Známí neznámí (2021)

Nebylo to vyloženě zklamání, ale původní verze je stále nepřekonaná. Nejlépe se toho zmocnil Hofmann a jeho filmová manželka, zbytek nic moc. A linka s náušnicemi byla příliš riskantní…, ale kdo ví. Znovu se však stejně radši podívám na italský originál!

Zaklínač: Pokrevní pouto - O snění, smělosti a skutcích ze zoufalství (2022) (epizoda)

Pořád se děj posouvá pozvolna, kostýmy jsou pořád peckovní a bojové chorea to zatím pořád celé zvládají táhnout. U téhle epizody už mi sice několikrát povyjelo obočí, ale pořád je to stokrát lepší jak zaklínač 2 - takže slavíme úspěch. Zároveň se ale začínám děsit toho, že se ve velkém zmiňují poměrně stěžejní postavy ze zaklínačské ságy - tak jsem to snad nezakřikla.

Vánoce s tebou (2022)

Mám ráda jednoduché filmy, dobře se u nich odpočívá. Tenhle byl ale příliš jednoduchý a písničky příliš playbackové.

Avatar: The Way of Water (2022)

Tak hořkosladké! Tedy spíše sladcehořké. Cameron mě zase dostal. Vykreslí nádhernou, dechberoucí planetu, její faunu a flóru, Na’vi - co si budeme, kdyby byla filmová série ve stylu dokumentů BBC a jen by sledovala osudy jednotlivých živočichů a Pandoranů, byla bych taky moc (možná i víc) spokojená! Ale očividně se taky chtěl přesvědčit, jestli vydržím přes tři hodiny v kině brečet - ať už štěstím nebo smutkem. No… dokážu. Po idylickém začátku totiž z nebe (spíše ze Země) spadne hvězda, která přináší smůlu a utrpení (hlavně mě teda!). A toho bylo! Cameron postupně ohrožuje, napadá a ničí to, co na začátku stvořil - to sladké, idylické. Druhý Avatar ve mě rozhodně vyvolával mnohem více než jednička! Těží z hlubokých a přesto komplikovaných (puberťáci no) vztahů nejedné, ale především Sullyho rodiny. Trojko, pospěš si! Tohle čekání nevydržím a zároveň nemůžu každý den do kina, protože to fyzicky nezvládnu kvůli dehydrataci! Z filmu opět nepřímo dýchají velmi důležitá témata (ztráta lidskosti, otázky odlišnosti), mě ale zaśahl pohled na válku z perspektivy rodin s dětmi - v jedničce to bez těch dětí bylo o tolik jednodušší na sledování)! Co mě ale celkem mrzí je, že ve výsledku druhá pozvánka na Pandoru dopadla stejně jako ta první - jelikož jeden druh hledá nový domov tam, kde jiný právě žije. Jsem zvědavá, jaký konec oběma Cameron chystá a upřímně doufám, že to zvládne nějakým elegantním způsobem. Tím, že se vydal stejným směrem, ve mě vyvolává obavy, že to prostě neskončí ani pro jeden dobře… a já se nechci krásné, vizuálně podmanivé Pandory vzdávat, když jsem ji po těch letech mohla znovu navštívit. Já bych si prostě přála BBC dokument, happy end a spokojený život na Pandoře! To by byl balzám na duši!

Večírek (2021) odpad!

Ušetřete si vrásek na čele z toho, jak budete přes hodinu nevěřícně koukat na obrazovku a uvažovat, jak tohle někdo mohl myslet vážně a jak snadno jde utopit peníze a čest herců…

Nevyzpytatelné cesty Boží (2022)

Dala bych pět hvězd, ale nenasytnost tvůrců si žáda o dvě hvězdy míň. Film je zápletkou podobný Prokletému ostrovu nebo E.A.Poe: Podivnému experimentu, ve zkratce: zvrat jedna, zvrat dvě (tady pořád dobrý), … zvrat tři (tady už jsem si říkala, že by to mělo skončit), ale přišel i zvrat čtyři, který ve skutečnosti moc zvratový nebyl (tzv. nedává smysl, když skutečně dokázali tok peněz). Pocitovně to mohlo být kratší a mohlo se to obejít bez záhadného překonáním fóbie (vyléčenej, happyend, hurá!), ale jinak je to příjemně napínavá podívaná plná bizarních bláznů!

Menu (2022)

Miluju filmy, které mají cíl a jdou si za ním stylem od A do B - a přitom nemají tendenci přidávat další písmena jen tak na efekt. Tohle byla perfektní přímočará pekelná jízda!

Škola dobra a zla (2022)

Perfektní oddechovka! Oceňuji naprosto originální myšlenku i fakt, že je na konci vše co je nejasné vysvětlené (např. proč je dobro ze začátku tak pitomé atd.). Velké plus ode mě film získává i za to, že jsou v něm motivy postav až do konce konzistentní!

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Vzestup a pád princezny zakleté v čase je … ČAS. Čas, který tvůrci přiznali, že neměli. Čas, který se oproti jedničce absolutně nepovedlo využít. Čas, který se táhne při sledování pohádky, která se moc nepovedla. Člověk (jako já) by čekal, že po úspěchu jedničky to bude dobrodružný a výpravný nářez. Byl to spíš zářez… asi jako prohlášení tvůrců, že v případě negativních recenzí se přes to máme přenést… nepřenesu. Ne po tom, co po těchto slovech následovalo. Z tohoto důvodu nechci být zbytečně stručná. Abyste mi rozuměli, je to pohádka, která pořád patří mezi ty lepší. Ale mohla být mnohem mnohem dál - ale to by tvůrci museli chtít, vážně chtít jako u jedničky a tvořit srdcem. Ne rychle pod tlakem na úkor kvality. Když jsou nejrozumnějšími postavami pohádky tác a Muriel, je něco špatně. Když celý film svítí efekty, které odvádí pozornost od nelogického a plytkého scénáře, je to špatně. A když vám samy postavy musí předem prozrazovat, co se stane nebo vysvětlovat, co se stalo, zase je něco špatně. Největší mínus tak vidím v tom, že tvůrci očividně zvolili jinou cílovku (asi i na popud jedničky, která byla spíše pro starší) - malé děti, které tomu nerozumí. Děti, co koukají na efekty, smějou se vtipům (ať už jsou v jakkoliv nevhodnou dobu) a je jim jedno, že záporák zapomněl, že je vlastně nejmocnějším na světě (očividně se demence nevyhýbá ani 800 let starému skoro-člověku). Takže za ně super - za mě teda velký špatný. A jelikož hodnotím za sebe, tak za mě takhle fakt ne! Prosím, pokud klapne trojka, tak si na tvorbu nechte dostatek času a zkuste přemýšlet nad tím, PROČ se děje to, co se děje - tak málo občas stačí k tomu, aby příběh pak alespoň dával smysl. Protože SMYSL je to, co českým pohádkám tohoto století chybí - prostě aby dávaly smysl. A na závěr: méně je někdy více a všeho moc škodí.