Robin Hood (2010)

Mohl by být filmový příběh Robina z Sherwoodu lepší, než-li nám byl nabídnut v roce 1991? Ne, pravděpodobně ne. Proto před shlédnutím nejnovější verze zapomeňte na mnohokráte zopakovaná fakta a poopratve své znalosti o historii. Zapomeňte na love's story minulých dílů a vnucovanou myšlenku, že všichni pracovití a ušlechtilí lidé se nakonec budou mít dobře. Robin z Locksley žil ve středověku. V drsném a krutém středověku, nelítostném k prostému lidu, který umírá hlady nebo mečem nepřítele ve jménu krále. Robin z Locksley byl zloděj odjakživa. V armádě krále Richarda obíral druhé ve skořápkách o žold, za který těžce platili vlastní krví. A když se mu naskytla příležitost, ukradl rytířský titul a nakonec i ruku lady Mariany. Ani od lady Mariany neočekávejte krásu, jenž doprovázela její předchůdkyně. Tedy krásu fyzickou, byla nahrazena krásou charakteru charizmatickou Kate Blanchett. ● Verze z letošního roku si velmi hlasitě říká o prvenství v kategorii nejrealističtější ztvárnění aneb jak to mohlo být doopravdy. Jen u bojových scén věčná škoda, že jich mnoho bylo znehodnoceno příliš rychlým střihem či rozostřením kamery. Nebojte, 99% diváků by ve filmu nehledalo, že komparzista č. 615 s kopím si zapomněl přezout boty. Ty své vsadím, že se již scénárista v tuto chvíli škrábe na bradě a vymýšlí pokračování, pro které si připravil podhoubí. A choreograf s píšťalkou honí po tělocvičně Russella Crowe, aby příště nečelil kritice, že se stal nejotylejším Robinem Hoodem v historii. ║14.6.2010║

Demolition Man (1993)

Takže si shrňme základní fakta, píše se rok 1993. Film Demolition Man se snaží být komedií, v mnohých momentech však připomíná tragikomedii. Pokusy o humor jsou chudokrevné a po několika sekundách na ně divák zapomíná. Film Demolition Man se snaží být akčním filmem, velmi výrazně však snižuje prestiž hlavních představitelů coby model akčních filmů. Jsou postaveni do role elitních vojáků, ani celý zásobník jim však nestačí, aby toho druhého trefili z 10 metrů. Angažovat se v téhle žabařině a pobíhat v barevných teplákách opravdu neměl Wesley Snipes za potřebí. Film Demolition Man se snaží být sci-fi filmem a pouze v téhle oblasti dohání pošramocené krédo. Nový svět, bez násilí, sprostých slov a všeho, co člověku škodí, je jako balzám na duši všem morálním puritánům. Při prohlídce nového světa však nedoporučuji používat příliš mozek, mohly byste objevit logické nesrovnalosti, které by Vám dlouhou dobu vrtaly v hlavě. Sandra Bullock, kdysi mi byla sympatická a patřila mezi mé oblíbené herečky. Možná z důvodu, že v polovině devadesátých let jsem byl odkázán na 3 televizní programy a novodobých akčních filmů potažmo herců bylo k mání jako šafránu. Nyní s odstupem let a při srovnání s celou plejádou hereček ze všech koutů světa, Sandra Bullock je opravdu špatnou herečkou. Její ztělesnění naivní policistky je snad to nejhorší, co film Demolition Man postihlo. ║13.6.2010║

Podezření (2000)

Zatímco se Portoriko vzpamatovává z následků ničivého hurikánu, policejní důstojník Victor vyšetřuje znásilnění a vraždu dvou mladých dívek. Hlavní podezřelý Henry, vlivný a movitý právník, se stále více zaplétá do smyčky vlastních lží pod tíhou nově zveřejněných informací. ● Film Podezření je především skvělým dialogem dvou hollywoodských legend. Jelikož však nejsou nejmladší a pohled na ně po delší dobu by mohl leckoho otrávit, jako bílá vrána ve filmu působí Monica Bellucci. A zároveň svojí bezemotivní rolí potvrzuje slova Henryho: "Některým ženám stačí jedna vlastnost: krása." Každý film si zasluhuje moment překvapení a nečekaný konec, proto ani u Podezření tomu nemůže být jinak. Celý děj však jede po jednokolejce přímo ke svému cíli, proto dosazený zvrat nepodložený logickými argumenty působí zmateně až trapně. Zajímavým počinem filmu jsou flashbacky na místo činu, na které se pomyslně vrací podezřelý i se svým vyšetřovatelem. ║13.6.2010║

Zrození Evy (2002)

Leckdo by se domníval, že Eva vzešla z Adamova žebra. Ne, kdepak. Eva povstala ve velkolepém přírodním chrámu Arizonské pouště. Překrásná a nezatížená hříchem, Eva se stává naším průvodcem po nejnádhernějších přírodních rezervacích severní Ameriky. V bezeslovném eposu jedoucím na vlně lyrické hudby musí být uchvácen každý divák se sklony k umělecké fotografii. Již mnozí se pokoušeli zachytit svými objektivy vyzývavé křivky nahého ženského těla v kontrastním světle, snímek Zrození Evy nabízí celou plejádu originálních hrátek uměleckého kameramana. Kdo hledá ve snímku sex, ať raději šáhne po jiném. Lapička distributora je zavádějící, Zrození Evy je harmonickým spojením nádherné přírody s nádherným ženským tělem. ║12.6.2010║

Rozsudek smrti (2007)

Poklidný idilický život jedné z amerických rodin, jejichž jedinou "starostí" je úspěch jejich syna coby hokejového útočníka, se otřese v základech po noční návštěvě benzínové pumpy. Zatímco Nick Hume je zaměstnán doplňováním nádrže, nestihne již zasáhnout do krvavého rituálu přijetí nového člena drogového gangu, jehož vstupenkou přijetí je podříznuté hrdlo náhodného návštěvníka benzinky - Lusace Huma, hvězdné naděje hokejového světa a zbožňovaného syna svých rodičů. Vykrvácí svému otci v náručí, jeho vrahovi však díky pochybné americké justici hrozí jen rok vězení. Nick Hume se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. Popře svoji pozici korunního svědka a ve skrytu tmy splatí krvavý dluh. Výměnný obchod syna za bratra však není vůdcem gangu Billym Darleym akceptován a pomsta na sebe nenechá dlouho čekat. ● Nejvýraznějším znakem filmu Rozsudek smrti je především velmi hutná atmosféra čerpající z citového souznění rodičovské lásky. Zda-li by však vzorný manažer pohybující se ve škatulkovém oblečení stačil krok a pěsti se členy gangu mě již nechává na vážných pochybách. A o to více, že by americká policie byla natolik nezodpovědná a ponechala rodinu Humových vlastnímu osudu. ║28.3.2010║

Ohněm a mečem (1999)

Zatímco v srdci Evropy doznívá třicetiletá válka, na území dnešní Ukrajiny Bohdan Chmielnicki sjednocuje národy a usiluje o svržení vládní garnitury. Na pozadí válečných událostí se však odehrává mnohem urputnější bitva o ruku vnadné Heleny. Ač její ruka i srdce bylo přislíbeno knížeti Skrzetuskému, s jejím rozhodnutím se nehodlá smířit její druhý nápadník Bohun. Před jejími zraky lstivě vyvraždí celou její rodinu a Helenu unáší. ● Jedna věc je jistá, snaha o historický velkofilm v podání polských mistrů je zárukou nehorázné frašky. Stejně jako ve firmu Staré báje Vikingů, kde mimochodem hráli hned 4 totožní herci, bojové scény jsou zhruba srovnatelné s filmem Jan Žižka (1955). Hra na lásku a milostné poblouznění po jediném pohledu z očí do očí se nemohlo stát uvěřitelné snad pro nikoho. To vše zabaleno do bojů a šarvátek různých velikostí, které se velmi brzo stanou nepřehlednými a divák začne tápat, kdo s kým vlastně bojuje. Film Ohněm a mečem mi spíše připomínal polské mistrovství o muže s nejdelším nalepeným knírem. ║24.3.2010║

Zmizení (2005)

Oslepen láskou je schopen člověk prakticky čehokoliv. Když se Brandon ocitne odkopnut a vypuzen svoji láskou, pln odhodlání se pouští po stopách své zbožňované. Po Amily jakoby se však zem slehla, pohltily ji spáry drogového podsvětí. Tu ránu utrčí, tu rozdá, rozhodující však je, že své milované je čím dál blíže. Nalezne ji v ústí stoky, s rozpuštěnými plavými vlasy, mrtvou. Jeho odhodlání však nekončí, vypátrá jejího vraha, pokud ovšem dříve nepadne. ● V netradičním pojetí střižená detektivka, tak by se nechal charakterizovat film Zmizení. Přesto si vůči zpracování neodpustím nekompromisní kritiku. Jednotlivé prolílání postav filmem mi přišlo jako hra na mozaiku. Brandon při svém pátrání svého přítele Hlavu vždy nalézá v ústraní, sedícího a opřeného o budovu školy, jako by pro něho jiný smysl života než-li rozhovor s Brandonem nebyl. Stejně tak další setkání a rozhovory budí dojem přílišné inscenativnosti. Z mnoha postav menšího či většího významu, zcela bezesporu mi byla nejsympatičtější postava hlavního bosse a záporáka Draka. Nečekaně mladistvá tvář a nečekaně nevinné vzevření anglického gentlemana, jenž ovládá obchod s bílým práškem. ║18.3.2010║

Seznamte se, Joe Black (1998)

Na vrcholu mediálního impéria stojí Willi Parrish, který si ve svých 65 letech užívá luxusu honosného sídla, významného vlivu napříč politickým spektrem i lásky dvou svých dcer. Zatímco vrcholí přípravy velkolepých oslav kulatých narozenin, on začne vnímat tajemný hlas, který záhy nabyde reálné podoby a sdělí mu i účel své návštěvy: jeho čas se nachýlil a přišla si pro něho sama smrt. Jeho život však byl výjimečný a uchvatný. Proto zaujal i samotnou smrt, která se rozhodla strávit poslední dny po boku Williama a po eónech své práce poznat život lidí hlouběji a důkladněji. Snad náhoda tomu chtěla, že si smrt na svůj pobyt vypůjčila tělo mladíka, který chvíli před svojí smrtí okouzlil Williamovu mladší dceru Susan. Jeho pravá totožnost však nesmí být nikomu vyzrazena, proto coby Joe Black doprovází Williama na každém kroku, nahlíží pod pokličku špinavé obchodní politiky i pokliček v kuchyni, a pak poznává, co je to láska. ● Před shlédnutím filmu jsem se blíže neseznámil s pojetím filmu ani s délkou jeho stopáže. Tuctové filmy by si bezesporu vystačily s polovinou a k nastínění základní myšlenky by to stačilo. 3 hodinovou stopáží jsem sice byl překvapen a zároveň nucen prodloužit svůj pobyt u televize do nočních hodin, film Seznamte se, Joe Black je však natolik inspirativní, melancholický a s noblesou zvládnutý, že jsem jím plně zaujat neměl potřebu pokukovat po hodinkách a říkat si, kdy to už sakra skončí. Seznámení v kavárně při snídani je sice kýčovitou romantikou nejvyššího kalibru, jinak si však Brad Pitt počíná skvěle a svými nekoordinovaně neladnými pohyby plně imituje zvykání si na nový svět a nové tělo. Při pohledu do podmanivě zelených krásných očí Clairy Forlani není divu, že ani smrt nezůstane chladná. ║15.3.2010║

Moje léto lásky (2004)

Snové malebné městečko v prosluněném údolí skrývá příběh více než hlubšího porozumění dívek zhrzených lidmi, jenž je obklopují. Po vyslovení osudové věty "Rozhlédl jsem se po hospodě a ptal jsem se, co mám dělat? Děkuji pane, konečně to vím. Vzdám se téhle hospody. Udělám z tohoto místa duchovní centrum, kam budou moct lidé přicházet a učit se o Ježiši Kristovi." přichází plavovlasá dívka Mona o posledního ze svých příbuzných. Na mopedu bez motoru, bezcílně a bez závazků Mona bloumá krajinou. Tamsin je jiná, v honosném sídle svých rodičů může plně využívat blahobytu, přesto je její srdce naplněno smutkem. Pozornost jejího otce ovládla jiná žena a po úmrtí její sestry v jejím nitru zeje otvor. Setkání Mony s Tamsin je naplněním pocitu a životní jistoty, kterou jim dlouho odpíralo jejich okolí. ● Vyzvdihuji především vůli autorů snímku pustit se na tenký led a nabídnout divákovi téma dosud filmařsky nezpracované: pochopení lesbického vztahu. Přesto jsou moje pocity z výsledku rozporuplné. Nathalie Press se ujmula své úlohy nadmíru s vervou a roli lehkovážné rebelky Mony ztvárnila více než-li skvěle. Emily Blunt je však pro mě nezařaditelná. Její stoický klid a povznesení nad letním vzplanutím vášně bylo dáno rolí, přesto mohla vznést více elánu. A prozření bratra Mony a namísto půllitru uchopení Bible bylo spíše políčkem výsměchu církvi těžko slučitelným s hlavní pointou filmu. Zvlášní pozornost si zaslouží kamera. V mnoha případech snaha o originalitu sklízí úspěch, v mnoha dalších však připomíná spíše inscenaci. Velmi trefnou byla volba detailních pohledů pouze na část tváří hlavních představitelek, klepající se kamera u statických snímků mi však nesedla. ║10.3.2010║

Horší než smrt (2007)

Můj otec byl výjimečný člověk ...a jako takový by si zasloužil důstojné poslední rozloučení. I z vůle jeho milujícího syna Daniela byla přípravě věnována maximální pozornost, pohřební služba byla poslána nazpět se špatným tělem a příbuzní se scházejí v hojném počtu, aby nad rakví každý z nich prožil svůj díl trapasu. Valium coby prášek na uklidnění měl pomoci ve stresu Simonovi, jenže ouha, jeho švagr Troy zaměnil Valium za vysoce účinnou halucinogenní drogu. A tak zatímco je tráva kurevsky zelená a na trávníku se válejí nádherné listy, lilipután Peter vytahuje z rukávu soubor dosud nepublikovaných fotografií, které by nebylo radno zařadit do rodinného alba, a Daniel čelí komplexu "toho méně úspěšného" v porovnání se svým slavným a úspěšným spisovatelem Robertem. ● Britská komedie Horší než smrt má sice velmi vlažný začátek, mj. úvodní animace s pohybem pohřebního vozu Vám skončí jako zajímavá po 30 sekundách, další 2,5 minuty budete muset přetrpět, později však nenechává na nikom a ničem ani nit suchou. Ani po smrti si nebudete jistí, zda-li vůbec a v jakém počtu vlastně budete pohřbeni. Napříč všemi skvělými a svébytnými filmovými postavami, vyšinutý Simon balancující nahý na hřebenu střechy či srážící nebožtíka k zemi, předčil všechny. ║7.3.2010║