Après le bal (1897)

"Pane režisére a bylo to dobře?"

Bitva o Tyrnavos (1897)

Skoro jsem se bál, že nikdo nepadne. Alespoň jeden mě nezklamal.

Únos bankéře Fuxe (1923)

Je to takový paradox. Na jedné straně jsou vtipné, občas velmi vtipné a také dosti nápadité scény, ale celek je mdlý. I sama zápletka je paradoxní, dceruška milionářova (a to dokonce dosti odpudivého povolání, valutového spekulanta) si sama na sebe šije bič, když ze své poživačné a mamonu lačné kamarádky činí budoucí matinku. Doufejme, že už existuje nějaký svěřenecký fond, který ji na stará kolena zabezpečí, až matinka prošustruje rodinné jmění. Ale dosti toho, spíše vyzdvihněme, co může býti náporem na bránici. Tím je každý okamžik, kdy je na scéně Sherlock. Ani božský Benedict by jej nedokázal předstihnout v dedukcích, záměnách osob a odhodlání k činu. Když se Sherlock vrhne do akce a ve velmi svérázném lupičském převleku unáší, nelze než padat ze židle. Ani česká varianta keystonských strážníků v čele se Sašou Rašilovem nezůstává pozadu. A dalším kladem jsou překvapivé etudky jakéhosi mikrohumoru, jako byla Lamačova hra s mírně necudnou soškou. Škoda, že tento film, stejně jako některé další, není příliš známý. PS. Sherlock má také úžasnou kancelář, ty postkubistické trojúhelníky úplně všude by měly být v každé učebnici bytového dekoru.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Zajímavé, že všechno funguje i po letech. Příběh je silný a s určitým přesahem, akční scény jsou perfektní, vizuální efekty stále fungují. Asi už opravdu klasika.

Námořní pěchota (1990)

Filmeček, ve kterém se béčkové ladění, náborový podtext a lehká nadsázka pěkně mísí dohromady. Jen ty špinavé a velmi realistické lokace se k tomu skoro nehodí. Hned bych se dal k SEALS a hned si zamlouvám roli Boha. Ta jeho puška mě fascinovala už před lety.

Argo (2012)

Zábavné, občas dramatické, ke konci trochu v zajetých kolejích ustálených klišé. Affleck-herec sice prohrává se všemi ostatními (zvláště Goodman a Arkin), ale propojení dramatické záchrany rukojmích se satiricky laděným pohledem na Hollywood zvládnul Affleck-režisér skvěle.

Časové pásmo bylo změněno