Kennedy, Sinatra a mafie

(TV film)
  • Irsko Kennedy, Sinatra and the Mafia
Irsko, 2023, 90 min (Alternativní 2x47 min)

Režie:

David Harvey

John F. Kennedy (a.z.), Frank Sinatra (a.z.), Joey Bishop (a.z.), Al Capone (a.z.), Fidel Castro (a.z.), John Connally (a.z.), Sammy Davis Jr. (a.z.) (více)

Oba byli spojeni s mafií. Tyto vazby pomohly Sinatrovi ke slávě a Kennedymu do Bílého domu... Frank Sinatra vyrostl na chudém předměstí New Jersey. Byl dítětem vychovaným otcem barmanem a matkou porodní asistentkou. Oba měli vztahy s organizovaným zločinem, což Frankovi velmi pomohlo v jeho vzestupu ke slávě. Frank z mafie těžil, od zprostředkování koncertů až po osvobození od vyděračské smlouvy s Tommym Dorseym. John F. Kennedy vyrůstal v bohaté, velké katolické rodině. Pašerácká minulost jeho otce vypěstovala kriminální vazby, které mu velmi pomohly, když se v roce 1958 rozhodl kandidovat na prezidenta. Když se tyto dvě ikony potkaly, okamžitě si užívaly vzájemné společnosti. Během prezidentské kampaně se Sinatra stal nedílnou součástí Kennedyho týmu a zapojil i hnězdy Hollywoodu... V listopadu 1960 Kennedy vyhrál prezidentské volby a požádal Sinatru, aby produkoval prezidentské slavnostní gala. O vítězství se však měl přičinit i mafián Giancana. Zuřil, když byl generálním prokurátorem jmenován prezidentův bratr Robert Kennedy, odhodlaný proti mafii tvrdě zasáhnout. Giancanův románek s jednou z milenek Kennedyho, Judy Campbellovou, napětí také zrovna neuvolnil. Když Hoover přišel na milostný trojúhelník, dal prezidentovi jasně najevo, že musí přerušit všechny vazby a komunikaci s mafií, včetně Sinatry. Bylo to jen několik dní před cestou do Sinatrova nově zrekonstruovaného domu v Kalifornii, připraveného na návštěvu prezidenta. Dvě ponížené a naštvané hvězdy spolu už nikdy nepromluví. Navzdory hořkému konci přátelství byl Sinatra zprávou o atentátu na Kennedyho zdrcen. (Česká televize)

ostravak30

Že byl Sinatra spojen s mafií jsem věděl, ale dokument odhalil jak moc. A protože ho mám rád, tak jsem byl docela zklamán. Jeho morálka nebyla z největších. A zajímavé je, jak moc se mafiáni angažovali, aby Kennedy usedl na trůn. Nic jim to ale nebylo platné a tak se nám logicky zajímavá možnost na jednu z nejdiskutovanějších vražd v historii světa - zastřelení prezidenta Johna F. Kennedyho. Celé propojení je v dvoudílném dokumentu popsáno chronologicky a úplně přehledně. V jednu chvíli jsem to viděl jako seriál, v kterém by se stále odehrávalo něco dramatického, jelikož to nevymyslíš - Kennedy zvolen prezidentem s podporou mafiánů s pomocí slavného zpěváka též na ně napojené, šéf FBI vydírá prezidenta a hlava mafiánské organizace spolupracuje s CIA při přípravě atentátu na Fidela Castra, aby mezitím zuřili, že po nich jde bratr prezidenta Robert Kennedy. ()

Arsenal83

Íri natočili dokument dobre, bez nejakých škrupúľ, bez snívania o tom, že oficiálna teória Kennedyovej smrti je pravdivá. A zároveň otvorene ukazujú, ako boli Kennedyovci aj Sinatra, napojení na mafiu a ako sa jej v príhodných časoch snažili zbaviť, ale aj seba navzájom. Nikto z nich by ale bez mafie nebol ničím. Sinatra na 100%, bez mafie by sme jeho meno dodnes nepoznali. Správne sa tu objavujú aj mená z Hollywoodu, ktorý nemal problém s večierkami za kandidáta, o ktorom sa vedelo, že je čistý len kým nosíš na nose zarosené Korčokove okuliare. Jedna herečka dokonca bola milenkou asi všetkých zainteresovaných, proste morálka a čistota v tom filmárskom svete. A podľa všetkého tí Kennedyovci boli horší než tí mafiáni, lebo nedodržiavali sľuby. A mysleli si, že keď ich zločinci dostanú hore a oni sa nielen na nich vyserú, ale dokonca začnú proti ním brojiť, že im to dokonca prejde. To nebolo možné a nie je možné ani dodnes, hoci mafia už dnes používa iné taktiky a pracuje inak. Na pekné obleky je však napojená v každom čase, dokonca v nich niekedy sama po parlamentoch chodí. ()

Marze

Shlédl jsem druhý díl na České televizi. Chladně vypočítavý prezident měl mafiánskou milenku a podporoval ho ve volbách kromě mafie i slavný zpěvák s vazbami na mafii. Proto ho hodil přes palubu. Otec klanu Kennedyů se sice vypraval, ale zbohatl na tom, že vstup na akciový trh začal být přístupný i prostým střadatelům a s kumpány skupoval některé akcie , čímž výchylil jejich cenu a ožebračil drobné akcionáře. Závěr dílu se věnuje kdo měl motiv zabít Kennedyho se závěrem, že šlo pravděpodobně o mafii, které mohl nápad dát samotná CIA. Pomocí mafie byl zvolen třeba i prezident Ronald Raegan. Dnes Amerika organizovaným zločinem jen kvete s novými gangy ve městech jako je třeba honduraský skoro v celých státech. ()

*CARNIFEX*

Mohli narušené vzťahy Kennedyho s mafiou, viesť k atentátu na jeho osobu? Rozhodne. Nie, tento dokument nie je vyslovene o atentáte na “J.F.K.”, no pomerne podrobne naznačuje, prečo by niekomu vyhovovala jeho smrť. No a mňa nikto nikdy v živote nepresvedčí o tom, že za jeho vraždou stál nejaký osamelý strelec, ako Lee Harvey Oswald. Živote nikto, nikdy. ()