• Fantasy

Mama (2013)

Originální horror, který mne jako jeden z mála novějších dokázal vyděsit. Slovem mysteriózní, bych ale popsal cca 80 minut filmu (jasně že od začátku). Postupně budovaná strašidelná atmosféra, vcelku dobré herecké výkony, výborná hudba, a i nějaké ty lekačky se povedli. A to je asi vše co bych vychválil na snímku. Největším problémem je postava MAMA (nebo jak ji mám říkat). Ta ke konci kdy ji vidíme ve vší kráse, nepůsobí děsivě. Nejspíš to bude tím že je postava přes CGI. Takže bych celkově snímek ohodnotil 4*, kdy do konečných přibližně patnácti minut snímek působí strašidelně. Ale tu scénu na konci nebudu raději komentovat. 7/10. Pozdější dodatek: Po druhé celkem dost nudné. 5/10.

Mechanický pomeranč (1971)

Na svoji dobu šokující pohled na zkaženého člověka a následné jeho nápravy se kterou se ale postupně ztrácí možnost volby, což z každého dělá člověka. Jsem rád že mě film nějakou dobu nechá přemýšlet co tím vším chtěl Stanley Kubrick říci (to mám na filmech rád). Skvělá hudba, úžasné herecké výkony. Celkově perfektně natočený snímek. Tleskám režisérově genialitě. Famózní. 9/10.

Mise na Mars (2000)

Mise na Mars ve mě zanechává rozpačité pocity jak v tom co chtěl film říci, v tom zda se jedná o dobrý počin či nikoliv, nebo jak bych snímek zhodnotil. Do očí bijící strašné efekty, se nedají omluvit ani dobou, takže s tím si hlavu nelámu. Herecké obsazení je příjemné. V čem je tedy problém? Ono nerozhodnutí, jenž mi přímo drásá nervy, spočívá v pointě celého děje, která trochu přesvědčuje o dvou hvězdičkách. Pak si ale vzpomenu, že jsem se vcelku bavil a musím podotknout, že snímek v určitých scénách dokáže vytvořit napětí. Takže se přikláním k lepšímu verdiktu, protože dvě hvězdy tak trochu zavání špatným filmem a Mise na Mars tím rozhodně není. Jedná se o do poslední chvíle, než má být neodhaleno odhaleno, kvalitní zábavu na večer kterou ocení tolerantní fanoušci sci-fi. Být lepšího scénáře a ne tolika zbytečných digitálních efektů, možná by to bylo za čtyři. Avšak takto to je bezvýznamná, na hraně tří a dvou hvězdiček se pohybující zábava. 5/10.

Mr. Bean (1990) (seriál)

Sice je to kravina, ale extrémně vtipná, a to hlavně díky ksichtům Rowana Atkinsona a prekérním situacím jenž musí jeho postava ikonického magora řešit, a to způsoby které jsou přímo padlé na hlavu. Jeden ze seriálů mého dětství. 10/10.

My (2019)

Uteč považuji spíše za thriller, i přestože má označení horor, takže u My jsem očekával podobný styl. Nicméně jsem mile překvapen, nýbrž Jordan Peele tentokrát natočil více hororový film, za což jsem rád. Strach vzbuzující hudba přispívá k napínavé atmosféře. Sympatickou rodinu, díky čemuž člověk o ně má doopravdy strach a fandí jim, hrají úžasní herci (Lupita Nyong´o mě překvapila a myslím že má nakročeno k hvězdné kariéře). Nápad je taky originální. Oproti Uteč režisér do filmu napěchoval vtípky ve správnou chvíli. Celkově bych k filmu neměl žádnou výtku nebýt problému jenž filmu v mém hodnocení ubírá tu jednu hvězdu. Tím je konečná část kdy si Peele začne hrát na Shyamalana. Konečné vysvětlení působí jako by si ho tvůrce vymyslel těsně před premiérou filmu a bylo to první co ho napadlo. Film ale také určité otázky nechává nevysvětlené, což je na jednu stranu dobře protože o snímku a o pár věcech budu chvíli přemýšlet. 8/10.

Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

Tento krátkometrážní snímek ukazuje jak by se měli točit horory. Brilantně vybudovaná děsivá atmosféra. I když divák očekává nějaký ten jumpscare, tak si myslím že se většina lekne. 9/10 - o bod méně nýbrž jsem čekal něco trochu děsivějšího na konci. Nicméně i tak doporučuji fanouškům hororů. PS: Pořád se divím jak mne mohlo něco tak "jednoduchého" vyděsit.

Na pokraji slávy (2000)

Strašně fajn komedie s pohodovou hudbou a celkově atmosférou, tedy než si v druhé polovině snímek začne hrát na chytré drámo, které se neefektivně snaží divákovi něco předat. Prostě po vážné stránce to vůbec nefunguje a z menší nudy dokáže vytrhnout už jen občasný vtípek, skvělá hudba a celkem sympatické postavy. 6/10.

Ned Kelly (2003)

Po celou dobu sledování snímku s pár výjimkami jsem byl přesvědčen o tom že se jedná o čtyř hvězdičkovou záležitost. Možná na pokraji tří hvězd, nicméně z něčeho co původně před zhlédnutím vypadalo jako slabý film do kterého se mi vůbec nechtělo, se vyklubala vcelku zábavná podívaná. Bohužel vše zkazilo přehnané superhrdinské finále, kdy na scénu nastoupí čtyři Iron Mani a kosí jednoho zlého týpka po druhém. Navíc vše díky žádným ranám po střelách v tělech nepřátel a jejich opatrným pádům na zem, tato nejhorší část filmu působí hloupě a já si jen říkám proč tomu tak je. Nejspíš režisér dostal do hlavy kamerovým jeřábem ke konci natáčení pěknou ránu, protože takhle pokazit skvělý film kdy do konce zbývá jen pár minut, by dokázal buď jen mentál nebo někdo kdo dostal kamerovým jeřábem přes hlavu. I přesto se jedná o příjemnou podívanou s výborným hereckým obsazením, která zabaví. 6/10.

Nedotknutelní (2011)

Výborné optimisticky laděné drama s pořádným francouzským humorem. Je pravda, že se snímek možná snaží nakrmit diváka falešným optimismem, protože i když je film podle skutečných událostí, rozhodně se tomu těžko věří. No a? Mě to zatraceně bavilo a během, a zvláště po shlédnutí jsem cítil takovou hřejivou radost. Život je prostě krásný. 10/10.

Nekonečná osmička (2019) (studentský film)

Rozhodně zajímavé zpracování, nicméně z celého kraťasu číší naprostý amatérismus za což z velké části můžou nezkušení neherci. Nechci extrémně kritizovat poněvadž sám natočit něco s přáteli za minimální náklady, a ještě aby to vypadalo jako z Hollywoodu, je až moc velký nárok. Zde se hlavně cení ta snaha a pěkný nápad, bohužel na celé téma je extrémně málo času. Podle mne je nejlepší konečná one shot scéna. Tak uvidíme v roce 2028. 5/10.