Trainspotting (1996)

U mě film s jednoznačně nejlepší hudbou. Jak se říká třeba ve fotbale, že publikum bylo dvanáctým hráčem domácích, tak tady se dá říct, že hudba hraje v jedné z hlavních rolí. A skvěle. Nedokážu si už ani představit, že by Ewan McGregor mohl v úvodní scéně běžet u jinýho songu než je Lust for Life od Iggy Popa a skoro umírat než u Perfect Day Lou Reeda. První film, na který jsem šel do kina dvakrát po sobě.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Skvělá kriminálka, jedna z nejlepších jaký jsem kdy viděl, jen se mě zdála už až moc překombinovaná, takže u mě bylo k jejímu dokonalému vychutnání třeba dvojího vzhlédnutí, ale to já u filmů co mají co říct a zanechat tohle to repete stejně rád.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Po vzhlédnutí tohoto filmu, jsem očekával celosvětově zvýšenou kriminalitu. Tak naprosto kouzelně byly vykresleny postavy zločinců a jejich každodenní trampoty. Něco jako když se holka od kopírky z realitní kanceláře před obědem se šéfem polije kafem a řeší co s tím (slečna od kopírky to má v běžném životě asi trošku těžší, jelikož nezná Winstona Wolfa).

Forrest Gump (1994)

Říká se, že v dokonalém díle se musí udělat nějaká chybička aby se stalo originálním či šílenost aby bylo geniálním. Já v tom nenašel chybu žádnou a přesto jsem originálnější a dokonalejší film neviděl. Shrnu to tady, už bohužel neorigináně, jako další z mnoha: ten film má prostě všecko!

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Předem musím vystřihnout poklonu Jimu Carreymu, protože tady předvedl životní výkon. Co se scénáře týká, tak skvělá až hodinářská práce vystavěná na detailech (užijete si je při opakovaném vzhlédnutí), ale to je u Kaufmana dá se říct již standard a Gondry to ví a skvěle si s tím pohrál. Kéž by všechny filmy s označením romantický měli podobný nevtíravý rozměr, šmrnc a člověk si na konci skutečně mohl říct áááách jako tady.

Pějme píseň dohola (1990)

Pro mě nepochopitelně opomíjená skvělá česká komedie tria Trojan-Jarchovský-Hřebejk natočená ještě ve sklepáckém štýlu. A schválně kdo ví, že to byl první film Aňy Geislerové? Viděl jsem ho snad 20x a vždy se královsky bavil. A to moc českých filmů neumí.

Dokonalý trik (2006)

Christopher Nolan si mě získal již Mementem a tady jsem si jeho dokonalou hru královsky užil. Už úvodní scéna s desítkami povalujících se cylindrů po lese vám navodí pocit očekávání nevšedního zážitku, který postupem času bez hluchých míst graduje, nedovolí vám nesoustředit se a přinutí vnímat všechny detaily, na závěr nabídne stylové ukončení a ležet v hlavě a dumat o filmu budete muset ještě další den. A přesně kvůli takovým filmům chodím do kina.