Jánošova kouzelná flétnička (1993) (TV film)

Maďarská pohádka v realizaci České televize. Dva kamarádi za pomoci flétny, která zase tak úplně kouzelná není si dopomohou ke štěstí. Příjemný pohádkový příběh pro nědělní odpoledne.

Happy Tree Friends 1 - První krev (2002) (video kompilace)

Bylo pro mne překvapením, když tato roztomilá zvířátka vyšla i na DVD. Podle mne patří "pouze jen" do internetové zábavy, kde se i vesele šíří a kde je jejich původ. Na svět přišlo snad už více než padesát epizod. Na počátku každého dílu jsou všichni v pořádku zdraví a šťastní. Odtud snat to Happy. Jinak žádný velký kulturní zážitek to není. Avšak stejně jako Itchy a Scratchy to nemá chybu.

Medvídek (2007)

Úsměvný film o mezilidských, hlavně partnerských, vztazích ze současnosti. Příběh se odehrává v rozmezí pár let. To odhaduji podle stárnutí a narození dětí. Snad bych tento snímek ani neuznačil za komedii, přestože s sebou přináší hlavně konverzační humor. Doporučuji návštěvu kina. Snad bych jen mohl zde ještě upozornit na jednu "malou botu", které se tvůrci dopustili. Dcera (Sára Sotonová) Jutky (Zuzany Fialové) ve filmu mluví česky. Přestože maminka Jutka je Slovenka. Mám pocit, že dítě vychovávané matkou převezme do svého jazyka mateřštinu.

Zlý chlap spí dobře (1960)

Černobílý film Akira Kurosawy Zlý chlap spí dobře patří mezi snímky přinášející kombinaci napětí a sociální kritiky. Snímek je považován za nadčasový, kdy místy až téměř dokumentární formou pranýřuje nešvar úplatků, podvodů, vydírání v japonské poválečné společnosti. Když si odmyslíme tu bezmeznou loajalitu podřízeného vůči nadřízenému, tak děj filmu je více než aktuální.

Stezky slávy (1957)

Není moc filmů, jejichž děj se odehrává za první světové války, současně ve své charakteristice nesou přívlastek "válečný" a objevují se v naší distribuci. Snímek Stanleye Kubricka není jen filmem přinášejícím bojové scény zákopové války, ale i marnou snahu plukovníka Daxe zachránit život třem vybraným vojákům ve vojenském soudním procesu s předem daným výsledkem. Tito tři vojáci po jedné neúspěšné akci byli obviněni ze zbabělosti. Kam se poděl smysl pro spravedlnost?

Agatha Christie's Poirot - Záhada na zámku Styles (1990) (epizoda)

I když tento snímek nebyl prvním natočeným, ve kterém se vyskytla postava Herculea Poirota v podání Davida Sucheta, dějově však patří k prvním případům, které spoluřešil se svým přítelem - kapitánem Hastingsem. Celkově v celémtomto seriálu velice oceňuji výpravu a preciznost tvůrců. Oceňuji i jejich smysl pro detail.

Choking Hazard (2004)

Tak tento snímek se zařadí k těm, kterým možná křivdím, ale které mne určitě nijak neoslovily, nezaujaly a nebavily.

Flynn Carsen: Honba za Kopím osudu (2004) (TV film)

Od tohoto televizního snímku jsem příliš neočekával. S omezenými možnostmi se však tvůrcům podařilo natočit příjemnou pohádku. Škoda pár drobností stavějící logiku a fyzikální vlastnosti na hlavu, např. autoři pravděpodobně nikdy neslyšeli o dekompresi (viz. scéna v letadle). Film je však příjemným pokoukáním.

Rogopag (1963)

Čtyři režiséři se sešli a natočili čtyry povídky. A tak vznikl film s tímto tajemným názvem - Rogopag. Tento název je složen z písmem příjmení režisérů - Godard, Gregoretti, Pasolini a Rossellini. Čtyry úsměvné příběhy kritizující moderní společnost a konzumní způsob života. K sledování filmu potřebujete patřičnou chuť a soustředění.

Zvon pro Adano (1945)

Dramatický příběh odehrávající se v době druhé světové války v jednom italském městečku na Sicílii. Film byl natočen v roce 1945. Trochu se může zdát, že je plakátový, ale taková byla doba. Především se snaží být plný lidství a humanity. Pro nás může být zajímavé, že jednu z menších rolí v tomto snímku vytvořil český herec Hugo Haas. Též jsem si všiml mladičkého Harryho Morgana, u nás známého jako plukovníka Potera ze seriálu M.A.S.H.