Podezření

• USA Under Suspicion (více)

Ulice tropického přístavu San Juan, na ostrově Portoriko, jsou zaplněné k prasknutí. Koná se tu tradiční festival. Ti, co se veselí ani netuší, že ve městě došlo k dvěma závažným zločinům. V obou případech se stala obětí nezletilá dívka, kterou pachatel před smrtí znásilnil. Bohatý právník Henry Hearst se chystá se svojí o mnoho let mladší ženou Chantal na dobročinný večírek, když se ozve telefon, kterým ho policejní kapitán Victor Benezet vyzve, aby se krátce zastavil na policejní stanici k doplnění výpovědi. Hearst totiž objevil a ohlásil druhou vraždu. Banální vyšetřování se postupně mění v celonoční křížový výslech, při němž je konfrontována i Chantal. Je tu řada indicií, nasvědčujících, že ctihodný a vážený zastánce práva bude postaven mimo zákon. Ve chvíli, kdy se Hearst pod tíhou argumentů dozná, a Chantal připustí, že si dávno všimla manželovy slabosti pro dospívající děvčátka, dostane kapitán Benezet do rukou nezvratný důkaz. Svědčí ve prospěch Henryho Hearsta... (oficiální text distributora)

tron

Napínavý, dynamický a atmosférický a pritom dialóg kam len kukneš, žiadna akcia. Bellucciová ma síce nepresvedčí, že je aj niečo iné, než len kus ženy, ale inak pohoda s kvalitným scenárom, zaujímavým kastingom (vrátane prchkého Thomasa Janea), slušnou réžiou diabla Stepha Hopkinsa (ale LOVCI LEVOV to už nie sú) a vynikajúcim nápadom (vo flasbacku sa objaví aj vyšetrujúci policajt ako "nemý svedok udalostí"). Len koniec je nezrozumiteľný. Druhé stretnutie Freemana s Hackmanom od (anti)westernu NEZMIERITEĽNÍ. ()

Orlau32

Mě se film velmi líbil a udržel moji pozornost až do konce. Možná, bych byla kritičtější, kdyby tam nehrály takové hvězdy jako GENE HACKMAN, MORGAN FREEMAN a sličná Monica Bellucci. Už jsem začínala věřit v advokátovou vinu, když tu "deus ex machina" přišlo rozuzlení. To by Angličané nikdy nepřipustili v detektivce, aby tam vrah vůbec nebyl a nakonec si ho réžie "vymyslela". Proto dávám jenom průměrnou známku, ačkoliv herecké výkony měly navíc. Takovou detektivku by dokázal vymyslet kdejaký diletant. ()

filmator

Průměrné drama s nijak zajímavými postavami, herecké výkony mi připadaly spíš až lehce parodické (zejména T. Jane). Vše zachraňuje jen kameraman a zajímavě pojaté retrospektivy. Navíc nedoporučuji číst "nástin" děje na zadní straně dvd, protože jde o převyprávěný film včetně závěrečného rozuzlení :-) ()

klerik

Tak toto ma prekvapilo a takmer odrovnalo. Komorná vyšetrovačka, so zaujímavou kamerou a strihom, ktorá je natočená pomerne divadelne - krásne kompozície, celé je to vystavané na dialógoch... Perfektne obsadení herci, kde nečakane vyčnieva chameleón Gene Hackman, ktorý je raz odporný, raz sympatický a aj napriek tomu, že jeho herctvo už pozná každý, dokáže prekvapiť. Režisér sa hrá s formou až som mal niekedy pocit, že to s prelínačkami a strihmi preháňa, ale nakoniec to vždy ostalo v prijatelnej miere. Nenápadné ale o to silnejšie... ()

Lavran

Chápu proč se Brian Transeau schovával v titulcích za iniciály. Také bych to na jeho místě udělal. Naopak nechápu, proč je pointa (která sama o sobě není nijak oslnivá) podsunuta do vyprávění již v polovině filmu. Z psychologického hlediska je Podezření jistě zajímavé, ale nezapře v sobě, že příliš spoléhá na vnady Monici Bellucci. A to mi bohužel nestačí. 2,5* z milosti. Owens: Jakže se jmenoval? Hearst: Tango. Owens: Tango. Psáno jako "tango"? Hearst: A jak byste to chtěl psát? Jako "waltz" nebo "foxtrot"? ()

• Na začiatku si Hearst (Gene Hackman) opakovane mýli Owensovo (Thomas Jane) meno a stále ho oslovuje "Obie". Ide o hlbšiu urážku, ktorá odkazuje na skutočného policajta Williama Obanheina. Obanhein zatkol Arla Guthrieho v Stockbridge, MA za znečisťovanie miesta odpadkami v roku 1965 a niekoľkokrát hrubo prekročil svoje právomoci, keď za takto málo závažný priestupok Gutrhieho spútal, hodil do cely a tam mu nechal odstrániť toaletu, aby sa nemohol obesiť. Incident bol sfilmovaný v Alice's Restaurant (1969), kde Obanhein si vo filme zahral sám seba, pretože, ako povedal: "Radšej budem sám vyzerať ako hlupák, než aby niekto iný hral mňa ako hlupáka." (Arsenal83)
  • Na fotkách za stolom, keď Morgan Freeman vypočúval Gene Hackmana, bol skutočný guvernér Portorika Pedro Rossello a na ďalších fotkách bol policajný superintendent Pedro Toledo. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v San Juan (Portoriko) vo februári 1999. (Arsenal83)