Sherlock Holmes (2009)

Bylo to přesně takový jaký jsem chtěl aby to bylo, ale nebavilo mě to tak, jak bych čekal, že bude. Sherlock Holmes na mě působí tak trochu jako poslední dva díly Jamese Bonda (Sherlock stejně jako Bond jsou výrazně drsnější a s nikym se neserou. To se o jejich filmovejch předchůdcích říct nedá). Je to dynamický, je to svižný, je to zábavný a po technický stránce bezvadně provedený (i když efekty mohly bejt lepší), hudba je opět fenomenální (prostě Zimmer) a hlavní herecký duo Downey Jr. a Jude Low je taktéž perfektní stejně jako třeba kamera, ale filmu zkrátka chyběla nějaká esence, která by mě donutila udržovat nad filmem stálou pozornost a fakt, že jsem si kupodivu nejvíc užil závěrečný titulky posouvá film na slabší čtyři hvězdy. Kdyby to nebyl Ritchieho první velkej film šel bych na tři.

Přenašeči (2009)

No jo, další z řady filmů o zániku lidstva za pomoci zákeřný epidemie. Takovejch už bylo! A vážně málo z nich stojí za vidění. Tohle neni výjimka, ale když už se k tomu člověk dostane tak si říká, že ono to vlastně neni tak špatný. Na nic si to nehraje, nechce to vypadat jako největší film všech dob a decentní ztvárnění toho všeho tomu jenom napovídá. Obsazení je docela dobrý, hudba si tam chvílema zabuší k vytvoření atmosféry a kamera tam hezky popojíždí, aby se o ní vědělo. To všechno funguje výborně. To, co se mi ale nelíbilo byl příběh a průběh děje. Kdyby nebylo lidstvo odrovnaný a všude kolem by nebyl prach a špína, nikdo by si nevšim, že se jedná o něco víc, než klasickou road movie. Příběh je zkrátka strašně jednoduchej a moc přímočarej (jízda z bodu A do bodu B s typickejma potížema). Děj je tomu podřízenej, tím pádem stojí za houby (nic čemu bych musel říct "Wow, to bylo dobrý"), ale i tak je to slušný odpolední pokoukání.

Terminator Salvation (2009)

McG ušel od Andílků dlouhou cestu a svojí režisérskou úroveň povznes o celej jeden level. Problém je v tom, že na látku jako je tahle se měl vrhnout víc připravenej a tudíž později. Největší úraz filmu spočívá v debilnim scénáři, jehož debilita ho provází celým filmem a v mnohých situacích totálně ničí jinak slušnej zážitek (příběh je neuvěřitelně debilní a 100x vohranej, tady je jenom zasazenej do jinýho prostředí). Konec je strašně předvídatelně happy. Akce je výborná a několik kulervoucích záběrů vás zbaví dechu, ale všechno se děje tak nějak rychle a bez upozornění diváka např. Bale skočí z letadla do moře a po následujícím střihu se objeví v ponorce. Těhlech situací je film plnej. Zkrátka a dobře hodina navíc by hodně pomohla. Herci hrajou celkem slušně. Hudba chvílema moc hysterická, ale slušivá. Takže! McG, až příště budeš mít v plánu točit pokračování hitu jako je Terminator, tak proboha věnuj víc času scénáři a celkovým přípravám. Jinak na to máš.

Bílé maso (2008)

Během první poloviny jsem si říkal, že film už od tří hvězd nic nezachrání, pak ale přišla závěrečná půlhodina a já byl vyřízenej jako málokdy předtím. Prvních šedesát minut mi film připadal dost zmateně a nerozuměl jsem tomu, co se právě děje a nejenom zmatenost, ale i nuda mě nutila nevěnovat tomu všemu pozornost. Mimo to mi vadila i nesympatičnost herců. Tyhle neduhy ale perfektně vynahradila druhá část, která kromě výbornýho tempa nabídla i řádnou dávku brutality. Všechno doladěný parádní hudbou a jednim nečekanym "úderem", kterej jsem fakt nečekal. Za druhou půli přihazuju tu čtvrtou hvězdičku.

Paranormal Activity (2007)

Pot mi okupuje čelo, slzy strachu omývají víčka a vlasy mi hrůzou ještě stále blednou. Když si film pustíte ve správnou dobu a nečekáte nic světobornýho, tak je efekt strachu naprosto dokonalej a výše uvedené následky vás zaručeně neminou. Někdy je sice docela jasný co se stane, ale jindy zase přijde moment, kterej vás svlíkne z kůže. Noční záběry ložnice jsou sakra dobrý a pozorovat všechno to dění je neskutečně zábavný, hlavně od druhý poloviny. Konec je šokující a absolutně nepředvídatelnej, no a snažit se rozebírat kameru nebo střih apod. nemá smysl. O tom to neni. Svůj účel plní film dokonale a ikdyž plnej počet nedam tak musim říct, že jsem to všechno hrozně sežral a vůbec by mi nevadilo žrát to dál :) (Proč né pět? Protože mě film donutil bát se ve vlastnim domě :)

Dalkomhan insaeng (2005)

Pomstychtivej hrdina se zbavuje lidí, co ho chtějí za každou cenu odstranit. Netuší však, že si během svého konání nadělá tolik nepřátel. První polovina filmu byla poměrně nudná a řekl bych až zbytečně natahovaná, jinak řečeno prostě úplně zbytečná. Ale za to během poloviny druhý mi padala čelist každym výstřelem, každym zabitym hajzlem a každym pěstnim soubojem. Akce je výborně a svižně sestřihaná, dopomáhá jí skvělá kamera a celkem obstojná hudba, která mi tam ale moc nepasovala. Když pominu občasnou nudu během první půle, ne zas tak úplně padnoucí hudbu a budu hodnotit půlku druhou s parádní akcí, emocema a dobrym scénářem tak dám krásný čtyři hvězdy. A kdo ví? Třeba až to trochu víc vstřebám tak tomu tu pátou prostě dam :)

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Čím déle tady jsem, tím větší mám pocit, že je zde stále větší a větší horda (za následující výraz se omlouvam, ale já to tak vidim) debilů. 64%?! Né kdepak. Tohle dílo by i přes určitou "klišovitost" mělo bejt tak na 80%. Tohle je nekompromisní, drsná a pekelně svižná podívaná a ve svém žánru dost možná nejlepší, která se v posledních letech objevila. A že prej nuda?! Ten kdo to řek film asi nikdy neviděl. Jasně, hodně se tam mluví, pobíhá a tak podobně a mít film jinou vizáž, kameru či režiséra vážně by to nuda asi byla, ale sakra! Vždyť tohle je Tony Scott. Ten točí jedny z nejdynamičtějších filmů současnosti, ve kterých jsou i dialogy akcí. A konec? Jo, je předvídatelnej hned od začátku, ale což. Mohlo to skončit třemi způsoby a Scott si prostě jeden vybral. Perfektní, strhující a dynamická podívaná.

Orphan (2009)

Stejně jako v roce 1993 rozehrál smrtelnou hru na rodinné zlatíčko "Dobrý synek", tak i zde se jedno na první pohled milé děcko postupně mění v hroznou bestii. S tim rozdílem, že to dítko je dívenka, co touží po smrti všech, kteří jí obklopujou. Tempo filmu může kde kdo nazvat vražedně pomalym, ale to je jen proto, abyste se mohli připravit na závěrečnej kotel, kterej vás dost možná totálně vodrovná (ta postupná gradace je výborná). To vše je doprovázený celkem slušnou hudbou a dobrou kamerou. Atmosféra vynikne hlavně v druhý polovině, kdy se naplno začíná projevovat chuť po krvi té malé dívenky, respektive pěkný svině. Někdo z místních řekl, že je konec happy. Mně moc happy nepřipadal. Skvělá zábava na zabití sobotního večera, kterou si dost možná budete chtít pustit znova.

Můj kamarád gepard (2005)

Naprosto pohodovej a sympatickej film na zabití sněžnýho dopoledne.

Pokrevní bratři (1999)

Po celou dobu prvotřídní, lehce zvrhlá leč nesmírně zábavná podívaná. Několik scén je vyvedeno téměř k dokonalosti, skvělá hudba tomu všemu dává perfektní styl a výborný postavy společně s vtipnym scénářem celkovej dojem jenom zvyšujou. Willem Dafoe je jeden z nejlepších filmovejch detektivů jaký jsem kdy viděl. jeho zápal pro věc je až nadpřirozenejch rozměrů. Na Kanadu mimořádně povedený.