• Fantasy

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Čtyřka je rozhodně zábavná a zároveň i dojemná (jak to Pixar umí), ale oproti skvělým předchozím dílům jsem při sledování měl pocit že tomu něco chybí a po úžasné trojce s tak skvělým posláním je již čtvrté pokračování úplně zbytečné, nicméně já se přesto celkem bavil a obdivoval dokonalou animaci. Z konce budu nejspíš mít navždy deprese, vždyť celá série je moje srdcovka! 7/10. PS: Buzzovo chování si vysvětluji tím že se po zážitku ze školky a tomu přepínání modů u něj projevila retardace.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

20. 8. 2019 Kino Soběslav: Asi můj nejočekávanější film roku. Díky recenzím jsem se připravil že příběh je tu trochu vedlejší věcí, poněvadž Once Upon a Time in Hollywood je spíše jedna velká zábavná exkurze do šedesátkového Hollywoodu, u které jsem se královsky bavil. Nádherná atmosféra, fungující humor, skvělé sympatické duo DiCaprio a Pitt připomínající dvojici Newman a Redford, úžasná hudba (holt to byly časy kdy snad nevznikali žádné braky) a plno výborných scén - začátek s pěkným hudebním podkladem, souboj s Brucem, Spahnův ranč (poprvé scéna působila krapet nudně), ukázky z fiktivních filmů či zábavné finále. Nebyla by to správná Tarantinovka kdyby tu nebyly propracované dialogy a kdyby se fanoušci Tarantinova krvavého řádění nedočkali. Jediným malým problémem této výborné filmařiny je délka snímku (v pár částech krapet utahanější). Ale i tak bych rád Tenkrát v Hollywoodu zařadil mezi jeden z nejlepších bijáků roku.Třeba druhá projekce bude lepší. Druhá projekce: 28. 8. 2019 Premiere Cinemas Teplice. Lepší a zábavnější, protože jsem věděl přesně co čekat a tak jsem si tuto pestrobarevnou retro jízdu více užil a ze čtyř musím změnit na pět. Na udělení Oscara za nejlepší film asi Akademie ani nepomyslí, ale aspoň tomu Leovy či Bradovy by tu nominaci za herecký výkon mohli udělit (hlavně Leo tu pěkně řádí). Třetí projekce: 15.9. 2019 CineStar Praha - Anděl. Tak do třetice všeho dobrého. Musím říct že čím víckrát ten film vidím, tím víc jej miluji, i přes prvotní pocit že se nejedná o nejdokonalejší a nejlepší Tarantinův snímek, ale prostě jako celek ho mám rád a pokaždé jsem si jej užil. Pro milovníky šedesátkové americké kultury jako dělané. 10/10.

Tenkrát na Západě (1968)

Tři pistolníci čekají na stanici na příjezd vlaku. Jeden si tu hraje s vodou v korytu, druhý místo toho aby si sehnal lahev pije z klobouku a třetí si ochočuje mouchu. Takto to pár minut doprovází naprosté napětí. Přijíždí vlak, a když se zdá že onen dotyčný na kterého čekali nepřijel, ozve se ikonická znělka na harmoniku ze které mrazí. Za nimi stojí muž s hláškou "You brought two too many" a já si říkám že tohle je drsňák jak se patří, zatímco napětí houstne. A takto pomalu se ve zbytku filmu každičká do detailu dokonalá scéna táhne (konečný duel, který si fanoušci westernů právem užijí, je skvělou třešničkou na chutném dortu). Precizní režie, úžasný scénář a jeden z nejnádhernějších hudebních podkladů, dělají z filmu nevšední zážitek (tedy pokud si jej člověk nepouští denně) a snímek jenž jen tak nějaký jiný film, nesesadí z westernového vrcholu. Možná Hodný, zlý a ošklivý, ale to je tak jediný. Zajímavé že se jedná o dílo od stejného geniálního režiséra. 10/10.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Naprosto bez výčitek musím uznat že se jedná o jeden z nejlepších westernů, navíc snoubící se s válečným žánrem. Hlavně zásluhou druhého zmíněného a i dokonalé hudbě působí dojímavě (zpěv zajatců společně s mučením Tuca, či poslední minuty kapitána a následné zničení mostu). Napětí jenž by se dalo krájet je efektivně vybudováno díky natahování jednotlivých scén a již zmíněné hudbě od největšího génia všech géniů v hudebním oboru. Stejně tak jako Leone jenž si i díky předešlým westernovým snímkům a pozdějšímu veledílu bezpochyby zaslouží první místo v žebříčku režisérů westernové tvorby. Bez jediné slabé chvilky a tak zábavně odvyprávěn na první pohled jednoduchý příběh, jo to dokáže málokdo. Co se týče hereckého obsazení, lepší už být nemohlo. Ač tváří snímku je Clint Eastwood, celý film si pro sebe krade Eli Wallach. Sice Tuco je strašný bastard jenž by si ten provaz zasloužil, ale když je to takový zábavný sympaťák. 10/10.

Pro pár dolarů navíc (1965)

Hodně příjemný western se skvělou sympatickou dvojicí Clint Eastwood a Lee Van Cleef. Vynikající režie a scénář plný zvratů společně s výbornou a realističtější akcí (s porovnáním s jinými westerny). Jméno Ennio Morricone je jako vždy zárukou kvalitního soundtracku. 10/10.

Pro hrst dolarů (1964)

Možná se nejedná o tak geniální veledílo jako Tenkrát na Západě, nicméně přesto si tato poctivá filmařina zaslouží plný počet hvězd pro svoji zábavnost a hlavně originalitu (s přihlédnutím na dobu vzniku). Leone tímto "předepsal pravidla" pro spaghetti westerny jimiž se šedesátky později jen hemžily. Úžasná hudba doprovázející dokonalé scény, dělá každou kde zazní více emotivnější (setkání dítěte a matky naprosto dojemný). Celkově je Pro hrst dolarů zábavný western s přijatelnou stopáží. 9/10.

Kill Bill 2 (2004)

Westerny mám rád a dvojka skvělého příběhu o pomstě má westernový nádech (prostředí, hudba či scénka převzatá z Tenkrát na Západě). I přesto mi dvojka připadá o dost horší než předchozí snímek a to ne jen kvůli tomu že není tak našlapaná. Vol. 2 obsahuje velkou škálu dokonalých scén, i slabších. Celkově je film zábavný ale musím přiznat že místy je trochu nezáživný. Možná za to může několikáté zhlédnutí, nicméně jednička působí pořád i po několikáté jako dokonalý film. Na jednu stranu Tarantino zde exceluje v tom co umí přímo na jedničku. Dialogy. 7/10.

Kill Bill (2003)

Úžasná podívaná v které Tarantino dokazuje svoji lásku k filmům. Lady Snowblood není jediným film ze kterého se režisér inspiroval, ale i snímky s Brucem Leem a podobných. Skvělý výběr kvalitní hudby jenž společně s geniálně natočenými scénami působí hodně emotivně. Dojemná anime scéna je toho naprostým důkazem. Po akční stránce dokonalé. Extrémní krvavost společně se stoprocentně fungující akcí šlape jak má. Zkrátka jednoznačně doporučuji i přestože si myslím že snímek možná nesedne každému, ale to se dá pochopit nýbrž může působit jako brak, ale to se mi na této pro mne poctivé filmařině líbí. 9/10.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Přesný příklad toho jak to vypadá když někdo natočí takovouto žánrovku s láskou k westernům. Po herecké stránce úžasné. Ne že by se jednalo o oscarové výkony, ale prostě mi každý do své role sedl (i zpočátku nesympatický starší syn). Už jen ten chraplavý hlas Russella Crowena jakožto psance se hodil a postava už od začátku působila drsně a já si ji oblíbil. Nešetřit chválou nemohu také u úžasné hudby, která jako by pocházela ze spaghetti westernů z šedesátek, se mi asi navždy zaryla do paměti. Třešničkou na dortu už jen jsou výborně natočené přestřelky. 10/10. PS: Doporučuji originál. Nevím jak zde zní český dabing, ale většinou hlasy dětí a teenagerů jsou neposlouchatelné.

Slunovrat (2019)

Midsommar dokáže vybudovat pěkně hustou atmosférou a jako celek snímek působí hodně nepříjemně. Po celou dobu si říkám že bych klidně těch pět dal. Prostě film zaujme a těžko diváka pustí. I přesto že v letňáku začalo pršet, byl jsem odhodlán zůstat nýbrž jsem čekal po scénáristické stránce nějaký geniální konec. Bohužel místo toho jsem se dočkal něčeho předvídatelného a i když v posledních minutách film jde do naprostého extrému, skoro vůbec už není šokující. Ale i tak si myslím že si tato celkem zdařilá filmařina zaslouží pozornost nejednoho diváka hledajícího něco náročnějšího. 8/10.