Earth (2007) (TV film)

Pohled na měnící se svět a stále větší ekologicko – klimatickou katastrofu očima ledního medvěda, slonů a některých dalších zvířat. Záběry ve filmu jsou skutečně unikátní a fantastické, až by člověk řekl, že v roli zvířat se skrývají placení komparzisté. Myslím, že hlavním posláním tohoto filmu nebylo nám ukázat co krásného skrývá naše Země, ale především nám otevřít oči a přesvědčit nás, že pokud budeme chtít i nadále sdílet naši Zemi s rozmanitou faunou, je nejvyšší čas dle toho se chovat. Nedávno byl zveřejněn statistický výzkum, dle kterého Česká republika v přepočtu na jednoho obyvatele je 14. v pořadí v ekologické zátěži svého prostředí. Místo planých až směšných tahanicí v naší poslanecké sněmovně o bábovičky, pustil bych jim povinně tento dokument. ║1.11.2008║

10 000 př. n. l. (2008)

Na shlédnutí tohoto filmu jsem se těšil jako malé dítě a musím říci, že mě nezklamal, naopak velmi příjemně překvapil. Základní dějová osa je značně podobná filmu Apocalypto od Mela Gibsona – domorodou vesnici přepadne tlupa nájemných otrokářů, aby je odvlekla do vzdálené, mnohem vyspělejší civilizace. Brutalita Apocalypta je však v tomto filmu bohatě vynahrazena fascinujícími pohledy z ptačí perspektivy a taktéž ztvárněním mamutů a dalších pravěkých zvířat jsem byl přímo nadšen a ve svém žánru snad předčil vše, co jsem měl zatím možnost shlédnout. Vzhledem k tomu, že film pojednává o pravěkých lidech, dějovou linii a její bohatost považuji za vyváženou. Jen zmrtvýchvstání krásné Evolet je malá kaňka přehmatu v závěru filmu. ║26.10.2008║

Temný rytíř (2008)

Důstojné pokračování série o Batmanovi, více drsnější, temnější a s mnohem více schopnějším a ambicióznějším záporákem. Právě postava Jokera, coby velmi důmyslného maniaka se schopností manipulovat s lidmi i davem, mě na celém filmu zaujala nejvíce. Na vizuálních efektech v podobě salta kaminonu, totální demolice nemocnice a mnoha dalších režisér nešetřil, čili film se stává pastvou pro oči. Ale vzhledem ke všem kladům a pochval vůči tomuto filmu, jako by stále něco chybělo k dokonalosti. Snad příliš jistá a neporazitelná, avšak myšlenkově v nejistotě tápající postava Betmana. ║26.10.2008║

Tajemná řeka (2003)

Když byli malý, spojovalo je nejenom přátelství, ale i jedna nepříjemná událost. Při společné hře byl Dave unesen, několik dní vězněn a zneužit pedofily. Nyní, o mnoho let později, se jejich osudy opět střetnou ve strhujícím dramatu. Jimmymu vzdorná a vůdcovská povaha již zůstala, stal se však z něj vzorný manžel a především milující otec svých dcer. Ta starší, dospívající Kate je však kýmsi zastřelena v parku a roztáčí se kolotoč vyšetřování. Případu se ujímá Sean, druhý z klukovské party. Dave si chmurné vzpomínky z mládí přináší do dospělosti, jeho narušená psychika ho předurčuje k podezření, že má s vraždou Kate něco společného. ● Film Tajemná řeka v sobě ukrývá mnoho tajemství a vyznačuje se perfektním střihem, který nás do něho jen velmi zvolna zasvěcuje. Je postaven na nepředvídatelnosti a nechává diváka smýkat se mezi hlavními postavami a jejich charaktery. Sean Penn opět nezklamal a přesvědčil mě o svých hereckých schopnostech. "Víš, že i sebemenší rozhodnutí může změnit život? Hitlerova matka chtěla jít na potrat. Na poslední chvíli si to rozmyslela." Děj je asociován s únosem, jenž se stal před mnoha lety, a do poslední chvílí není zřejmé, do jaké míry ovlivnil současné dění. ║31.12.2010║

Neprůstřelný plán (2003)

Poznali se již na škole a ač nyní každý žije svým vlastním životem, stále spřádají společné plány, jak obejít bezpečností systém a vyloupit banku. Co je pro jiné zdroj obživy, pro ně je hra a důkaz věčného mládí. Rob je sice trošku ztřeštěný a potrhlý, svoji úlohu znalce bezpečnostních systémů však plní dokonale. Úlohou Kevina je realizace plánu v dokonalém provedení. A nad vším stojí Sam, na první pohled sympatická, při bližším poznání vzpurná a nebezpečná. Nyní před trojicí lupičů stojí nová výzva: vyloupení klenotnictví. Po mnoho měsíců tvořený plán vybroušený do plné dokonalosti jim však kdosi ukradne a co je nejhorší, dle něho klenotnictví vyloupí. Leo zvaný chmaták navíc dřímá v rukou kompromitující důkazy, se kterými donutí trojici k další loupeži. ● Neprůstřelný plán je sice dalším filmem do sbírky zaměřeným na "bankovní" loupež, jeho provedení je však mnohem lepší, než-li jsem očekával. Filmu nechybí spád, originalita a především velmi dobrý nápad. ║27.12.2010║

Stmívání (2008)

Ano, Bella mohla žít pokojným tuctovým a nudným životem průměrné americké středoškolačky. Její jedinou starostí mohlo být, zda-li je dostatečně hezká, aby se líbila pubertálním výrostkům. Ona však řekla ne. Ona se musí zaplést s Edwardem a zadělat si tak na pořádné trable. Edward není o nic lepší. Po mnoho staletí byla živena legenda o upírech a ač se jednotlivé teze rozcházely, základní rozlišovací prvky měly společné. Pak přijde Edward se svojí podivínskou rodinou a přesvědčí nás, že vše je ve skutečnosti úplně jinak. ● Shrnuto a podtrženo, Stmívání je nadprůměrně vydařený romantický film určený převážně pro stejně staré vrstevníky. Obzvláště, cítí-li se taktéž izolování od společnosti a tajně doufajíc, že tam někde venku po lese taktéž běhá jejich vyvolený. Stmívání určitě není zařaditelný do upírského standardu, legenda jen posloužila, aby se film diferencoval od tisíce jiných romantických filmů. Zda-li film stojí za shlédnutí? Určitě ano! Zda-li je film natolik dobrý, aby vyplnil doposud chybějící okénko fantasy + romantika a stal se vzorem pro knižní následovníky? Škola noci, Vampýrská akademie, Upíří deníky Určitě ne! ║27.12.2010║

Atentát v Ambassadoru (2006)

4. červen roku 1968 se nesmazatelně zapsal do novodobých dějin Ameriky i duší miliónů občanů, kteří v senátoru R. F. Kennedym usilujícím v primárkách o kandidaturu na post prezidenta vidí svého spasitele a demokratického zastánce. Losangelský hotel Ambassador se připravuje na jeho příjezd, zatímco jeho zaměstnanci i hosté prožívají malé války i malá vítězství ve svém každodenním ritmu života. Stárnoucí penzista John se raduje z vítězných šachových partií nad svým soukmenovcem Nelsonem. Cooper s Wadem namísto plnění své úlohy roznašeče volebních letáků objevují novou demokratickou cestu - LSD. Diana se rozhodla vzít si svého spolužáka Williama, aby se vyhnul své povinnosti narukovat do Vietnamu a za demokracii položit svůj život. José je prostým kuchařem. Místo své prodloužené směny v hotelu však touží být přítomen u překonání historického rekordu svého oblíbeného baseballového týmu. Paul je ředitel hotelu a vykonávání velmi náročné funkce mu ulehčuje jeho milenka Angela. Slečna Janáčková je neohrožená reportérka Rudého práva, která se rozhodla zprostředkovat svým utlačovaným spoluobčanům Československa závan americké demokracie. Jack a Samatha jsou manžely již dlouhá léta, přesto obdiv a láska k tomu druhému hoří neměnnou silou. Derryl je správce kuchyňského úseku hotelu, který pro svůj postoj vůči mexickým přistěhovalcům dostal vyhazov. Všechny tyto osoby něco spojuje: byli přítomni v osudnou noc na 5. června, kdy byl R. F. Kennedy krátce po svém proslovu zavražděn palestinským maniakem. ● Neuvěřitelně barvité vykreslení mnoha postav, z nichž žádná není hlavní či vedlejší, jejich názorů i charakteru. Nosným prvkem filmu není osudná noc R. F. Kennedyho, je jím především útok na americký patriotismus všech obyvatel bez rozlišení barvy pleti či společenského postavení. Je o boji za demokracii a lidské svobodě. Je o vyjádření základního vztahu člověka k člověku jako primárního stavebního kamene jakékoliv společnosti. Robert Francis Kennedy nám předal poselství, které nedokázaly utišit ani 3 kulky z revolveru. ║7.11.2010║

Iron Man (2008)

Vůdčí osobností vývoje amerického zbrojního průmyslu je Tony Stark, převratné zbraně hromadného ničení dokáží mnohem efektivněji likvidovat afghánské povstalce, než-li kdy dříve. Při prezentaci nového typu rakety krátkého dostřelu přímo v Afghánistánu však upadne do zajetí a je nucen z trosek a šrotu sestrojit zkázonosnou raketu. Volí však jinou cestu, tajně sestrojí bojový kovový oblek, se kterým se mu podaří dosáhnout svobody. Díky pobytu v afghánské jeskyni však prozře, již se nechce podílet na vývoji zbraní, které jsou na černém trhu dostupné komukoliv a masakrují bezbranné. Ve své laboratoři zdokonalí projekt bojového obleku ke konstrukčně-technologické dokonalosti a vydává se znovu setkat se svými vězniteli. ● A již jsem si myslel, že idea Robokopa zůstane navěky nedotčena. Především úvodní část filmu Iron Man překvapí svojí variabilitou a dějovou nepředvídatelností. Po útěku z Afghánistánu však děj sklouzne do stereotypního ploužení - umisťování šroubku za šroubkem - a jen občas nás probere z dřímoty akce. Myslím, že byl nevhodně nastaven poměr mezi jednotlivými pasážemi a ta střední, věnovaná vývoji obleku, měla být výrazně zkrácena. Pak by již k dokonalosti stačilo vyměnit nevýraznou Gwyneth Paltrow za více osobitou a impulsivní herečku. ║18.9.2010║

Čarodějův učeň (2010)

Dospívající David Stutler žije prachbídným životem zaníceného studenta fyziky a roztrpčením z nenaplněné lásky z dětství. K pokojnému prachbídnému životu však předurčen nebyl. Čaroděj Baltharaz po staletí hledá vyvoleného, který dokáže pomstít smrt kouzelníka Merlina a navždy zbavit svět čarodějnice Morgany, která je dočasně uvězněna ve schránce Grimholdu. V okamžiku, kdy se z Grimholdu dostává Morganin komplic Horvath, čas osvobození Morgany a následná zkáza celého světa se kvapem blíží. Dokáže David uchopit sílu magie, v kterou nikdy nevěřil, a spasit svět? ● Film Čarodějův učeň mady in Disney naplnil mé očekávání: dějová velmi přímá a velmi předvídatelná linie je jen velmi rychlým črtem zmateného scénáristy; po vizuální stránce je však film koncertem nejmodernějších filmových triků, kterých se podařilo vměstnat do poměrně krátké stopáže požehnaně. Především pak obživlý papírový drak prokousávající se napříč činžovním domem budil respekt. Nicolas Cage opět nezklamal a opět mě přesvědčil, že dokáže filmu vdechnout kouzlo své osobnosti, která je prakticky vždy zárukou vydařeného filmu. ║18.9.2010║

30 dní dlouhá noc (2007)

Městečko Barrow ležící kdesi na Aljašce, sužované arktickou zimou a odříznuté od zbytku civilizace, se připravuje na polární noc. Mnohé události však nasvědčují tomu, že bude odlišná od všech předchozích. Kdosi vyřadí z chodu generátor, místní osadník přichází o své psy a vše je připsáno na vrub podivně se chovajícímu cizinci. Pravda je však mnohem drastičnější, než-li si kdokoliv z místních dokáže představit. Po mnoho staletí ukrývaný národ nemrtvých, kdy se vzpomínky o něm dávno proměnily v legendy, se konečně rozhodl ukojit svůj hlad a nabažit se lidské krve. Pouze malá hrstka obyvatel si zachová dostatek duchapřítomnosti a společným úsilím se snaží dočkat konce noci. Upíří národ však zdá se nemá slabinu a uniknout jeho pozornosti je nemožné. ● Žádný dějový zázrak v podání filmu 30 dní dlouhá noc nečekejte. Střet lidské populace s neznámými monstry na území, ze kterého není úniku, zde byl k vidění již nesčetněkrát. Přesto však filmové zpracování filmu je pojato velmi poutavou formou, nesnaží se divákům nabulikovat činy přesahující lidskou omezenost a osadníci umírají jeden po druhém. Jen z tohoto konceptu bohužel vybočuje sebeobětování policisty Ebena kvůli dívce, na které mu na začátku noci vůbec nezáleželo. ║15.7.2010║