčných scénach. Tvorcovia ju mohli buď viac vykresliť alebo úplne vyškrtnúť.   Príjemným prekvapením je soundtrack od Joela P. Westa. Jeho hudba vzdáva hold ázijskej kultúre a spolu s rappovými skladbami sa dostáva ľahko pod kožu.  Niet čo vytknúť technickej stránke filmu.  Počítačová animácia nepôsobí umelo, kostýmy s rekvizitami majú jedinečný štýl, vizuál srší pestrofarebnosťou a kulisy rozširujú svet Shang-Chiho.      Akčné fantasy Shang-Chi a legenda o desiatich prsteňov prekvapuje fanúšikov MCU osobným príbehom, dych-berúcou akciou, uveriteľnými postavami, podareným vizuálom a exotickým prostredím. Je to typ marvelovky, ktorá zvláda predstavenie nového hrdinu a zároveň odkrýva neznáme teritórium v rámci svojho rošíreného sveta. Určite si ho pozrite, budete mať z toho nezabudnuteľný zážitok.   Príbeh: 8/10, Herci: 7/10, Hudba: 7/10, Akcia, kamera: 9/10, Špeciálne efekty, vizuál, kostýmy: 8/10, Celkovo: 8/10.

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Na základe knižnej série Andrzeja Sapkowskeho bolo vyprodukovaných viacero príbehov  vo všetkých možných médiách, videohrách, komiksoch, hraných seriálov. Najnovším prírastkom je anime film The Witcher: Nightmare of the Wolf od Netflixu. Po prvýkrát sme mali možnosť nahliadnuť do sveta zaklínačov z pohľadu Geraltovho učiteľa Vesemira.       Predtým, než sa stal Geraltovým mentorom,  bol v mladosti nerozvážnym zaklínačom, ktorý lovil beštie za peniaze a  nedbal o starosti iných. V najnovšom dobrodružstve čelí vlastnej minulosti a súčasne odkrýva temné tajomstvo o zaklínačoch.   Tohtoročná snímka predostiera viaceré dejové línie – čarodejníci sa začínajú obávať zaklínačov, v kráľovských lesoch Kaedwenu sa hemžia krvilačné príšery a zaklínačske remeslo postupne upadá.  Akokoľvek sú tieto dejové linky úderné, trpia výraznými problémami. Sú nedostatočne rozvinuté, hádžu na nás enormné množstvo informácii a zaujímavé postavy ako čarodejnica Tetra a elf Filavandrel majú malý priestor na rozvoj.  Chápem zámeru tvorcov snažiť sa do filmu napchať všetko, ale u divákov to spôsobuje zmätok. Filmu by prospelo pol hodiny navyše, aby sa príbehové odbočky prirodzene vyvíjali. V tomto chaose vyčnieva hlavná dejová linka zameraná na hlavného hrdinu. Ukazuje nám nielen jeho bitky, ale aj scény z minulosti, v ktorých sa diváci dozvedia, čím si musel Vesemir prejsť. Popri flash-backoch funguje aj romantická linka medzi Vesemirom a jeho láskou Illyanou.  Čo by to bol za príbeh o zaklínačovi bez fantastických súbojov? Akčné scény sa neštítia ukázať brutalitu a ponúka divákom ohromujúce momenty, v ktorých Vesemir predvádza šermiarske umenie. Z akčnej stránky najviac vyniká finálna bitka medzi zaklínačmi a monštrami. Táto krvavá sekvencia by sa kľudne vyrovnala  bitkám z anime seriálu Castlevania.                                     Vesemir  patrí medzi najlepšie aspekty tohto filmu. Chrlí drzé poznámky, vie sa oháňať proti  netvorom a dobýva si publikum svojou charizmou. Je zaujímavé u neho vidieť, ako sa postupom deja mení z arogantného mladíka na zodpovedného človeka. Hlavnú postavu poľudšťuje šľachtičná Illyana. U nej si diváci užijú ostrý humor a spoločné scény s Vesemirom. Popri hlavnej dvojici sa zastaví na slovo Vesemirov učiteľ Deglan, u ktorého som nečakal prekvapivý zvrat. Je mi ľúto čarodejnice Tetry a Vesemirových priateľov. Podľa môjho názoru tvorcovia nevyužili naplno ich potenciál.   Samotná animácia je úchvatná.  Dodáva snímke štýlovosť, dravosť a v neposlednom rade originalitu. Keď sa spojí s akciou, vytvára nezabudnuteľné momenty.  Spomeniem aj dizajn netvorov, ktorí  ľahko vystrašia divákov. Animátori zo štúdia Mir spravili dobrú robotu.  Okrem špičkovej animácie boduje soundtrack. Keď príde na obrazovku napínavá scéna, hudba úspešne graduje atmosféru.       The Witcher: Nightmare of the Wolf trpí unáhlenosťou dejových liniek a nedostatkom priestoru vedľajších postáv, ale nedá sa jej uprieť snaha ukázať divákom svet zaklínačov z iného uhla pohľadu. Film osloví divákov známymi postavami, komplexnými témami, krvavými bitkami, desivými protivníkmi a skvelou animáciou. Fanúšikovia štýlu anime a žánru fantasy si okamžite obľúbia túto snímku. Dúfam, že Netlifx prinesie aj v buducnosti podobne projekty.     Príbeh: 6/10, Postavy: 7/10, Hudba: 7/10, Akcia: 9/10, Animácia: 9/10, Celkovo: 8/10.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Čo sa stane, ak zmiešate dokopy filmy Truman Show a  Ready Player One s videohrou Fortnite? Dostanete akčnú komédiu Free Guy, ktorá je podľa zahraničných recenzentov milým prekvapením tohto roka. Rozhodol som sa zájsť do kina a overiť si, či je v tých ohlasoch niečo pravdivé.     Hlavnou postavou tohto filmu je Guy (Ryan Reynolds). Pracuje ako bankový úradník a je spokojný so svojím životom až do momentu, kedy sa dozvie šokujúcu pravdu -  je nehrateľnou  počítačovou postavou vo videohre Free City. Toto odhalenie pobúri samotného Guya i náš svet, čo sa nepáči Antwanovi (Taika Waititi), riaditeľovi video-hernej spoločnosti Soonami. Nášmu hrdinovu neostáva nič iné, iba spojiť sily s hráčkou Millie (Jodie Comerová) a zachrániť ich svet.   V tejto šialenej premise vyčnieva jedna dejová linka, v ktorej Guy a Millie prežívajú  romantické chvíle. Táto dejová odbočka nepôsobí rušivo, avšak nie je jediným prekvapením. Počas filmu sa diváci dozvedia viac o pôvode hlavného hrdinu, ktorý je pre dej podstatný. Podľa mňa sa režisérovi podarilo bravúrne zakomponovať tento dejový zvrat.  Okrem podareného plot-twistu vie režisér pobaviť publikum vďaka menším hereckým prekvapeniam, akčným šialenostiam a tretiemu dejstvu.   Ryan Reynolds hrá za pomoci nevinného humoru svoju postavu výborne a nemá problém sa presunúť do dramatickej roviny. Zároveň, má skvelú interakciu s mladou herečkou Jodie Comerovou. Popri Reynoldsovi a Comerovej zažiaria aj vedľajšie postavy ako Guyov kamarát Buddy (Lil Rel Howery), počítačový expert Keys (Joe Kerry) a excentrický zloduch Antwan, ktorého maniere patria medzi zábavne momenty tohto filmu.   O hudbe ani nebudem hovoriť, keďže sa stráca vo víre výbuchov a špeciálnych efektov. Hlavné slovo tu majú pesničky, najmä singel Fantasy od Mariah Careyovej, ktorá trefne vystihuje tón snímky. Zápletka má v zásobe dynamickú akciu a sršiace CGI. Tieto prvky najviac vynikajú v akčných scénach, v ktorých sa porušuje fyzikálny zákon a nie je núdza o šialené kúsky.     Musím súhlasiť so zahraničnými kritikmi v jednej veci - Free Guy je filmovým prekvapením. Táto novinka ponúka osviežujúcu pohľad na video-hernú kultúru, vtipné postavy, divokú akciu a silné posolstvo. Free Guy bude pravou šálkou kávou pre tých, ktorí sa buď vyznajú v počítačových hrách alebo obľubujú snímky s originálnymi námetmi.     Príbeh: 9/10, Herecké výkony: 7/10, Pesničky: 8/10, Špeciálne efekty + akcia: 7/10, Celkovo: 8/10.

Expedice: Džungle (2021)

Piráti z Karibiku, Strašidelný dom a Zem zajtrajška. Čo spája tieto na prvý pohľad nesúvisiace filmy? Všetky menované tituly sú založené na disneylandovských atrakciách, ktoré už roky bavia turistov hľadajúcich zábavu a vzrušenie. Najnovším prírastkom filmových adaptácií podľa disneylandovských atrakcií je dobrodružná snímka Jungle Cruise.     Zápletka sa zameriava na britskú bádateľku Lily Houghtonovú (Emily Bluntová), jej mladšieho brata MacGregora (Jack Whitehall) a lodného kapitána Franka (Dwayne Johnson). Táto trojica hľadá v amazonskom pralese Strom života, ktorý má podľa miestnej legendy magickú schopnosť vyliečiť každú chorobu. Počas plavby po Amazonke hrdinovia zápasia s nemeckým šľachticom Joachimom, dravou zverou, nehostinným prostredím a duchmi španielskych dobyvateľov.   Dej sa opiera o dobrodružnú tematiku, ale jeho najväčším esom je miešanie rôznych žánrov, kedy sa plynule a efektívne mieša akcia, humor a napätie. Dobre funguje aj emočná stránka, ktorá zobrazuje postavy v civilnejších momentoch a pomáha nám pochopiť ich motiváciu. Pochvalu si zaslúži aj mierne parodovanie dobrodružného žánru a scény s  conquistadormi. Títo záporáci sa predstavujú nie ako nemilosrdní hanobitelia, ale ako ľudia s tragickými osudmi, čo pridáva snímke troška originality. Škoda iba dvoj-hodinovej minutáži, ktorá spomaľuje tempo filmu.   Hereckú duo Dwayne Johnson-Emily Bluntová ťahá celú snímku dopredu. Johnsonova postava nemá núdzu o charizmu a jeho vedomosti o džungli sú na nezaplatenie. Emily je drzá a má skvelú chémiu s Johnsonom. Popri titulnej dvojici stihnú zažiariť aj postavy vo vedľajších rolách. MacGregor je zábavným spoločníkom a stíha držať krok s hrdinami.  Nemecký prízvuk a maniere princa Joachima sú farebnou zložkou pre film a nemŕtvy dobyvateľ Aguirre (Édgar Ramiréz) so svojou družinou vyvoláva hrôzu. V neposlednom rade tu máme jaguára Proximu. Hoci je vytvorená z jednotiek a núl, diváci si ju stihnú obľúbiť.   James Newton Howard kopíruje hudobné motívy z franšízy Indiana Jones, ktoré dávajú filmu šťavu. Najväčším prekvapením  z celého soundtracku je upravená pesnička Nothing Else Matters od Metallicy. Táto rocková skladba sa vyskytuje iba v najdôležitejších momentoch príbehu a dokáže zabrnkať na city divákov. Technická stránka je v poriadku. Špeciálne efekty majú úroveň, vizuál spestruje svet Jungle Cruise a dizajn španielskych duchov je originálny. Kiežby sa to isté dalo povedať o strihu. Nevie narábať s rýchlosťou, hlavne pri akčných scénach. Divák nestihne zaregistrovať, čo sa deje na obrazovke a kto s kým bojuje. Keby strihači spomalili, scény by vyzerali prehľadnejšie.     Podľa mňa sa oplatí vidieť Jungle Cruise z mnohých dôvodov. Ponúka podarený herecký ansámbel, vzrušujúce momenty a samé prekvapenia. Aj keď trpí menšími neduhmi, snímka sa dokáže udržať na nohách a nerobí hanbu svojmu žánru. Ak ste fanúšikmi Indiana Jonesa alebo iných dobrodružných filmov, ste na správnom mieste.   Príbeh: 8/10, Herecké výkony: 8/10, Hudba: 7/10, Špeciálne efekty + vizuál: 7/10, Celkovo: 7,5/10.

Sebevražedný oddíl (2021)

Potom, čo bol režisér James Gunn dočasne vyhodený z Disneyho za urážlivé tweety spred desiatich rokov, Warner Bros. využilo príležitosť a požiadalo ho, aby natočil ľubovoľný projekt zo sveta DC. Rozhodol sa pre tímovku The Suicide Squad, ktorej prvý diel pred piatimi rokmi schytal nepriaznivé ohlasy od kritikov. Podarilo sa Gunnovi napraviť reputáciu o druhoradých grázloch?     Samotný dej nás vrhá priamo do akcie. Amanda Wallerová (Viola Davisová), riaditeľka špeciálneho programu Task Force X, posiela skupinu najnebezpečnejších zločincov na riskantnú misiu, ktorého cieľ je nájsť a zničiť tajnú zbraň na ostrove Corto Maltese. Počas misie musí tím ťahať za jeden povraz a prekonať viaceré prekážky.   Od prvých minút snímky sa režisér spolieha na svoj najväčší kaliber, ktorým sú charaktery jednotlivých postáv. Aj napriek ich antagonistickej povahe členov jednotky samovrahov si vás dokážu vďaka vypracovaním osobnostiam omotať okolo prstov. V porovnaní s prvým filmom je humor špičkový a divák sa ani na chvíľu nenudí. Okrem funkčného humoru má režisér v rukáve samé prekvapenia. Jedným z nich je úvodná scéna, v ktorej postavy umierajú nechutným  spôsobom a končatiny lietajú všade naokolo. Toto krvavé uvítanie je efektívne a vie zapôsobiť na publikum. Čo sa týka akcie, Gunn naplno využíva potenciál R-kového hodnotenia a predstavuje nám akčné scény so štýlovou choreografiou a poriadnou dávkou brutality.  Pri akcií vyniká aj vizuálna stránka, hlavne pri úteku Harley Quinnovej (Margot Robbieová) z panstva a boji s monštruóznou hviezdicou. Filmu by som vytkol iba skupinu rebelov, ktorí nemali dôležité opodstatnenie v deji.   Herecké obsadenie je fenomenálne. Idris Elba hrá výborne postavu Bloodsporta,  ktorý si napriek drsnému zovňajšku stihne vybudovať sympatie u obecenstva. John Cena baví nejedného diváka svojimi patriotickými rečami a rivalitou s Elbom. Bolo by hanbou nespomenúť vedľajšie postavy. Clea alias Ratcatcher (Daniela Melchiorová) je citlivým srdcom tohto filmu, King Shark s hlasom Sylvestera Stalloneho  by mohol v humore a charizme konkurovať Grootovi, Pol-Dotka Man (David Dastmalchian) si prechádza charakterovým vývojom a Harley Quinn presvedčivo mieša šialenstvo so šarmom. Škoda kapitána Ricka Flagga (Joel Kinnaman), ktorý nedostal rovnako veľký priestor ako jeho kolegovia.   Medzi režisérove poznávacie znaky patria pesničky z minulých dekád, ktoré dodávajú tohtoročnej snímke hĺbku a elán. Okrem hudobných čísel si zaslúži pochvalu kamera a strih. Vďaka týmto prvkom je film o niečo dynamickejší. Samozrejme, CGI efekty sú na poriadnej úrovni a kostýmy antihrdinov sršia štýlovosťou.     James Gunn sa odtrhol z reťaze a predniesol nám podarený super-hrdinský počin, ktorý nestráda originalitu, zvrátenosť a srdce. Keď do toho prirátame úžasné herecké výkony, nekompromisnú akciu, kvalitnú techniku a šialené scény, dostaneme nezabudnuteľný zážitok. Nehneval by som sa, keby v budúcnosti Gunn pretrval v DC a natočil niečo strhujúce.     Príbeh: 9/10, Herci: 9/10, Hudba: 8/10, Akcia: 10/10, Počítačové efekty, vizuál, kamera, strih, kostýmy: 8/10, Celkovo: 9/10.

Black Widow (2021)

Po dvoch rokoch sme sa konečne dočkali momentu, kedy Marvel Studios vyšle svoj najnovší film do kín. Prvým pokusným králikom sa stala akčná snímka Black Widow a ako už vyplýva z názvu, zameriava sa na špiónku Natashu Romanoff (Scarlett Johansson), ktorá sa objavovala vo väčšine filmov z MCU ako vedľajšia postava. Bol som zvedavý, či dokáže Natasha ukočírovať svoju sólovku bez prítomnosti Avengerov.     Dej sa začína tam, kde skončil film Kapitán Amerika: Občianska vojna. Americká vláda hľadá každého superhrdinu, ktorý koná na vlastnú päsť, a Natasha patrí medzi týchto ľudí. Jedného dňa ju dostihne vlastná minulosť. Hrdinke neostáva nič iné, iba sa spojiť so svojou odlúčenou „rodinou“ a spoločnými silami zničiť teroristickú organizáciu Red Room, ktorá má v pláne uvrhnúť svet do chaosu.   Najväčším ťahúňom celého filmu sú osobné momenty medzi protagonistkou a jej „famíliou“. Tieto scény zobrazujú hrdinov ako ľudí, ktorí si hľadajú k sebe cestu, vďaka čomu vie divák lepšie nahliadnuť do ich charakterov. Veľkú pochvalu si zaslúži aj prológ zobrazujúci Natashine detstvo.  Úvodná scéna šikovne načrtáva vzťahy medzi postavami, brnká na city divákov a s cover verziou pesničky Smells Like Teen Spirit vytvára temnú atmosféru.  Čo sa týka deja, je predvídateľný a postupom filmu viete, ako sa to celé skončí. To uberá na filmovom zážitku. Okrem klišéovitej zápletky mohli tvorcovia pridať viac scén ku organizácii Red Room, resp. mohli ukázať, aké veľké škody môže napáchať.   Scarlett Johansson ťahá snímku  dopredu a podáva slušný výkon ženy, ktorá čelí hriechom z minulosti. Nemal by som opomenúť jej rodinu, ktorá si stihne nájsť svoje obecenstvo. Začínajúca hviezda Florence Pugh výborne dopĺňa Scarlett a jej sarkastické poznámky sú na nezaplatenie. Dúfajme, že sa bude častejšie objavovať v budúcich projektoch od Marvelu. David Harbour ako super-vojak Alexei podáva vtipné repliky a herecká veteránka Rachel Weisz  presvedčivo znázorňuje dualitu svojej postavy. Na strane zloduchov stihne zažiariť elitný zabijak Taskmaster, ktorý vie kopírovať pohyby svojich nepriateľov. Keď sa objaví na scéne, dokáže vyvolať zimomriavky. Škoda jeho nevyužitého potenciálu, keďže väčší priestor dostáva jeho šéf Dreykov. Jeho osobnosť nie je ničím zaujímavá a jeho motivácia ako ovládnuť svet stráda akúkoľvek originalitu.   Akčné sekvencie majú dravé tempo, nechýba im štýl a vedia posadiť divákov na sedačky, až na scénu vyslobodenia Alexeia z väzenie. Podľa mňa mohla byť viac bombastickejšia.   Hudobné motívy od Lorna Balfeho dodávajú tomuto filmu šťavu a zachytávajú napínavé momenty za pomoci chóru a syntetizátorov. Kostýmy vyzerajú super a sršia detailmi, či už ide o biele skafandre pre hrdinky alebo metalický vzhľad Taskmastera. Špeciálnych efektov nie je veľa, ale je vidno, že sú lajdácky spravené. Príkladom je jedna scéna, v ktorej Natasha prežije výbuch na moste.     Sólovka Black Widow jednoznačne trpí nedostatkami. Jej špionážny námet je obohraný, zloduchovia sú nevyformovaní a počítačové efekty sú na poľutovanie. Našťastie, film si namotáva divákov okolo prsta vďaka uveriteľným postavám, štýlovej akcií a podarenému soundtracku.  Je na uvážení každého diváka, či si Scarlett zaslúžila takúto rozlúčku so svojou postavou... Jej posledné dobrodružstvo si užijú  tí, ktorí majú v obľube ústrednú herečku alebo chcú vidieť najnovšie príbehy zo sveta Marvel.   Príbeh: 6/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 7/10, Akcia: 8/10, Špeciálne efekty: 5/10, Kostýmy: 8/10, Celkovo: 7/10.

Loki - Season 1 (2021) (série)

Je to už dekáda, čo sa britský herec Tom Hiddleston dostal do povedomia divákov vďaka roli Lokiho, ktorý hral zväčša druhé husle v super-hrdinskej trilógii Thor. Tentoraz, dostal príležitosť zažiariť ako hlavná hviezda v sci-fi seriály Loki. Dokázal boh chaosu a intríg obstáť aj bez hereckej podpory Chrisa Hemswhortha v roli Thora ?        Naposledy sme videli skutočného Lokiho umierať v snímke Avengers: Infinity War. V seriály sa stretávame s jeho alternatívnou verziou, ktorej sa podarí ukradnúť Tesseract a utiecť z miesta činu. Netrvá dlho a chytí ho TVA. Tá sa prezentuje ako tajná organizácia, ktorá udržiava plynulý tok posvätnej časovej línie.  Samotný Loki čelí nedôvere zo strany TVA a súčasne odhaľuje temné tajomstvo, ktoré by mohlo roztrieštiť všetky časové línie v multivesmíre.   Zatiaľ čo mini-séria WandaVision odkazovala na sitcomy  a The Falcon and The Winter Soldier riešila politické hry, Loki predostiera konflikt medzi slobodnou vôľou a determinizmom. Práve tento dualizmus posúva dej dopredu a dostáva postavy do neľahkých situácií. Popri komplexnej téme, dejové zvraty ponúkajú samé prekvapenia a  šiesta epizóda končí cliffhangerom. Niektorí diváci budú vytočení z otvoreného konca, iní ho budú chváliť. Tento riskantný ťah bol z môjho pohľadu efektívny. Medzi najsilnejšie stránky seriálu patria vtipné dialógy a výrazné charakterové vývoje, najmä u Lokiho. V priebehu šiestich epizód sa mení z egocentrického princa na empatického hrdinu, čím si získava obrovské sympatie u svojich fanúšikov. Príjemným doplnkom sú scény, v ktorých postavy hravým spôsobom vysvetľujú cestovanie v čase.  To isté sa však nedá povedať o akcií. Nie je ničím prevratná, keďže seriál kladie dôraz na osobné momenty a filozofické debaty.   Tom Hiddleston panuje tejto šou a predvádza tu svoj najlepší výkon. Reč je hlavne o závere prvej epizódy, v ktorej je Loki svedkom svojej budúcnosti. Tom Hiddleston dokázal znázorniť všetky emócie iba za pomoci mimiky, za čo si odo mňa odnáša veľký potlesk. V seriály sa stretávame s výraznými charaktermi.  Owen Wilson ako agent Mobius poľudšťuje Lokiho, variantka Sylvie (Sophia Di Martino) má skvelú chémiu s protagonistom a zo sudkyne Renslayer (Gugu Mbatha-Raw) srší autorita. Zažiaria aj vedľajšie postavy, ako policajtka B-15 (Wunmi Mosaku), postarší Loki (Richard E. Grant) a ten, ktorý ťahá TVA za nitky (Jonathan Majors).   Prekvapila ma hudba od skladateľky Natalie Holtovej. Perfektne kombinuje sci-fi motívy so škandinávskymi husľami bez toho, aby tieto hudobné žánre pôsobili rušivo. Technická stránka je na vysokej úrovni. Špeciálne efekty, kulisy, rekvizity, kostýmy a kamerové zábery sršia originalitou a dodávajú hĺbku k príbehu.     Marvel Studios expanduje svoj svet mini-seriálmi, v ktorých tvorcovia dostávajú príležitosť zaexperimentovať a ukázať divákom niečo prevratné. Seriál Loki je toho perfektným príkladom. Ponúka divákom nielen silnú premisu, ale aj charizmatického antihrdinu, nezabudnuteľné postavy, prekvapivé zvraty a technické skvosty. Vďaka týmto prvkom si seriál obľúbia fanúšikovia komiksov i  Lokiho. Už sa teraz neviem dočkať, kedy vyjde druhá sezóna.     Príbeh: 10/10, Herecké výkony: 9/10, Hudba: 8/10, Špeciálne efekty, kulisy, kostýmy, kamera: 9/10, Akcia: 6/10, Celkovo: 8,5/10.