• Thriller

Akce v Istanbulu (1975)

Samozřejmě by to zasloužilo odpad za tématiku i zpracování. Snad i za to, že jinak lidsky slušný Radovan Lukavský hrál v mnoha mimořádně odpudivých komunistických filmech různé esen- a zde i esté-báky! Ale zač ta jedna hězdička? Uznávám, že je to hodně osobní, ale za jeden z barů, v němž se točilo - bar mého mládí a dospívání, jeden z naprosto nejunikátnějších pražských interiérů období modernismu a internacionalismu - tedy 60. až 70. let. Interiér, který by UŽ SNAD DNESKA, DOUFÁM(!!!) nedovolili památkáři nenávratně zničit. Ano, jde o legendární smíchovský Snack Bar Diana, dnes je na jeho místě jistě bohulibá instituce - Unicef - ale to, že zde byl rozmlácen a nenávratně zničen skutečně mimořádně cenný a typicky český mobiliář své doby (klasická kombinace hi-tech sedaček a výrazných kontrastů leštěného dřeva a jasně červené barvy) je zločin. Dianu můžeze vidět např. v seriálu Arabela (v jednom z úvodních dílů), v Majoru Zemanovi (Diana "hraje" západoberlínský bar Faun v Bílých linkách), její poslední role byla ve filmu Ene Bene (ženský si jdou po volbách sednout do "Dijány" - ač se film točil a odehrával v Přibyslavi, Dianu hrála smíchovská Diana), RIP'!!!

Řetěz (1981)

Slušná krimi z ranných osmdesátek, famózní je ten všudypřítomný bordel na ulicích, špína, otlučené baráky, lešení, co mělo zajistit, aby na lidi nepadala omítka...syrově natočené s pár dobrými výkony, hlavně Dolfi Pavla Nového sedí dobře...nejsem si jist, zda ve filmu hrají jak Z.U.Kess, tak Jana Andresíková, není naopak Andresíková ta, kdo postsynchronuje (přemlouvá) Kesslerovou? Mimochodem, když jsme u postsynchronů jinými herci, bylo jich tady víc než jinde, Jiřího Klepla namluvil Jan Teplý, Josefa Fouska Oldřich Vlach, lékaře na ARU v roušce namlouvá Jiří Pleskot a myslím, že to není on, velkým majstrštykem je Eugen Jegorov, jehož přemluvil Zdedněk Svěrák!!! Zkrátka v tomhle filmu se zvukař vyřádil. A samozřejmě král českých postsynchronů, herec, jehož hlas se objevil suverénně nejvíckrát v různých amplionech a minirolích v dějinách české kinematografie - Mirko Musil!!! Jeho hlas se objeví na začátku na poště!!!

Past na kachnu (1978)

Famózní pardubický bard Milan "Sandy" Sandhaus a jeho jediná velká filmová role, na níž byl náležitě pyšný. I když - samozřejmě, že vedle prvoligových herců (Kodet) či extraligových herců (Macháček, Čepek) je to poněkud znát, že nebyl úplně excelentní...:-)

Zkouška pilota Pirxe (1978)

Ano, dětskou noční můrou jsou dráty z rukou dodnes, ale daleko silněji mě mrazí ze závěrečného podání ruky a jizvy...Na svou dobu a místo vzniku, excelentní!

Muž na drátě (1985)

Ale jo, má to určitý náboj, několik konců, docela ucházející tempo, dobře vylíčené reálie doby, snad jen Barťák mohl hrát aspoň úředníka a ne mistra, je to přece jen salonnější typ...A vynikající Josef Velda jako úchylný zloděj a vynikající Vladimír Salač jako úchylný soused...

Pumpaři od Zlaté podkovy (1978)

"Půvab" přebývání za normalizace, možná za to ta jedna hvězdička. A asi i za dvojčata...:-) Ale jinak? Děs bez napětí a děje. A Barťák coby undercover agent? Nevim nevim...Ta pumpa je tam u Mostu Inteligence pořád, ale už to dávno není Benzina...A naproti samotřejmě nikdy žádnej motel nebyl, bylo to točený na více místech.

Láska nebeská (2003)

Lepší než jsem čekal, cameo Rowana A. půvabné, celkově milý film - postava premiéra mile napsaná, jen si kladu otázku, proč hraje Hugh Grant všechny, ale úplně všechny role stejně, ale úplně stejně?

Milionář z chatrče (2008) odpad!

Nechci se fakt nikoho z hodnotitelů dotknout, ale TO UŽ SE CELÝ SVĚT ZBLÁZNIL??? Na tom filmu není NIC sociálního, NIC za srdce beroucího, NIC obdivuhodného!!! Kdyby byl aspoň dobře napsaný, dobře natočený, nebo dobře zahraný (jednu hvězdičku bych možná dal za velmi dobrý výkon MALÝCH, ZDŮRAZŇUJI MALÝCH indických herců, ne těch neporovnatelně TOPORNÝCH DOSPĚLÝCH, ale nezachraňují to, proto odpad!)...ale ten film je nehorázně klišovitý, stupidní a sociálně cítícího člověka naopak neskutečně urážející! Jedno klišé vršené za druhým, ať už vběhu děje, nebo i ve filmařské formě, prostě HRŮŮŮŮŮŮZA! To už dneska neplatí, že oscarový film musí být nejen divácky úspěšný a srozumitelný, ale také svrchovaně kvalitní? To už tyhle blesko-novácké simplifikace, s nimiž je stupidnímu publiku vykládán svět, pronikly i do americké filmové akademie? Achjo, kam ten svět spěje? Film, o někom kdo je chudý a tím pádem i hodný, a o všech ostatních, kteří jsou bohatí, a tím pádem zlí. Jeden z nejděsivějších filmových zážitků mého života!

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Starý pán se fakt vytáhl. Přesně vědět, co chci od filmu, od herců a naplnit to bezezbytku, to je majstrštyk. Philip je samozřejmě famózní a velmi dobrej je i Ethan. Skutečná mistrovská podívaná!!!