Sedm statečných (1960)

Jednoducho film o chlapoch, ktorí sa rozhodli postaviť nielen svojmu strachu.

Mise (1986)

Na konci už nieto slov...

Vánoční zázrak (2007)

Pekný rodinný film, ktorý na rozdiel od mnohých tzv. "vianočných filmov" prepchatých nechutnými gýčmi podáva Vianoce ako niečo, čo postavy prežívajú vo svojom vnútri. Len potvrdzuje, že v jednoduchosti je krása.

Jih proti Severu (1939)

Epos eposov... myslím tých filmových. Čo títo herci predviedli, je neuveriteľné.

Tajemství nesmrtelných (2002)

Áno, otázku ako by to bolo, keby na nás smrť nemala, si istotne kladie každý. Nevšednosťou tohoto filmu je zobrazenie rôzneho vnímania času rôznymi ľuďmi. Tým, ktorí sa nikde neponáhľajú, naplno žijú daný okamih, akoby mali času nadostač. Zaujímavé. Veľmi zaujímavé.

Laurel a Hardy v cizinecké legii (1939)

Tu nejde len o grotesku, film V cudzineckej légii je dráma, komédia, film o priateľstve... a čokoľvek ďalšie chcete. Laurel & Hardy si vytvárali vlastné žánre, a to nie len týmto filmom.

Smrtonosná past (1988)

Jedna noc, jedna budova, jeden bosý borec, hromada vydesených civilistov a banda vedená neľútostným Hansom Gruberom. Poviete si: celkom bežný námet, až na toho Hansa :) Lebo najskôr práve kvôli výkonu Alana Rickmana sa tento film stal klasikou. Záporák s prenikavým pohľadom... Šťastnou cestu, Hansi!

Děti z Bullerbynu (1986)

Prečo mám film v top desiatke? Preto, lebo Astrid Lindgren a Lasse Hallström porozumeli deťom ako málokto. Keď som bol malý, tento film so miloval. Rovnako ako knižku. Spolu s Annou zo Zeleného domu absolútny vrchol tvorby o ďetoch pre deti. Z môjho pohľadu :)

Prázdniny v Římě (1953)

Režisér Wyler svojho času nastavil latku pojmu romantická komédia a nemyslím, že by ju odvtedy niekto preskočil. Herecké výkony Gregoryho Pecka a mladučkej Audrey Hepburnovej sú strhujúce. Ale to, čo robí z tohto filmu dokonalosť samu, je spomínaná réžia. Je jednoducho neprekonateľná...