• Pohádka

Adikts (2024) (seriál) odpad!

Nechutná záležitost. Od začátku až do konce.

Bedřich Smetana: Libuše (1983) (divadelní záznam)

Klasicky pojaté představení s vynikající Gabrielou Beňačkovou. Scéna byla na svou dobu moderně jen náznaková, což by obstálo i dnes, i když pro větší atraktivnost by byly zapojeny i různé videoefekty apod., které tenkrát ještě nebyly k dispozici. Historizující rámec tak bohatě obstaraly především propracované kostýmy. Toto Smetanovo dílo má pro své slavnostní předurčení vlastenecky patetický ráz, což zároveň omezuje možnosti jeho uvádění ve větším rozsahu. Divácky přitažlivější jsou tak jistě mnohé jiné Smetanovy opery.

Případ vraha - Uspávačka (2016) (TV film)

Realisticky ztvárněný příběh, který ale není nijak zvlášť zajímavý nebo objevný. A ty rádoby psychologizující otázky v komentáři, jak z malé řádné školačky mohla časem vyrůst vražedná bestie, byly úplně zbytečné, až infantilní.

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta (2024) (divadelní záznam)

Alice Nellis opět nadřadila své zbytnělé ego původnímu záměru autora a je z toho její další umělecká prohra a potažmo i prohra Národního divadla. Co naplat, že Smetanova hudba je překrásná a že i po hudební stránce všichni odvedli skvělé výkony, když se na to skoro nedá dívat. Až v posledním dějství režisérka předvedla, že kdyby byla pokornější, uměla by ztvárnit klasické dílo moderně a přitom mu neubližovat. Proto jsem se nakonec přiklonil místo "odpadu" alespoň k jedné *.

Bedřich Smetana: Braniboři v Čechách (1985) (divadelní záznam)

Klasické provedení v tradičním hávu své doby, tj. bez jakkoliv napadité režie či scénografie. Hudebni stránce a peveckým výkonům není co vytknout, nejsilněji na mě u této opery působí sbory.

To se vysvětlí, soudruzi! - Ostře sledované UFO (2024) (epizoda) odpad!

Trapárna na zcela amatérské úrovni. K pláči a ne k smíchu. Trapné jsou potažmo i herecké výkony, když i hvězdy, jako např. Jan Cina, nemají co hrát. Tohle už nemá šanci se zvednout, proto tímto ubohým ČT výplodem nebudu napříště ztrácet čas.

Amistad (1997)

Zručná filmová lekce na téma svoboda versus otroctví, coby nelehké konstituování jedné ze základních hodnot vepsaných do vlasteneckého genomu USA. Naštěstí se Spielberg většinou obešel bez příliš přepjatého amerického patosu, i když úplně se mu také vyhnout nemohl.

Šok (1982)

Spíš podprůměrná delonovka - chladnokrevný zabiják oddělá každého, kdo mu zkříží cestu, stejně chladnokrevně a bezcitně využívá i své milenky a nakonec se dá dohromady se stárnoucí blondýnou, která ho miluje tím víc, čím víc lidí oddělá, ať už jako nájemný vrah pro peníze nebo v nemilosrdném souboji se sobě podobnými kumpány. Dobrodružná podívaná, která nemá žádný přidaný přesah.

Ona (2013)

Je neuvěřitelné, jak naléhavé otázky klade tento film ohledně AI už před více než 10 lety, kdy jsem snad ani netušil, že něco takového může existovat. Dnes snad ještě aktuálnější než tenkrát. Líbí se mi také závěrečné pozitivní vyznění  - kéž by tomu tak bylo i v realitě, která už nám visí doslova za krkem.

Všechno bude (2018)

Zvláštní road movie nás provází nejen dobrodružnou výpravou dvou puberťáků v ukradeném autě, ale i světem jejich bájné fantazie. Má to jistě něco do sebe.