• Fantasy

Casino (1995)

Naprosto mistrovsky a bez jediné slabé chvilky, odvyprávěn skvělý příběh s perfektními zvraty. Nicméně bez úžasného hereckého tria Robert De Niro, Sharon Stone a Joe Pesci, nebylo by to taktéž ono. Pochválit mohu také hudební stránku filmu, která udržuje tu fajn atmosféru, jenž v cca. polovině nabyde na tom osmdesátkovém nádechu ala Scarface (tedy zazní tu i hit od The Animals ze skvělých šedesátek). Prostě, mistrovské dílo. 10/10.

Cesta na Měsíc (1902)

Z pohledu dnešního diváka je snímek, vzhledem ke stáří, nutno brát s rezervou. Nicméně na to, v jaké době bylo toto dílo natočeno, musím říct, že jsem byl uchvácen technickým zpracováním. Nadčasové efekty jsou tím, pro co je tato vesmírná odysea světově známá a uznávána, a to nejen gentlemanskými geeky v buřinkách na počátku 20. století. Prostě jednoduché ale přesto geniální. 10/10.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Snímek ve mě zanechal rozporuplné pocity. Jednoduše řečeno se mi líbil, pobavil jsem se, ale že by se jednalo o komedii, která by mě ani na chvíli nepřestala bavit, a smál bych se od začátku až do konce, to ne. Milovníci staré československé kinematografie si přijdu na své a pravděpodobně ohodnotí snímek plným počtem (proto film dosahuje tak vysokého procentuálního čísla). I když já jím nejsem, chápu nadšení okolo Císařova pekaře - Pekařova císaře. Pěkná atmosféra. Vtipné dialogy. Vlastně mi tento počin vnukl myšlenku že bych mohl shlédnout i jiné filmy podle scénáře Jana Wericha, nýbrž jeho dnes už bohužel, nevidící se humor a herecké výkony mne zaujali (i přesto že se jedná o první takovou zkušenost). 8/10.

Coco (2017)

"Podle recenzí to vypadá že Coco je jeden z nejlepších filmů od Pixar." "Sí, señor, nejen to, je to překrásná a dojemná podívaná." "A že to je od amíků?" "Vůbec nevadí señor, pojďte se na to podívat, moc krásné, jen mi podržte moje tamales a já vám to pustím." Tak a tento rozhovor by snad stačil na navnadění k shlédnutí tohoto nádherného animáku jenž vypráví o důležitosti rodiny s krásným hudebním podkladem. Jenže to by tento skvost neměl být jedním s nejlepších pixarovek abych jej jen takto jednoduše popsal, a to díky své originálnosti, nádhernému prostředí posmrtného života, výbornému příběhu, pořádné dávce emocí ale i fungujícímu humoru. Co víc jen říct, než že konec mne naprosto odrovnal. Ani nevím proč jsem na to nešel do kina, což byla bohužel chyba. 10/10.

Cold Creek Manor (2003)

Výborně vykonstruované, scénáristicky lehce nadprůměrné (i když později krapet předvídatelné) a s celkem pěkně mrazivou atmosférou. Nicméně, až na krapet směšnou scénu s hady bych si moc nestěžoval a nebránil se čtyřem hvězdám. Avšak rozhodně nemohu přehlédnout závěr jenž náhle mění žánr, do té doby celkem zdařilé filmařiny, v komicky nechtěnou parodii, které nepomáhají ani ty hrozné trhavé zpomalené záběry. Dennis Quaid a Sharon Stone rozhodně herecky excelují, ale to jejich plížení v domě jako kdyby vypadlo z dětského animáku. Jenom ty typické zvukové efekty k tomu chyběly. A ta superhrdinská scéna na ty střeše! Achjo, k tomu už nic nelze dodat. 6/10.

Čarodějnice (2015)

The Witch nesedne každému a i když na první pohled se může zdát že snímek ocení spíše jen náročnějšm diváci, není tomu tak, nýbrž já sám nevyhledávám často artové filmy (i když občas nějaký shlédnu) a co se týče hororů, spíše upřednostňuji mainstreamovou tvorbu přeplněnou jumpscary. Přesto musím s nadšením prohlásit že toto úžasné dílko je jedním z nejlepším hororů co jsem měl tu čest vidět. Možná někoho zarazí že občas snímek působí jako psychologické drama, ovšem dokonale natočené psychologické drama navlečené do kabátku ponurosti od samého začátku až do konce. Nepříjemné doprovodné zvuky tomu jen přidávají na té hustě depresivní atmosféře. Ocenitelná je ovšem i autentičnost, poněvadž jsem při sledování měl pocit jako bych v té době doopravdy byl. V čem snímek také exceluje, jsou herecké výkony za které by si každý včetně toho mimina zasloužil aspoň nominaci na oscara. Prostě úžasný a hodně podceněný film, jenž si to v žádném případě nezaslouží. 10/10.

Čekej do tmy (1967)

Rozhodně se na svoji dobu jedná o dobrý thriller, ale až na konečných přibližně půl hodiny plné naprostého napětí a strachu sledujeme jen nezáživné kecání. Chápu že film musí pohltit diváka aby uvěřil že se zpočátku jedná jen o nevinnou hru, ale mě to prostě nijak nebralo a místy jsem přemýšlel jestli to mám vůbec dokoukat. A nakonec nelituji, protože jsem se dočkal už zmíněného pro mne pětihvězdičkového nervy drásajícího teroru. Chválou také nemohu šetřit u absolutně bravurního hereckého výkonu Audrey Hepburn. Za ten úžasný konec včetně herecké stránky a pro mne jedné z nejlepších lekaček co jsem kdy ve filmu viděl, bych klidně dal plný počet, ale jako celek se musím přiklonit ke třem, protože místy je snímek při sledování ve večerních hodinách přímo uspávající. 6/10.

Čičbul (2019)

Výborný kraťas jenž zaujme nejen vizuálním zpracováním, ale také vyobrazením postupně vyvíjejícího se vztahu mezi kočkou a psem. Krásné a dojemné. Doporučuji fanouškům animovaných snímků. Klidně bych uvítal delší stopáž. 10/10.

Čínská čtvrť (1974)

Sice pomalý rozjezd může diváka zpočátku odradit, nicméně později jej tento geniální snímek vtáhne do děje a společně s hlavní postavou odkrývá roušku falší, kde si člověk nemůže být jistý co se příště stane. Perfektní scénář, který Polanski dokonale převedl do této impozantní podoby této filmařiny, graduje do úžasného finále. Samozřejmě výborné herecké výkony Jacka Nicholsona a Fayne Dunaway jsou na místě. Tohle je přesně to co si pod pojmem detektivka představím, včetně skvělé atmosféry amerických třicátých let. 10/10.

Daleké obzory (1955)

Nevalný dobrodružný film s horší zápletkou kdy přemýšlím zda hlavní o co ve filmu jde je nezajímavě dobrodružná expedice, či nijak nefungující romantika. Na jednu stranu tu jsou některé vcelku obstojné scény a celkově snímek má nádhernou atmosféru starších filmů, ale celkem často jsem se nudil. Nakonec bych řekl že The Far Horizons možná zabaví fanoušky staré kinematografie, však očekávejte že snímek nijak nenadchne. 4/10.