Ripper Street (2012) (seriál)

Naprosto peckoidní záležitost. Zatímco první řada se místy táhla, dvojka už pořádně přitopila pod kotlem a jednalo se o zábavu od začátku do konce. Tvůrci skvěle míchají kartami osudů všech hrdinů a pořádně potěmňují - někteří se vrací do světla (Drake), jiný ukazují, že dokážou být pěkní parchanti, když přijde na věc (Reid, Susan) a jiní nalítnout (Jackson). Taky pokládá otázky, kdo jsou policajti? Kde je hranice mezi policajtem a zločincem? Protože tohle byla drsná doba, kde se drbani mlátili obuškem na ulici anebo jim při výslechu rozkřápli hlavu o mříže cely. Bude zajímavé sledovat, zda se tohoto tématu budou tvůrci držet i v další řadě. Jedinou věcí na škodu je, že hlavní linie byla u druhý řady trochu slabší.

Most (2011) (seriál)

1. sezóna: Vizuálně úžasný, perfektně obsazený, dvojka vyšetřovatelů se skvěle doplňuje - on je medvěd v obnošené bundě, prostě takový ten klasický drsňák, který se objevil už ve spoustě jiných detektivek. Byť má zcela jinou slabost než alkohol, která se ukáže hodně důležitá. Jenže ona... ona není sexy kočička (byť krásná je dost), ale hodně zvláštní policajtka, která místy působí divně. A oba jsou perfektně zahraný. Místy (3. a 4. epizoda) to trochu drhne, občas jsem si říkal kolik postav ještě tvůrci hodlají na misky vah přihodit a v jednu chvíli jsem měl pocit, že to nedokoukám, protože seriál upadl takřka do rutiny. Ano, pokud by měl seriál o dva nebo tři díly méně, bylo by to ještě lepší. Jenže pak přijde obrat a ukáže se, že scénárista má zatraceně pod čepicí a že všechny maličkosti, které se dříve zdály jako nepodstatné, mají najednou velký význam (hlavně ve finále). Samotný konec je pak dech beroucí. A Most pod vším tím nánosem obsahuje jeden starý známý příběh a pokud by dneska Shakespeare dneska žil, nejspíš by psal přesně takové pochmurné kriminálky. To všechno ukazuje, že Skandinávci jsou přes detektivky machři nejen na stránkách knih, ale i v televizní tvorbě. Pokud by čeští filmaři dokázali to, co seveřané v Mostu, tak si můžeme pískat.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Nádherný. Už dlouho mě takhle žádný film nestrhl. V The Fury mě Logan Lerman docela vytáčel, tady mi ale překvapivě sedl, Ezra Miller super a Ema Watson... to je skutečná ozdoba tohohle filmu. Už v potterovkách vypadala skvěle, ale tady... a soundtrack je parádní. Tohle léto mám nějak ve znamení písničky Heroes od Bowieho. Po Horns už druhý film, kde jsem na ni narazil.

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015) (seriál)

Dokonalé spojení fantasy a pohádek. Skvěle obsazené a napsané. Nejlepší audiovizuální fantasy za hodně dlouhou dobu. BBC jen potvrzuje, že mezi televizemi patří mezi jedničky.

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Být policajtem v Baltimoru je sakra těžká práce. Zatímco většina současných žánrových seriálů nabízí akci, technická udělátka atd., The Wire se drží při zemi a ukazuje policejní práci se všemi jejími nectnostmi - respektive ukazují především ty nectnosti a tvrdou realitu. Ulice jsou zamořený drogami, ale ty nahoře zajímají akorát statistiky a často hází policajtům klacky pod nohy. A tak nemají někteří z policajtů daleko k láhvi Jamesona anebo k obejití pravidel. Pokaždé, když máte spolu s hrdiny pocit, že se situace lepší a že Baltimore čekají lepší časy, něco se nepěkně podělá a jsme zase na začátku. Ano i v tomhle ohledu tvůrci ukazují realitu policejní práce. The Wire ve výsledku přestavuje velký román vyprávěný v seriálovém médiu, které svých pěti sérií využívá beze zbytku. Nabízí skvělý, gradující příběh, zajímavé postavy, které projdou vývojem (z nichž si mnohé zamilujete od prvního okamžiku) a pohled na nelehkou práci policie, která je ovlivňována vysokými politickými hrami. Být policajtem v Baltimoru je sakra těžká práce. Jenže když tuhle partu začnete sledovat a hodíte za hlavu, že se neveze na vlně "technických" seriálů, tak to pro vás bude láska na první pohled.

Klub rváčů (1999)

Kino 2015: Na velkém plátně je ten film extrémní zážitek. A když už víte, o co v tom filmu jde, můžete si ho vychutnat mnohem, mnohem víc a sledovat všechny ty detaily. A i 16 let od premiéry je ten film aktuální a ukazuje, že jsme otroky našeho vybavení z Ikey. Pokud se tak rozhodneme.

Rivalové (2013)

V životě jsem neviděl ani jeden závod formule... ale Rivalové mě dostali. Něco tak živočišnýho jsem neviděl už dlouho. Adrenalin z toho teče na všechny strany. Perfektní kamera, perfektní hudba. Už dlouho se mi nestalo, abych dokoukal nějaký film a měl jsem chuť si ho pustit hned znovu. Rivaly budu mít hodně rád.

Broadchurch (2013) (seriál)

Většinu zvratů jsem odhadnul většinou předem, ale jinak je to atmosfericky a emocionálně skvělý a dobře obsazený - Tennantovi ta role sedla a Olivia Colman je jako parťačka skvělá. A nápad s tím, jak otřese vražda s malým městem, byl fajn.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Čekal jsem, že to bude parádní. Ale tohle překonalo veškerá moje očekávání. Mezi náhrobními kameny (A Walk Among the Tombstones) je pro mě (zatím) film tohohle roku. Neeson je ultimátní. A chci další filmy se Scudderem.

Soudce (2014)

Film, kde se setkává Tony Stark s Wilsonem Fiskem (Kingpinem) a dohlíží na ně právník dona Corleoneho. A je to parádní film. Jinak Downey excelentní a Duvall na svůj věk pořád válí. Už dlouho mě emocionálně nic tak moc nedostalo.