• Western
  • Pohádka

Ukradené léto (2002)

Zajímavé téma, leč scénárista příliš tlačil na pilu. Dialogy jako z příručky Proč se stát katolíkem, židem... (dosaďte si další).

Jak je důležité míti Filipa (2002)

Oscar Wilde by mohl být spokojený. Rupert Everett si roli Algieho vyloženě užíval, Judi Dench skvělá jako vždy - k tomu výborná kamera, anglické reálie - ani u hudby mi nevadilo, že patří spíš do šedesátých let dvacátého století. Jen se mi úplně ztratil Edward Fox. Snad příště.

Caravaggio (2007) (TV film)

Druhý díl výrazně lepší než první; tendenčně zaměřený scénář (posun malířových vztahů směrem k "normálu", obrazy, které se nenachází v Itálii, jakoby neexistovaly) vyvažuje kamera, scéna kostýmy a typově odpovídající herci. A boj mezi mocí a géniem? ČT může tiše závidět.

Láska rohatá (2009) (TV film) odpad!

K čertu by měl jít především dramaturg ČT Jiří Chalupa, jehož stereotypní rukopis je lehce rozpoznatelný a únavný. Hudba - tragédie. K pohádce naprosto nevhodná. Inu, i Uhlíř se vyčerpá. A Hynek Bočan byl kdysi tak nadějný režisér...

Zimní víla (1999) (TV film)

To už si scénárista nemůže ověřit, že titul knížete v době pozdní gotiky (anebo rané renesance, odhaduju podle kostýmů) patřil jen vládci a že si lidé nevykali? Titul "kníže" se rozšířil až po třicetileté válce. Text písní je mi odkudsi povědomý, ale nedokážu určit zdroj. Anebo jde o velice těsnou inspiraci jinými písněmi? Navíc používání současných slov "zfalšovala list" se do historizující pohádky nehodí. Ale když se podívám na seznam režisérových počinů, mám dojem, že by se měl věnovat jiné činnosti. Hvězdičku zaslouží kostyméři a výtvarníci - včetně volby exteriérů.

Zločin z nenávisti (2005)

Několik klišé (koho by po Americké kráse zmátla Chrisova nenávist?), ale jinak příjemné překvapení. Není to veledílo, hádala bych spíš na televizní produkci,na druhou stranu mě potěšila nenápadná připomínka toho, jak lidé zapomínají, čím v minulosti sami nebo jejich předkové prošli: postoj černého policisty nebyl naštěstí vykreslen politicky zrovna korektní ... Kladně hodnotím i prostřihy ze dvou odlišných kázání.

Doktor Živago (1965)

Vedle Bídníků 20. století další tříhodinový film, u který udržoval mou pozornost až do konce, i když pravda, poslední scény byly trochu slabší. A popravdě mě naprosto nezajímal trojúhelník Lara-Živago-Toňa - to, co mě dostalo do kolen, bylo vylíčení poměrů v tehdejším Rusku; vůbec mi nepřišlo, že se film točil jinde. Scény ve vlaku jako by předznamenávaly transporty do koncentráků; jenom poněkud směšně působila nadávka "patolízal" v podání Klause Kinského: že by se anarchisté vyjadřovali takhle eufemisticky?

Prázdniny (2006)

Tahle červená knihovna mě nedojímá, ani zajímavé spojení Winslet + Black to nezachránilo. Jude Law mi projednou nevadil, ale je mi líto, z Cameron Diaz dostávám vždycky osypky.

Exes (2006)

Škoda, že nejsou k dispozici tři otazníky. TOHLE se totiž hodnotit nedá!

Na lovu (1980)

Al Pacinovi vůbec role nesedla, je nepřesvědčivý, rozpačitý, tohle je hra amatéra, ne herec, který později bravurně zahrál Shylocka v Kupci benátském a ještě před tím excelentního ďábla v Angel Heart. Proč musel mít namalované obočí, když sám o sobě je dostatečně tmavý? Naprosto samoúčelné. Vůbec celý film spoléhá na atraktivnost (nebo pro jiné odpudivost) tématu, zasazena do jiného prostředí by ústřední zápletka zapadla do šedi průměru a možná ještě níž. Způsob, jakým se pátrá po hromadném vrahovi, postrádá napětí - popravdě řečeno jediný podnět ke zvýšení adrenalinu bylo očekávání, kdy to Al Pacino schytá a jak si režisér poradí s detektivem vyřazeným z provozu, když ho tlačí čas. Ale byla jsem zklamaná.