Králova přízeň (2008)

Nevím, čím je chtíč anglického krále Jindřicha Tudora z historického hlediska natolik pozoruhodný a důležitý, že po televizní inscenaci To druhé Boleynovic děvče (2003) můžeme shlédnout totéž v novějším kabátě, na filmovém plátně uváděné Králově přízni (2008). K postavě Anny, velmi působivě ztělesněné krásnou Natalii Portman, lze říci asi jediné: kdo míří příliš vysoko, také padá z velké výšky. Nebohou Annu stála její ambicióznost hlavu. Velmi dobře natočený snímek s bezchybnou kamerou a znamenitou prací se světlem, podtřený vhodně zvolenými kostými a bezchybnými hereckými výkony, sráží z nejvyšších stupínků samotný scénář kopírující známá historická fakta. Proto, není-li pro Vás pohled na život a intriky anglického dvora v XV. století to nejdůležitější a hledáte-li v každém filmu nějaké poslání, případně dějepis nepatřil mezi Vaše oblíbené předměty ve škole, nechte si raději sexuální choutky a snahu Jindřicha Tudora o zplození dědice trůnu ujít. ║17.1.2009║

Děkujeme, že kouříte (2005)

Každý produkt potřebuje pro zvýšení prodeje reklamu. Ovšem jak prodávat cigarety a přesvědčit národ o zachování obliby v kouření, když jenom v Americe ročně zabije 450 000 lidí? Od toho je tu Nick Naylor, lobbista instituce pro výzkum tabáku. Zaškatulkování filmu Děkujeme, že kouříte do komedií je chybné. Film není o vtipu, ale o dialogu a sofistické argumentaci. Řeč je nadání, jehož nejvyšším stupínkem je přesvědčit Vás, že černá je vlastně bílá. ║11.1.2009║

Gabriel - Anděl pomsty (2007)

7 archandělů a 7 padlých démonů bojuje v očistci o duši každého člověka, která nepřipadla peklu či nebi. Očistec ztělesněný jako město však svírá temnota, zlo a násilí. Padlí andělé krutě vládnou městu, archandělé jsou mrtvi, zlomeni bez svých sil či se schovávají před temnotou. Gabriel, jako poslední z archandělů přichází s vírou ve svém srdci a odhodláním přivést do města opět světlo. ● Ve filmu vizuální podoba několikrát předčila dějovou výpravnost, která je snad na úplném minimu. Nezapomenutelný střih, pohledy kamer, všudypřítomná temnota halící tváře do stínů a zážitek z něčeho nového a originálního na filmovém plátně však vše dohánějí. Jen by Amitiel nemusela mít tak křivou hubu a až do dnešního dne jsem se chybně domníval, že všichni andělé jsou blonďáci. ║4.1.2009║

Václav (2007)

Hořká česká komedie o vesnickém chlapíkovi, který žije ve svém vlastním světě. A snaha kohokoliv proniknout do tohoto světa, narušit ho či případně změnit končí většinou tragicky. Nepřekonatelný Ivan Trojan ztvárnil osobu Václava, jak jsem se ze závěrečných titulků dozvěděl, na základě skutečně žijící osoby. Patrně snahou dosáhnout co nejvěrnější kopie nebyly některé humorně laděné scény dotaženy do absurdního maxima, jak by se u běžné komedie očekávalo. Ale tenhle film nevznikl kvůli pobavení, ale abychom si uvědomili, že v našem světě je mnoho Václavů a než-li je začneme na základě povrchního poznání odsuzovat, měli bychom je nejprve blíže poznat. ║3.1.2009║

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Svěží britský vítr do stojatých vod současných komedií, plný neotřelého anglického humoru. Očima ambiciózního, nicméně neustálého smolaře Sidneyho Younga můžeme pohlédnout do světa snobských celebrit a na jejich úzkou spolupráci s prestižním časopisem "Sharps". Jak velká vzdálenost dělí neznámého kritika celebrit od světa "těch shora" a co všechno musí dokázat a podstoupit, aby se dostal na jejich úroveň a ostatní ho začali respektovat? Co všechno musí udělat, aby nalezl lásku? ║30.12.2008║

Poslední legie (2007)

Po filmu Král Artuš další film, spojující osud vojáků římského impéria v době jeho zániku s artušovskou legendou. Film není špatný, ale ani úchvatný. Zatímco jiné filmy nám nabízejí velkolepé historické bitvy v plném detailu, zde se dočkáme spíše komornějšího pojetí vyprávění příběhu, patrně vlivem omezeného rozpočtu. Samotná dětská postava hlavního představitele Romuluse mi na filmu sedí zdaleka nejméně a jeho nevinná tvář se mezi krvavá jatka zkrátka nehodí. I sám příběh byl poněkud splácán z nesourodých kapitol, nebo jsem měl alespoň takový dojem. Výše mého nadprůměrného hodnocení se odráží v tom, že historické válečné filmy jsou přesně mojí krevní skupinou. ║25.12.2008║

Kostka 0 (2004)

Závěrečný díl trilogie, tedy za předpokladu, že se tvůrci nerozhodnou pokračovat. Dle mého soudu však navazuje pouze na první díl a zodpovídá nám hlavní otázku, proč vlastně vznikla kostka a proč jsou do ní umísťováni "laboratorní krysy". Druhý díl se odvíjel poněkud jiným směrem a myslím, že to byl krok vedle. Kostka 0 určitě stojí za shlédnutí, svoji kvalitou se řadí někde doprostřed mezi své předchůdce. Sice již nemůže získat hlavní body za originalitu, nicméně nám zase nabízí mnohem pestřejší děj, než-li pouhý pohyb osob po kostkách. ║18.12.2008║

Blade (1998)

První díl kultovní trilogie. Možná se mi bude hůře hodnotit, jelikož jsem následující dva vynikající díly viděl a až poté se dostal ke shlédnutí prvního dílu. Nutno přiznat, že Blade I se v mnohém drží při zemi a plná bojová akce propukne až v následujících dílech. Nicméně sérii o Bladeovi považuji za nejvíc akčně nabušenou sérii vůbec. ║29.11.2008║

Občan Havel (2007)

Myslím, že k tomuto snímku nepřísluší ani hodnocení. Neodolal jsem výzvě nakouknout do zákulisí vzniku novodobého státu a v počátku rize "soukromým" prostorám, ve které se odehrávalo rozhodování o našem státu. Tento film by se měl s příslušným komentářem pouštět na všech základních školách. Naše mládež sice zná perfektně datumy všech husitských válek, ale na výuku toho nejdůležitějšího - našich novodobých dějin již jaksi nezbývá čas nebo je učitelné nepovažují za důležité. Občan Havel byl pro mě vždycky osobou z lidu, mužem jenž mezi prvními pozvedl vlající prapor nad získanou svobodou, ale který zároveň neodhadl dobu, ve kterou bylo nejlepší z vrcholné politiky odejít. Názorným příkladem je konfrontace s Milošem Zemanem v roce 1996 při sestavování vlády po volbách, která ani nepotřebuje další komentář... ║17.11.2008║

Stáhni mě do pekla (2009)

Jedno oko šilhavé, druhé skleněné. Zubní protéza speciálně upravena k nejvyšší odpudivosti. Stará a hnusná baba Ganush již není schopna splácet splátky úvěrové společnosti a přichází o střechu nad hlavou. Avšak cikáni za velkou vodou mají své neotřelé způsoby, jak se domoci svých práv a majetku. Nejsnazším terčem hněvu se stává úřednice za přepážkou, mladá a ambiciózní Christine Brown, která odmítla nadále odkládat její splátkový kalendář. Nebohá Christine. Ani fyzický útok na ni se nezdá být dostatečnou odplatou, následuje prokletí a poštvání nebezpečným duchem lamiou. Od toho okamžiku je Christine duchem pronásledována a zbývají již jen 3 dny, dokud nebude stažena do pekla. ● Ve filmu Stáhni mě do pekla je bezkonkurenčně nejzdařilejší scéna, ve které Christin za prudkého deště vykopává rakev, aby pozléze do huby baby zakopla nechtěný dar. Dále jsem jako potěšující vnímal závěr, ve kterém tradiční happy end dostává na frak. Tím však výčet pozitiv vážících se k filmu končí. Slib tvůrců pronesený v rámci traileru: "Návrat ke klasickému horroru.", nebyl zdaleka naplněn. Bohužel se nepodařilo ve filmu navodit tíživou a mrazivou atmosféru, která by mu slušela. A zdaleka nejhůř dopadly akční scény, které zpravidla končily zelenými zvratkami. To byla nechutnost, velebnosti! ║29.12.2010║