Zdrojový kód (2011)

Elegantné scifíčko obalené v komerčnej skratkovitosti bez hutnej myšlienky a bez emócií. Komu to ale prekáža, keď je tak rýchlo nasnímaný, perfektne napínavý a diváka drží v očakávaní až do záverečných titulkov? Gylenhaal je skvelý, potešila ma tiež prítomnosť Very Farmigy, obstojný scenár a najmä príťažlivá vizuálna stránka.

Zelený sršeň (2011)

Rozmýšľala som medzi 3 a 4 hviezdičkami, ale k 4* ma nakoniec prinútil fakt, že som sa ani chvíľu nenudila a v rámci žánrov ide o veľmi zábavný a odľahčený komiks. Seth Rogen hrá dobre, ale jeho postava namosúreného a závistlivého pseudohrdinu ma chvíľami privádzala do šialenstva, za to sympatickejšieho Jay Chou a jeho bojové umenie si nešlo nezamilovať :) Komu bezhranične podlieham, je Christoph Waltz alias neodolateľný ,,Chudnofsky" a ja z celého srdca ďakujem Tarantinovi, že ho objavil :) Neviem, ktorý iný záporák ma v poslednom čase tak dostáva, ale stačí, že sa mihne na plátne na pár sekúnd, vysmolí jednu zo svojich nezabudnuteľných hlášok a ďalšia hviezda za herecký výkon je na svete. A, samozrejme, záverečná naháňačka dá konečne pocítiť, že sa dívame na komiks. Nabudúce prosím viac akčných sekvencií :-)

Zrození Planety opic (2011)

90%. Fantastický filmový úlet, ktorý je zábavný, primerane dojímavý, chvíľami skrz detailné opičie pohľady krásne emocionálny a čo mnohí oceňujú, má rýchly dejový spád. Som zbláznená do nových technológií (najmä kvôli nim hodnotím tak vysoko) a ako fanynka virtuálnych svetov som si digitálne opice vychutnávala tak, ako naposledy kingkongovské megalomanské bitky s dinosaurami. Problém ale vidím v krátkej minutáži. Tú dokážem odpustiť prostoduchým popcorňákom ako "Limitless" alebo "Source Code", ale tu s opičím potenciálom, ma tá dejová skratkovitosť trochu ubíja. Kvôli tomu je snímka hlavne vynikajúcou letnou zábavou s kúzelnými efektmi, ale nedosahuje epickej veľkoleposti filmov Pán prsteňov, King Kong či Avatar. Mala by som sa uchýliť k 4*, ale Caesarom (ktorý vôbec nepôsobí ako počítačová atrakcia, človek má pocit, že sa díva na ozajstného živého tvora) som tak fascinovaná, že je to málo vzhľadom k tomu, že aj pre tieto vizuálne efekty filmy milujem z celého srdca. So svojím výpovedným výrazom v tvári, ktorý je dokonale snímaný z každého uhla, mi ten šimpanz ešte aj teraz behá po rozume a zamilovala som sa do jeho prenikavého pohľadu tak, ako sa Pomo zamiloval do Carterovej šimpanzích očí v Burtonovej Planéte opíc :)

Železná lady (2011)

Meryl Streep opäť dokazuje, že je najväčšou žijúcou herečkou, ale plytvať jej úžasným chameleónskym talentom v tak nezaujímavej a skratkovitej filmovej biografii, si nezaslúžila. Hoci sú politické výpovede Olivera Stonea príliš sofistikované, nechýba im punc kvality a určitá osobná zaangažovanosť k daným témam. Llloyd nezvládla obsah a diváka, očakávajúceho nadhľad a korektnosť, určite neuspokoja paranoidné zbytočné prvky, ktoré Margaret Thatcher stavajú do pozície nevyrovnanej seniorskej schizofreničky. Rozvrstvovanie viacerých dejových línií len svedčí o scenáristickej bezmocnosti a neschopnosti podať divákovi seriózny politický výklad o významnej osobnosti Veľkej Británie.

Alenka v říši divů (2010)

Titulky začali, elfmanovská grandiózna hudba predznamenáva dokonalý filmový zážitok, vizuálny aspekt je doslova podmanivý a ja som si znechutene kládla otázku: ,,Čo, dočerta, sú všetci takí nespokojní?!"......... Počiatočné očarenie z technickej stránky pomaly vyprchávalo a na rad prichádzala túžba po tom, aby z toho tuctu malých i veľkých, krásnych i škaredých postavičiek, malo aspoň pár vnútornú stavbu, aby nešlo len o efektnú prehliadku hviezd a trikov. Charakterový potenciál Alice zostáva zúfalo prázdny, biela kráľovná je len ďalšou z palety rôznorodých bytostí, klobučník je len klobučníkom (aj keď Depp je vynikajúci), mačky, psy, húsenice smiešnymi doplnkami slúžiace na rozplynutie diváka nad tou nádherou. Dejová kostra je na Burtonove pomery nemožne slabá a po Mŕtvej neveste, ktorú milujem z celého srdca, mu takýto prešľap nehodlám odpustiť. Dokonalou postavou s pevnou charakterizáciou je obsiahnutá jedine pekelne odporná Helena Bonham Carter, ktorá sa paradoxne stáva aj mojou najobľúbenejšou kreatúrou. Prečo robí Hollywoodu v dnešnej dobe taký problém napísať scenár tak, aby neslúžil vybrúseného vizuálu iba ako doplnok? Alice by som bez výčitiek prirovnala k letným jednohubkám práve preto, že mi kvôli chabej dejovej linke vyfučí z hlavy skôr než sa stihnem nazdať. Kam sa podela Burtonova morbídno-groteskná romantika plná farebných osobnostných kontrastov?!

A-Team: Poslední mise (2010)

Veľmi oddychová akčárna, ktorá je až neznesiteľne "prechaotizovane zbesilá". Tak, ako ma skvelý začiatok v púšti navnadil na ďalšie nadnesené hrdinstvá, po čase som začala strácať záujem o postavy a dej, pretože ten film je strašne zostrihaný. Nedovoľujem si to prirovnať k scottovským videoklipovým tendenciám - pretože tie ešte dávajú zmysel, ale toto utečie tak rýchlo, že divák ani nevie, o čo tam ide - áno, asi trochu zveličujem, no ja som z toho rýchleho deja a rýchlych strihov bola proste unavená. Milujem akciu, ale viac ma nadchne, keď je uhladená a elegantná. Herci sú fajn, všetci frčia na plné obrátky, aj atmosféra je taká spontánna a uvoľnená, no pravdupovediac, čakala som viac.

Černá labuť (2010)

Aronofsky je jeden z tých režisérov, ktorý sa vo vymýšľaní mnohoznačných scenárov cíti ako ryba vo vode - je to cítiť v každom zábere, kedy sa nevinná kráska stáva obeťou svojich snov a neváha obetovať posledné zbytky svojej roztrieštenej osobnosti na dosiahnutie vnútorného uspokojenia, ktoré jej balet prináša. Nachádzala som toľko psychologických súvislostí v postave úbohej Niny, ktorá bez prestania dojíma diváka skrz krehký výraz vlastnej ubitej existencie a divák je do jej príbehu úplne vtiahnutý. Scenáristicky je Nina dokonale vypiplanou postavou, v ktorej sú obsiahnuté všetky rysy pozitívneho (jemnosť, bojazlivosť, krása) a aj negatívneho (zmyselnosť, krutosť, zlosť) charakteru, pričom tento ostrý protipól Aronofsky postupne skĺbi do harmonického tvaru. Milujem Aronofskeho schopnosť preniknúť do najtajnejších zákutí nepoškvrneného vnútra a nekompromisným tlakom vonkajších udalostí ho premeniť na nesúrodú zmes ľahostajnosti, túžby, sexuálnej dráždivosti, pokrytectva, lásky či sebectva, pričom to celé korunuje prekrásne Tchaikovskeho dielo Swan Lake. Pri pohľade na Ninu som bola zmätená, chvíľami som jej priala všetky úspechy sveta, chvíľami ma zmrazovala negatívnym ,,ja" svojej trpiacej bytosti. Toto sa nedá opísať slovami, to treba vidieť. Môj osobný Oscar pre Natalie Portman - Labutiu kráľovnú považujem za najlepšiu postavu v jej doterajšej kariére, ktorú dokázala svojou hereckou vyspelosťou maximálne vyhrotiť. Nádherný filmový zážitok a samotné predstavenie v závere mi vyrazilo dych.

Dantovské peklo (2010)

Drastické, temné, ponuré, gotické a predovšetkým neznesiteľne brutálne. Japonci pojali predstavu o fázach pekla svojím špecifickým spôsobom, ktorý ich úplne vystihuje. Dantovské peklo hodnotím vysoko, pretože najdôležitejšiu úlohu si splnilo - zo zobrazenia pekla a celého toho utrpenia mám ešte aj teraz husiu kožu a v tej konkrétnej chvíli ma zvierali všetky možné negatívne pocity. Dokonalá symbolika, dokonale vykreslenie ľudského utrpenia, dokonalé vychytávky v podobe diabolských bytostí, dokonale charakterizovaná postava hriešneho Danteho, jeho milovanej Beatrice a v konečnom dôsledku aj samotného diabla. Málo mi chýba k piatej hviezde.

Děcka jsou v pohodě (2010)

Film o súčasnom svete a nepriamo i tom, aké dôsledky môže mať na ľudský život moderná veda, ktorá sa vymyká z rámca toho, čo boli ľudia celé veky zvyknutí považovať za normálne. Mierne komická, mierne trpká dráma s vynikajúcim scenárom, ktorá nestráca nadhľad, švih, eleganciu a divákovi sa nesnaží nič nanucovať. Prosím Oscara pre Julianne Moore - toto je typ úlohy, ktorý jej neuveriteľne sedí :-)

Expendables: Postradatelní (2010)

Vynikajúci nápad Stallonea oživiť herecké legendy akčného žánru, preniesť diváka do doby, kedy týmito filmami nebol nasýtený a nadšene hltal jednotlivé scény, nepozastavoval sa nad logikou či nereálnymi situáciami, jednoducho si vychutnával bojové umenie nesmrteľných hrdinov, odporných záporákov a hudbu, ktorá umocňuje dojmy na týchto starých ,,vykopávkach". Scéna "Willis-Schwarzie-Stallone" ma vyslovene položila a hoci si vymenili len pár ,,chlapsky drsných cool hlášok", ich prítomnosť na plátne bola pre milovníkov akčnej klasiky jednoznačným potešením. Skvelý film, skvelí herci, skvelá atmosféra 80 a 90tych rokov, skvelá ukážka náklonnosti Stallonea k akčnému žánru.