• Fantasy

Tenkrát na Západě (1968)

Tři pistolníci čekají na stanici na příjezd vlaku. Jeden si tu hraje s vodou v korytu, druhý místo toho aby si sehnal lahev pije z klobouku a třetí si ochočuje mouchu. Takto to pár minut doprovází naprosté napětí. Přijíždí vlak, a když se zdá že onen dotyčný na kterého čekali nepřijel, ozve se ikonická znělka na harmoniku ze které mrazí. Za nimi stojí muž s hláškou "You brought two too many" a já si říkám že tohle je drsňák jak se patří, zatímco napětí houstne. A takto pomalu se ve zbytku filmu každičká do detailu dokonalá scéna táhne (konečný duel, který si fanoušci westernů právem užijí, je skvělou třešničkou na chutném dortu). Precizní režie, úžasný scénář a jeden z nejnádhernějších hudebních podkladů, dělají z filmu nevšední zážitek (tedy pokud si jej člověk nepouští denně) a snímek jenž jen tak nějaký jiný film, nesesadí z westernového vrcholu. Možná Hodný, zlý a ošklivý, ale to je tak jediný. Zajímavé že se jedná o dílo od stejného geniálního režiséra. 10/10.

Tenkrát v Americe (1984)

Naprosto epochální a nádherné veledílo pana Leoneho. Neuvěřitelná skoro čtyřhodinová délka dokáže divákovi vnuknout pocit že s postavami, které jsou výborně napsané, prožil celé jejich životy. Ke konci, při vzpomínce na dějovou linku odehrávající se v dětských letech hrdinů, člověka uhodí nostalgie a dojem, že už je to dlouho co tuto pasáž viděl, přestože snímek shlédne na jeden zátah. Pan režisér dokonale využil svých vypravěčských schopností, skloubil je se svým smyslem pro detail a stejně jako ve svých westernech, dokonale synchronizoval nádhernou hudbu geniálního Morriconeho s obrazem. Jen škoda že ve své době nebyl film tak doceněn jak by si zasloužil. Také mne mrzí, že já sám jsem tento snímek napoprvé tolik nedocenil ("jen" čtyřmi hvězdičkami), a chtěl jsem shlédnout kratší verzi. Přeci jen jsem si myslel že se jedná o režisérský sestřih. Teď si ani nedokáži představit, že by z filmu zmizela jediná vteřina, a už vůbec ne ta hudba (2020 - odpočívejte v pokoji Maestro), která údajně v té verzi vůbec není. 10/10.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

20. 8. 2019 Kino Soběslav: Asi můj nejočekávanější film roku. Díky recenzím jsem se připravil že příběh je tu trochu vedlejší věcí, poněvadž Once Upon a Time in Hollywood je spíše jedna velká zábavná exkurze do šedesátkového Hollywoodu, u které jsem se královsky bavil. Nádherná atmosféra, fungující humor, skvělé sympatické duo DiCaprio a Pitt připomínající dvojici Newman a Redford, úžasná hudba (holt to byly časy kdy snad nevznikali žádné braky) a plno výborných scén - začátek s pěkným hudebním podkladem, souboj s Brucem, Spahnův ranč (poprvé scéna působila krapet nudně), ukázky z fiktivních filmů či zábavné finále. Nebyla by to správná Tarantinovka kdyby tu nebyly propracované dialogy a kdyby se fanoušci Tarantinova krvavého řádění nedočkali. Jediným malým problémem této výborné filmařiny je délka snímku (v pár částech krapet utahanější). Ale i tak bych rád Tenkrát v Hollywoodu zařadil mezi jeden z nejlepších bijáků roku.Třeba druhá projekce bude lepší. Druhá projekce: 28. 8. 2019 Premiere Cinemas Teplice. Lepší a zábavnější, protože jsem věděl přesně co čekat a tak jsem si tuto pestrobarevnou retro jízdu více užil a ze čtyř musím změnit na pět. Na udělení Oscara za nejlepší film asi Akademie ani nepomyslí, ale aspoň tomu Leovy či Bradovy by tu nominaci za herecký výkon mohli udělit (hlavně Leo tu pěkně řádí). Třetí projekce: 15.9. 2019 CineStar Praha - Anděl. Tak do třetice všeho dobrého. Musím říct že čím víckrát ten film vidím, tím víc jej miluji, i přes prvotní pocit že se nejedná o nejdokonalejší a nejlepší Tarantinův snímek, ale prostě jako celek ho mám rád a pokaždé jsem si jej užil. Pro milovníky šedesátkové americké kultury jako dělané. 10/10.

Terminator Genisys (2015)

Začátek a pasáž odehrávající se v roce 1984 celkem ujdou a samotné bych je ohodnotil kolem dvou až tří hvězd. Nicméně, když se děj přesune do budoucnosti (tedy z dnešního pohledu do minulosti), snímek začne být strašně nudný a působí tak hloupě. Film značně selhává v stupidním scénáři a s ničím originálním kromě hloupé zápletky ohledně padoucha nepřichází. Pozor, doporučuji si nepouštět trailery, protože ty patlalové co ukázku stříhali v ní ukázali něco co by aspoň trochu mohlo být překvapující. Terminator Genisys také selhává v hereckém obsazení. Tedy Emilia Clarke byla v pohodě, i když se svým výrazem připomínající náctiletou holku vůbec nepůsobí tak drsně jako Linda Hamilton. Největší problém ohledně herců je v nesympatické držce Kyla Reese. Nejen díky novým tvářím, ale i díky tomu že se postavy Sarah a Kyla chovají úplně jinak než v původním filmu, jsem nevěřil že se jedná o ty stejné postavy. Kyle působí že trpí mentální retardací a Sarah je roztomilejší víc než kocour ze Shreka dělající ty svá očíčka. Čím tato blbost dokáže hnout žlučí je snaha vytvořit jakousi nostalgickou atmosféru vykrádáním starých dílu. Třetí díl který dosahoval průměrné kvality aspoň přišel s hláškou "Řekni to mí ruce!" a to je cool, ne? Bohužel tento snímek jen neefektivně recykluje staré dobré hlášky. No jo, teď ale za co si vůbec Genisys zaslouží tu jednu hvězdu? Za zmíněnou cca první třetinu a za obstojné, ale neuchvacující akční scény. 2/10. PS: Za kopírování takové klasiky, a následnému jejímu spojení s touto hrůzou je mi doopravdy líto Jamese Camerona, a je škoda že do Terminatora dvojky nedal na konec tu scénu, která by možná pomohla tomu že by další díly už nevznikly.

Terminator Salvation (2009)

Po akční stránce uspokojivé, nicméně když střílení utichne, krapet slabší (ne však úplně nudné) a scény jenž měli údajně být dojemné, působili spíše otravně. Stejně tak opakování hlášek z předchozích filmů. Co ale hlavně oceňuji na čtyřce Terminátora je to že jde vlastní cestou a liší se od ostatních dílů. Je zábavný a jako pokračování nedělá ostudu sérii (ne tak jako směšná pětka). Celkově je Terminator Salvation zábavná jízda která baví ale nějak extrémně neohromí a člověka trochu mrzí že z toho rozhodně šlo vytřískat krapet víc. Takto to je za slabší čtyři hvězdy. 7/10.

Terminátor: Temný osud (2019)

Tim Miller to v akčním řemesle rozhodně umí, bohužel mimo akci krapet zaostává. Největším problémem nicméně je samotná logika děje, jenž je naprosto k smíchu a díky které člověk pociťuje velké zklamání. Ale tak ta pitomost se strojem s vlastním myšlením se dá vysvětlit že přece jenom Arnie si na chatě uspořádal setkání aktivistů v čele s Gretou Thunberg (nic proti ní, vím že to myslí dobře) a narušení Lindou Hamilton, basketbalistkou Mackenzie Davis a reinkarnovaným Johnem mu moc nevoní, tak se rozhodne jich zbavit způsobem že jim pomůže aby mu chudákovy staříkovi dali pokoj. Nicméně ono těch děr v logice je ještě více. Sice jsem se nijak extrémně nenudil, ale prostě při pomyšlení na jedničku a dvojku nový Terminator zanechává nepříjemnou pachuť kterou jen oslazuje příjemná a stylová akce. 6/10.

The Gunfighter (2013)

Vcelku příjemný kraťas se skvělou westernovou atmosférou. Originální nápad s povedenými vtípky ale občas i trochu trapnými. Nicméně i tak se jedná o dobrý film který mne jednoznačně bavil. 7/10.

Titanic (1997)

Monumentální podívaná s tak jedinečnou a kouzelnou atmosférou, kterou nejde jen tak snadno popsat. To člověk prostě musí vidět aby pochopil jak je ten snímek nádherný. Úžasné jak Cameron dokáže v první polovině diváka vzít na nezapomenutelnou plavbu a nechat jej oblíbit si hlavní postavy aby v druhé polovině kdy lehkovážnost střídá nepříjemné dusno a až strach z katastrofy, o ně měl divák doopravdy strach a fandil jim. Navíc, strašně moc se mi líbí jak Cameron dokáže napsat silné ženské hrdinky (z předešlých filmů Sarah Connor a Ellen Ripley - i když byla již v prvním Vetřelci, v dvojce z ní udělal jednu z nejlepších akčních postav v dějinách kinematografie). Přece jenom, kdo koho zachraňoval? 10/10.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Čtyřka je rozhodně zábavná a zároveň i dojemná (jak to Pixar umí), ale oproti skvělým předchozím dílům jsem při sledování měl pocit že tomu něco chybí a po úžasné trojce s tak skvělým posláním je již čtvrté pokračování úplně zbytečné, nicméně já se přesto celkem bavil a obdivoval dokonalou animaci. Z konce budu nejspíš mít navždy deprese, vždyť celá série je moje srdcovka! 7/10. PS: Buzzovo chování si vysvětluji tím že se po zážitku ze školky a tomu přepínání modů u něj projevila retardace.

Trosečník (2000)

Naprosto úžasný herecký koncern pana Hankse, nicméně dojem o bezchybném snímku docela dost kazí konečných cca. půl hodiny, která se snaží neschopně dojmout diváka, ale mne to přišlo extrémně otravné. Kdyby to skončilo kde mělo, bezpochyby bych dal plný počet, ale konec působí jako pořádná a nečekaná facka od Zemeckise (nemluvím o závěru na rozcestí, který byl výborný, ale o zmíněném nefungujícím emocionálním vydírání). 8/10.