• Pohádka

2001: Vesmírná odysea (1968)

Nesmírně zvláštní film, jenž je spíš filmovou poezií, kterou každý divák může vnímat po svém, aniž by jí plně porozuměl. Na druhou stranu ohledně AI snímek o půl století předběhl dobu a je v tomto směru ještě aktuálnější než v době svého vzniku.

Řeka bez návratu (1954)

Naivní westernová červená knihovna z doby zlaté horečky, plná nejrůznějších klišé. Ale jako na pohádku svého druhu se na to dá dívat. Snad jen ti indiáni, vylíčení jako dravá zvěř, kterou je možné v sebeobraně střílet, by už dnes asi do amerického filmu neprošli.

Kennedy, Sinatra a mafie (2023) (TV film)

Dokument sice asi nic příliš objevného nepřináší, ale na druhou stranu přesvědčivě přibližuje vývoj vztahů mezi Kennedym, Sinatrou a mafií. Vše do sebe hezky zapadá a je to tak i zajímavý střípek do mozaiky amerického politického zákulisí, nejen na počátku 60. let.

Třetí skoba pro Kocoura (1983)

Vydařená detektivka pro mládež, která je ale plná napětí a tudíž vhodná i pro dospělé. Vlastně svým způsobem překonává i většinu současné české filmové produkce, protože má patřičný švih a působí i docela přirozeně a věrohodně. Ideologické zabarvení v ní také žádné není, čímž je koukatelná i dnes.

G. F. Händel: Mesiáš (2023) (divadelní záznam)

Vynikající scénické zpracování Händelova oratoria v kouzelném prostředí otáčivého hlediště v parku českokrumlovského zámku, které Pilařova režie dokázala vytěžit na maximum. K tomu špičkové pěvecké výkony, nápaditá scéna i choreografie a krásné kostýmy, zkrátka perfektní zážitek. Vhodnější velikonoční program si ČT ani zvolit nemohla.

Naprosto osvětleno (2005)

Zpočátku mě hodně dráždilo, že české reálie mají představovat Ukrajinu, i když chápu, že běžný americký divák Ukrajinu a Česko nerozlišuje. Postupně jsem se ale stále více soustředil na samotný příběh, který mě na konci i docela dojímal. Na režijní debut rozhodně dobrý počin.

Chyťte doktora (2007)

Slušný rozjezd, postupně se to ale zacyklilo a začalo až nudit. Nezachránila to ani celá plejáda známých herců, naopak se tím ještě víc zdůraznil omyl v obsazení Michala Malátného do hlavní role, když vůbec hrát neumí. Tři hvězdičky jen s velkým přimhouřením oka za několik povedených gagů.

Hranice lásky (2022)

Tohle téma mě naprosto míjí a zpracování po všech stránkách jakbysmet. Ale uznávám, že proti gustu žádný dišputát.

Tváří v tvář smrti (1986)

Zajímavý námět, zpracování ale jen průměrné. Zpočátku to bylo dost utahané, až teprve ke konci to získalo patřičný švih, ovšem poněkud nedořečený závěr opět budil rozpaky. Zejména když to bylo podle skutečnosti, takže nebyl důvod v závěrečných titulcích nesdělit, že členové gangu byli odsouzeni každý k několikanásobnému doživotí.

Díky za každé nové ráno (1994)

Námět je zajímavý, ale provedení chybí větší emocionální náboj. Ve snaze zachytit co nejvíc útržkovitých situací a epizodek klouže film jen po povrchu a nezanechá v diváku hlubší prožitek. Výkon Pieczky je sice excelentní, ale ze snímku zároveň svou kvalitou oproti všemu ostatnímu dost vyčnívá.