scajo

Jan Vrabec

okres Liberec

Skype: scajo1

• 22.9.2014  09:30

Možná nejpřeceňovanější film posledních let s cca půl hodinou naprosto zbytečných sáhodlouhých záběrů, které mají budovat jakousi poetiku, ale míjejí se účinkem a film strašně zpomalují. Nečekal jsem, že zrovna u tohoto snímku si budu opakovaně pokládat otázku "WTF?". Prostě zklamání. Nespoutaný Django, přitom zdaleka ne tak vážný, zanechal hlubší dojem.

• 15.1.2013  13:30
    Cosmopolis (2012)

V první řadě nechápu hodnocení tady na ČSFD (aktuálně pod 50%) a už vůbec tolik jednohvězdičkových hodnocení. Přiznávám, že jsem Cronenbergův obdivovatel, ale i on už mě pár filmy zklamal (např. Pavouk), jenže tenhle snímek se mezi jeho slabší rozhodně neřadí, právě naopak. Dost mě potěšilo, že poprvé od Crash David konečně natočil pořádně komplikovanou ujetost, kterou opět nelze než obdivovat, ať už z hlediska dílčích scén nebo celkového vyznění. Ty super hlášky sem ani nemá smysl vypisovat, byla by jich hromada. Ano, nekouká se na to lehce a chce to dát alespoň dvakrát. Napodruhé už mi bylo mnohem jasnější, o čem se kdy mluví a ještě víc jsem si film vychutnal. Obecně sice Cosmopolis působí jako film pro intelektuály, ale pár věcí koukání na něj výrazně usnadňuje: 1. Robert Pattinson (jo, je to neuvěřitelné, ale on nejen že konečně hraje, ale hraje naprosto famózně, navíc prakticky nesleze z plátna), 2. obrazová estetika (interiér supersnobácké odosobněné limuzíny v kontrastu s tím, co se děje venku a co kamera sleduje téměř výlučně z auta), 3. děj plyne naprosto nepředvídatelně (a u kterého filmu se to dnes dá říct?).

• 18.12.2012  23:32
    Ve jménu vlasti (TV seriál) (2011)

Až díky americké kabelovce Showtime a jejímu Dexterovi jsem se naučil respektovat seriály stejně jako filmy. Jak Dexter, tak novější Homeland jsou naprostá extratřída, která se scénáristicky i herecky řadí k tomu nejlepšímu, s čím jsem se u obrazovky setkal a mezi dramatickými seriály nemají žádnou konkurenci. Nevěřil bych, že Showtime přijde s další tak originální peckou a po první skvělé sérii jsem radši ještě nejásal,ale po čerstvém dokoukání té druhé (a ještě lepší) už není co řešit a je to na plnou palbu s nadšeným očekáváním třetí řady, která slibuje opět hodně. Oceňuju osvědčený nepřepálený Dexter koncept dvanácti bezmála hodinových dílů a i stejně suverénní režii (většinou právě z Dextera dobře známý Michael Cuesta). Fascinující je i sázka na promyšlené nejednoznačné postavy a atmosféru namísto holé akce ve stylu 24 hodin. O to víc nervy pocuchávající je, když už nějaká akce přijde - má grády a je vypointovaná, stejně jako spousta dlouhých, ale nikdy nenudících dialogů. Samostatnou kapitolou jsou pak herci, z nichž jasně vyčnívají Claire Danes a Damian Lewis, kteří podávají životní výkony a chemie mezi nimi by se dala snad i krájet. Své si ale odehrává i Mandy Patinkin. 1. série 100%, 2. série 105% (těch 5 procent navíc za nejlepší a nejemotivnější scénu výslechu, co jsem zatím viděl a za geniální poslední epizodu). Třetí (a vypadá to že poslední) série pak byla parádním vyvrcholením a obě předešlé sezony ještě překonala.

• 17.12.2011  14:29
    Dexter (TV seriál) (2006)

1. série 100%, 2. série 100%, 3. série 70%, 4. série 100%, 5. série 90%, 6. série 100%, 7. série 100%. A to asi hovoří za vše. S výjimkou několika úvodních dílů třeté série Dexter za šest sezon neztratil dech a nepřestal mě dostávat na seriál až neuvěřitelně vypiplanou psychologií. První série nemá chybu a se svým perfektním gradováním a dech beroucím závěrem je u mě mezi sezonami na prvním místě. Dvojka nebyla o moc slabší, a i když ne vše a všechny postavy se úplně povedly, tak je tato série výjimečná už jen tím, že loveným je sám Dexter (a má to grády). Trojka je jasně nejslabší, protože Miguel Prado je mezi ostatními záporáky (ehm - myslím záporáky, kterým nefandíte) jasně nejslabší. Na druhou stranu i tato série zhruba od poloviny parádně graduje a závěrečné epizody mírné zklamání z úvodních dílů v pohodě vynahrazuí. Čtyřka je kapitolou pro sebe samou už jen díky fenomálnímu Trinitymu (John Lightow) - vedle vraha s chlaďákem nejlepší záporák. Navíc má tato série hned několik momentů, u kterých jsem ztratil dech. Pětka je opět jiná a opět super a ani nevím proč bych tady nedal plný počet, možná to přehodnotím. To u šestky s nejvyšším hodnocením neváhám vůbec - Dexterovo seznamování se s vírou v kontrastu s dvojicí psychoušů vraždících právě v duchu víry nemá chybu. Tu jsem neshledal ani u zatím poslední sedmé série, která se parádně vyhrotila a překvapivě nabrala v posledních epizodách úplně jiný směr, než to původně vypadalo. Bod pro scénáristy. A navíc přišla na scénu nová, zatraceně hezká a zatraceně zajímavá ženská. Takze další stovka do sbírky... Osmá a závěrečná série bohužel docela zklamání, navíc s neuspokojivým koncem :-( Jinak ale jeden z TOP seriálů.

• 9.12.2011  18:30

No pane jo. Nečekal bych, že můj film roku bude právě tohle. Mnohem víc jsem se těšil na jiné tituly, ale nakonec mě v roce 2011 nic nesejmulo tak, jako Zrození planety opic. Zaujetí, fascinace, okouzlení, dojetí a natěšenost na pokračování, a to vše v pouhých 105 minutách. Navíc jsem pořád nepřišel na to, co by se tomu vlastně dalo vytknout. Podobný blockbuster tady nebyl léta, podobné triky (Caesar) ještě nikdy.

• 2.9.2011  16:44
    Hanna (2011)

... Tolik hvězd ale jen za novátorský režijní styl, kterému nelze odolat, a za nabušený soundtrack. Herci samozřejmě taky super, aby taky ne, jenže příběhově je to tak moc promarněná příležitost, až škoda mluvit. Být Hanna propracovanější (a klidně o hodinu delší), mohla být filmem roku a ne jen další ukázkou mimořádného talentu Joe Wrighta...

• 11.6.2011  10:48

Pro mě docela zklamání. Zpočátku se mi Opravdová kuráž dost líbila. Fajn rozjezd, říkal jsem si. Jenže uběhla hodina a pořád se to nerozjelo, a když to po necelých dvou hodinách skončilo, a vlastně se pořád vůbec nerozjelo, tak jsem s nezaujetím dokoukal závěr, šel spát a v hlavě měl jen poslední díl druhé série Dextera, který jsem sjel před Opravdovou kuráží. Jinak řečeno, tenhle film mě i přes pár zajímavých míst, hezkou kameru a skvělého Jeffa Bridgese nechal naprosto chladným. A vadila mi ta na Coeny nevídaná předvídatelnost, a to původní film neznám. Lehký nadprůměr a hromada oscarových nominací tentokrát nepochopená.

• 1.1.2011  12:23
    Piraňa 3D (2010)

Nesnáším filmy bez scénáře a postavy tak tupé nebo tak otravné, že jim to ohlodání až na kost přejete, a Piraňa 3D je toho všeho dokonalým příkladem. JENŽE... Alexandre Aja už dokázal, že je žánrový machr a tímhle filmem to jen potvrdil. Žrací scény jsou perfektní a navíc se Aja, obzvlášť při vskutku velkolepém finále, díky své bizarní představivosti neomezuje jen na řádění tisícovek piraní, ale uvidíte třeba i co se stane, když se vlasy zamotají do lodního šroubu a ten se pak naplno rozjede - hnus, jako x dalších věcí v tomhle filmu. Ovšem když to někdo s hnusem umí a nevyužívá ho jen samoúčelně a dementně (Hostel), je to náramně zábavná podívaná, která stojí za zopakování. Jak říká POMO, Aja sice na takových filmech plýtvá talentem, na druhou stranu natočit tenhle film někdo jiný, zřejmě bych tak vysoko nehodnotil. Už kvůli houfům bab nahoře bez... A minimálně půl hvězdy nahoru je za kouzelné podvodní hrátky dvou nahých pornohereček. Co dodat... Aja by udělal adrenalinovou a tak trochu rajcovní zábavu vhodnou k doporučení dalším divákům snad i z hov.. 7/10 (viděno ve 2D v originálním znění)

• 31.12.2010  17:37
    Wrestler (2008)

Jestli chtěl Aronofsky dokázat, že umí natočit cokoliv, tak se mu to v mých očích povedlo. Mám rád jeho předchozí filmy, Pí počínaje a Fontánou konče, ale Wrestler je mému vkusu jednoznačně nejblíž. Dlouho jsem se mu vyhýbal a měl z něj obavy, ale nakonec mě jednoduše řečeno sejmul. Díky neskutečnému Rourkově herectví to byl tak sugestivní zážitek, že jsem cítil každou ránu, kterou Randy dostal v ringu i v životě. Ne že by to nešlo o čtvrt hodiny zkrátit, ale těch pár nadbytečných minut, kdy kamera zezadu sleduje Randyho jak jde do lesa nebo ze schodů atd., mě nedonutí jít pod plný počet. Spokojenost.

• 18.4.2008  16:56

Zdaleka nejlepší díl série, nebo lépe přečeno - první skutečně povedený. Po nevýrazné jedničce a bezduché Apokalypse má Zánik konečně grády, konečně je jak se patří vizuálně nadupaný (pěkné kamerové nájezdy), akce je dobře a přehledně sestříhaná, a Milla - radost pohledět víc než kdy předtím (nesouhlas s tím, že by potřebovala plastiku, jak tady zaznívá - je dokonalá:) A poprvé v rámci série se taky v Zániku objevily scény, které se mi vryly do paměti (především perfektní pasáž s infikovanými vránami). Prostě příjemné překvapení.

• 17.4.2008  10:16

Film veterána a zasloužilé legendy Sidneyho Lumeta stojí především na fantastických hereckých výkonech ústředního dua Hoffman/Hawke - to se zkrátka musí vidět. Zatímco u oscarového Hoffmana herecká genialita nijak nepřekvapí, Ethan Hawke snad konečně umlčel mnohé zlé jazyky, které o něm mluví jen jako o "hezké tvářičce". V mých očích se tady Hoffmanovi minimálně vyrovnal. Vydařený je i příběh dvou bratrů, kteří se pro peníze rozhodnou udělat šílenost, která nakonec skončí ještě větší šíleností a divák tak má příležitost sledovat dokonalou studii pokřivených charakterů, které ještě víc zdeformuje jeden zločin a následující nevyhnutelná série průserů. Zabodoval i sám Sidney Lumet, který se vzhledem ke svému dnes už pokročilému věku nebál otevřených sexuálních scén a obecně natočil svůj nejnovější snímek maximálně syrově. Snad jen mohl být jeho "ďábel" krapet kratší, čehož šlo docílit častějším zásahem ruky střihačovy (místy to bylo opravdu viditelně třeba), ale na druhou stranu k tomuto silně depresivnímu snímku s úmyslně pomalým tempem nakonec ten staromilský styl á la Clint Eastwood prostě sednul. Velmi vydařené dílko a jedno z nejpříjemnějších překvapení poslední doby.

• 15.4.2008  00:34

Abych pravdu řekl, už jsem těmi novodobými evropskými válečnými dílky kapku přejedený, a i když má Ďáblova dílna v rámci tohoto subžánru poměrně originální příběh, je natočená natolik nezajímavě (stylem spíš do televize) a natolik postrádá napětí nebo jakýkoliv moment překvapení, že se prostě výš než na 3 hvězdičky nevyšplhá. Navíc mi moc nesedl představitel hlavní role a místy bylo vyprávění až extrémně zkratkovité, což filmu v mých očích také nepřidalo. Za zhlédnutí to určitě stojí, ale Oscar za cizojazyčný film - nevím, nevím.

• 12.4.2008  22:54
    Mlha (2007)

Po pomalejším rozjezdu, který je tady ale zcela na místě, rozehrává Frank Darabont zatraceně napínavou studii lidských charakterů v sakra průserové situaci, kdy nikdo neví co se děje, jen to že jde o život. To vše se odehrává v malé samoobsluze, obklopené neprostupnou mlhou, ve které něco je (a to něco má pořád hlad). Není to klasický horor, chybí tomu i lekačky, ale to je jenom dobře. O příšery, přestože se jich tu nakonec objeví poměrně dost, tady totiž vůbec nejde. Největším nebezpečím si jsou navzájem bezradní lidé a prvopočátkem toho všeho je bláznivá křesťanská fanatička (skvělá Marcia Gay Harden), která bere veškeré dění jako spravedlivý boží zásah. Frank Darabont nenatočil očekávaný horor, ale svým typickým elegantním stylem nám podává poutavé sci-fi drama s několika drásajícími a mnoha nezapomenutelnými scénami, pár stříkanci krve a vskutku lahůdkovou poslední půlhodinou s moc moc vydařeným závěrem. Opravdová lahůdka.

• 12.4.2008  17:35
    88 minut (2007)

Průměrný thriller televizního ražení s na jedné straně skvělým Al Pacinem, několika pohlednými slečnami a docela slušným tempem a na druhé straně s fádním technickým zpracováním, záplavou žánrových klišé a koncem "bez koulí". Zkrátka, za skouknutí stojí, za zopakování ne.

• 10.4.2008  16:20

Tim tentokrát bohužel hodně přestřelil a Sweeney Todd je pro mě zklamání roku. Jasně, po všech technických stránkách bez připomínek, stejně tak co do perfektní hudby, jenže tím veškerá chvála končí. Každá druhá písnička byla spíš otravná (no aspoň jsem si vyřídil pár esemesek), herecké výkony okoukaných Burtonových oblíbenců taky nic moc (výjimkami jsou Alan Rickman a Timothy Spall) a vůbec mi přišlo, že dobrá polovina herců při tom zpívání jen otevírala pusu a jaksi zapomínala hrát. A to nic proti mizikálům... Docela nelogický, jak už psal POMO, je i příběh, respektive Sweeneyho/Barkerovo rozhodnutí podřezávat každého kdo se namane. I tak jsem ale, zvlášť díky svižnější druhé půlce a vydařenému (i když v mnoha ohledech nedořečenému) závěru chvíli uvažoval i o 4 hvězdičkách s dovětkem o 70 procentech, jenže za a) ten závěr se mnou ani nehnul, protože tam Burton během celých předhoczích dvou hodin nedokázal narvat pražádné emoce (až na tu divnou všudypřítomnou zlobu a nenávist) a za b) Sweeneymu Toddovi naprosto chybí autorský nadhled, jakým oplývaly třeba o třídu lepší Ospalá díra nebo Mrtvá nevěsta. No a ještě vysvětlení, proč Burton přestřelil - když padaly hlavy v Ospalé díře, bylo na co koukat a zkrátka mělo to grády, zatímco když stříká krev ve Sweeneym Toddovi, jde jen o plejádu samoúčelně exhibicionistických podřezávání hrdel, navíc dost bezinvenčně natočených - po chvíli už mě fakt nebavilo koukat na detail břitvou podřízného krku a pak jak příliš okatá figurína padá dírou do sklepa. Kdepak, narozdíl od většiny ostatních Burtonových filmů si tohle víckrát než jednou dobrovolně nedám. Velká škoda, potenciál byl totiž na 5 hvězdiček.

• 6.4.2008  13:09

Dokonalá ukázka toho, jak se dá mdlou formou zabít slibný námět. Pro danou látku totiž vybrali tvůrci úplně ideální prostředí, daleko zajímavější než v jedničce - malé městečko obklopené hustými lesy. Dokonce se povedl i úvod (scéna z predátorské lodi, pak domovské planety!!! a následný přílet predátořího "mstitele" na Zemi slibovaly slušnou podívanou, jenže pak to začalo... Lekačky byly bezinvenční, vetřelce tvůrci trestuhodně odsunuli na druhou kolej, až moc se soustředili na lidi (vesměs otravné, o hereckých projevech nemluvě), no a ten mutant - predátorovetřelec, vetřelcopredátor nebo vetředátor, co já vím, prostě to byl pro mě jako pro fandu původních sérií (hlavně té vetřelčí) přímo obr průser. Ale ani to všechno by tak nevadilo, kdyby režisérské bratrské duo bylo aspoň trochu schopné, jenže v celém filmu není jediná zajímavá akční scéna, ani žádná nervy drásající, a celé naivní finále (od příjezdu národní gardy) je už totální průšvih. Milosrdné dvě hvězdičky za úvod, osamoceného predátořího bojovníka, místy jakous takous atmosféru a alespoň zajímavé využití původních hudebních motivů. A ještě negativní poznámka nakonec - co měl proboha znamenat ten přesvícený obraz???

• 2.2.2008  16:12
    Disturbia (2007)

Maximálně pohodová záležitost. Disturbia je jedním z filmů, na které se dá koukat pořád dokola a neomrzí. Samozřejmě nepřináší nic nového, ale je zatraně svižně natočená, plná sympatických (nikoli jen zdobných) teenagerovských tvářiček a především díky Shiovi LaBeoufovi je to fakt zábava. Ten kluk prostě umí a po Transformers a Disturbii má našlápnuto na slušně hvězdnou kariéru. Jo a velké plus tvůrcům za úvodní bouračku a za to, že chytře zapojili do děje všechny ty technické krámy, které jsou dnes nezbytnou součástí pokojů náctiletých. Kupříkladu scéna z domu údajného vraha, zprostředkovaná hrdinům i divákovi přes televizi, do které vysílá signál chaotická digitální kamera v rukou na smrt vyděšeného týpka, je prostě perfektní.

• 25.8.2007  11:42
    Zodiac (2007)

FILM ROKU. Neuvěřitelně hustá atmosféra už od úvodní scény/vraždy, plejáda nezapomenutelných scén (stylový úvod, šokující vraždy u jezera, Zodiacovy??? psycho telefonáty do televize, první výslech hlavního podezřelého, sklep, ...), dokonale sedící Fincherovy vychytávky (fragmenty Zodiacových dopisů promítající se do stěn a výkladních skříní), úžasní herci, perfektní hudební doprovod a brouk do hlavy v podobě závěru, který sice nedává odpověď, ale provokativně napovídá. Málokdy mě film inspiruje k přečtení předlohy, ale v případě Zodiaca je to jasná věc. Lepší látku si Fincher nemohl vybrat a popral se s ní brilantně - natočil nejlepší atmosférický krimi thriller od Mlčení jehňátek.