Klub vyděračů (2007)

Slušne natočený thriller so všetkými atribútmi, ktoré daný žáner má mať. Napínavý dej, zvraty, akčné scény, zločinca a dobráka (ktorý je ale ktorý?), obava o svojich najbližších, podvody, finty, taktiky a nekalé praktiky. Záver bol prekvapivý, ale mierne prekombinovaný a prehnaný, určite by mohol inšpirovať nejakú paródiu na akčný thriller.

Byl to tichý muž (2007)

Veľkým plusom tohto filmu je jeho nepredvídateľnosť. Divák nemá šancu uhádnuť ako sa bude dej ďalej vyvíjať. Režisér ho ťahá celý čas za nos a keď už si myslí, že vie ako to dopadne, dostane od Franka Cappella záverečnú ranu. Christian Slater zahral svojho nerozhodného lúzra presvedčivo a Elisha Cuthbert mu statočne sekundovala.

Lovci stínů (2007)

Žánrovo neujasnený film, nie je mi jasné, či to mal byť pokus o realitu, dobrodružstvo, akciu, komédiu, alebo nedajbože paródiu. Snáď to aspoň režisér vedel. Podľa mňa je to typický americký pohľad na vojny vo svete – trojica neohrozených novinárov sa snaží o celosvetový mier.

Královna ročníku (2007)

A už je tu ďalšia komédia z vysokoškolského prostredia. Máte možnosť sa zoznámiť z „reálnym“ životom na vysokej škole v USA, uvidíte krásne a hlúpe blondínky, dobrých a múdrych lúzerov, príbeh lásky medzi obyčajnou dievčinou a bohatým krásavcom, zoznámite sa s klubmi, ktoré majú v názve grécke písmena. Že už ste to niekde videli? Áno, nič nové na svete, 100x prevarená polievka, ale tí, čo majú radi tento druh filmov nebudú určite sklamaní.

Osobní spravedlnost (2007)

Priemerná kriminálna s hororovým nádychom. Neustále striedanie žánrov vo filme mi vadilo. Napodiv mi viac vyhovovala detektívna pokľudnejšia poloha, keď sa vyšetrovalo a lepili sa získané dieliky puzzlí dokopy. Akčná časť bola násilne rušená neustálym pobehovaním a nájazdmi kamery, prestrihmi a samoúčelnými výkrikmi. Škoda toho, lebo Gere s Danes tvorili relatívne sympatickú dvojicu a ich hereckým výkonom nie je čo vytknúť, námet a scenár obstojný, kamera mi vadila a režijne mierne odfláknuté.

Síla slova (2007)

Film bol natočený na základe skutočnej udalosti a poodkryje nám niečo z americkej histórie, na čo si už málokto z nás môže pamätať. Silný príbeh je podporený dobrými hereckými výkonmi, nielen dvojicou hviezdnych hercov, ale aj mladých debatérov. Nebyť sentimentálneho záveru (ale Hollywood si nemôže odpustiť záverečný happy end, podporený hromadným potleskom), ktorý mne vadil, hodnotenie by bolo vyššie.

Snídaně po sexu (2007)

Bol som zvedavý, čo Macaulay Culkin po dlhej dobe natočil. Neočakával som nič zvláštne a v skutočnosti som sa toho aj dočkal. Psychologická sonda do sexuálneho života dvoch mladých párov mala zopár svetlých momentov, ale v súhrne ma ničím zvláštnym nenadchla. A Macaulay ma zo všetkých zúčastnených nadchol najmenej.

Bratři Solomonovi (2007)

Totálne hlúpa komédia o dvoch totálne hlúpych bratoch. Na jednej strane sa čudujem, ako môže niekto takú hlúposť natočiť, na druhej musím uznať (aj keď nerád), že som sa zopár krát nahlas zasmial.

Plán hry (2007)

Klasický rodinný hollywoodsky film. Predvídateľný dej, dobro víťazí nad zlom, záverečný prerod zlého muža na dobráka ... Neviem, čím to je, ale až tak som sa na ňom nenudil, ako na väčšine podobných filmoch, ale taktiež treba uznať, že ma ničím nenadchol.

Persepolis (2007)

Zaujímavý pohľad na život iránskej dievčiny. Nechýba historický prehľad dejín Iránu, humor, tragédia, ale aj romantika. Určite sa oplatí vidieť. Odporúčam všetkým.