Avengers: Endgame (2019)

Všetky filmy z MCU som hodnotil medzi 3 - 4* (Captain Marvel som zatiaľ nevidel). Endgame jednoznačne najlepší MCU film a myslím že prvýkrát môžem dať plné hodnotenie. Áno, má to svoje drobné chyby ale čakanie na vyvrcholenie tejto filmovej etapy sa rozhodne oplatilo.

Logan: Wolverine (2017)

Mierne som váhal s 5* hodnotením kvôli dĺžke filmu. Keď porovnám oproti ostatným Wolverinovým sólovkám, ale aj s ostatnými X-Men filmami, musím dať najvyššie hodnotenie. Začína sa potvrdzovať, že kreativita a voľnosť tvorcov je dôležitejšia ako samotný rozpočet filmu, nehovoriac o R-kovom ratingu. Precízne natočené s malými, no trefnými vsuvkami humoru. Hugh Jackman sa narodil pre to aby stvárnil Wolverina a Logan je krásnou bodkou za érou jednej komixovej postavy.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Začnem od inej veci ako od samotného hodnotenia filmu. Rozumiem, že prevádzkovatelia kín potrebujú vykazovať zisky, a preto predávajú predražené nápoje a popcorn a nachos a neviem čo. Čo ale nechápem sú ľudia, ktorí sa prídu do kina najesť. Nemáš doma chladničku? Nemáš cestou 4 fastfoody? Musíš chrúmať tie sračky akurát keď je najväčšie ticho? Títo ľudia mi vedia maximálne pokaziť filmový zážitok. Ďakujem. Ďalšia vec sa týka znova kinokultúry. Myslím že k nej patrí aj púšťanie trailerov pred samotným filmom. Ak sa nemýlim, videl som 2. Ostatné boli reklamy na rádiá, reklamy na operátorov, reklama na banku a plno ostatných sračiek, ktoré nikoho nezaujímajú. Ďakujem po druhýkrát za vymývanie mozgov. Už som čakal na: nasaďte si 3D okuliare, pustíme Vám 3D reklamu (našťastie sa tak nestalo, no nečudujem sa ak to niekoho v blízkej budúcnosti napadne). Samotnému filmu sa nedá vyčítať až tak mnoho, spomeniem len: pre mňa trošku zbytočne rozťahaný dej a prvoplánovosť výskytu niektorých postáv. Rozumiem že tvorcovia šli na istotu, ale vôbec nemusí byť film tak úzko spätý s hlavnými epizódami. Táto by sa kľudne mohla volať ep. 3,75. Čo nemožno vytýkať je technická stránka filmu a vizuál- ten si vedia v Disney postrážiť. Postavy výborne obsadené.

Kosmos - časoprostorová odysea (2014) (seriál)

Super! Tvorcovia školského systému by sa mali zamyslieť nad formou, ktorou sa dnes u nás vzdelávajú deti. Cosmos by som s kľudným svedomím zaradil do vyučovacieho procesu, pretože je zaujímavý, pútavý, čo najjednoduchšou formou vysvetlený a hlavne si človek oveľa rýchlejšie zapamätá keď niečo vidí ako len počuje.

Afrika (2013) (seriál)

Podmanivé obrazy, nádherná hudba, ktorá dotvára emócie pri každom zábere a k tomu nezameniteľný hlas Attenborougha. Znova sa potvrdzuje, že majstrom dokumentov je BBC.

Madagaskar (2011) (seriál)

BBC kraľuje vo svete dokumentov z prírody. Hlas Davida Attenborougha k tomu už neodmysliteľne patrí. Ako sa vraví, lepšie raz vidieť ako 100x počuť- o dokumentoch s tematikou prírody to platí ešte viac. Nádherne HD obrazy tohto neuveriteľne čarovného ostrova, no i nezmyselné zásahy človeka do habitatu endemitov žijúcich na Madagaskare (v 4. časti dokumentu). Seriál má dosť rýchly spád (o niektorých živočíšnych druhoch by sa dalo rozprávať aj dlhšie) a to je jeho jedinou nevýhodou. Práve 4 časti sú na tak bohatý svet akým Madagaskar je, skutočne málo. Jedná sa ale o dokument, ktorému v podstate niet čo vytýkať, najmä keď ukazuje zábery pri činnostiach zvierat, ktoré doteraz nik nenatočil.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Dokonalá premena z Aniho na Vadera. Zaujímavé, že Anakin prešiel na temnú stranu vo svojej prapodstate s dobrým úmyslom pri pokuse zachrániť svoju ženu.

Derek (2013) (seriál)

Wau. Pri všetkých nekorektných a urážlivých vtipoch a humore Rickyho Gervaisa, ktorým je známy (stačí si pozrieť malú ukážku v podobe hosťovania Zlatých glóbov), je tento seriál úplne odlišný a ukazuje, že pri svojskom humore Rickyho (nemá problém robiť si srandu z obéznych či postihnutých ľudí, rasistické vtípky mu tiež nie sú cudzie) je Derek dielo, v ktorom ukázal svoju ľudskú stránku. Klavírny doprovod (napr. Gravel Road od Howarda) sa výborne hodí ako podklad a len umocňuje pocity, ktoré divák pri sledovaní prežíva. Vtipné, no zároveň dojemné, smutné a citlivé. Klobúk dole.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Abrams je vo vesmíre ako ryba vo vode! Vizuálne nápadité, herecky zvládnuté na výbornú (najmä Cumberbatch) dej niekedy trošku predvídateľný, no stále sa jedná o super kvalitné sci-fi. Dať mu do rúk pokračovanie značky Star Wars nemohlo podľa môjho názoru dopadnúť lepšie (nechajme sa prekvapiť).

Sherlock (2010) (seriál)

Inteligentné, charizmatické, vtipné, svieže, moderné. Novozrodený svojský Sherlock vďaka BBC a správnemu výberu hercov dostáva novú, výnimočnú podobu.