Neobyčejné životy - Libuše Šafránková (2013) (epizoda)

Takové to milé povídání s herečkou, kterou celý národ má rád a miluje její filmy. Vše běží jako na drátkách, vše je očekávané, ale určitě ne nudné. Nepřekvapivý dokument s očekávaným hodnocením.

Slovácko sa nesúdí - Parohy (1975) (epizoda)

První díl Slovácka sa nesúdí je o postarším chlapovi Franckovi Žufanovi, který si vzál za ženu mladší ženu Kaču, která ho podvádí s mladším ogarem a nasazuje mu tak parohy. Ještě že má za kamarády stréca Pagáča a Juru Kláska, kteří to s ním myslí jen dobře. Ne ovšem každá dobrá rada bývá ve skutečnosti dobrá. Seriál má svůj styl, v první díle je to obzvlášť poznat, kdo ale na tento styl přistoupí, bude se bavit. Obzvlášť je-li ze Slovácka jako já.

Jarek a Amadeus (2006) (TV film)

Když Nohavica svým strýčkovským způsobem líčí, jak překládal Mozartovu operu Cosi fan tutte, je vše v pořádku. Je to zajímavé, úsměvné a pro diváka přitažlivé. Jenže jakmile dojde na záběry z divadla, nestačím se divit. Scéna je plná jakýchsi nafukovacích penisů a vagín, při záběru na herce vypadne herečce prso, plazí se to tam po sobě jak pubertální dvojice. Nejsem puritán, jen mi to do tohoto dokumentu prostě nesedělo. I přesto však dokument, který může diváka oslovit a zaujmout.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Český distributor zabodoval už tím, že dal dvojku českému názvu, který nemá alternativu v jedničce. No ale dobře. Zase aspoň přivezl do Česka film, u kterého můžete vypnout mozek a jen se nechat kochat hory svalů Dwayna Johnsona nebo občas se lehce pousmát nad vtípkem. Vizuálně to není nic úžasného, překvapivě zklamou trikové scény, které měly ohromit a mají i důležitou roli ve scénáři. I přes kritiku však konstatuji, že vznikl nezávadný, prázdný, lehce zábavný film na sobotní podvečer. Přeber si to každý sám.

Hříchy pro pátera Knoxe (1992) (seriál)

Buď jsem výrazně zestárl, nebo mi tento koncept už je výrazně cizí. Jako mladší si pamatuji, že jsem ty díly hltal o sto šest, teď už to spíš jen strpím. Zajímavý český projekt, který se ve své době určitě povedl, dnes už je to fakt staré.

Hříchy pro pátera Knoxe - Omyl v lázních (1992) (epizoda)

V názvu omyl, ale o žádný omyl nešlo. Vražda z důvodu lakoty a touhy po penězích, podezřelých ani zas tak moc není, v podstatě není po čem extra pátrat. Adamovská se k případu přimotá spíš z vlastní zvědavosti a zrovna velký podíl v rozřešení případu nemá. Osobně mě tento díl zklamal. Jediné, co překvapí, je kupa hereckých hvězd nacpaná do jednoho dílu.

Dukla 61 (2018) (TV film)

1. díl: Rozhodně zajímavá sonda do života horníků, obzvláště pro ty, kdo jejich tvrdý chleba nikdy nepoznali. Herci OK, mluva pro mně, chlapa ze Slovácka, v pohodě a místy slušná zábava. Jsem navnaděn na druhý díl, a to je dobrý výsledek prvního dílu. 2. díl: Přinesl to, co se od tohoto filmu čekalo - jak celá katastrofa vznikla, osobní hrdinství vykoupené vlastním životem, neschopnost vedení, nevybavenost záchranářů. Děj je napínavý, syrový, drsný, ženské jsou tu jen do počtu. Za druhý díl si celý film zaslouží 90%.

Svědectví čarovného zvonu (1986) (TV film)

Tradiční pohádka brněnské televize - cizokrajné prostředí i oblečení, námět starobylého čínského příběhu o krádeži vzácného šperku. V první polovině pohádky se líčí motivace podezřelých, v druhé polovině starý soudce vyslýchá a vyvozuje, kdo je pachatel. Naštěstí minutáž je příznivá, protože na delším časovém úseku už by to bylo opravdu rozevláčné a nudné. Ujde, i když ostatní podobně situované pohádky brněnské televize jsou lepší.

Prezident Blaník (2018)

Nevadí mi nevalná kvalita tohoto fiktivního dokumentu, ale mraky sprostých slov v hlavním vysílacím čase na veřejnoprávní televizi. Blaník mluví jak ten nejposlednější dlaždič (nic proti nim!), po celkem slušné první čtvrtě se film začne ubírat úplně jiným směrem, než bych čekal. A bohužel pak už jsem to jen tiše trpěl. Marek Daniel zajímavý, ale celý film neutáhne.

Učedník kouzelníka Čáryfuka (1969) (TV film)

1. díl: Tak tohle byla pohádka skutečně pro pamětníky. Uf, sotva jsem to nadvakrát dodíval, aniž bych usnul spánkem zaslouženým. Černobílá fraška na čaroděje a jejich kouzla přináší nic moc příběh mladého Honzy, který se dá do služby a učení starému, ale hodně vtipnému kouzelníkovi jménem Čáryfuk. Tento děda si s nikým nebere servítky a dělá si z každého dobrý den. Sem tam chytrým kouzlem, sem tam radou, kterou když lakotný mlynář nedodrží, zmizí mu nejen vyčarovaná, ale i vlastní prací namletá mouka. Bohužel časem děj zcela ztrácí jakoukoli linku a končí nic neříkajícím koncem. Zatímco první polovina byla aspoň vtipná, druhá byla skutečně hodně nudná. Jo, jako pohádková perlička určitě, ale jako pohádka pro dnešní děti fakt už ne. Bohužel. 2. díl: Honza cestuje světem s kouzelnými knihami. Potká tři mládence, dva z nich usnou a zbylý s ním cestuje dál. Navštíví smutnou princeznu, dají jí koště a ona odletí za svým milým princem. Honza v novém království začne čarovat, zatímco druhý cestující končí ve vězení. Brzy se ovšem oba vydají dále, jenže když se Honza dozví, že Čáryfuk je nemocný, je třeba jej navštívit a pomoci mu. Ono se to ale s tou nemocí nemá tak, jak se zdá. Čáryfuk totiž trpí pod péčí staré báby a potřebuje, aby se jí Honza zbavil. No a Honza s pomocí kamaráda to dokáže. Pak ještě pomůže dalšímu mladíkovi. Bohužel ani druhý díl nic nezměnil na podprůměrné pohádce, ve které v podstatě není co hrát. Hudba: Angelo Michajlov