• Fantasy

Yesterday (2019)

Možná že to není naprosto dokonalý film, a to kvůli slabším částem a ne nijak stoprocentně vykonstruovanému vztahu Jacka a Elle, ale je to pohodová a se skvěle fungujícím humorem komedie, která mě mírně nadchla a návštěvy kina rozhodně nelituji. Příjemné herecké obsazení se skvělým nápadem, výbornými vtípky a nádhernou hudbou (není to přímo Beatles a i přesto jsou písničky úžasné) z toho dělají výborný snímek, jenž možná nároční diváci zavrhnou, nicméně ty ostatní si ho náramně užijí a budou se neskutečně bavit. 7/10.

A dýchejte klidně (2018)

Dvě ženy, které to zrovna nemají moc lehké, svede dohromady ať už osud či náhoda, vzájemně si v určitých věcech pomohou. Film by pod taktovkou někoho jiného byl spíše depresivní drama jenž se snaží za každou cenu z diváka dostat kapku slzy. Ale režisérka natočila unikátní film jenž hlavně stojí na bravurních hereckých výkonech. Postavy zde nijak extrémně neprojevují své pocity a vše je spíše o jejich vnitřním boji s nelehkou situací do které se obě postavy dostali. Prostě se chovají tak jak by to přibližně bylo doopravdy a já bych obdivoval i kdyby jedli kuře a krájeli si ho zubním kartáčkem. Co mohu ocenit je také dějová linka filmu, která je jako přímá čára jenž se jen chvílemi odkloní na chvilku z roviny. Tím mám na mysli zvraty. Ty tedy nejsou nijak kolosální, což vůbec nevadí. Prostě se film neřídí nějakým hollywoodským pravidlem kdy děj postupně graduje. Snímek dokáže být dojemný, a vůbec k tomu nepotřebuje nějakou dojímavou hudbu. Vlastně je zajímavé, že ve většině filmu skoro žádnou hudbu neslyšíme. K tomu všemu tento úžasný film obsahuje úsměvné chvilky. Ne přímo vtipné, ale úsměvné. Na jednu stranu film asi nebude pro všechny. Pokud jste ale náročnější divák, rozhodně Vám A dýchejte klidně doporučuji. Režisérka mne přesvědčila že bych její tvorbu měl začít důkladně sledovat. 10/10.

Aquaman (2018)

James Wan přichystal tak skvostně epickou podívanou že nerdi na snímek stoprocentně zajdou ve stejný den ještě jednou. Zároveň všem ostatním ukázal jak se točí pořádné komiksové filmy. Stanovil si pravidla světa ve kterém se Aquaman odehrává. Některá nemusí dávat smysl, (bubnující chobotnice je toho krásným příkladem) nicméně to je důvod proč se různé filmy podobného žánru (sci-fi, fantasy) stali tak oblíbenými. Wan neklade zábrany své fantazii. Po akční stránce se jedná o oddychový nářez který oproti předchozí Lize spravedlnosti působí vizuálně "koukatelně". Tedy až na scény pod vodou ze kterých se (kdyby byl celý děj ve vodě) nějakému tomu divákovi zatočí hlava, ale pořád to není takový digitální bordel. Herecky snímek na tom není tak zle jak jsem očekával. Za mé očekávání mohla určitá recenze (či článek) kdy byl kritizován herecký výkon Amber Heard. Nepředvádí zde něco co by si zasloužilo potlesk ve stoje (ani ten v sedě) ale nijak mi nepřipadal špatný. Vlastně se mi i celkem dobře na ni koukalo. Celkově sympatické postavy. Úžasná hudba-když jsem slyšel skladbu od Greta Van Fleet, objevil se mi na tváři úsměv. Tak v čem je problém že jsem dal jen čtyři hvězdičky a ne pět když snímek tak vychvaluji? No, tím největším problémem je "doba" mezi určitými akčními scénami. Nepůsobí přímo nudně (tyto podle mne "doby"), ale divák netrpělivě čeká na další akci. Každopádně když si počká, tak se dočká kvalitní zábavy při které se nebude nudit. Aquaman funguje samostatně a rozhodně doporučuji i divákům kteří neviděli ani jeden film ze stáje DC. 8/10.

Bohemian Rhapsody (2018)

Úžasný hudební snímek, ale průměrný životopisný film. Když hraje hudba tak vše běží bez problému. Když ale v kině nastane ticho, tak některé scény jsou chvílemi až nudné. Škoda že jsem nebyl v sále s Dolby Atmos, protože bych si asi film užil více (mám chuť na film zajít do kina s lepším zvukem). Úžasná hudba, Rami Malek je jako druhý Freddie, nicméně o nějaký přímo bravurní herecký výkon se nejedná, prostě jen dobře napodobil pohyby. Film ale spíše doporučím fanouškům Queenů, či aspoň těm kteří mají rádi jejich hudbu. Ti ostatní se během filmu budou nejspíš nudit. 7/10.

Hovory s TGM (2018)

Od filmu jsem dostal to co se jsem očekával. Jediný co mne překvapilo, byl začátek. Vizuálně vypadal dobře. U prvního rozhovoru mezi Čapkem a Masarykem jsem si říkal: Není to zas tak nudné. Prostě to vypadalo že se postavy baví opravdu inteligentně. Později se ale z nadšení pomalu stávala nuda. Problém byl že se děj odehrává na jednom místě, tedy v Topolčiankách. Postavy jednu chvíli jdou po stezce, potom sedí u rybníka (Masaryk si hází s kamínky), potom si přisednou k stolku... Ale pořád je to na jednom místě. Film není špatný. Celkem dobře zahrané. Vizuálně to taky vypadá dobře (myslel jsem si že mi bude vadit 4:3, ale nevadilo). Rád bych filmu dal více hvězdiček. Nevím co by se na tomto snímku mohlo vylepšit. Film je podle skutečného setkání, takže autoři nemohli změnit prostředí jak chtěli (prostředí mi tam doopravdy vadilo). Nemohu se zbavit toho pocitu že jsem se nudil, takže se snímek bude muset spokojit se třemi hvězdičkami. 60%.

Runner (2018)

Jeden obrovský důvod proč si tento kraťas zaslouží aspoň ty dvě hvězdy je že na poměry nijak vysoko rozpočtového snímku, dokáže celkem vytvořit napínavou atmosféru a i šokovat. Je tedy pravda že některé scény působili nechtěně vtipně, nicméně proč extrémně špatně kritizovat (odpadem) něco vytvořené nadšenci či jen nadšencem. Tu přísnost bych si spíše nechal pro "experty" v Hollywoodu kteří mají obrovské prostředky na něco jenž stojí na základě dobrého nápadu. I v tomto případě byl nápad dobrý. Každopádně doladit práci s kamerou, lepší střih a děj odehrávající se v noci by mohli snímku prospět. 4/10.

Vader: A Star Wars Theory Fan Series (2018) (seriál)

První epizoda ušla. Tak jak vypadají efekty se dá omluvit že se jedná o snímek vytvořený fanoušky. Jen akční sekvence trochu zaostávají - to možná napraví nějaký pozdější souboj se světelnými meči. Každopádně autoři také umí pracovat s vážnými scénami, jenž byli skoro až dojemné, takže by si snímek zasloužil označení drama. Přijatelní herci. Konec navnadí diváka na pokračování. Celkově: 8/10. Těším se na další epizodu.

Ve spárech ďábla (2018)

The Possession of Hannah Grace je překvapivě horší snímek než jsem čekal. Nicméně musím pochválit začátek. Pro pochopení, tím nemyslím hroznou scénu exorcismu, ale tu kdy hlavní postava běží zatímco nám před očima problikává mrtvá Hannah Grace, přitom okolo vidíme jména (ne)herců a dalších. Takové dalo by se říct intro. Já si říkám:třeba to nebude tak hrozné. Na film jsem šel do kina s tak nízkým očekáváním že nižší už ani nemohlo být, a přesto po tomto úvodu se naděje pomalu ztrácela. Celý děj je doprovázen chabými hereckými výkony (tedy hlavní herečka zase tak špatně na tom nebyla) kterým nepřispívá ani stupidita postav v samotném filmu. Tudíž zamilovat si nějakou tu postavu nešlo a když umírali tak mi to bylo vcelku jedno. Naopak. U jedné fakt otravné jsem byl rád že se ho/jí autoři zbavili (nechci spoilerovat). Takže a jaký je film tedy po stránce děsu vzbuzujícího snímku? Vlastně se jedná o podprůměrný horror se skoro vůbec nevyužitým prostředím márnice. U tohoto snímku (jako u většiny dnešních "hororů" bohužel) platí že čím víc jumpscarů, tím víc penízek do pokladničky. No jistě. Touto teorií se hloupě řídí skoro každý "režisér". Ano, trochu jsem se bál. Ale jen ze začátku, a když jsem prohlédl o co se film snaží, jediný z čeho jsem měl obavu bylo to že dostanu infarkt a poslední co uvidím bude tohle. Později jsem se přestal bát, nýbrž skoro všechny lekačky, až možná na jednu, vůbec nefungovali. Jako by někdo stál před plátnem a říkal:Pozor, a teď to přijde! Proto mi přišlo až úsměvné jak někteří puberťáci skoro při každém tom BAF skákali ze sedaček. Tím chci říct že Ve spárech ďábla je podprůměrný film který spíš ocení laici kteří se vydávají za hororové fanoušky. Tak si vlastně připadám že jsem expert. Každopádně opravdové znalce varuji ať se snímku vyvarují jako čert kříži. 4/10 (jeden bod za úvod).

Coco (2017)

"Podle recenzí to vypadá že Coco je jeden z nejlepších filmů od Pixar." "Sí, señor, nejen to, je to překrásná a dojemná podívaná." "A že to je od amíků?" "Vůbec nevadí señor, pojďte se na to podívat, moc krásné, jen mi podržte moje tamales a já vám to pustím." Tak a tento rozhovor by snad stačil na navnadění k shlédnutí tohoto nádherného animáku jenž vypráví o důležitosti rodiny s krásným hudebním podkladem. Jenže to by tento skvost neměl být jedním s nejlepších pixarovek abych jej jen takto jednoduše popsal, a to díky své originálnosti, nádhernému prostředí posmrtného života, výbornému příběhu, pořádné dávce emocí ale i fungujícímu humoru. Co víc jen říct, než že konec mne naprosto odrovnal. Ani nevím proč jsem na to nešel do kina, což byla bohužel chyba. 10/10.

Dead Friends (2017)

Čekal jsem dojemný příběh, nakonec jsem se dočkal nijak efektivně fungující komedie. Na to aby vše fungovalo, musel by být snímek delší. Na jednu stranu se Dead Friends může chlubit svoji originalitou a vcelku i na animovaný film drsným, ale ne extrémně vtipným humorem. Na jednu stranu se jedná o zábavu které nebudete vyčítat že jste s ní tu chvilku strávili. Nic víc. 4/10.