Tahle země není pro starý (2007)

Pomalé tempo, minimum dialógov, žiadna hudba, hustá atmosféra, napätie od začiatku do konca, dobré herecké výkony a túžba dozvedieť sa ako táto naháňačka dopadne. Zvláštny filmík, ktorý sa oplatí vidieť, ale do dokonalosti mu predsa len niečo chýba.

Pozemšťan (2007)

Od úvodného okamžiku ma tento film dostal. Posedenie uzavretej spoločnosti na osamelej chate a vedenie intelektuálnych rečí, to na prvý pohľad nevyzerá veľmi pútavo, ale v tomto prípade to pútavé je. Až do konca som hltal každé slovo a čakal na výsledok. Je ten profesorík naozaj nesmrteľný, alebo nie je?

Krvavý úsvit (2007)

Znova je potvrdená známa pravda, že za všetkými vojnami je schovanané náboženstvo a tento film to potvrdzuje. Oboznámil som sa s kúskom americkej histórie, dozvedel sa čo to o mormónskej cirkvi, užil si romantického príbehu a dočkal sa aj akčných scén a zopár kvapiek krvi. Nič zvlášť moc, dosť priemerny dej, herecké výkony, hudba a vlastne všetko. Ako celok to však pôsobilo ucelene a príjemne a preto hodnotím vyššou známkou.

Bláznivej tábor (2007)

Mám dobrú fintu, ako pristupovať k jednoduchým rodinným komédiam - treba očakávať totálnu katastrofu. Ak sa potom počas filmu párkrát usmejete a po skončení si poviete, že sa to dalo vydržať - máte vyhrané. U mňa to v tomto prípade zabralo. Je otázne, či ale takéto pyrrhovo víťazstvo má pre vás význam.

Saw 4 (2007)

Na jedničku už pravdepodobne nedosiahne žiadne z pokračovaní, ale v porovnaní s trojkou sa mi zdá, že nastal mierny pokrok. Ale fakt len mierny.

Říše hraček (2007)

V kútiku mojej detskej duše som si myslel, že ma bude čakať pokračovanie Wonkovej továrne na čokoládu so zostarnutým Rain Manom v hlavnej úlohe. V skutočnosti som ale dostal encyklopedickú prehliadku hračiek, ktorá môže nadchnúť len dieťa, ktorého vek ešte nie je dvojciferný. Ukážky milých hračiek bez akéhokoľvek deja však celovečerný film neunesie. Film končí slovami : „ ... a tak začal príbeh Molly Mahoneyovej“. Dúfam, že tým autori nenaznačovali, že chystajú voľné pokračovanie ...

Král Kalifornie (2007)

Priemerný filmík, pri ktorom sa môžte dobre zabaviť, ale aj dobre si pospať. Ja som stihol počas filmu oboje. Michael Douglas je v úlohe duševne chorého a pokladom posadnutého otca zlatý, ale na plnohodnotnú zábavu je to málo.

Než si pro nás přijde (2007)

Striedanie dlhých interiérových monológov s cestovaním po celom svete, smutných tém s veselými scénami, nenávisti a radosti a to všetko zabalené v neobyčajnom ľudskom príbehu, odohrávajúcom sa medzi Morganom Freemanom a Jackom Nicholsonom. Nerád používam superlatívy typu herecký koncert, ale keby mal niekto niekedy vydať obrázkový kinematografický slovník, kľudne by mohol mať tento sprofanovaný výraz pri sebe obrázok týchto dvoch pánov.

Pokání (2007)

Pokánie začína ako historický film, určený pre nižšie vekové kategórie, postupne sa mení na romantický, pribudne kriminálna zápletka, zrazu zmena na vojnovú drámu a končí v prítomnosti. Zmeny žánru a časových postupností je tu niekoľko, ale sú vyvážené a prehľadné. Film je natočený na absolútnej profesionálnej úrovni, režisér ho má celý čas pod kontrolou, výborný scenár, práca kamery (osobitne by som upozornil na päťminútový nepretržitý záber pri vylodení spojeneckých vojsk) a podporený je hereckými výkonmi (popri osvedčených hercoch Keira a James ma zvlášť upútala Saoirse Ronan). Každý fanúšik dobrého filmu si tu nájde to svoje a film ako celok sa určite zapíše do filmovej histórie.

Rozsudek smrti (2007)

Kevin Bacon hrá ako keby bojoval o svoju vlastnú rodinu. Drsné, surové, bez príkras a bez pátosu. Dostal som presne to, čo som očakával, nič menej, ale ani viac.