Dina (2002)

Malá Dina nepřímo zaviní smrt své matky poté, co roztočí kliku a na matku v prádelně vylije obrovský kotel s vroucím louhem. Je tím psychicky navždy poznamenána a můžete mi věřit, že její jednání a rozhodování v průběhu filmu bude naprosto nepředvídatelné. Například na facku svého otce, který ji nikdy nepřestane vinit z trafické události, mu uštědří hlavičku. Dina je nespoutaný a neřízený živel, kterého se v jejím mládí pokusí zkrotit učitel a zasvětí ji do kouzla hudby, aby až dozraje dospělosti, byla provdána za zámožného stárnoucího obchodníka s koňmi Jacobem - ztělesněného Gérardem Depardieu - říkám si, proč musí točit 5 filmů do roka a svojí tváří být vábničkou na každém plakátu, aby ve filmu dostal prostor ve vedlejší roli. Raději bych na jeho místě viděl někoho neznámého, čímž by podtrhl osobitý a originální snímek. Po tragické smrti Jacoba (když ho ve sněhové bouři připoutaného k sáňkám, hodí i s nimi ze skály) se stává vůdčí osobností usedlosti, aby čelila intrikám nemanželských synů Jacoba, politikaření obchodního kartelu i svým milostným choutkám. ● Film Dina je vizuální orgasmus, ztvárnění možná nejlepší práce s kamerou ze všech snímků, které jsem měl možnost shlédnout, bravurních hereckých výkonů dětské i dospělé představitelky Diny a další perla z náhrdelníku novodobé francouzské kinematografie. I když historie není mojí nejsilnější stránkou a netuším, co v 19. století měla společného Francie s Norskem, velmi barvité vykreslení příběhu situovaného do tamních fjordů a červených stavení mě přímo nadchlo. ║11.4.2009║

Yes Man (2008)

Carl jako ztělesnění bankovního úředníka moderní doby se ve svém soukromí vyhýbá jakékoliv společnosti, nezvedá svým přátelům telefon a když mu náhodou zavolají z neznámého čísla, vždy je maximálně zaneprázdněn (obvykle sledováním filmu z videopůjčovny) a nemůže přijmout pozvání kamkoliv. Svým postojem, za jakékoliv situace se ze všeho vylhat a vymluvit na cokoliv se svojí rolí přiblížil k filmu Lhář, lhář. Jeho život se však dramaticky změní, když se zúčastní sešlosti lidí a jejich mecenáše, za jakékoliv situace používajících slovo YES. I Carl je donucen přistoupit na tuto "hru". Chcete se naučit na kytaře? Chcete se naučit ovládat letadlo? Chcete se naučit korejsky? YES! Najednou zjišťuje, že jakkoliv se situace zdají být patové a absurdní, souhrou náhod se obracejí v jeho prospěch. Odveze bezdomovce kamsi za město a dá mu většinu ze svých peněz, aby cestou zpátky potkal svoji osudovou lásku Allison. Svému učiteli korejštiny řekne YES na půjčku nové motorky, aby s ní v závěru filmu mohl předvézt bláznivou cestu městem. ● Film Yes Man je dalším z gejzírů Carryho osobitého humoru, jeho nenapodobitelné mimiky obličeje a k tomu se vážících pohybových kreací. Ve spojitosti s dalšími originálními nápady, které se snad můžou vyskytnout jen v Carryho filmech (klub ranních běžců fotících rozmazané fotky), jsem se bavil po celou dobu stopáže. "Nejedu na Váš vkus příliš rychle? Ne, vlastně si myslím, že byste na to měla šlápnout. Tak alespoň zemřu, pokud se vybouráme. Jen nechci, aby mě udržovali naživu na přístrojích." ║29.3.2009║

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Slepému hodináři Dortovi zahyne na frontě první světové války syn, a tak aby jeho syn mohl místo války farmařit a zestárnout, sestrojí hodiny jdoucí pozpátku... malý Benjamin se narodí se všemi příznaky staroby, jeho matka umírá při porodu a otec se ho rozhodne pohodit na schodech starobince, kde ho nalezne a přijme za vlastního dobrotivá pečovatelka Quenlie. Pod vetchým staříkem velmi malého růstu, připoutanému k vozíku a mající silně dioptrické brýle se skrývá teprve sedmiletý kluk. A takový potkává svoji budoucí lásku Daisy, s níž jak půjde čas, bude svůj osud spojovat a zase rozdělovat. Ale nyní je ještě příliš starý, opustí útočiště starobince a na palubě revonkeru odplouvá poznat svět a omládnout. ● Přesně takový je Podivuhodný případ Benjamina Buttona, velmi barvitý, osobitý a duchaplný, hodný ucházet se o nejvyšší příčky na letošním udílení Oskarů, ač se nakonec musel sklonit před umem jiných. Jenom stopáž v délce 166 minut mi dávala zabrat, vzhledem k námětu by 2 hodiny mohly být dostačující. ║22.3.2009║

Next (2007)

Většina filmů s Nicolasem Cagem se vyznačuje umírněným rozpočtem, nebo tak alespoň působí na nezasvěceného diváka, a naopak staví na silném příběhu. Ne jinak je tomu u filmu Next. Cris Johnston žije poklidným životem druhořadého kouzelníka z Las Vegas a člověka s utajenou schopností vidět 2 minuty do své budoucnosti, možností ohýbat ji a měnit ve výslednou nejlepší cestu svým životem. Jeho život však záhy změní dvě ženy. Osudové a ve své mysli dlouho dopředu viděné setkání s Jessicou Biel se láme na životní citové pouto. Jeho mimořádné schopnosti však neuniknou pozornosti agentce FBI Julianně Moore, která ve snaze zabránit hrozícímu a blížícímu se výbuchu jaderné bomby vidí spolupráci s Nicolasem jako jediné možné řešení. ● Musím podotknout, že ač se film již jednou zmiňovaným rozpočtem a s tím spojenými filmařskými triky drží většinou při zemi, má to hlavní: napětí po celou dobu stopáže. Především dvě scény mě přímo nadchly, nejprve řítící se kmeny, zemědělské muzeum a auta z prudkého svahu a mezi nimi bravurně kličkující Nicolas, ke konci filmu klon své mysli na každé z křižovatek podpalubí za účelem nalezené své milované. V Nicolasově podání jsou jeho schopnosti jako jediné opodstatněné oproti všem dalším akčním hrdinům, kteří se zvládnou vyhnout i palbě z kulometu...viď, Rambo? Pouze volba Jessiky Biel do hlavní role se mi zdá nešťastnou, neb mě jako herečka neoslovuje. ║15.3.2009║

Simpsonovi ve filmu (2007)

V posledních několika letech se tvůrci Simpsonů potýkají s upadající úrovní nových sérií, jakoby již tento seriál byl vyčpělý a naprosto bez nápadů. Ale již jsem přišel věci na kloub. Příčinou je vzniklý celovečerní film Simpsonovi ve filmu. Tvůrci tak dlouho šetřili svými nejlepšími nápady a schovávali si je v šuplíku, až se jednoho dne rozhodli šuplík vysypat a dali možnost vzniknout tomuto doslova skečemi nabytému a v každém detailu humornému snímku. Simpsonovi se pro mě staly gejzírem nápadů, spojením všech ze seriálu nám známých hlavních i vedlejších postav do toho nejlepšího, co mohlo vzniknout. ║7.3.2009║

Jak přicházejí sny (1998)

Smrtí vše končí? Ba naopak, smrtí vše teprve začíná. Co člověk opravdu nalezne na konci tunelu, o tom nám vypráví film Jak přicházejí sny. Již velmi dlouho jsem neměl možnost shlédnout tak dojemný, duchaplný a citově založený snímek. Hlavní představitelé, Chris a Annie jsou důkazem nehynoucí lásky nekončící ani smrtí. Tomu však předchází trafická autonehoda jejich dvou dětí a o 4 roky později stejně neblahý osud potkává i Chrise. Citově založená Annie nedokáže unést tíhu svého osudu a volí sebevraždu. Zatímco Chris nás svým objevováním tajů a nikdy nekončících možností nebeského blaha přesvědčuje, že zemřít nemusí být až tak špatné, sebevrahům není dovoleno otevřít nebeskou bránu a končí v pekle. Co je schopen Chris obětovat pro svoji lásku, aby ji mohl opět spatřit? Velmi barvitý, inspirativně fantaskní svět mě přímo nadchnul...již jen zbývá zamáčknout poslední slzu. ║25.2.2009║

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Oh, další z pokračování mé patrně nejoblíbenější filmové série. Ale očekával-li jsem navázání děje v místě, kde končil Underworld - Evolution, pak jsem se mýlil. Vzpoura Lycanů se vrací na samý začátek. Do doby, kdy světu vládnou pevnou rukou upíři a lycani coby nemyslící zvěř jsou nemilosrně likvidováni a zotročováni. Výjimkou je vlkodlak Lucian. Velmi vzácný cit upírů - slitování jejich hlavního vůdce Viktora, umožnilo žít Lucianovi dlouhá léta po jejich boku a v tajném mileneckém vztahu s dcerou vůdce Sonyou. Okamžik, kdy Lucian nalezne dávno potlačovanou vazbu ke svému rodnému druhu se však kvapem blíží... ● Dějové smršti a překvapivých zvratů se bohužel nedočkáme, což osobně považuji za největší slabinu filmu. Děj je spojením několika střípků, které byly prozrazeny v minulých dílech, v jednu přímou linii. Vše však dohání úžasná atmosféra raného středověku, kterou jsem byl přímo nadšen. Opravdu velmi dobře zvládnuté a hustě se vyskytující bojové souboje rytířů a vlkodlaků, svým vzevřením a velikostí budících respekt, posunují Vzpouru Lycanů na mého adepta na zisk Oscara, za kostýmy :-) ║22.2.2009║

Most do země Terabithia (2007)

Pohádkově kouzelný a dojemný příběh o chlapci Jesse a dívce Leslie, kteří ve škole čelí šikaně a nepochopení, straní se kontaktu s kýmkoliv. Jeden ve druhém nalézají pochopení a před vnějším světem prchají do vysněného světa Terabithia, plného kouzel a magických bytostí, který ožívá v jejich dětských myslích. A najednou zjišťují, jak svět je ve skutečnosti nádherný a ve dvou je i snažší změnit své okolí, příšerné spolužáky či nalézt cestu ke svým učitelkám. ● Film Most do země Terabithia mě přímo nadchnul, možná proto, že v Jessem jsem viděl odraz svého vlastního dětství a najednou pocítil obrovskou ztrátu - proč jsem nemohl zůstat navždy mladý? Běžte do háje, všichni Narniané, kouzlo dětské mysli naleznete právě v Terabithii. ║24.1.2009║

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Dalšímu dobrodružství novodobého lovce pokladů Benjamina Gatese nechybí to, co by měl správně mít každý film: napětí. A to doslova a v plných doušcích, od první minuty až do závěrečných titulků. Před Gatesem ztrácí svoji posvátnost jakákoliv památka či stavba, od lehkého zahřátí v podobě průzkumu Eiffelovy věže, osobní komnaty anglické královny či prezidentské pracovny, vše vrcholí únosem amerického prezidenta. Pouze si říkám, zda-li jednomu z nejžádanějších hollywooodských herců Nicolasi Cageovi ještě stojí za to, honit se za poklady a nasazovat svůj krk, a zda-li by uspěl i u Štěchovického pokladu :) ║22.1.2009║

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Kdo nikdy nedohrál alespoň jeden díl z úžasné série, pro mě nejlepší hry ve svém žánru, Tomb Raidera, nikdy nepochopí. Nepochopí vášeň akčnosti a poutavosti - film Lara Croft - Tomb Raider je poděkování všem věrným herním maniakům. Pro postavu Lary byla Angelina Jolie se svým sex appelem jakoby přímo stvořena a snad bych si na jejím místě ani nedovedl představit jinou herečku, nejsme ochuzeni ani o Lařiny pistole i či její pověstný hák. Film je naplněn přesně tím, čím herní série: poutavým příběhem, akrobatickými kousky, objevováním historie spojeným s hledáním a řešením různých rébusů, a samozřejmě souboji. ║4.1.2009║