• Krátkometrážní

The Lorax (1972) (TV film)

Na nového Loraxe od studia Illumination se vykvákněte. Původní animovaný film je totiž svižnější, kratší, hlavní myšlenka není zakopaná pod hromadou stupidních gagů a je tudíž mnohem jasnější, animace je hezčí (Čistě můj názor, preferuju klasickou animaci), a taky jsou postavy vyobrazeny mnohem lépe, než v nové adaptaci. 9/10

Dumbo (2019)

Další vcelku sterilní, nepříliš zábavná Disney reimaginace, která se většinu filmu vleče a je opět plná digitálního bordelu, který ovšem vypadá velice hezky (Byť uměle). Má to, sice šablonovité, ale celkem příjemné postavy (s výjimkou těch záporných, ty jsou příšerné), hezké scenérie a dost obstojný soundtrack, takže... 6/10

Love, Death & Robots - 2. svazek (2021) (série)

Už při oznámení jsem čekal slabší sérii, než byla ta první. Ale tohle je horší, než jsem vůbec čekal. Každá epizoda má sice opět špičkový vizuál, ale ten zbytek jaksi nějak moc nefunguje. Taky v samotném hodnocení hraje roli finální počet epizod. Na rozdíl od první série tady máme pouhých osm epizod, proto zde nevidím až takovou vizuální a scénáristickou rozmanitost. 4,5/10.

VALL-I (2008)

9/26 Wall-E (2008) - Tak tohle se Pixaru opravdu povedlo. Wall-E je k dnešnímu dni pravděpodobně nejponurejší a taky zároveň jedna z nejkrásnějších Pixarovek, které kdy vyšly. Příběh nás zavádí do budoucnosti, kdy se země stala neobyvatelnou, kvůli znečištění. A tak byli lidé posláni do vesmíru na dobu, jenž byla určena na pouhých pět let. Jenže více než sedm set let uběhlo, a nic se nezměnilo. Na planetě zemi zůstal pouze malý robotek Wall-E a jeho kamarád šváb. Jednoho dne však na zem přiletí modul, který na zem vysadí EVE, sondu, jenž má najít rostlinu a donést jí zpátky na hlavní loď, která pak za pomocí autopilota doveze loď zpátky na zem. Děj samotný odsýpá velice rychle a je fantasticky odvyprávěný. Probírá otázku znečišťování naší planety, ale taky běžnější témata, jako například lásku, přáteství, anebo třeba lidskou pohodlnost. Taky zde dostanete na konci poučení, v podobě "Pečujte o vaši planetu dříve, než bude pozdě". Humorem celý film pak šetří, což je tady spíše klad. Postavy jsou výrazné, mají skvělé a nápadité designy, z kvalitně zpracované "mimiky" robotických postav cítíte přesně to, co právě prožívají, a hlavně ústřední duo hrdinů má mezi sebou perfektní chemii, kterou považuju za jednu z nejlepších, kterou jsem kdy viděl. Pasažéři vesmírné lodi jsou pak celkem na jedno brdo, ale to není na škodu. Dokáží bavit, nejsou otravní a jsou sympatičtí, stejně jako všechny postavy ve filmu. Záporák je pak silně inspirován palubním počítačem HAL9000 z Vesmírné odysey a přišel mi parádní, protože nebyl prostě jen zlý, vlastně nebyl vůbec zlý, jen tvrdohlavě dodržoval jemu dané instrukce, což je celkem netradiční u záporáků ve filmech. Vizuál je pak opět to nejlepší, co se dalo v roce 2008 v kinech najít. Nic není položené jen tak, vše má své místo a je vyrenderováno naprosto perfektně. Každý odlesk, každý stín, každá textura, prostě všechno. Animace samotná je plynulá a působí velice přirozeně. A k soundtracku řeknu jen to, že je velice epický a moc se mi líbil. Hezky podtrhával atmosféru celého filmu a pocity postav na scéně. 10/10

Space Chimps 2: Zartog Strikes Back (2010) odpad!

Líbila se vám jednička? Tak se tomuhle filmu vyhněte naprostým obloukem (Vyhněte se mu ve všech případech). Tenhle film je v podstatě první film, ale s tím rozdílem, že ani to málo, co bylo kvalitní tam, tady nefunguje. Příběh je nudnější, postavy hloupější, otravnější a plošší (Nemyslel jsem si, že to jde ještě víc), vizuál je stále stejně ošklivý, dabing příšerný a soundtrack nezajímavý. 0/10

Ratatouille (2007)

8/26 Ratatouille (2007) - Tentokrát se pro změnu s Pixarem koukneme do města světla, do Paříže. Režiséři Brad Bird (The Incredibles) a Jan Pinkava (Geri's Game) dali dohromady film, který je vyloženě fantastický. Příběh nám umožní nahlédnout do života krysáka Remyho a jeho početné rodiny. Ale samozřejmě to nemůže být jen tak, a Remyho začne jeho monotónní krysí život nudit. Náhlý sled událostí poté Remyho rozdělí od své rodiny a skončí v Paříži, kde se rozhodne nahlédnout do restaurace svého idola, kuchaře Gusteaua. Za nějakou dobu se potkává s mladíkem jménem Linguini a dávají se dokupy jakožto kuchařští parťáci. Příběh absolutně nenudí, svižně se hýbe kupředu a je napsán, dle mého, velice přízemně a přirozeně. Děj řeší kupříkladu hierarchické postavení krys ve společnosti, moralní otázky, přátelství, lásku, nebo taky život jako celek. Samozřejmě se zde nachází i hromada výborných vtipů, které taky pomáhají k celkovému prožitku. Postavy mě bavily a přišly mi i hodně zajímavé. Teda až na Skinnera, ten mi přišel jakožto celkem nezajímavý a nudný záporák. Co mi ale mírně znepříjemňovalo koukání v původním znění, byl falešný francouzský akcent, který byl vyloženě otravný (Jen u Collete mi přišel vcelku hezky poslouchatelný). Teď k vizuální stránce, ta byla grandiózní. Paříž vypadala tak krásně a její ulice byly tak neskutečně detailní, že jsem z toho až dostal chuť Paříž sám navštívit. Designy postav jsou pak velice pestré a zajímavé a animace je plynulá a opravdu výborná. A zase dám na konec mé hodnocení soundtracku, ten je, jako skoro vždycky, parádní a výborně se poslouchá. Kombinace houslí, klavírů, akordeonů, fléten, kytar, harf, bas a překrásných vokálů zde funguje přímo perfektně. 9/10

Auta (2006)

7/26 Cars (2006) - Nejlepší film z mé dosavadně nejneoblíbenější franšízy Pixaru. Film jako takový ale není ani zdaleka blízko dokonalosti. Příběh je vytvořen podle typického schématu ala: "Máme nesympatického, sobeckého ňoumu, přesvědčeného o vlastní dokonalosti (Ne, není to metafora pro Čínu). Ale díky náhodnému sledu událostí se dostane někam, kde se za nějakou dobu změní v dobráka věřícího v přátelství". To přímo nepotěší, ale ani neurazí, hlavně tedy díky relativně slušnému celkovému zpracování. Celý film příjemně plyne a téměř vůbec nebrzdí tak, aby vás začal úplně nudit. Postavy jsou, dle mého, takové sporné. Hlavního hrdinu jsem po dobu celého filmu nenáviděl, protože byl ze začátku hrozný "dick" a čím dál víc film plynul, tím se z "dicka" stával klišé, nezajímavý ňouma. Ale obyvatele Radiator Springs jsem na druhou stranu zbožňoval, chovali se tak, jak se mi to líbilo a všichni byli hrozně sympatičtí. A pak tady byli všichni kolem. Ti byli vcelku slušní a hezky vedli děj dál. Vizuální stránka se mi zase velice líbila, americký zapadákov kdesi v poušti vypadal absolutně dechberoucně a třeba úsek s projížďkou byl vyloženě vizuální orgasmus. A soundtrack je taky silnou stránkou a řekl bych i takovou divokou kartou celého snímku. Některé sekvence by bez takhle dobrého soundtracku nebyly až tak silné (Radiator Spring flashback, pro příklad). 7/10

Úžasňákovi (2004)

6/26 The Incredibles (2004) - Další film, tentokrát jde o Pixarovský debut režiséra Brada Birda, který nás vtáhne do světa, kde mimo obyčejných lidí, žijí také tzv. Supráci, nebo-li Superhrdinové, tak, jak je známe a máme rádi. Jen v podání studia Pixar. Příběh je v podstatě pohled na scénář, kdy lidem došla s hrdiny a škodami, které páchají při záchranách, trpělivost a tak se jich jednoduše zbaví tak, že je zakáží. Ale také se zaměřuje na to, jak je idealizování občas ničivé, nebo jak dokáže jedno špatné rozhodnutí změnit mnohé (Ano, mluvím o scéně s Bon Voyagem, Bobem a Buddym). Zpracování příběhu se mi velice líbilo, sice je film opět lehce pomalejší, ale tady to spíše prospívalo, jelikož byl děj dávkován přirozeněji a měl díky tomu delší čas na vývoj postav. Postavy jsou skvělé a perfektně spolu fungují. Nejen v reálném životě, ale také v akci. Jejich schopnosti se při akčních sekvencích krásně doplňovaly. Ke schopnostem řeknu ještě to, že se mi celkem líbí, jak schopnosti každé z postav podtrhávají jejich hlavní osobnostní rys. Hned vysvětlím, jak to myslím. Bob je ochránce rodiny, proto je fyzicky nejsilnější, Helen musí být, jakožto matka, flexibilní, proto je doslovně pružná, Dash je zbrklý a zároveň je zdatný sportovec, proto je nejrychlejší, a Violet, ta mi přišla taková... nejistá, možná až emocionálně nestabilní, a také je stydlivá, proto jí její schopnost pomáhá v tom, aby nešla vidět a v případech nouze jí její silové pole chrání před konfrontací. Záporák je pak celkem parádní. Jeho motivace pramení ze zakořeněného zklamání a zloby, která se s ním nesla už od dětství, ale měla nějaký spouštěč, takže to celé dává smysl. Taky se mi velice líbila volba samotných dabérů (Frozone v podání Samuela L. Jacksona je parádní). Vizuál je opět špičkový a vyšperkovaný do těch nejmenších detailů, nebudu se k němu sáhodlouze vyjadřovat už po šesté. Soundtrack je celkem typický a určitě už jste někdy něco hodně podobného slyšeli, ale to nemění nic na tom, že se celkem pěkně poslouchá. A nakonec samotný konec. Ten mi bohužel přišel celkem uspěchaný, což je škoda, protože zbytek funguje opravdu výborně. The Incredibles jsou, dle mého skromného názoru, jeden z lepších snímků lampičkového studia. Spojují velice zajímavý a záživný příběh, skvěle fungující postavy, občasné výborné vtipy, za mě velice slušného záporáka a skvělý vizuál. Kdyby nebylo těch posledních cca. 10 minut a dalších drobných chybek, tak by to byl dokonalý film. Ale i když není dokonalý, tak je stále výborný a rozhodně ho můžu doporučit. 9/10

Hledá se Nemo (2003)

5/26 Finding Nemo (2003) - V pořadí pátý film studia s lampičkou v logu. Tentokrát nás Andrew Stanton a Lee Unkrich zavedou hlubokou pod vodu, do světa ryb, paryb, kytovců, žahavců a dalších roztodivných tvorů. Příběh je celkem klišé honba za unesenou/ztracenou osobou (rybou) a kupodivu se celkem táhne, což mě krapet mrzí. Když už se film takhle táhne, tak je aspoň více času na sledování nádherně vizuálně zpracovaného podmořského světa, který srší životem. Postavy jsou celkem výrazné, umí zabavit a celkem slušně společně fungují. Za co bych chtěl Pixar ovšem pochválit, je míra malých detailů, co se podmořského světa týče. (pro příklad: Mořský Ďas/Velkotlamec se ukrývá až v nejtemnějších a nejhlubších vodách, tzv. v Pulnoční zóně). A také bych chtěl nakonec pochválit soundtrack, ten mi přišel velice kouzelný a šlo z něj cítit tajemno. Stejné tajemno, jaké cítíme z mořských hlubin normálně. Film rozhodně není to nejlepší, co z lidí z Pixaru vypadlo, jedná se ovšem o slušný straight-forward zážitek, který vizuální stránkou a soundtrackem odzbrojí pravděpodobně kohokoliv, nehledě na věk. 8/10

Příšerky s.r.o. (2001)

4/26 Monsters Inc. (2001) - A je to tady, dostal jsem se k jedné z mých oblíbených Pixarovek. K filmu, který funguje ve všech ohledech výborně. Dojemný příběh, který prozkoumává dětský strach a zároveň také citové pouto mezi lidmi (příšerkami). Nic se zbytečně netáhne a film baví i fascinuje simultánně. O to se stará hlavně fantastický humor a vizuální stránka, která je tak krásná, že jsem většinu času (čistě metaforicky) seděl s otevřenou pusou a oněměn úžasem. Všechny ty textury (Uvidíte hlavně, pokud se koukáte ve vysokém rozlišení), pohyby a kvalita srsti, nápadité designy postav, anebo scenérie, ze kterých srší správná atmosféra. Postavy jsou opět napsány velice uvěřitelně a neustále se vyvíjí jak ony samotné, tak i jejich plány (Což krásně ukazuje, že není život tak nalinkovaný, jak si myslíme, že je). A pan Waternoose je opravdu výborný záporák, který jedná tak, jak byste od záporáka očekávali. Vše, co dělá má plně vysvětlené a dává to smysl. Takže nečekejte nic jako "Jsem zlý a prostě jsem zlý". K soundtracku se opět vrátil dvorní Pixarovský skladatel Randy Newman, který jako vždy odvádí skvělou práci. Nakonec si nechám konec filmu, který je i po mnohých zhlédnutích stále emocionální bomba, která nenechá (alespoň mé) oči na suchu. Je takhle emotivní hlavně kvůli úžasné chemii postav, která se budovala skrz celý film. Monsters Inc. je debutový snímek Petea Doctera (U kormidla ale stáli i Lee Unkrich a David Silverman), který v dnešní době stojí za těmi absolutně nejhlubšími, nejsilnějšími a nejlepšími filmy, které kdy Pixar vydal. A tímto bych chtěl ocenit jeho kvality, jakožto režiséra. Jeho filmy zvládají dojmout, donutit člověka k přemýšlení (Ne zrovna ke krátkému, věřte mi.), ale také zvládají výborně pobavit nebo poučit. A právě Monsters Inc. všechny tyto věci dělá perfektně. 10/10