O loupežníku Rumcajsovi (1967) (seriál)

Kdo by neznal příhody legendárního loupežníka? Tuto nádhernou postavičku přivedl na svět spisovatel Václav Čtvrtek. Na jeho dobrodružstvích vyrostla už nejedna generace dětí. Rumcajs patří bezesporu k nejlepším Večerníčkovým seriálům.

Bratrstvo ticha (2003)

Poměrně zajímavý thriller o záhadné minulosti dvojčat - Sáry a Gail. Příběh se odehrává v atraktivním prostředí katolické církve. Příběh je napínavý až do konce, až do konečného rozuzlení. To si teprve uvědomíte, jak je to celé přitažené za vlasy a náhle jste nucení hodnocení snížit alespoň o dva body. Logika je tatam. Zdá se, že i Francouzi ztrácejí šťávu, pokud jde o tvorbu napínavých příběhů.

Soudné sestry (2007) (divadelní záznam)

Kdesi hluboko ve vesmíru pluje obrovská želva. Jmenuje se A-Tuin. Měří 16 000 km. Na svém krunýři, který je pokryt zamrzlým metanem a zbrázděn nárazy meteoritů, nese čtyři slony. Na jejich hřbetech se vyskytuje obrovský otáčející se kotouč. Ten kotouč se nazývá Zeměplocha. Oblíbil jsem si knihy Terryho Pratchetta, a tak jsem se ze zvědavosti podíval na jednu divadelní hru dle jeho námětu. Sám autor toto české zpracování označuje za jedno z nejlepších. Fantastický svět Zeměplochy, ironické parodování všeho, co doposud lidstvo zplodilo a co jej napadlo (tedy hlavně Shakespeara), zatím nenašlo cestu do filmové podoby. O to tato hra je cennější. Pokud knihy Terryho Pratchetta neznáte, možná děláte chybu.

Dostihy smrti (1934)

Tímto snímkem se dostáváme do aristokratické americké společnosti třicátých let. Dva členové velké imperiální rodiny se vzbouří zavedeným pravidlům a vydávají se za svým snem. Tímto snem je vyhrát dostihový závod. Jméno jejich koně je i originálním názvem komediálně laděného dramatu. Milovníci dostihového sportu jistě tento snímek ocení. A myslím, že nejen ti. Film Dostihy smrti je zajímavý pro širší spektrum diváků.

Snít můžeme vždycky (1991)

Tato filmová komedie nijak nevyniká. Znuděný vládce mnoha společností, sponzor většiny politických stran ovládá obrovské impérium. Přezdívají mu "Císař". Je znuděný, a tak si čas od času baví tím, že krade v jednom supermarketu. Tam se dostává do konfliktu a mladým Arabem - holičem. A další dějovou línií filmu jsou společné prožitky této dvojice. Komedie Snít můžeme vždycky není klasickou komedií, na kterou jsme u Richarda zvyklí. Jak už jsem psal v první větě tohoto komentáře. Tato komedie nijak nevyniká a patří k průměru.

Co se děje v trávě (1980) (seriál)

Seriál Co se děje v trávě byl u nás uveden poprvé někdy na konci osmdesátých let v rámci Večerníčku. Jedná se o grotesky z říše hmyzu. Skvělá animace a nápadité gagy baví celou rodinu. Osobně mým nejoblíbenějším dílem byl ten věnovaný termitům.

Lantana (2001)

Psychologický thriller Lantana vypovídající o vztazích mezi několika manželskými páry údajně patří mezi nejlepší australské filmy. Shlédl jsem jej a na můj vkus byl až moc psychologický. Zase bych mohl napsat moji častou větu - nijak výjimečný děj. Film nenabízí ani akci a v podstatě ani krimi příběh. Je to psycho ze života manželských krizí a nevěr. Budu si někdy snímek pustit znovu a sledovat jej pozorněji a tedy, nečíst si při něm noviny.

Pistolník (1950)

Western. To je žánr, který Američanům sedí. Když je příběh plný rozumných a logických dialogů jeho hodnota stoupá. Pointa příběhu je jednoduchá. Pověstný pistolník jezdí od města k městu a ve své podstatě je téměř zběhem. Všude na něj čeká smrt. V každém městě se najde nevyzrálý mladík, který se chce proslavit a zastřelit legendu. Jimmy Ringo má na svých pažbách už více než dvanáct zářezů. Přibudou další? A nebo již k tomu nebude příležitost?

Skleněné peklo (1974)

Sedmdesátá léta byla ve znamení velkých katastrofických filmů. Tehdy ještě filmaři uměli a měli obrovských smysl pro detail. Dnes sice mají lepší možnosti, třeba využití počítačové animace pro zvláštní efekty, ale jsou jinak odfláknuté. Jsou to filmy plné banálních rozhovorů a různých blábolů. Film Skleněné peklo je však něco jiného. Když měl u nás v TV poprvé premiéru, to bylo někdy hned na počátku devadesátých let, toto vysílání pro mne bylo opravdu svátkem. Film má u mne rovněž vyšší hodnotu už díky svému hvězdnému obsazení.

Skandál v katolické škole (2002)

Parta spolužáků prožívá problémy s dospíváním v americkém dramatu. Jejich klukoviny jsou někdy drsnější, než je zdrávo. Jsou sedmdesátá léta a nacházíme se v katolické škole. Hlavním nepřítelem Tima a Francise je vyučující sestra Assumpta (Jodie Fosterová). Chystají plán, jak svoji sokyni potrestat. V příběhu vystupuje několik dalších zajímavých postav, např. dívka Margie Flynnová, která skrývá jedno děsivé tajemství. Nebo další pozoruhodnou postavou je Otec Casey. Ten má pro klukovské představy porozumění. Film je zajímavý tím, že je doplněn i animovanými sekvencemi. Ty znázorňují komiksovou fantazii jednoho z hrdinů. Chystaná klukovina, pomsta pro sestru Assumptu, končí tragédií.