Lesní duch (2013)

Opuštěná chata v lese, parta mladých lidí a neznámé vraždící zlo. V kolika filmech už to bylo?

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Ty chronoklasmy ve filmu (postupně ubývající končetiny, vzkazy na vlastním těle) mi připadaly přehnané, i když měly jakousi zvláštní logiku, ale ta úplně první smyčka poté, co Joeovi uteče oběť, byla totálně nelogická. Pozor, spoiler: A to, že Bruce Willis (mimochodem vypadá poměrně staře, zajímalo by mě, jestli to bylo jen líčení) vymlátí sám všechny gangstery, bylo taky trochu silné kafe.

Mulholland Drive (2001)

Podezřívám Davida Lynche z toho, že některé své filmy točí jen proto, aby divákům zamotal hlavu, a pak se někde v koutku škodolibě směje.

Svět zítřka (2004)

Sci-fi retro film nejvyšší kvality. Slabší děj a triky, které působí nedokonale, k tomu neoddělitelně patří. Pro milovníky starých filmů je tento film hotový balzám.

Zloději času (1981)

Tenhle film má ještě hodně z Monty Pythonovské "poetiky" - groteskní kostýmy, laciné triky, i trocha absurdit by se našla. Závěrečný souboj se Zlem mi připadal trochu zdlouhavý, ale jinak moc hezká podívaná. Ale je fakt, že pokud nejste příznivci Monty Pythonů nebo dítě, tak vás tento film asi v dnešní době moc nezaujme. Mimochodem, zkoušel někdo zjistit, v kolika Gilliamových filmech se vyskytuje rytíř na koni?

Ztracená brána (2012) (seriál)

Tahle exkurze do oblasti záhad z minulosti se Jiřímu Strachovi (na rozdíl od Santiniho jazyka) povedla. Jedinou výtku bych měl k závěru, kdy Ivan Trojan coby doc. Runa pohodlně a bez překážek dojde k bráně do jiného světa, která je navíc osvětlena svíčkami (to je tam strážce brány Zábranský chodí pravidelně vyměňovat?). Ale jako obvykle mě potěšily drobné nenápadné vtípky: prof. Haluzka z botanické zahrady, sám Jiří Strach coby mnich (kdo by si nevzpomněl na Lotranda), atd.

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Nejslabší věc od Jiřího Stracha, co jsem viděl. Na vině je ovšem patrně scénář. Že by někdo vraždil kvůli takovému nesmyslu, jakým je univerzální formule? Možná ve středověku, ale v dnešní době je to značně nepravděpodobné. A těch logických děr tam bylo víc. Samotné pátrání bylo ale natočeno celkem napínavě, jinak bych asi dal o hvězdičku méně.

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Film těží z původní Kostky, ale kromě nápadu s rozměrem navíc a časoprostorových poruch místo pastí nic nového nepřináší. Vlastně by mě ještě zajímalo, jestli by tam Simon mohl sníst sám sebe. A mimochodem, Max a Julia skončili v podstatě celkem hezky.

Kostka 0 (2004)

Oproti původní Kostce se podíváme trochu do zákulisí, ale jinak film nic moc nového nepřináší. Jedině snad otázku, co by se stalo při stisku ANO. Osobně si myslím, že totéž, co při stisku NE.

Kostka (1997)

Poměrně čistá hororová forma. Žádné patlání v souvislostech, jen trocha psychologie, aby jednání postav bylo zdůvodnitelné. To se mi líbí. Mimochodem, jestli chcete vědět, kdo to byl Kazan a jak se do Kostky dostal, pusťte si Cube zero. Že se postava jinak jmenuje, jsou tam jiné kostky i průlezy? Nebuďte detailisti :-).