The Endless Summer (1966)

Absolutní kult. Ikonický filmový plakát. Legenda mezi všemi, kdo si někdy zkusili stoupnout na prkno. Endless Summer sice nebyl ani zdaleka první surfový dokument (dá-li se to tak říci), který prošel kiny, ale je jeden z mála, který odolal zubu času a i dnes se na něj dá dívat. Příjemně ironický doprovodný komentář. srpen 2014 - Poznámka k obsahu od ABs: Mike a Robert minuli tahitské Teahupoo zcela jednoduše - tento spot pro surfing byl objeven až v 80. letech

Dobrý den (1959)

Ozu je Bůh. A malý Isamu je jedna z nejlepších dětských postav, co jsem kdy ve filmu viděl.

Al-ard (1970)

Podle hodnocení egyptských filmových kritiků pořádaného novinami al-Ahrám ke 100. výročí egyptské kinematografie v roce 2007 je Šáhínova Země třetí nejlepší egyptský film všech dob. Aš-Šarkáwího literární předloha vyšla v českém překladu v roce 1958. Film knihu dějově víceméně sleduje, ale na rozdíl od jejího poměrně optimistického tónu se mnohem více zaměřuje na zdůraznění sociálních konfliktů. Vývoj některých postav i svým způsobem tragický závěr mě docela překvapil, kniha končí úplně jinak. V každém případě je docela zajímavé dohledávat paralely se soudobým Egyptem - některé situace se nemění, ať už v Egyptě vládne kdokoliv.

Káhira 30 (1966)

Jedno z nejzásadnějších děl egyptského filmového realismu je natočené podle románu Nagíba Mafhúze Skandál v Káhiře. Příběh o hledání životních kompromisů ve zkorumpované a nepotistické společnosti je až neuvěřitelně aktuální a univerzálně platný nejen pro Egypt.

Kataude mašin gáru (2008)

S anglickým dabingem to získalo ještě jeden rozměr bizarnosti navíc.

Volejte řediteli (1994) (pořad)

"A nyní vám řeknu, jak to je doopravdy..." na to jsem se vždy těšil úplně nejvíc. Koláče mě nebraly, ale fascinace tím, jak to Vláďa myslí upřímně a co všechno si v přímém přenosu dovolí, zůstala. Jeden můj kamarád o tomto ojedinělém mediálním úkazu napsal (úspěšně obhájenou) bakalářskou práci z mediálních studií. Ale myslím, že by se na tom vyřádili i psychologové a sociologové.

Galaktický expres 999 (1979)

Příběh chlapce Tecura, který chce pomstít smrt své matky. Proto se v doprovodu tajemné cizinky Métel vydává zvláštním kosmickým vlakem na planetu Andromeda, kde chce získat nesmrtelné umělé tělo, které by mu umožnilo pomstu dokončit. Během cesty však díky vlivu Métel zjišťuje, že pomsta není správnou volbou a umělé tělo zabije jeho lidskou podstatu. Režisér Rintaro patří mezi legendy žánru, neboť se anime věnuje od jeho počátku v 60. letech a i jeho moderní tvorba je stále originální. Film v roce 1980 získal cenu Japonské filmovém akademie za nejnavštěvovanější film.

Rabid Rider (2010)

Výborné překvapení před Méďou Béďou.